Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν μερικούς μήνες έκανα επέμβαση βραχέως χαλινού. Σας είχα πρήξει και τότε.

 

Το πρόβλημα

 

Η επέμβαση πέτυχε αλλά δυστυχώς είμαι απ τους άτυχους που απ ότι φαίνεται έχω και στενό δακτύλιο.
Δηλαδή ότι ο δακτύλιος της ακροποσθίας έχει μικρότερη διάμετρο και δεν επιτρέπει με άνεση την έξοδο της βαλάνου. Την επιτρέπει δηλαδή αλλά όχι εύκολα και προκαλεί ενοχλήσεις.

 

Η διάγνωση

Πήγα σήμερα σε γιατρό και μου είπε πως αν και δεν είναι εμφανές το πρόβλημα σε μη κατάσταση στύσης, αν έχω ενοχλήσεις κατά την στύση τότε είναι στενός δακτύλιος. Επίσης μου είπε πως ένα 25% αυτών που κάνουν επέμβαση βραχέως χαλινού τελικά επιστρέφουν γιατί έχουν και στενό δακτύλιο.

 

Η πρόταση θεραπείας

 

Ο γιατρός μόλις άκουσε το πρόβλημα μου είπε αμέσως με ενθουσιασμό: Μην το σκέφτεσαι, περιτομή και τέλος. Και άρχισε να μου αναλύει παθιασμένος τα πλεονεκτήματα της περιτομής και πως ανήκει στους γιατρούς που την υποστηρίζουν.

Σημειώνω πως ο γιατρός ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο (απ τα καλύτερα που τυγχάνει να υπάρχουν στην χώρα) οπότε δεν είχε οικονομικό συμφέρον να με παροτρύνει για επέμβαση.

 

Ο προβληματισμός

 

Εγώ του είπα πως ο μόνος μου προβληματισμός για την περιτομή είναι το αισθητικό κομμάτι της υπόθεσης. Αυτός μου είπε, γιατί ρε  καλύτερο είναι με περιτομή, αλλά εγώ αμφιβάλω. Είναι υποκειμενικό του είπα. Επίσης είναι παράξενο να σου κόψουν κάτι και να είναι μη αναστρέψιμο αν δεν σου αρέσει, και μάλιστα σε τόσο σημαντικό σημείο.

 

Τον ρώτησα λοιπόν για το αν υπάρχουν άλλες λύσεις και μου είπε για την πλαστικής της ακροποσθίας. Μάλιστα προσπάθησε να μου εξηγήσει και πως γίνεται (μιας και δεν καταλαβαίνω πως σε έναν κυκλικό δακτύλιο μπορείς να του αυξήσεις χειρουργικά την περίμετρο) και μετά από τρεις αποτυχημένες απόπειρες να μου εξηγήσει σε ένα χαρτί έκανα πως κατάλαβα.

 

Όμως ήταν τελείως αντίθετος στην λύση αυτή και μου είπε πως έχουμε πολλές φορές υποτροπή και δεν είναι η σίγουρη λύση ενώ με την περιτομή το κάνεις και τελειώνεις για πάντα και επέμενε και μου έλεγε να τον ακούσω.

 

Τα ερωτήματα

  1. Έχει κάνει λοιπόν κανείς περιτομή ή πλαστική ακροποσθίας να μας πει εντυπώσεις?
  2. Για το αισθητικό κομμάτι τι λέτε. Σωστά προβληματίζομαι? (ο γιατρός μου είπε, αφού ρε μαλάκα και σηκωμένο πάλι απέξω είναι, που είναι η διαφορά)
  3. Προτείνετε επέμβαση με ολική αναισθησία ή τοπική?
  4. Σκοπεύω να πάω και σε άλλους γιατρούς για 2η γνώμη. Αν έχετε καμιά πρόταση (Θεσσαλονίκη) θα ήταν καλοδεχούμενη σε p.m.
Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ffs κάνε περιτομή κ μη το σκέφτεσαι.

 

Τι πλαστικές κ ιστορίες με υπεραναλύσεις.Χρόνια έχω περιτομή κ δεν την αλλάζω με την τπτ άσε που στο αισθητικό κάνει τρικ κ φαίνεσαι μεγαλύτερος (ειδικά αν έχεις μεγάλη βάλανο κερδίζεις οπτικά μέχρι 2 ποντάκια στο άνετο).

 

Περιτομή ασυζητιτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα με τοπική πρόσφατα, τα κατάλαβα όλα (άργησε πολύ να με πιάσει και η αναισθησία και από μισή ώρα πήγαμε στη 1.5) αλλά και πάλι δε γουστάρω ολική για το τίποτα και αναρρώνω οπότε περιμένω να δω τα αποτελέσματα στη πράξη.

 

Κάνε τη περιτομή, για το πρόβλημά σου είναι μάλλον η πιο λογική λύση. Οι πρώτες μέρες είναι πολύ ζορικες όπως και η αποχή και κάθε πρωί που θα ξυπνάς με στύση θα κλαις από το πόνο, αλλά σε σχέση με το να μην μπορείς να δουλέψεις σωστά το πράγμα σου από την ενόχληση είναι πολύ καλύτερο

 

Κι εγώ είχα κάνει χαλινο πριν 10 χρόνια λόγω ατυχήματος στο σεξ, θέμα φίμωσης δεν είχα εκτός από τους τελευταιους μήνες που προέκυψε. Δε το σκέφτηκα και πολύ και όσο το σκεφτόμουν τόσο φοβόμουν τελικά πήγα και τελείωσε το θέμα. Μου έχει πηδήξει τη ψυχολογία είναι η αλήθεια αλλά ο γιατρός το βλέπει να πηγαίνει καλά οπότε αναμενω.

 

Η ομορφιά δε με απασχολεί να σου πω την αλήθεια, άλλωστε για να πάρει μια τελική οψη θέλει πολύ καιρό.

Εμένα με ενδιαφέρει η λειτουργια και αυτό μέχρι να διαπιστωσω με κάνει νευρικό.

 

Εμένα μου έκανε μερική για να έχω περιθώριο και άνεση, δεν έκοψε αβερτα σε φαση πορνοστάρ. Τώρα μέχρι να πέσουν τα ράμματα μάλλον δε μπορώ να εξηγήσω και πολλά, γενικά είναι δύσκολο να σου εξηγήσει και ο γιατρός τι κάνει όπως θα διαπιστωσες

 

 

ΥΓ πάντως ρε funbreaker σε πετυχαινω σε όλα τα θέματα υγείας που έχω κι εγώ, τι διάολο σύμπτωση είναι αυτή;;

 

ΥΓ2 κάποια πράγματα απαιτούν θυσίες, αντιμετώπισε το με γενναιότητα. Δε θα σου πω ψέμματα είναι σκατά, αλλά πρέπει να το υποστείς

ffs κάνε περιτομή κ μη το σκέφτεσαι.

 

Τι πλαστικές κ ιστορίες με υπεραναλύσεις.Χρόνια έχω περιτομή κ δεν την αλλάζω με την τπτ άσε που στο αισθητικό κάνει τρικ κ φαίνεσαι μεγαλύτερος (ειδικά αν έχεις μεγάλη βάλανο κερδίζεις οπτικά μέχρι 2 ποντάκια στο άνετο).

 

Περιτομή ασυζητιτί.

Καλά αυτό με τα δύο ποντακια μου ακούγεται πολύ μουφα, παρόλα αυτά θα πάρω το χαρακακι μου όταν έρθει η ωρα :lol:

 

Edit αα, είπες ΟΠΤΙΚΟ τρυκ, λάθος μου

 

Καλά ότι έχει κανείς καλό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ffs κάνε περιτομή κ μη το σκέφτεσαι.

 

Τι πλαστικές κ ιστορίες με υπεραναλύσεις.Χρόνια έχω περιτομή κ δεν την αλλάζω με την τπτ άσε που στο αισθητικό κάνει τρικ κ φαίνεσαι μεγαλύτερος (ειδικά αν έχεις μεγάλη βάλανο κερδίζεις οπτικά μέχρι 2 ποντάκια στο άνετο).

 

Περιτομή ασυζητιτί.

 

thanks για την εμπειρία. Βέβαια μια επιφυλαξη συνεχίζω να την έχω. Διαβάζω σε διάφορα sites και λένε ότι σε νέους άνδρες πλέον συνίσταται μόνο μερική περιτομή.

 

Εγώ έκανα με τοπική πρόσφατα, τα κατάλαβα όλα (άργησε πολύ να με πιάσει και η αναισθησία και από μισή ώρα πήγαμε στη 1.5) αλλά και πάλι δε γουστάρω ολική για το τίποτα και αναρρώνω οπότε περιμένω να δω τα αποτελέσματα στη πράξη.

 

Κάνε τη περιτομή, για το πρόβλημά σου είναι μάλλον η πιο λογική λύση. Οι πρώτες μέρες είναι πολύ ζορικες όπως και η αποχή και κάθε πρωί που θα ξυπνάς με στύση θα κλαις από το πόνο, αλλά σε σχέση με το να μην μπορείς να δουλέψεις σωστά το πράγμα σου από την ενόχληση είναι πολύ καλύτερο

 

Κι εγώ είχα κάνει χαλινο πριν 10 χρόνια λόγω ατυχήματος στο σεξ, θέμα φίμωσης δεν είχα εκτός από τους τελευταιους μήνες που προέκυψε. Δε το σκέφτηκα και πολύ και όσο το σκεφτόμουν τόσο φοβόμουν τελικά πήγα και τελείωσε το θέμα. Μου έχει πηδήξει τη ψυχολογία είναι η αλήθεια αλλά ο γιατρός το βλέπει να πηγαίνει καλά οπότε αναμενω.

 

Η ομορφιά δε με απασχολεί να σου πω την αλήθεια, άλλωστε για να πάρει μια τελική οψη θέλει πολύ καιρό.

Εμένα με ενδιαφέρει η λειτουργια και αυτό μέχρι να διαπιστωσω με κάνει νευρικό.

 

 

Περαστικά καταρχάς και καλή ανάρρωση.

 

Για την εμφάνιση, να μην είναι και σαν εξωγήινο μετά και τρομάζει ο κόσμος. Γενικά έχω διαβάσει διάφορες απόψεις που είναι αντίθετες με την αισθητική της περιτομής και γι αυτό προβληματίζομαι. Προσωπικά δεν έχω ιδέα τι είναι καλύτερο γι αυτό και η μερική περιτομή μου φάινεται πιο ασφαλής λύση.

 

 

Εμένα μου έκανε μερική για να έχω περιθώριο και άνεση, δεν έκοψε αβερτα σε φαση πορνοστάρ. Τώρα μέχρι να πέσουν τα ράμματα μάλλον δε μπορώ να εξηγήσω και πολλά, γενικά είναι δύσκολο να σου εξηγήσει και ο γιατρός τι κάνει όπως θα διαπιστωσες

 

  • Γιατί σε εσένα αποφάσισε να σου κάνει μερική περιτομή και όχι ολική? Σου το αιτιολόγησε?
  • Ξέρεις αν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην μερική περιτομή και στην πλαστική ακροποσθίας?
  • Το έκανες σε ιδιώτη ή στο δημόσιο?
  • Πόσες μέρες έχει που έκανες την επέμβαση?

 

 

ΥΓ πάντως ρε funbreaker σε πετυχαινω σε όλα τα θέματα υγείας που έχω κι εγώ, τι διάολο σύμπτωση είναι αυτή;;

 

ΥΓ2 κάποια πράγματα απαιτούν θυσίες, αντιμετώπισε το με γενναιότητα. Δε θα σου πω ψέμματα είναι σκατά, αλλά πρέπει να το υποστείς

Καλά αυτό με τα δύο ποντακια μου ακούγεται πολύ μουφα, παρόλα αυτά θα πάρω το χαρακακι μου όταν έρθει η ωρα :lol:

 

Edit αα, είπες ΟΠΤΙΚΟ τρυκ, λάθος μου

 

Καλά ότι έχει κανείς καλό είναι

 

Γιατί τι άλλο κοινό πρόβλημα υγείας έχουμε?

Ναι είμαι προετοιμασμένος για την χάλια εμπειρία, ήδη το πέρασα μια φορά σε πιο χαλαρή φάση με τον χαλινό και ήταν σκατά.

Πάντως προτιμώ να το έχω ακέραιο παρά κομμένο και οπτικά μεγαλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε θυμάμαι που είχες ανοίξει θέμα για αιμορροΐδες που εντάξει κλαιν..

 

Το τι θα σου κάνει ο γιατρός θα το αποφασίσει εκείνος, εμένα μάλλον αφαίρεσε τη προβληματική περιοχή και μου άφησε δέρμα για "άνεση" μιας και παιζει η πιθανότητα να σου κόψει κάποιος πιο πολύ από όσο πρέπει και μετά να εχεις άλλα θέματα. Κι εγώ άλλωστε να λύσω το πρόβλημα μου πήγα, όχι να το βγάλω σε καλλιστεία.

Αυτό έκρινε σωστό, αυτός είναι ο γιατρός, αυτός ξέρει. Δεν το διαπραγματευτήκαμε εκείνη την ώρα.

 

Κι εγώ προτιμούσα να το έχω όπως το ήξερα 30 χρόνια, αλλά όταν υπάρχει ιατρικός λόγος και αυτή είναι η λύση δεν έχεις και πολλές επιλογές. Η ενόχληση αν δε το κάνεις κάποια στιγμή είναι δεδομένη

 

Το εκανα σε ιδιώτη γιατρό σε δημόσιο νοσοκομειο, πλήρωσα την αμοιβή του και μια μικρή συμμετοχή για το νοσοκομειο, τώρα είμαι σχεδόν δύο βδομάδες περιμένω να πεσουν τα ράμματα. Για σεξ έχω ακόμα δυο βδομάδες με μήνα, θα περιμένω να μου πει. Για κάνα εργόχειρο μάλλον δε θέλω πολύ ακόμα, αναμένω. Πάντως οι μεγάλες ενοχλήσεις πέρασαν η πρώτη βδομάδα είναι η πολύ ζορικη, αν και την αντεξα χωρίς παυσίπονα και ευτυχώς δεν είχα αιμορραγίες η να σπάσουν ράμματα. Μετά παλεύεται απλα αρχίζουν τα ψυχολογικά, τουλαχιστον στη περίπτωση μου.. Ευτυχώς δε με πρηζουν πολύ οι γύρω μου, γιατί αν το κάνουν ξέρουν ότι θα πέσει καντήλι. Ελπίζω σε κάνα μήνα απο τώρα να αρχίσω να το ξεχνάω και να κάνω πάλι τα δικά μου.

 

ΥΓ ο χαλινός είναι μια πορδή μπροστά στη ταλαιπωρία της περιτομής πάντως να ξέρεις.

Πονουσε βέβαια και αυτός οταν είχε μισοκοπει και αν δε τον αφαιρούσα δε μπορούσα να συνεχισω να κάνω σεξ, αλλά η διαδικασία και η ανάρρωση δεν είναι τίποτα συγκριτικά με το άλλο

 

ΥΓ2 όπως μου έλεγε και φίλος μου, το θέμα της εμφάνισης δες το σαν ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, μερικές μπορεί να ψαρώνουν και με τίποτα τέτοιο :lol: άλλωστε ρε φίλε δεν είναι και κάτι όμορφο το πέος, σιγά την ομορφιά που θα χάσεις.

Όσες κοπέλες ξέρω πάντως που έχουν έρθει σε επαφή με κάτι τέτοιο είναι πολύ θετικές με το θέμα, δεν είχα πάρει χαμπαρι οτι έχει και πέραση αυτή η βλακεία.

Εγώ συνεχίζω και πιστεύω οτι δε χρειάζεται να γίνεται χωρίς ουσιαστική αιτία για αισθητικούς ή ακόμα και θρησκευτικούς λόγους. Αλλά όταν εχεις θέμα ιατρικό μην κοροϊδευόμαστε, δεν έχεις αλλη επιλογή.

 

Και με δύο τρια ατομα που μίλησα που το έχουν κάνει λένε ότι βελτιώθηκε η ζωή τους στη τελική και δε σκέφτονται καν πλεον τη ταλαιπωρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το ζαλίζεις,φαίνεται πως σου έχει καρφωθεί στον εγκέφαλο να κάνεις ''μερική'' ή παπατζοπλαστικές παρά την γνώμη του γιατρού σου,άρα προτείνω να πας σε 5-6 ακόμα γιατρούς μέχρι να βρείς αυτόν που θα σου πει αυτό που έχεις αποφασίσει πως θες να ακούσεις κ να νιώθεις κ καλά.

 

Όσο για τα έτσι κ γιουβέτσι η mainstream περιτομή είναι η ασφαλέστερη κ καλύτερη λύση σύμφωνα με την έρευνα τώρα οι παπατζαρίες,στερεότυπα,φοβίες  κ τα ελλαδιστάν συμπλέγματα που καλιεργούνται γύρω από αυτήν είναι άλλη ιστορία.Ξεπέρασε τα πρώτα αυτά κ βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το ζαλίζεις,φαίνεται πως σου έχει καρφωθεί στον εγκέφαλο να κάνεις ''μερική'' ή παπατζοπλαστικές παρά την γνώμη του γιατρού σου,άρα προτείνω να πας σε 5-6 ακόμα γιατρούς μέχρι να βρείς αυτόν που θα σου πει αυτό που έχεις αποφασίσει πως θες να ακούσεις κ να νιώθεις κ καλά.

 

Όσο για τα έτσι κ γιουβέτσι η mainstream περιτομή είναι η ασφαλέστερη κ καλύτερη λύση σύμφωνα με την έρευνα τώρα οι παπατζαρίες,στερεότυπα,φοβίες  κ τα ελλαδιστάν συμπλέγματα που καλιεργούνται γύρω από αυτήν είναι άλλη ιστορία.Ξεπέρασε τα πρώτα αυτά κ βλέπουμε.

 

Δεν ξέρω ίσως να χεις δίκιο αλλά είναι δυνατόν να μην το ζαλίζει πολύ κάποιος αυτό το πράμα? Δεν θα αφαιρέσω παρανυχίδα.

 

Θέλω όντως να ρωτήσω κι άλλους γιατρούς και να ακούσω και άλλες 800 γνώμες από ομοιοπαθείς κι έτσι να σχηματίσω άποψη και να καταλήξω στην μία ή στην άλλη λύση.

π.χ. αυτός εδώ κοίτα τι λέει για την μερική περιτομή. Κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τπτ τραγικά ασυνήθιστα κουλά η εμπειρία είναι πάνω κάτω κοινή.

 

Πονάς στην αρχή ,γαμάς στην συνέχεια (κ κυριολεκτικά κ μεταφορικά).Αυτή είναι κ η δική μου εμπειρία (μην κοιτάς που τον παίρνω κ καμιά φορά-αυτό είναι άλλο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε περιτομή και μην το σκέφτεσαι.

 

είχα στα 17 με 18 μου ένα πρόβλημα όπου δεν έβγαινε έξω καλά αφού το δέρμα ήταν στενό(κάτι τέτοιο τώρα γιατί τα έχω ξεχάσει),τις πρώτες μέρες μόνο με ενοχλούσε που είχα τα ράμματα γιατί αν μου σηκωνότανε γινότανε το έλα να δείς. :P

 

αισθητικά είναι μία χαρά και απο όσο ξέρω έχει πολλά πλεονεκτήματα για την υγεία.

 

τώρα για την αναισθησία,νομίζω μου είχανε κάνει τοπική και ξύπνησα κάπου στο τέλος της επέμβασης.

 

δεν χρειάζεται να ανυσηχείς και να βάζεις το μυαλό σου σε διάφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το θέμα στύση ψιλοπαλεύεται

 

Απλά έχε μαζί σου στο πορτοφόλι και το κινητό και στο σπίτι καπου κολημμενη μια φωτογραφία της Γεωργίας Βασιλειάδου

 

Σούγινε ζυμάρι απευθείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το θέμα στύση ψιλοπαλεύεται

 

Απλά έχε μαζί σου στο πορτοφόλι και το κινητό και στο σπίτι καπου κολημμενη μια φωτογραφία της Γεωργίας Βασιλειάδου

 

Σούγινε ζυμάρι απευθείας

 

Κάτι τέτοιο θα ήταν πιο αποτελεσματικό πιστεύω:

 

 

?u=http%3A%2F%2F4.bp.blogspot.com%2F-dRl

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το θέμα στύση ψιλοπαλεύεται

 

Απλά έχε μαζί σου στο πορτοφόλι και το κινητό και στο σπίτι καπου κολημμενη μια φωτογραφία της Γεωργίας Βασιλειάδου

 

Σούγινε ζυμάρι απευθείας

στο άσχετο λογικά δε θα έχει θέμα να τον πιάσει (αν και το έχω ακούσει και αυτό) λόγω ξενέρας και μόνο, το πρόβλημα είναι στον ύπνο που έτσι κι αλλιώς έχεις στύση τουλάχιστον κάνα 10λεπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο άσχετο λογικά δε θα έχει θέμα να τον πιάσει (αν και το έχω ακούσει και αυτό) λόγω ξενέρας και μόνο, το πρόβλημα είναι στον ύπνο που έτσι κι αλλιώς έχεις στύση τουλάχιστον κάνα 10λεπτο

 

Ναι με την επέμβαση βραχέως χαλινού στον ύπνο είχα το πρόβλημα γιατί τότε δεν το ελέγχεις. Μέσα στην ημέρα προσπαθείς να το αποφύγεις αν και η αλήθεια είναι πως μετά το 10ήμερο και κατσίκα να δεις σου σηκώνεται. Στην προηγούμενη επέμβαση την πάλεψα δύσκολα ως προς αυτό το θέμα οπότε σε αυτήν που οι μέρες επούλωσης θα είναι περισσότερες δεν ξέρω τι θα γίνει. Μάλλον θα καταφεύγω σε κάτι τέτοιο στις δύσκολες ώρες.

Ας μην παρεκλίνουμε όμως το thread από τα βασικά του ερωτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...