Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν έχω φίμωση αλλά στενό δακτύλιο και δεν είναι έντονο το πρόβλημα λέει πως μπορεί να μην το κόψει όλο αν θέλω και να καλύπτεται ένα μέρος της βαλάνου.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι αισθητικά και πρακτικά χειρότερο η καλύτερο.

η γνωμη μου ,αυτο που θα εκανα εγω θα ητανε να το εκοβα ολα και να τελειωνε η υποθεση. γιατι που ξερεις οτι αν στο κοψει λιγο οτι μετα δεν θα εχεις παλι προβλημα και θα πρεπει να σε ξανακοβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η γνωμη μου ,αυτο που θα εκανα εγω θα ητανε να το εκοβα ολα και να τελειωνε η υποθεση. γιατι που ξερεις οτι αν στο κοψει λιγο οτι μετα δεν θα εχεις παλι προβλημα και θα πρεπει να σε ξανακοβει..

 

Όχι μου είπε πως θα το κόψει τόσο ώστε να μην ξαναπάω μετά από 5 χρόνια με το ίδιο πρόβλημα.

Το δίλημμα είναι μόνο αισθητικό και δεν ξέρω αν είναι και λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο λιγότερο γίνεται να σου κόψει....  Εχω ξαναπεί τις απόψεις μου... Θα σου λείπει.... και επίσης όσο περισσότερο σου κόψει τόσο πιο τσίτα θα είναι το δέρμα σε στύση με ότι αυτό συνεπάγεται (  δυσκολία στον αυνανισμό (βασικά εντελώς διαφορετική μεθοδολογία, ξεχνάς το πάνω κάτω με το πετσάκι) , μέχρι ελαφρύ τράβηγμα στις πολύ γερές στύσεις, σαν κάτι να σε κρατάει πίσω που είναι λίγο ενοχλητικό )

 

Αν και η απόφαση θα έλεγα ότι πρέπει να είναι κυρίως στα χέρια του γιατρού.... δλδ όσο κρίνει αυτός απαραίτητο.... ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο.... όσο χρειάζεται για να μην υπάρχει πρόβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι απόψεις διήστανται απ ότι βλέπω και έχω μπερδευτεί τελείως.

Από την μία σκέφτομαι ότι επειδή το πρόβλημα είναι μη έντονο μπορεί να με μικρή αφαίρεση δέρματος να λυθεί και να μην υποστώ και μεγάλη αλλάγή.

Από την άλλη σκέφτομαι μήπως αν καλύπτεται μερικώς φαίνεται σαν εξωγήινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκόμουν στην ακριβώς ίδια κατάσταση με εσένα και μάλιστα μετά το βραχύ χαλινό αναγκάστηκα να επιστρέψω. Ο γιατρός μου πρότεινε περιτομή (δημόσιο νοσοκομείο) χωρίς βέβαια να είναι απο τους φανατικούς. Εγώ επειδή ακριβώς είναι κατι μη αναστρέψιμο και σε ένα τέτοιο σημείο τον ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση, δηλαδή μήπως μπορούμε να χαλαρώσουμε το δακτύλιο έτσι ώστε να μην ζορίζομαι(σε χάλαση ημουν οκ, σε στύση ζοριζόμουν). Έτσι, ο γιατρός έκανε ενα "τέχνασμα" εκει κάτω και με κάποιο τρόπο χαλάρωσε ( ουσιαστικά έραψε πιο χαλαρά το δακτύλιο χωρίς να κόψει τπτ άλλο). Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θεωρώ πως μπορεις να επηρεάσεις το πως θα δράσει ο γιατρός και είναι κάτι αντίστοιχο με το να ζητάς τη μπριζόλα σου rare, medium rare ή well done, ο σεφ έχει το τελευταίο λόγο αλλα ο πελάτης έχει πάντα δίκιο :-) . Ελπίζω να σε βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 12 ημέρες έκανα περιτομή και χαλινό μαζί. Την 3 η 4 μέρα μου έφυγε ένα ράμμα δίπλα στο χαλινό και μέχρι σημερα το σημείο αυτο δεν έχει κλείσει (βγάζει και ενα κίτρινο υγρό) σε σχέση με τα άλλα ράμματα τα οποία έχουν κλείσει. Ο ιατρός να τον κάνει ο Θεός ο οποίος δεν εμπιστεύομαι πλέον μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει ράμμα τώρα αλλα να το αφήσω να κλείσει μόνο του αλλα εδω και 2-3 μέρες μου φαίνεται ότι ανοίγει  περισσότερο παρά κλείνει.Επίσης μεταξύ βαλανου-ραμμάτων υπάρχει ενα σωσίβιο το οποίο δεν ξέρω πότε θα φύγει.Βασικά με ανχώνει πάρα πολύ η πληγή και η ψυχολογία μου είναι χάλια χειρότερα δεν γίνεται,εχει δημιουργηθεί σε κανέναν το ίδιο πρόβλημα η ξέρει κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το θέμα θα το εκτιμούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 12 ημέρες έκανα περιτομή και χαλινό μαζί. Την 3 η 4 μέρα μου έφυγε ένα ράμμα δίπλα στο χαλινό και μέχρι σημερα το σημείο αυτο δεν έχει κλείσει (βγάζει και ενα κίτρινο υγρό) σε σχέση με τα άλλα ράμματα τα οποία έχουν κλείσει. Ο ιατρός να τον κάνει ο Θεός ο οποίος δεν εμπιστεύομαι πλέον μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει ράμμα τώρα αλλα να το αφήσω να κλείσει μόνο του αλλα εδω και 2-3 μέρες μου φαίνεται ότι ανοίγει  περισσότερο παρά κλείνει.Επίσης μεταξύ βαλανου-ραμμάτων υπάρχει ενα σωσίβιο το οποίο δεν ξέρω πότε θα φύγει.Βασικά με ανχώνει πάρα πολύ η πληγή και η ψυχολογία μου είναι χάλια χειρότερα δεν γίνεται,εχει δημιουργηθεί σε κανέναν το ίδιο πρόβλημα η ξέρει κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το θέμα θα το εκτιμούσα. 

Πήγαινε σε άλλο ουρολόγο εφόσον δεν τον εμπιστεύεσαι. Το κίτρινο πύο σημαίνει μόλυνση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 12 ημέρες έκανα περιτομή και χαλινό μαζί. Την 3 η 4 μέρα μου έφυγε ένα ράμμα δίπλα στο χαλινό και μέχρι σημερα το σημείο αυτο δεν έχει κλείσει (βγάζει και ενα κίτρινο υγρό) σε σχέση με τα άλλα ράμματα τα οποία έχουν κλείσει. Ο ιατρός να τον κάνει ο Θεός ο οποίος δεν εμπιστεύομαι πλέον μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει ράμμα τώρα αλλα να το αφήσω να κλείσει μόνο του αλλα εδω και 2-3 μέρες μου φαίνεται ότι ανοίγει  περισσότερο παρά κλείνει.Επίσης μεταξύ βαλανου-ραμμάτων υπάρχει ενα σωσίβιο το οποίο δεν ξέρω πότε θα φύγει.Βασικά με ανχώνει πάρα πολύ η πληγή και η ψυχολογία μου είναι χάλια χειρότερα δεν γίνεται,εχει δημιουργηθεί σε κανέναν το ίδιο πρόβλημα η ξέρει κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το θέμα θα το εκτιμούσα. 

 

Έχει πέσει πολύ προβληματισμός. Νομίζω πως δεν μου χρειάζεται περιτομή αλλά επανάληψη του χαλινού για να γίνει σωστά και ίσως και η χαλάρωση του δακτυλίου που λες.

Αυτό το 2ο πώς λέγεται? Το κάνουν όλοι ή μήπως πρέπει να είναι πλαστικός χειρουργός ο γιατρός?

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να μεγαλώσεις την διάμετρο ενός κυκλου κόβοντάς τον και ξαναράβοντάς τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκόμουν στην ακριβώς ίδια κατάσταση με εσένα και μάλιστα μετά το βραχύ χαλινό αναγκάστηκα να επιστρέψω. Ο γιατρός μου πρότεινε περιτομή (δημόσιο νοσοκομείο) χωρίς βέβαια να είναι απο τους φανατικούς. Εγώ επειδή ακριβώς είναι κατι μη αναστρέψιμο και σε ένα τέτοιο σημείο τον ρώτησα μήπως υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση, δηλαδή μήπως μπορούμε να χαλαρώσουμε το δακτύλιο έτσι ώστε να μην ζορίζομαι(σε χάλαση ημουν οκ, σε στύση ζοριζόμουν). Έτσι, ο γιατρός έκανε ενα "τέχνασμα" εκει κάτω και με κάποιο τρόπο χαλάρωσε ( ουσιαστικά έραψε πιο χαλαρά το δακτύλιο χωρίς να κόψει τπτ άλλο). Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θεωρώ πως μπορεις να επηρεάσεις το πως θα δράσει ο γιατρός και είναι κάτι αντίστοιχο με το να ζητάς τη μπριζόλα σου rare, medium rare ή well done, ο σεφ έχει το τελευταίο λόγο αλλα ο πελάτης έχει πάντα δίκιο :-) . Ελπίζω να σε βοήθησα

Το μονο προβλημα εδω ειναι οτι παροτι ολοι εχουμε φαει τη μπριζολα medium-rare καρβουνιασμενη κτλ αν δεν μας αρεσει την πεταμε η παραγγελνουμε αλλη.Εγω δεν ξερω κανενα να εχει κανει 3-4 περιτομες για να δοκιμασει τις τεχνικες και να δει αν του αρεσει.Παντα ο ασθενης πρεπει να ενημερωνεται για ολα ομως δυστυχως τις περισσοτερες φορες η αποφαση πρεπει να ειναι του γιατρου γιατι απλα ο ασθενης δεν εχει την εμπειρια να κρινει.Εκει που μπλεκεται η προσπαθεια για ικανοποιηση του ασθενους το πραγμα συνηθως παει κατα διαολου και ο ασθενης μακροπροθεσμα δεν ειναι ευχαριστημενος.

 

 

Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και 12 ημέρες έκανα περιτομή και χαλινό μαζί. Την 3 η 4 μέρα μου έφυγε ένα ράμμα δίπλα στο χαλινό και μέχρι σημερα το σημείο αυτο δεν έχει κλείσει (βγάζει και ενα κίτρινο υγρό) σε σχέση με τα άλλα ράμματα τα οποία έχουν κλείσει. Ο ιατρός να τον κάνει ο Θεός ο οποίος δεν εμπιστεύομαι πλέον μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει ράμμα τώρα αλλα να το αφήσω να κλείσει μόνο του αλλα εδω και 2-3 μέρες μου φαίνεται ότι ανοίγει  περισσότερο παρά κλείνει.Επίσης μεταξύ βαλανου-ραμμάτων υπάρχει ενα σωσίβιο το οποίο δεν ξέρω πότε θα φύγει.Βασικά με ανχώνει πάρα πολύ η πληγή και η ψυχολογία μου είναι χάλια χειρότερα δεν γίνεται,εχει δημιουργηθεί σε κανέναν το ίδιο πρόβλημα η ξέρει κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό το θέμα θα το εκτιμούσα. 

 

Απλα εχει φυγει ενα ραμμα συμβαινει συνεχεια μην ανησυχεις.Συχνες αλλαγες θελει για να μην διαπυηθει το τραυμα(καθαρισμος με μπεταντιν κτλ κτλ) και πιθανως και ενα συμπλησιαστικο ραμμα αν βλεπεις οτι ανοιγει αρκετα.Το σωσιβιο που βλεπεις ειναι πιθανοτατα οιδημα της περιοχης απο την επεμβαση.Σε 2-3 μερες θα εχει φυγει απο μονο του chill B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχομαι ευχές για το νέο εργαλείο.

Έκανα σήμερα την επέμβαση. Τελικά, για να καταλήξουμε τι ακριβώς χρειάζεται πήγα χθες στον γιατρό με φωτογραφίες σε στύση. Αυτός διαπίστωσε πως δεν αρκεί η επανάληψη του χαλινού αλλά χρειάζεται και περιτομή, αν και το πρόβλημα είναι τελείως οριακό και θα μπορούσα να μην κάνω τίποτα αν δεν είχα ιδιαίτερη ενόχληση. Του είπα ότι αν και η ενόχληση δεν είναι τρομερή, να προχωρήσει για να τελειώνω με το ζήτημα. Μου πρότεινε τελικά περιτομή σε loose style ώστε και η δουλειά να γίνεται, και να προστατεύεται η βάλανος αφού δεν χρειαζόταν να κόψει πολύ.

Τώρα είναι σαν μούμια κι ακόμα δεν πονάω, ελπίζω να την παλέψω τις επόμενες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά εσείς οι ομοιοπαθείς, σε πόσες μέρες είχατε μια υποτυπώδη ανάρρωση?

Είμαι στην 7η μέρα και ακόμα το νιώθω χάλια. Δεν έχω πονέσει καθόλου μέχρι τώρα όμως η επούλωση δεν έχει προχωρήσει όσο περίμενα σε μια βδομάδα και προφανώς τα ράμματα πονάνε ακόμα.

Σε πόσες μέρες να περιμένω βελτίωση και λειτουργικότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Σε πόσες μέρες να περιμένω βελτίωση και λειτουργικότητα?

 

 

Τουλάχιστον 2 εβδομάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Από τις 8 Μαίου που έκανα την επέμβαση μέχρι σήμερα έχει περάσει 1,5 μήνας περίπου.

Η επέμβαση όπως είπα και παραπάνω έγινε σε loose style, δηλαδή η βάλανος συνεχίζει να καλύπτεται σχεδόν όλη και κόπηκε τόσο δέρμα ώστε να γίνεται η δουλειά.

 

Δυστυχώς όμως προς το παρόν δεν μπορώ να πω πως τα πράματα είναι καλά:

Στην περίμετρο ακριβώς που έγιναν τα ράμματα νιώθω το δέρμα πολύ σκληρό, η περίμετρος είναι πιο στενή σε σχέση με τις υπόλοιπες περιοχές και λιγότερη ελαστική. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτό είναι φυσιολογικό και θα στρώσει ή αν την έχω πατήσει άσχημα.

 

Αφού πέρασε λοιπόν τόσο καιρός και τα αποτελέσματα δεν μου άρεσαν πήγα στον γιατρό να δω τι θα μου πει.

Εξετάζοντάς με σε κατάσταση μη στύσης μου είπε πως τα βλέπει όλα πολύ καλά και φυσιολογικά και πως είναι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Επειδή όντως δεν είναι ιδαίτερα εμφανές αυτό που λέω σε κατάσταση μη στύσης φρόντισα να έχω φωτογραφίες σε κατάσταση στύσης για να μην με περάσει για κατά φαντασίαν ασθενή.

 

Πράγματι βλέποντας τις φωτογραφίες κατάλαβε και συμφώνησε για τις διαφορετικές ιδιότητες του δέρματος στην περιοχή που έγιναν τα ράμματα.  Μου είπε λοιπόν πως θεωρεί πως υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης και να περιμένω κανέναν μήνα ακόμα και να ξαναπάω. Επίσης μου είπε μέχρι τότε να χρησιμοποιώ λιπαντικό με το οποίο θα δω μεγάλη διαφορά.

 

Έχω ψιλοφρικάρει από την κατάσταση και απο το ενδεχόμενο να μην πήγε καλά η επέμβαση και να χρειαστεί επανάληψη.

Είχε κανείς ομοιοπαθής παρόμοια εμπειρία? Προτείνετε να πάω και σε άλλον γιατρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στρώσει ηρέμησε, είναι λογικό το πρώτο διάστημα να μην είναι ελαστικό εκεί που είσαι κομμένος-κολλημένος

 

Σου είχα πει ότι ακόμα και μήνες μετά θα βλέπεις αλλαγές, θέλει μήνες να γίνει ελαστικό όπως το υπόλοιπο και ίσως χρόνια για να φαίνεται ομοιόμορφο και συνεχές σε αυτό το σημείο

 

Με λίγα λόγια ΑΡΑΞΕ!

 

Πλέον μπορείς να πηδας ανενόχλητα και ας μην είναι πλήρως ελαστικό ,αυτό είναι που μετράει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...