Προς το περιεχόμενο

προσβαση στο interface του speedport οταν ειναι σε bridge mode


vang2009

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δευτερο ethernet καλωδιο απο το speedport μεχρι μια lan του ρουτερ σου.Θα πρεπει και τα 2 ρουτερ να ειναι πχ 192.168.1.χ .Αν ειναι 192.168.χ.χ τοτε θα πρεπει να αλλαξεις subnet για να μπεις(255.255.0.0).

O dhcp κλειστος στο speedport γιατι αλλιως θα σου κανει θεματα λογω του ethernet απο lan σε lan.Αυτος ειναι ο ευκολος τροπος.Αλλιως οταν θες να μπεις στο speedport βαζεις καλωδιο με το pc απευθειας δινεις και καρφωτες ip (Αν ειναι κλειστος ο dhcp)και τελειωνεις.Εκτος αν θες να μην τα συνδεσεις με το ethernet να αφησεις ανοιχτο τον dhcp(αν τον κλησεις θες καρφωτες ip μετα) να αφησεις και ανοιχτο το wireless και να συνδεεσαι με wireless στο speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2015 στις 1:13 ΠΜ, poulinos είπε

δευτερο ethernet καλωδιο απο το speedport μεχρι μια lan του ρουτερ σου.Θα πρεπει και τα 2 ρουτερ να ειναι πχ 192.168.1.χ .Αν ειναι 192.168.χ.χ τοτε θα πρεπει να αλλαξεις subnet για να μπεις(255.255.0.0).

O dhcp κλειστος στο speedport γιατι αλλιως θα σου κανει θεματα λογω του ethernet απο lan σε lan.Αυτος ειναι ο ευκολος τροπος.Αλλιως οταν θες να μπεις στο speedport βαζεις καλωδιο με το pc απευθειας δινεις και καρφωτες ip (Αν ειναι κλειστος ο dhcp)και τελειωνεις.Εκτος αν θες να μην τα συνδεσεις με το ethernet να αφησεις ανοιχτο τον dhcp(αν τον κλησεις θες καρφωτες ip μετα) να αφησεις και ανοιχτο το wireless και να συνδεεσαι με wireless στο speedport.

θα πρεπει να αλλαξεις subnet για να μπεις(255.255.0.0).  Συγνωμη που ξεθαβω το θεμα , αλλα που το αλλαζω το subnet στο router h modem h και στα δυο , δηλαδή τι κάνω συγκεκριμεna

ενταξει το βρηκα (αλλαζω την lan ip του speedport σε 192.168.1.2 και συνδεω απο lan2 του speadport se  οπιαδηποτε lan του router

Επεξ/σία από stefanidisg
solution
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 10/09/2018 at 22:10, stefanidisg said:

θα πρεπει να αλλαξεις subnet για να μπεις(255.255.0.0).  Συγνωμη που ξεθαβω το θεμα , αλλα που το αλλαζω το subnet στο router h modem h και στα δυο , δηλαδή τι κάνω συγκεκριμεna

ενταξει το βρηκα (αλλαζω την lan ip του speedport σε 192.168.1.2 και συνδεω απο lan2 του speadport se  οπιαδηποτε lan του router

χωρις να βαλω το χερι στην φωτια υπαρχουν διαφοροι τροποι για να παιξει.

α.to subnet το αλλαζεις οσο ξερω μονο αν χρειαστει να παιζει το ενα σε 192.168.1.χ και το αλλο πχ σε 192.168.2.χ. αν τα βαλεις στο ιδιο δικτυο δεν πειραζεις τιποτα.

β.υπαρχει και καποιος τροπος που πειραζεις ρυθμισεις μεσα απο το interface και ετσι να μπορεις να δεις και τα 2 ασχετα αν το ενα ειναι 192.168.1.χ και το αλλο 192.168.2.χ αλλα δεν ξερω το πως.οποτε εκει δεν χρειαζεται αλλαγη subnet.

γ.αυτο που εκανες εσυ που ειναι το πιο απλο.

συνηθως παντως οταν παιζουμε με wan το adsl modem router ειναι σε αλλο δικτυο.

πχ οταν παιζω με wan στο fritz πανω στο technicolor το technicolor εχει 192.168.1.1 (χωρις να το εχω bridge) και το fritz παει 192.168.188.1 

εχω πετυχει και περιπτωση που το modem speedtouch ηταν 10.10.10.138 και το router belkin 192.168.1.1.για καποιο λογο ομως αν θυμαμαι καλα(πανε και 11 χρονια) το modem ειχε παει και μια ip του στυλ 192.168.1.χ που του ειχε δωσει το router belkin και τα εβλεπα και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μπερδεύτηκα, έχω την διεύθυνση του ρούτερ 192.168.1.1 με sub 255.255.255.0 και έχω το μόντεμ πλέον σε bridge με 192.168.1.2 (αφού έκανα αλλαγή από 192.168.2.1.) καιsub 255.255.255.0 . Σύνδεσα ένα καλώδιο ethernet μεταξύ τους και όταν μπαίνω στην πρώτη διεύθυνση μπαίνω στο ρούτερ και όταν μπαίνω στην δεύτερη στο μόντεμ. Έτσι απλά για να καταλαβαίνω και εγώ γιατί δεν τα κατέχω και πολύ καλά. Είναι σωστά η υπάρχει καλύτερος τρόπος να τα συνδέσω και τί θα κερδίσω ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, stefanidisg said:

Λοιπόν μπερδεύτηκα, έχω την διεύθυνση του ρούτερ 192.168.1.1 με sub 255.255.255.0 και έχω το μόντεμ πλέον σε bridge με 192.168.1.2 (αφού έκανα αλλαγή από 192.168.2.1.) καιsub 255.255.255.0 . Σύνδεσα ένα καλώδιο ethernet μεταξύ τους και όταν μπαίνω στην πρώτη διεύθυνση μπαίνω στο ρούτερ και όταν μπαίνω στην δεύτερη στο μόντεμ. Έτσι απλά για να καταλαβαίνω και εγώ γιατί δεν τα κατέχω και πολύ καλά. Είναι σωστά η υπάρχει καλύτερος τρόπος να τα συνδέσω και τί θα κερδίσω ;

υπαρχουν διαφοροι τροποι οπως εγραψα πιο πανω αλλα δεν σημαινει οτι θα κερδισεις κατι ή οτι χανεις σε κατι.εφοσον ολα παιζουν μια χαρα το αφηνεις ετσι.επισης δεν ξερω πως μπορεις με ενα καλωδιο να βλεπειςκαι τα δυο.και δεν μπορω να θυμηθω σπιτι με το fritz και το technicolor αν μπορουσα να δω και τα δυο.εχω ακουσει για αλλαγες σε routing κτλ για να βλεπεις και το modem με ενα καλωδιο αλλα δυστυχως δεν ξερω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, stefanidisg said:

Είναι δύο τα καλώδια το ένα για την σύνδεση από wan σε lan  και το δεύτερο για νά μπαίνω στο interface του modem 

ναι τωρα το εχεις με δυο για να γινει αυτο που θες.θεωρητικα γινεται και με ενα καλωδιο απλα δεν ξερω τον τροπο ακριβως.για αυτο σου ειχα πει βαλε δυο και να τα εχεις στο ιδιο δικτυο για να γινει χωρις να παιδευτεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...