Προς το περιεχόμενο

Reprap Prusa I3, συναρμολογήστε το δικό σας 3D εκτυπωτή


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τρισδιάστατοι εκτυπωτές αναμένεται να κυριαρχήσουν τα επόμενα χρόνια, με τις τιμές τους να σημειώνουν κάθετη πτώση ειδικά τα δύο τελευταία χρόνια.Μια εναλλακτική πρόταση με έμφαση στον εκπαιδευτικό τομέα, αποτελούν τα μοντέλα της κοινότητας χρηστών RepRap , τα οποία επιτρέπουν στον χομπίστα να κάνει την εισαγωγή του στην τρισδιάστατη εκτύπωση μέσα από ένα συναρμολογούμενο kit, και με κόστος που δε ξεπερνά τα 400 ευρώ.

 

Το RepRap Prusa I3 αποτελεί την τρίτη γενιά του αντίστοιχου κιτ της κοινότητας, διαθέτει γενική άδεια δημόσιας χρήσης (GNU), και ενσωματώνει όχι μόνο τα μαθήματα από τις προηγούμενα δύο Prusa kit αλλά και από άλλες δημιουργίες της RepRap.

 

Μια παραλλαγή του συγκεκριμένου μοντέλου είναι το Z-605S DIY Acrylic Frame kit, το οποίο διαθέτει LCD οθόνη για όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις ενώ υποστηρίζει εκτύπωση χωρίς την ανάγκη παρουσίας υπολογιστή. Με ικανοποιητικές διαστάσεις (43.0 x 40.5 x 37.0) και μεταλλική κατασκευή, στηρίζεται στο λογισμικό Cura όπου επιτρέπει στο χρήστη να δει το φυσικό μέγεθος του αντικειμένου μόλις φορτώσει το αρχείο εκτύπωσης. Υποστηρίζει ακόμα πολλά από τα δημοφιλή προγράμματα επεξεργασίας 3D αρχείων όπως 3D Max, Maya, SolidWorks κ.α

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η τιμή του έχει οριστεί στα €375 με τη χρήση του κωδικού Z605S, με την πάντα ενεργή κοινότητα να υπόσχεται υψηλής ποιότητα εξαρτήματα και μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία συναρμολόγησης.

Επεξ/σία από insomnia.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω.. στους 3d printers το υλικο "εκτυπωσης" διαλέγεις εσυ τι θα ειναι; υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες υλικου ή καθε 3d printer παιρνει το δικό του "μελανι". πχ αν εγω θέλω κάτι που να ειναι παααρα πολυ σκληρο, θα παρω συγκεκριμένο 3d printer ή και με αυτόν θα μπορώ να κάνω την δουλεια μου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω.. στους 3d printers το υλικο "εκτυπωσης" διαλέγεις εσυ τι θα ειναι; υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες υλικου ή καθε 3d printer παιρνει το δικό του "μελανι". πχ αν εγω θέλω κάτι που να ειναι παααρα πολυ σκληρο, θα παρω συγκεκριμένο 3d printer ή και με αυτόν θα μπορώ να κάνω την δουλεια μου;

 

Καταρχήν υπάρχουν πολλές και διάφορες τεχνολογίες 3d printer (FDM/FFF, SLS, SLA κα) . Στην κατηγορία των Prusa (FFF= fused filament fabrication) τα κυριότερα υλικά είναι τα θερμοπλαστικά ABS και PLA σε διάφορες ποιότητες (εξαρτάται κυρίως από την ομοιογένεια υλικού και σταθερότητα στις διαστάσεις). Οι περισσότεροι εκτυπωτές χρησιμοποιούν filaments από οποιαδήποτε πηγή ενώ κάποιοι (από τις γνωστές και ακριβές εταιρίες) proprietary σαν τα μελάνια των 2d εκτυπωτών. Τα θερμοπλαστικά αυτά είναι σκληρά (το ABS είναι το πλαστικό που χρησιμοποιείται στα LEGO π.χ.) αλλά γενικά μικρής αντοχής, σπάνε σχετικά εύκολα και διαχωρίζονται οι στρώσεις (που εξαρτάται και από την ποιότητα του εκτυπωτή και την "τέχνη" του χειριστή). Άρα γενικά δεν προτείνονται για τελικές εφαρμογές (εκεί μονόδρομος οι SLS που εκτυπώνουν σε nylon και άλλα βιομηχανικής αντοχής πλαστικά, και μέταλλα βέβαια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω.. στους 3d printers το υλικο "εκτυπωσης" διαλέγεις εσυ τι θα ειναι; υπαρχουν ποιοτητες και ποιοτητες υλικου ή καθε 3d printer παιρνει το δικό του "μελανι". πχ αν εγω θέλω κάτι που να ειναι παααρα πολυ σκληρο, θα παρω συγκεκριμένο 3d printer ή και με αυτόν θα μπορώ να κάνω την δουλεια μου;

Αν και η τεχνολογία είναι καινούργια έχουν αρχίσει ήδη να βγαίνουν διάφορα πλαστικά με βασικά προς το παρόν τα ABS και PLA (το δεύτερο είναι πιο φθηνό αλλά και πιο εύθραυστο). Ήδη όμως διάφορες εταιρείες (όπως η γνωστή από τις δισκέτες Verbatim) έχουν αρχίσει την έρευνα και κατασκευή υλικών με διάφορες ιδιότητες όπως για παράδειγμα ελαστικό πλαστικό. Το αν θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο εκτυπωτής εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως το ακροφύσιο, το εύρος θερμοκρασιών που μπορεί να δώσει και ο τρόπος με τον οποίο τροφοδοτεί το πλαστικό. Γενικά το πράγμα θέλει ψάξιμο και πολλοί (κυρίως έξω) προτιμούν τα μηχανήματα στα οποία μπορούν να επέμβουν για βελτιώσεις, αλλαγές κλπ.

Όσοι ενδιαφέρεστε δείτε και αυτό (απλό, φθηνό, μεταλλικό και σε κιτ) http://printrbot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ χρησιμες πληροφορίες και ευχαριστώ. Σιγουρα για τον κάθε μάστορα το συγκεκριμένο είναι τρελό εργαλείο. εχουμε έναν πελάτη που έχει ένα επαγγελματικό πλυντήριο πιάτων στην ηλικια του πατέρα μου! Με ένα τετοιο εκτυπωτη και το κατάλληλο 3D model θα μπορουσα να εκτυπώσω ένα ανταλλακτικό που έχει σπάσει και το έχουν δεμένο με συρματοσχοινα για να μην κουνιεται και να κανουν κουτσα στραβα την δουλειά τους. το θεμα ειναι αν θα άντεχε το υλικό της εκτυπωσης στην καταπονηση του βάρους που θα σηκωνε και στις θερμοκρασιες των 70-80(και βάλε) βαθμών κελσιου που δουλευει το πλυντήριο. για αυτό ρώτησα για τις αντοχες των υλικών αυτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτος εκτυπωνει αλλους 3  printers

  , αυτος με τα 267 ευρο απλα δεν μπορει να εκτυπωσει αυτονομα χωρις υπολογιστη

με τα μεταφορικα παει στα 414Ε βαλε και το τελωνειο ...ξεφευγει αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ χρησιμες πληροφορίες και ευχαριστώ. Σιγουρα για τον κάθε μάστορα το συγκεκριμένο είναι τρελό εργαλείο. εχουμε έναν πελάτη που έχει ένα επαγγελματικό πλυντήριο πιάτων στην ηλικια του πατέρα μου! Με ένα τετοιο εκτυπωτη και το κατάλληλο 3D model θα μπορουσα να εκτυπώσω ένα ανταλλακτικό που έχει σπάσει και το έχουν δεμένο με συρματοσχοινα για να μην κουνιεται και να κανουν κουτσα στραβα την δουλειά τους. το θεμα ειναι αν θα άντεχε το υλικό της εκτυπωσης στην καταπονηση του βάρους που θα σηκωνε και στις θερμοκρασιες των 70-80(και βάλε) βαθμών κελσιου που δουλευει το πλυντήριο. για αυτό ρώτησα για τις αντοχες των υλικών αυτών.

 

Για ανταλλακτικά δύσκολα αυτού του τύπου οι εκτυπωτές: 1) δεν έχουν την ακρίβεια (το μέγεθος του layer που αναφέρουν είναι η μισή αλήθεια, ένας SLA και με το διπλάσιο layer έχει πολλή μεγαλύτερη ανάλυση, όπως και ένας SLS) και δεν κρατάνε τις διαστάσεις (τα πλαστικά κάμπτονται ανόμοια όταν κρυώνουν), για μικρές ανοχές ξέχασε το, 2ον) δεν έχουν την αντοχή, με κυριότερο πρόβλημα το delamination. Αν μπορείς να φτιάξεις ένα σωστό 3D μοντέλο (προσαρμοσμένο στις ιδιαιτερότητες του εκτυπωτή ιδανικά) μπορείς να ψάξεις να βρεις ένα SLS (Selective Laser Sintering) και να τους πείσεις να στο εκτυπώσουν ή να το στείλεις σε κάποια υπηρεσία σαν την shapeways (εκτύπωση στο υλικό που λένε white strong flexible - nylon 12 δηλαδη) αν αξίζει το ανάλογο κόστος βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά αυτή η τεχνολογία,αν δίνονται τα στοιχεία του υλικού μπορώ να σχεδιάζω πράγματα στο inventor,να περνάω τα δεδομένα του υλικού και να τα δοκιμάζω στο stress analysιs να δω αν θα αντέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...