Προς το περιεχόμενο

Από τον Μάρτιο, η AMD θα ανακοινώσει νέα μοντέλα APU και κάρτες γραφικών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η AMD, σε πρόσφατη τηλεφωνική συνδιάσκεψη με επενδυτές και αναλυτές αποκάλυψε ότι πρόκειται να κυκλοφορήσει νέα μοντέλα APU (Accelerated Processing Units) και GPU (Graphics Processing Units) από τον ερχόμενο Μάρτιο."Προς το δεύτερο τρίμηνο και στο δεύτερο μισό της χρονιάς με τα νέα προϊοντικά λανσαρίσματα μας, νομίζω ότι νιώθουμε πολύ καλά για την τοποθέτηση μας" είπε η Lisa Su, CEO της AMD.

 

Το δεύτερο τρίμηνο της χρονιάς, η AMD θα διαθέσει την σειρά APU με την κωδική ονομασία Carrizo για υπολογιστές All-In-One και notebooks.

Τα νέα αυτά chips θα ενσωματώνουν τους νέους πυρήνες CPU "Excavator" καθώς και GPU που θα βασίζεται στην αρχιτεκτονική Graphics CoreNext 1.2 (όμοια με αυτή που χρησιμοποιεί η AMD στην GPU "Tonga"). Στο ίδιο διάστημα η εταιρεία θα διαθέσει τους νέους επεξεργαστές Opteron με την κωδική ονομασία "Seattle" που ενσωματώνουν έως και οκτώ πυρήνες 64-bit ARM Cortex-A57.

 

Το δεύτερο τρίμηνο του 2015, η AMD θα ανακοινώσει τις νέες GPUs της σειράς Radeon Rx 3xx (Caribbean Islands). Το κορυφαίο μοντέλο, η Radeon R9 380 θα ενσωματώνει 4096 πυρήνες GCN 1.2, τους διπλάσιους από τον προκάτοχό της και θα συνοδεύεται από 4GB HBM (High-Bandwidth Memory) RAM.

Το μεσαίο chip της σειράς με την κωδική ονομασία "Trinidad" αποτελεί τον διάδοχο του "πυρήνα" Curacao", θα τοποθετηθεί στο επίπεδο τιμής κοντά στα $200 και λέγεται πως θα ασκήσει μεγάλη πίεση στην Nvidia.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία άρα Απρίλιο,που έχω και γενέθλια θα αγοράσω την αντίστοιχη 970 της amd..ας αρχίσω να μαζεύω λεφτά για τον διάδοχο της 270X :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD APU = χάλι clear black

εχω apu a10-7700k oc στα 4.1 και την ενσωματομενη καρτα την εκανα oc και μπορω ν σου πω οτι bat 4 το παιζω fhd και ειναι προς το medium  με 35 καδρα. πιστευω πως για 130 ευρω μια χαρα ειναι!!

βρες μου αναλογο επεξεργαστη και καρτα γραφικων σε αυτα τα λευτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα δεν λενε και πολλα για χρηστες επιτραπεζιων μηχανηματων.

Οταν πηρα απο το ebay ενα hp laptop 17' με cpu Α4-4300

για 170 ευρω, χωρις ενσωματομενη καρτα γραφικων στη μητρικη, δεν ελεγε και τιποτα ιδιαιτερο. Πηρα μετα απο το ebay και εναν cpu A10-5750M για 70 ευρω.

Τωρα πηγαινει σαφως καλυτερα. Διοτι μαζι με τον επεξεργαστη αναβαφμιζετε και η GPU που εχει ενσωματομενη.(Βεβαια με τον νεο επεξεργαστη ΔΕΝ πρεπει ποτε να γινει ενημερωση του  BIOS διοτι μπορει να καει ο επεξεργαστης ή και η μητρικη ακομη του λαπτοπ. Η οποια ενημερωση αμα θελει καποιος να κανει, ας την κανει με τον εργοστασιακο επεξεργαστη που ειχε, ποτε με τον νεο)

Αντε να βγoυν νεοι επεξεργαστες AMD mobile :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γι'αυτό η Intel προσπαθεί να πιάσει αυτό το "χάλι clear black"....

 Για εξήγησε μας λίγο τι εννοείς ότι η intel προσπαθεί να πιάσει αυτό το χάλι.... γιατί από προσωπική εμπειρία συμφωνώ με τον φίλο Dr. Richard Alex ότι είναι χάλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για εξήγησε μας λίγο τι εννοείς ότι η intel προσπαθεί να πιάσει αυτό το χάλι.... γιατί από προσωπική εμπειρία συμφωνώ με τον φίλο Dr. Richard Alex ότι είναι χάλι....

Καταρχάς ξέρεις τι είναι οι APU? Αν ήξερες δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'τη μία το  vram memory bug της 970, η νέα κυκλοφορία των AMD σε 2 μήνες... Χμμμ... Κοίτα που για καλό έχω ακόμα την 280Χ και δεν πήρα 970...

ναι αυτό σκεφτόμουν κι εγώ (αν και έτσι κι αλλιώς θα περίμενα να δω τι θα έχει να μας πει και η amd)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...