Προς το περιεχόμενο

Πως αποθηκεύετε τα παπούτσια σας;


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται πως είμαι ο μόνος που έχω μόνο ένα ζευγάρι παπούτσια. Συνήθως με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, τα πετάμε χύμα στον φωταγωγό ή έξω από την πόρτα του καθενός το δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα το πιο πρακτικό τελικά είναι στα κουτιά τους.

Π.χ. όταν έρχεται φθινόπωρο/χειμώνας, τα κουτιά με τα καλοκαιρινά παπούτσια τα βάζω κάτω κάτω στην βάση της στοίβας και από πάνω τα υπόλοιπα για εύκολη πρόσβαση.

Μερικά κουτιά τα βάζω στην ντουλάπα και μερικά πίσω απ'την πόρτα της κρεβατοκάμαρας, αν χωράνε δλδ.

Αλλά ναι, είναι πρόβλημα αν έχεις πολλά ζευγάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το πιο πρακτικό τελικά είναι στα κουτιά τους.

Π.χ. όταν έρχεται φθινόπωρο/χειμώνας, τα κουτιά με τα καλοκαιρινά παπούτσια τα βάζω κάτω κάτω στην βάση της στοίβας και από πάνω τα υπόλοιπα για εύκολη πρόσβαση.

Μερικά κουτιά τα βάζω στην ντουλάπα και μερικά πίσω απ'την πόρτα της κρεβατοκάμαρας, αν χωράνε δλδ.

Αλλά ναι, είναι πρόβλημα αν έχεις πολλά ζευγάρια...

 

Η Carrie ("sex and the city") θα έβγαζε "καντήλες" με αυτή την περιγραφή από γυναίκα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με παπουτσοθηκες/ντουλαπες ειναι οτι βρωμανε ποδαριλα/παπουτσιλα εκτος και αν τις εχεις στο μπαλκονι. Αν εχεις κενο κατω απο το κρεβατι, μια λυση ειναι να βαζεις εκει αυτα που δεν χρησιμοποιεις συχνα, ειτε στα κουτια τους είτε σε ενα μεγαλυτερο αποθηκευτικο κουτι με καπακι. Αυτα που χρησιμοποιουνται συχνα ομως και ειδικα αθλητικα και αρβυλομποτακια, οπωσδηποτε στο μπαλκονι/αυλη χωρις καλυψη για να στεγνωνουν απο την ιδρωτιλα και να ξεμυριζουν. Αν εχεις οροφοδιαμερισμα/μονοκατοικια σε παιρνει μια μεγαλη παπουτσοθηκη εξω απο την πορτα και οσα περισσευουν χυμα διπλα/κατω. Εγω εχω μια στο χωλ φατσα με το που μπαινεις για οσα φοραμε σπανια, οι παντοφλες πανε χυμα απο κατω και τα βρωμερα μπαλκονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με παπουτσοθηκες/ντουλαπες ειναι οτι βρωμανε ποδαριλα/παπουτσιλα εκτος και αν τις εχεις στο μπαλκονι. Αν εχεις κενο κατω απο το κρεβατι, μια λυση ειναι να βαζεις εκει αυτα που δεν χρησιμοποιεις συχνα, ειτε στα κουτια τους είτε σε ενα μεγαλυτερο αποθηκευτικο κουτι με καπακι. Αυτα που χρησιμοποιουνται συχνα ομως και ειδικα αθλητικα και αρβυλομποτακια, οπωσδηποτε στο μπαλκονι/αυλη χωρις καλυψη για να στεγνωνουν απο την ιδρωτιλα και να ξεμυριζουν. Αν εχεις οροφοδιαμερισμα/μονοκατοικια σε παιρνει μια μεγαλη παπουτσοθηκη εξω απο την πορτα και οσα περισσευουν χυμα διπλα/κατω. Εγω εχω μια στο χωλ φατσα με το που μπαινεις για οσα φοραμε σπανια, οι παντοφλες πανε χυμα απο κατω και τα βρωμερα μπαλκονι.

Το κακό με την ποδαρίλα/παπουτσίλα είναι ότι δεν πλένεις τα πόδια σου, χρησιμοποιείς λερωμένες κάλτσες, κάλτσες από πανέρι, αγοράζεις παπούτσια λαϊκής, φτηνιάρικα αθλητικά και μη αποσμητικά ποδιών.

Το β' ενικό χρησιμοποιείται για γενικότητα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο δωμάτιο χύμα και αν περιμένω κανέναν κάτω απ το κρεβάτι 
αφου ποτέ δεν μύρισαν και δεν μυρίζουν τα πόδια/παπούτσια μου δεν έχω τέτοια προβλήματα :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με την ποδαρίλα/παπουτσίλα είναι ότι δεν πλένεις τα πόδια σου, χρησιμοποιείς λερωμένες κάλτσες, κάλτσες από πανέρι, αγοράζεις παπούτσια λαϊκής, φτηνιάρικα αθλητικά και μη αποσμητικά ποδιών.

Το β' ενικό χρησιμοποιείται για γενικότητα..

 

Μακάρι να ήταν όλα στον κόσμο τόσο απλά και άσπρα-μαύρα...

Η πραγματικότητα όμως είναι περίπλοκη και συνήθως σε αποχρώσεις του γκρι και άλλων χρωμάτων. 

Υπάρχουν ας πούμε άνθρωποι που τα πόδια και τα χέρια τους ιδρώνουν πολύ περισσότερο απ'το συνηθισμένο. 

Αλλά και αυτό το πρόβλημα να μην υπάρχει αν ένας εργαζόμενος/φοιτητής είναι αναγκασμένος να φοράει τα ίδια παπούτσια για 9 και παραπάνω ώρες την ημέρα δεν είναι δυνατόν να μην ιδρώσουν τα πόδια και να μη βρωμίσει το παπούτσι, ό,τι ποιότητας και αν είναι.  Το δερμάτινο και ακριβό μάλιστα μπορεί να βρωμάει και χειρότερα από το πλαστικό αφού α) το δέρμα έχει εκ φύσεως μια άσχημη μυρωδιά, ακόμα και τα δερμάτινα μπουφάν σου βρωμίζουν τη ντουλάπα, και β) καθότι οργανική ύλη αρχίζει να σαπίζει από την υγρασία. 

Το πλύσιμο των ποδιών είναι το αυτονόητο, αλλά δυστυχώς δεν εξαλείφει το πρόβλημα.  Εδώ βρωμάνε τα γάντια της κουζίνας αν τα φορέσεις για 3-4 ώρες, τα παπούτσια θα γλιτώσουν;

Επίσης τα αποσμητικά/αντιιδρωτικά δεν τα εμπιστεύονται όλοι.  Εγώ ας πούμε δε χρησιμοποιώ ποτέ γιατί πιστεύω ότι μακροχρόνια δημιουργούν προβλήματα.  Λίγο ταλκ εντάξει αλλά ούτε αυτό κάνει θαύματα.

Οι κάλτσες από τα πανέρια είναι μια χαρά αν είναι βαμβακερές (φαίνεται αυτό από την αφή).  Μπορεί να ξεχειλώσουν γρηγορότερα αλλά τις πετάς και παίρνεις καινούργιες αφού είναι τόσο φτηνές.  Εξάλλου ούτε στις ακριβές βρίσκεις πλέον 100% βαμβάκι. 

 

Παπουτσοθήκη που να μοσχοβολάει δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου.  Τα παπούτσια σε κλειστό χώρο βρωμάνε - τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν όλα στον κόσμο τόσο απλά και άσπρα-μαύρα...

Η πραγματικότητα όμως είναι περίπλοκη και συνήθως σε αποχρώσεις του γκρι και άλλων χρωμάτων. 

Υπάρχουν ας πούμε άνθρωποι που τα πόδια και τα χέρια τους ιδρώνουν πολύ περισσότερο απ'το συνηθισμένο. 

Αλλά και αυτό το πρόβλημα να μην υπάρχει αν ένας εργαζόμενος/φοιτητής είναι αναγκασμένος να φοράει τα ίδια παπούτσια για 9 και παραπάνω ώρες την ημέρα δεν είναι δυνατόν να μην ιδρώσουν τα πόδια και να μη βρωμίσει το παπούτσι, ό,τι ποιότητας και αν είναι.  Το δερμάτινο και ακριβό μάλιστα μπορεί να βρωμάει και χειρότερα από το πλαστικό αφού α) το δέρμα έχει εκ φύσεως μια άσχημη μυρωδιά, ακόμα και τα δερμάτινα μπουφάν σου βρωμίζουν τη ντουλάπα, και β) καθότι οργανική ύλη αρχίζει να σαπίζει από την υγρασία. 

Το πλύσιμο των ποδιών είναι το αυτονόητο, αλλά δυστυχώς δεν εξαλείφει το πρόβλημα.  Εδώ βρωμάνε τα γάντια της κουζίνας αν τα φορέσεις για 3-4 ώρες, τα παπούτσια θα γλιτώσουν;

Επίσης τα αποσμητικά/αντιιδρωτικά δεν τα εμπιστεύονται όλοι.  Εγώ ας πούμε δε χρησιμοποιώ ποτέ γιατί πιστεύω ότι μακροχρόνια δημιουργούν προβλήματα.  Λίγο ταλκ εντάξει αλλά ούτε αυτό κάνει θαύματα.

Οι κάλτσες από τα πανέρια είναι μια χαρά αν είναι βαμβακερές (φαίνεται αυτό από την αφή).  Μπορεί να ξεχειλώσουν γρηγορότερα αλλά τις πετάς και παίρνεις καινούργιες αφού είναι τόσο φτηνές.  Εξάλλου ούτε στις ακριβές βρίσκεις πλέον 100% βαμβάκι. 

 

Παπουτσοθήκη που να μοσχοβολάει δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου.  Τα παπούτσια σε κλειστό χώρο βρωμάνε - τέλος.

Εε, σε όλα όχι.

Απλά δεν ισχύει αυτό που λες, αλλιώς δεν θα τολμούσαμε να βάλουμε σπίτι ούτε δείγμα από παπούτσια.

Ποτέ μου δεν έχουν μυρίσει παπούτσια μου, και μια χαρά 10ωρα φορώντας τα περνάω, και ιδρώνω ιδίως καλοκαίρι, και αθλητικά χρησιμοποιώ, και δερμάτινα. Πολύ αμφιβάλλω αν έστω και ένας στους 100 πλένει τα πόδια του συχνότερα παρά μόνο όταν κάνει ντουζ. Και ναι, οι κάλτσες της λαϊκής έχουν πάντα πρόβλημα, όσο και αν δηλώνουν βαμβακερές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε μηπως καπνιζεις? Γιατι κι εγω οταν καπνιζα δεν μου βρωμαγε τιποτα, τωρα που το εκοψα εγινα λαγωνικο. Επισης παιζει να πας ενα γυμναστηριο ή να κάνεις κάποια εργασία σωματικής κόπωσης ή να δουλεύεις π.χ. σε εργοστάσιο και να φοράς μποτάκια προστασίας. Ετσι και τα βάλεις αυτα σε παπουτσοθήκη μόλις γυρίσεις σπίτι, θα βρωμάνε τα πάντα σαν υπόγα παράνομων μεταναστών στον Αγιο Παντελεήμονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε, σε όλα όχι.

Απλά δεν ισχύει αυτό που λες, αλλιώς δεν θα τολμούσαμε να βάλουμε σπίτι ούτε δείγμα από παπούτσια.

Ποτέ μου δεν έχουν μυρίσει παπούτσια μου, και μια χαρά 10ωρα φορώντας τα περνάω, και ιδρώνω ιδίως καλοκαίρι, και αθλητικά χρησιμοποιώ, και δερμάτινα. Πολύ αμφιβάλλω αν έστω και ένας στους 100 πλένει τα πόδια του συχνότερα παρά μόνο όταν κάνει ντουζ. Και ναι, οι κάλτσες της λαϊκής έχουν πάντα πρόβλημα, όσο και αν δηλώνουν βαμβακερές.

 

Δεν είπαμε ότι θα βρωμάει όλο το σπίτι άμα έχεις μια παπουτσοθήκη μέσα, έχω κι εγώ μία στο διάδρομο και περνάω 200 φορές από μπροστα και δε μυρίζει, άμα όμως την ανοίξω και πλησιάσω δεν ευωδιάζει, μυρίζει παπουτσίλα-κλεισούρα (παρ'όλο που τα παπουτσια που μπαίνουν μέσα είναι ολόστεγνα).  Τώρα αν εσύ έχεις το άοσμο γονίδιο (υπάρχει, δεν κάνω πλακα, αλλά στην Ευρώπη είναι ισχνή μειοψηφία) μπράβο σου, αλλά δεν αποτελείς τον κανόνα.  Επίσης παιζει να έχεις μειωμένη όσφρηση και να μην το ξέρεις.

 

Ντε και καλά να μας βγάλεις όλους άπλυτους.  Ο περισσότερος κόσμος κάνει ντους κάθε μέρα ούτως ή άλλως και αυτοί που ξέρω εγώ πλένουν τα πόδια τους γυρίζοντας απ'τη δουλειά.  Η καθαριότητα σαφώς μειώνει τις μυρωδιές αλλά δεν τις εξαφανίζει.  Εδώ σου λέω μυρίζουν τα γάντια της κουζίνας που δεν τα φοράω ποτέ αν δεν πλύνω πρώτα τα χέρια μου.  Να στο πω κι αλλιώς: αμα δε μυρίζανε τα παπούτσια δε θα υπήρχαν οι παπουτσοθήκες, θα τα βάζαμε στη ντουλάπα χύμα μαζί με τα ρούχα. 

 

Έχω βρει σε παζάρια θαυμάσιες αθλητικές κάλτσες εξ'ολοκλήρου βαμβακερές που στάθηκε αδύνατο να βρω σε μαγαζιά.  Απλά πρέπει να ξέρεις να ψωνίζεις.

 

Για να μην είμαι και εντελώς οφ τόπικ να πώ ότι εγώ έχω μια παπουτσοθήκη στο διάδρομο χωρητικότητας 18 ζευγαριών που φυσικά δε φτάνει ούτε για ζήτω.  Πέρσι πήρα μια συρμάτινη κρεμάστρα απ'το Lidl που κρεμιέται στην πόρτα και τουλάχιστον για τα καλοκαιρινά με βόλεψε, αλλά θα τη βγάλω γιατί φαίνεται απαίσια όταν κλέινεις την πόρτα και δε βολεύει για τα χειμωνιάτικα καθόλου.  Οι μπότες ειδικά είναι καταστροφή, δε χωράνε πουθενά!  Άμα τα βάλω σε κουτιά στη ντουλάπα θα τα ξεχνάω και δε θα τα φοράω, πρέπει να τα βλέπω.  Καλή ιδέα μου φάνηκε αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω, ένα-δυο μεγάλα κουτιά κάτω απ'το κρεβάτι, απ'αυτά που είναι για κουβέρτες-παπλώματα, θα το δοκιμάσω.  Τα εκτός εποχής τα κατεβάζω σε μια κούτα στην αποθήκη.

 

Υ.Γ. Κάντε μου μια χάρη και πείτε μου κάποιος πως βάζετε κείμενο μέσα σε spoiler γιατί δε μπορώ να το βρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα τα δερματινα παπουτσια δεν βρωμανε οσο και να το προσπαθησεις γτ εχει πορους το δερμα. το καλυτερο ειναι να αφηνετε τα παπουτσια να στεγνωνουν/αεριζονται πριν τα φυλαξετε. επισης αλλαγμα καλτσων καθημερινα, με το που βγαζουμε τα παπουτσια βγαζουμε και τις καλτσες. τα αθλητικα καλο ειναι να τα πλενετε ανα τακτα χρονικα διαστηματα, ειτε στο χερι ειτε στο πλυντηριο στους 30 βαθμους για να μην χαλασουν οι κολλες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...