Προς το περιεχόμενο

Τι να ψωνίσω για να φτιάχνω αξιοπρεπή espresso?


s2117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα! Μιας και ψάχνομαι για να πίνω κανά εσπρεσάκι σπίτι, έχετε να μου προτείνετε κάτι σε χαμηλό μπάτζετ?

 

Έχω μία φτηνή νεσπρέσο με κάψουλες αλλά θα ήθελα να μπορώ να παίζω μπάλα με χύμα καφέ..

 

Είδα στη Ρώμη ότι πουλούσαν πάρα πολύ αυτά τα πραγματάκια

http://www.amazon.co.uk/LeXpress-Italian-Style-Three-Espresso/dp/B0001IX00I

 

Με αυτό πίνεις τίποτα ή θα είναι άθλιος, οπότε να πάμε σε μηχανή?

 

Σε μηχανή έχω βρει αυτήν:

https://www.skroutz.gr/s/3953813/Izzy-CM6626A.html

 

 

Εννοείται και άλλες προτάσεις δεκτές!!!

 

Σε μύλο κοπής έχετε κάτι να προτείνετε?

 

Σε χειροκίνητο πχ είδα αυτόν: http://www.amazon.co.uk/Hario-Medium-Coffee-Grinder-Ceramic/dp/B001802PIQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1422370287&sr=8-1&keywords=hand+coffee+grinder

και σε αυτόματο αυτόν: http://www.amazon.co.uk/Krups-Twin-Blade-Coffee-Mill/dp/B00004SPEU/ref=sr_1_11?ie=UTF8&qid=1422370296&sr=8-11&keywords=hand+coffee+grinder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ποιο budget επιλογη ειναι hario/ιταλικο μπρικι τουλαχιστον αυτη εχω και πορεύομαι τοσο καιρο χωρις παραπονο. :D

δεν βγαζει βεβαια εσπρεσσο αλλα κατι κοντα σε εσπρεσσο.

 

υπαρχουν πολλα θεματα εδω σχετικα με εσπρεσσο κανε μια αναζητηση θα βρεις αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 2-3 από τα πιο πρόσφατα θέματα, αλλά ήθελα να ρωτήσω συγκεκριμένα για αυτό το τύπου "μπρίκι" , που εξοικονομεί και χώρο και είδα να πωλείται πάρα πολύ στη Ρώμη (ίσως βέβαια να είναι και τουριστοαγορές αυτές) και βολεύει και λόγω τιμής και λόγω χώρου..

 

Θα ξαναψάξω μήπως βρω και άλλα..Δεν είμαι και τρομερός λάτρης του καφέ για να έχω τρομερές απαιτήσεις πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπρίκι δεν φτιάχνει εσπρέσσο.

νομίζω πως αυτό που φτιάχνει λέγεται μόκα.

ο εσπρέσσο είναι "πατενταρισμένος" να φτιάχνεται με ειδικό τρόπο: Χ βαθμούς πίεσης, Υ θερμοκρασίες, Ζ χρόνος έκλυσης κτλ.

άρα ο καφές από το μπρικάκι μπορεί να είναι τέλειος (τέτοιο έχω), μπορεί να φτιάχνεται με καφέ που βάζεις και στην εσπρεσιέρα (νομίζω πως είναι ίδιος με τον γαλλικό αλλά πιο χοντρόκοκκος) αλλά κάποιος μπορεί να σου πει πως εσπρέσο ΔΕΝ είναι

προσωπικά διαφωνώ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Για μύλο, ΜΗΝ πάρεις με λεπίδες, ΔΕΝ θα είναι ομοιόμορφα τριμένος

καλύτερα να πηγαίνεις σε καφεκοπτείο και να σου κόβουν κάποια ποσότητα για μερικές μέρες ή να πάρεις χειροκίνητο μύλο.

ΜΠΟΡΕΙΣ να δοκιμάσεις μύλο με λεπίδες αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

 

Προσωπικά, και γαμώ τους καφέδες πίνω με το μπρικάκι, και καφέ από σούπερ μάρκετ

 

αλλά αυτό το "επίγευση στο 3ο τεταρτημόριο του ουρανίσκου, μόνο με την ΧΧ μηχανή και την ΥΥ ποικιλία καφέ μπορώ να απολαύσω" δεν το κατέχω... καφεδάκι πίνουμε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ!!

Οπότε ίσως δοκιμάσω γι αρχή κάτι σε μπρικακι Και όχι την izzy που σκεφτόμουν αρχικά..

Να προσέξω κάτι στην αγορά του η να πάρω από όπου βρω φτηνότερο

?

 

προτίνεις κάποιο συγκεκριμένο καφέ;

ΔΕ διάβασα καλές κριτικές για λαβατσα, προτιμούν ιλλυ και hausbandt αν το γράφω σωστά.. Εσύ ποιον παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

illy και άμα βρω hausbrandt... μπρίκι βρες το μέγεθος που σου κάνει. εγώ έχω ένα για 2πλη ποσότητα (έχω βρει μονό, διπλό, τετραπλό, μέχρι και για 8πλή ποσότητα) για εύκολη παρασκευή 2 καφέδων αν έχω κανένα φίλο, αλλά και μόνος μου να έχω ένα διπλό αν θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπρίκι είναι για να κάνεις νεροζούμι.

Θα το βαρεθείς τελικά γιατί δεν συγκρίνεται με τον καφέ που πίνεις έξω και θα πάρεις μηχανή.

 

Προτείνω: delonghi ec155 ή philips saeco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόκα (όπως λέγεται τόσο το σκεύος όσο και ο καφές) δεν είναι εσπρέσσο. Χρησιμοποιεί καφέ τριμμένο στο μέγεθος του εσπρέσσο αν και αρκετοί Ιταλοί χρησιμοποιούν ακόμα και φίλτρου. Το πιο σημαντικό δεν είναι η γεύση αλλά το ρίσκο να μπλοκάρει το μικρό χωνί στο οποίο βάζεις τον καφέ.

 

Γευστικά εξαρτάται από τα γούστα του καθενός και τον καφέ που χρησιμοποιείς αν και μοιάζει με πιο δυνατή βερσιόν του καφέ φίλτρου. Εσπρέσσο πάντως δεν είναι γιατί ποτέ δε θα κάνεις τη κρέμα που βγάζει η εσπρεσσιέρα αφού η πίεση που δημιουργείται είναι αρκετά μικρή.

 

Οπότε: Αν θες μια μπάτζετ κάζουαλ εμπειρία να πίνεις καλά χαρμάνια καφέ αλλά όχι εσπρέσσο, πάρε μια μόκα (προτίμησε την κλασική moka express της Bialetti,κάπου στ 20 ευρώ κάνει το μπρίκι για 3 φλυτζανάκια (που είναι βασικά μια κούπα καφές).

Αν δεν έχεις >400 ευρώ να διαθέσεις και δεν είσαι τρέλος λάτρης/μύστης/σαλεμένος χίπστερ του καφέ τότε η καλύτερη επιλογή για εσπρέσσο της προκοπής είναι (όσο και αν ακούγεται περίεργο) η Νεσπρέσσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπρίκι είναι για να κάνεις νεροζούμι.

Θα το βαρεθείς τελικά γιατί δεν συγκρίνεται με τον καφέ που πίνεις έξω και θα πάρεις μηχανή.

 

Προτείνω: delonghi ec155 ή philips saeco.

 

'Εχεις κάποια από τις δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arielli την έχει η μισή Ελλάδα και φτιάχνει και πολύ ωραίο εσπρεσάκι.

Ψάξε e-shop.gr

Βγαίνει και με αλλη ονομασία απο πλαίσιο.

 

απο 40-45 ευρώ βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχεις κάποια από τις δύο?

 

Την delonghi έχω. 

 

 

Για να φτιάξω αφρόγαλα χρησιμοποιώ κάτι παρόμοιο με αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Bialetti-BA008100-Tuttocrema-Frother/dp/B0001IXA4Y/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1422464085&sr=8-3&keywords=milk+frother

 

Είναι χειροκίνητο αλλά πιο αξιόπιστο από τις μηχανές που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόκα (όπως λέγεται τόσο το σκεύος όσο και ο καφές) δεν είναι εσπρέσσο. Χρησιμοποιεί καφέ τριμμένο στο μέγεθος του εσπρέσσο αν και αρκετοί Ιταλοί χρησιμοποιούν ακόμα και φίλτρου. Το πιο σημαντικό δεν είναι η γεύση αλλά το ρίσκο να μπλοκάρει το μικρό χωνί στο οποίο βάζεις τον καφέ.

 

Γευστικά εξαρτάται από τα γούστα του καθενός και τον καφέ που χρησιμοποιείς αν και μοιάζει με πιο δυνατή βερσιόν του καφέ φίλτρου. Εσπρέσσο πάντως δεν είναι γιατί ποτέ δε θα κάνεις τη κρέμα που βγάζει η εσπρεσσιέρα αφού η πίεση που δημιουργείται είναι αρκετά μικρή.

 

Οπότε: Αν θες μια μπάτζετ κάζουαλ εμπειρία να πίνεις καλά χαρμάνια καφέ αλλά όχι εσπρέσσο, πάρε μια μόκα (προτίμησε την κλασική moka express της Bialetti,κάπου στ 20 ευρώ κάνει το μπρίκι για 3 φλυτζανάκια (που είναι βασικά μια κούπα καφές).

Αν δεν έχεις >400 ευρώ να διαθέσεις και δεν είσαι τρέλος λάτρης/μύστης/σαλεμένος χίπστερ του καφέ τότε η καλύτερη επιλογή για εσπρέσσο της προκοπής είναι (όσο και αν ακούγεται περίεργο) η Νεσπρέσσο.

 

Έχω τρια χρόνια Bialetti Moka Pot και δεν έχει κανένα θέμα το φίλτρο. Άμα το πλένεις σχολαστικά και όχι απλά να ρίχνει νερό και τελείωσε, δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...