Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ενοικιαστή...μπορείτε να βοηθήσετε;


babis85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα θεματάκι με τον ενοικιαστή μου. Να πως έχει η ιστορία:

Έχουμε κάνει ένα συμφωνητικό 5ετίας (θεωρημένο στη ΔΟΥ) για την ενοικίαση διαμερίσματος αξίας 450€.

Στα 2χρόνια παίρνει την πρωτοβουλία χωρίς να με ενημερώσει και χωρίς να το κουβεντιάσουμε, και ξεκινάει να μου καταθέτει 350€. Μείωση 100€ από μόνος του. Παρ'ολα αυτά, λόγω κρίσης, έδωσα τόπο στην οργή συμφωνήσαμε στα 350 χωρίς όμως να φτιάξουμε άλλο συμφωνητικό. (απλά δηλώναμε και οι δυο στην εφορία 350€).

Το συμβόλαιο αυτό έληξε τον 11/2014 και αυτός αμέσως μετά ξεκίνησε να μου καταθέτει 300€ με τον ιδιο τρόπο. Ενω τον ενημέρωσα πως δεν θα δεχτώ εκ νέου αυτή τη συμπεριφορά αλλά ουτε και τη μείωση, τον παρακάλεσα να αφήσει το σπίτι και να βρει κάτι πιο οικονομικό για αυτόν. Αυτός τώρα, το έχει γυρίσει στο τρελό, μου λέει τόσα έχω τόσα θα βάζω... και οτι δεν μπορώ να του κάνω και τπτ. 

Την έχει πατήσει ποτέ κανείς έτσι ή μόνο εγώ είμαι ο μ*****ας;;; 

Έχετε ιδέα τι μπορώ να κάνω ρε παιδία;;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

δικηγορο δεν εχεις ?

δεν ξαναεπικοινωνεις εσυ ποτε ξανα μαζι του - το αναθετεις στον δικηγορο σου και αυτος ξερει τι θα κανει ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για σένα αυτή την περίοδο υπάρχουν πολλές "σειρήνες" (ακόμα και γι' αυτούς που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα) που τους βάζουν στο μυαλό την ιδέα να μειώσουν τα έξοδά τους με πλάγιους τρόπους.

Ακόμα και σε αυτό το forum ρωτάνε πολλοί ενοικιαστές "παιδιά τι να κάνω;" και οι απαντήσεις που παίρνουν είναι "δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα", "σιγά μην πάει σε δικηγόρο", "θα του πάει ο κούκος αηδόνι", κλπ.

Μάλλον την ψιλοέχεις πατήσει (κατά την γνώμη μου πάντα) και αν δεν τα έχεις πάρει "στο κρανίο" και να το κυνηγήσεις "για το γαμώτο" θα μείνεις με το 300άρι. Προσωπικά, από την περιγραφή σου, με τσαντίζει ο τρόπος που το "διεκδίκησε". Δυστυχώς όλοι οι νόμιμοι τρόποι θα σου πάρουν χρόνο (και χρήμα).

Τώρα αν του στείλεις κανένα εξώδικο (κάνα 50άρι είναι αν θυμάμαι καλά + δικηγόρος) και ψαρώσει, έχει καλώς.

Διαφορετικά, καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έληξε το συμβόλαιο και δεν έχετε ανανεώσει; Τον ειδοποιείς να αφήσει το μίσθιο. Χωρίς μα και μου. Τέλος μίσθωσης, απλά. 

 

Κι άμα οι αποδείξεις ήταν κομμένες στο ποσό που σου έδινε, αντί για ολόκληρο το μίσθωμα, και μάλιστα έναντι του μήνα, τον κυνηγάς κιόλας άμα θες. Προσωπικά θα το έκανα κι ας έχανα λεφτά, διότι πολύ με εκνευρίζουν αυτοί οι "μάγκες". Σε άλλον που φέρθηκε έτσι (και δεν είχε μία κιόλας, ούτε καν αυτοκίνητο ξέρω 'γω) εκχώρησα όσα όφειλε στο δημόσιο. Δε θα έπαιρνα τίποτα έτσι κι αλλιώς, αλλά φίλε θα πληρώσεις, διότι είσαι αρχίδι.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν δεν διακόψει κάποιος το συμβόλαιο παίρνει σιωπηρή παράταση με τους ίδιους όρους. Το θέμα είναι ότι φαίνεται ότι εδώ και χρόνια δεν σου πληρώνει το σωστό ενοίκιο, είσαι καλυμμένος να ξεκινήσεις διαδικασίες έξωσης.

 

Αν δεν έχει λεφτά ας πάει σε πιο φτηνό σπίτι, αν δεν μπορεί κι εκεί ας τα μαζέψει κι ας πάει στο χωριό του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμη που εχει ληξει το συφμωνητικο και του εχεις πει ότι δεν θελεις ανανεωση και του ζητας να αποχωρησει,αυτος μενει παρανομα στο σπιτι σου.Βρες δικηγόρο και κανε του μηνυση,λογικα παρουσια της αστυνομιας ο κλειδαρας θα σπασει την κλειδαρια και θα του πεταξουν τα πραγματα εξω.

Αφου σου εχει φερθει με αυτό τον απαραδεκτο τροπο(κανει τον νταβατζη) μιλα του αγρια και απειλησε τον να δει ότι εισαι αποφασισμένος για όλα.Κατι τέτοιοι τυποι μονο με το αγριο καταλαβαινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει ....

 

τον cool alexis απτην παλιά διαφήμιση με το σαμπουάν;

 

ts θα ψαχνόμουν να τον διώξω, με τη πρώτη μονομερή ενέργεια δείχνει το πόσο αφερέγγυος είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχετε ιδέα τι μπορώ να κάνω ρε παιδία;;; 

 

Εγώ στη θέση σου αρχικά θα διερρωτόμουν αν είναι διαμέρισμα που θα μπορέσω να το νοικιάσω πάνω από 300 ευρώ.

 

Εάν αξίζει πάνω από 300 ευρώ, τότε πας σε δικηγόρο και ξεκινάς διαδικασία έξωσης, αφού έχει λήξει το συμβόλαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου αρχικά θα διερρωτόμουν αν είναι διαμέρισμα που θα μπορέσω να το νοικιάσω πάνω από 300 ευρώ.

 

Εάν αξίζει πάνω από 300 ευρώ, τότε πας σε δικηγόρο και ξεκινάς διαδικασία έξωσης, αφού έχει λήξει το συμβόλαιο.

Και να μην αξίζει 300€ και τζάμπα να μείνει ο επόμενος, αυτόν πρέπει να τον βγάλει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...