Προς το περιεχόμενο

Sony Mobile. Αναμένεται να ανακοινώσει περικοπές 1000 θέσεων εργασίας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με μία αναφορά του Reuters, η Sony αναμένεται να ανακοινώσει την περικοπή περίπου 1000 θέσεων εργασίας στο τμήμα φορητών συσκευών της εταιρείας στις 2 Φεβρουαρίου.Οι νέες περικοπές θα προστεθούν σε αυτές που είχε ανακοινώσε παλαιότερα η Sony Mobile και αναμένεται να ολοκληρωθούν έως στον Μάρτιο του 2016. Στόχος της Sony, είναι η μείωση του εργατικού δυναμκού στην Sony Mobile κατά 30%, στις 5000 θέσεις εργασίας έως τότε.

 

Οι περικοπές θα ανακοινωθούν επίσημα με την αναφορά των οικονομικών αποτελεσμάτων της Ιαπωνικής εταιρείας στις 4 Φεβρουαρίου. Σύμφωνα με την Ιαπωνική οικονομική εφημερίδα Nikkei, οι περικοπές στις θέσεις εργασίας αφορούν σε θυγατρικές της Sony Mobile στην Ευρώπη και στην Κίνα.

 

Σύμφωνα με αναφορές, η Sony αναμένεται να ανακοινώσει απώλειες 1,9 δισεκατομμυρίων δολαρίων στο τμήμα Sony Mobile, με τον Ιαπωνικό γίγαντα να εξετάζει διάφορες λύσεις για να σταματήσει την αιμορραγία, συμπεριλαμβανομένης και της περίπτωσης να πουλήσει το τμήμα των φορητών συσκευών/ smartphones.

 

Link.png Site: Reuters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ιαπωνία το 90 της εκατό εργάζεται πάνω από 15 ώρες την ημέρα και εκτός περιοχής κατοικίας. Είναι η χώρα στην οποία υπάρχει το μεγαλύτερο ποσοστό οικογενειών με ένα γονέα, πολύ απλά για o πατέρας της οικογένειας δουλεύει μακριά από το σπίτι του. Στην Ιαπωνία δεν έχουν χρόνο ούτε να κατουρήσουν. Στην Ιαπωνία είναι όλα πανάκριβα, γιατί είναι η μόνη χώρα που δεν εξαγάγει τίποτα (εκτός από ηλεκτρονικά) και εισαγάγει τα πάντα. Γενικά δεν μπορούν να γίνουν συγκρίσεις με την Ιαπωνία. Είναι μια χώρα μια κατηγορία μόνη της.  

Επεξ/σία από brotrainer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατες ανακοινώσεις :

- Cοca Cola περικοπές 2.000  θέσεων εργασίας

- ebay περικοπές 2.400  θέσεων εργασίας

- American Express περικοπές 4.000  θέσεων εργασίας

- IBM περικοπές 111.800  θέσεων εργασίας

 

ήρθε και η σειρά της Sony για 1.000 θέσεις εργασίας και σε λίγο θα έρθει και η σειρά μας ....

 

Έχετε γεια βρυσούλες, λόγγοι βουνά ραχούλες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ιαπωνία το 90 της εκατό εργάζεται πάνω από 15 ώρες την ημέρα και εκτός περιοχής κατοικίας. Είναι η χώρα στην οποία υπάρχει το μεγαλύτερο ποσοστό οικογενειών με ένα γονέα, πολύ απλά για το πατέρας της οικογένειας δουλεύει μακριά από το σπίτι του. Στην Ιαπωνία δεν έχουν χρόνο ούτε να κατουρήσουν. Στην Ιαπωνία είναι όλα πανάκριβα, γιατί είναι η μόνη χώρα που δεν εξαγάγει τίποτα (εκτός από ηλεκτρονικά) και εισαγάγει τα πάντα. Γενικά δεν μπορούν να γίνουν συγκρίσεις με την Ιαπωνία. Είναι μια χώρα μια κατηγορία μόνη της.  

http://www.economist.com/blogs/freeexchange/2013/09/working-hours

Έχει καταντήσει κουραστικό αυτό..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://www.economist.com/blogs/freeexchange/2013/09/working-hours

Έχει καταντήσει κουραστικό αυτό..

μόνο οι Έλληνες κι οι Ν.Κορεάτες δούλευαν πάνω από 2000h το χρόνο το 2012? damn!

 

στην Ιαπωνία slackάρουν, τσκ τσκ τσκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.economist.com/blogs/freeexchange/2013/09/working-hours

Έχει καταντήσει κουραστικό αυτό..

Δηλαδή στην Ελλάδα που είναι 8αρο δουλεύουν 8 ώρες οι Έλληνες στον ιδιωτικό τομέα; Εγώ που είμαι δημοσιογράφος ρίχνω 12ωρα και τώρα 18ωρα με τις εκλογές. Ο άλλος που δουλεύει σε ναυτιλιακή ρίχνει 15ωρα. Τι θες να πεις; Δε τα λέω εγώ, οι ίδιοι τα λένε οι Ιάπωνες. Το ξέρουμε και το economist και τα blog του. Πάνε διάβασε Daily Mail, πιο ποιοτική ενημέρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή στην Ελλάδα που είναι 8αρο δουλεύουν 8 ώρες οι Έλληνες στον ιδιωτικό τομέα; Εγώ που είμαι δημοσιογράφος ρίχνω 12ωρα και τώρα 18ωρα με τις εκλογές. Ο άλλος που δουλεύει σε ναυτιλιακή ρίχνει 15ωρα. Τι θες να πεις; Δε τα λέω εγώ, οι ίδιοι τα λένε οι Ιάπωνες. Το ξέρουμε και το economist και τα blog του. Πάνε διάβασε Daily Mail, πιο ποιοτική ενημέρωση. 

Δεν διαβάζω economist, αλλά παρέθεσα μια πηγή για να μην μου λένε ότι τα καταβάζω απ΄το μυαλό μου.Λέω ότι δουλεύουμε κατά μέσο όρο πολύ  παραπάνω από άλλους -το πόσο παραγωγικοί είμαστε είναι άλλο θέμα- αλλά έχει επικρατήσει η αντίθετη φήμη.Δεν ξέρω αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε τελικά :unsure:  ,με μπέρδεψες  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μέσο όρο λογίζονται φυσικά και οι ΔΥ καθώς και οι μερικής απασχόλησης.

Στην Ελλάδα όντως δουλεύουμε πολύ χωρίς αιτία και αποτέλεσμα βέβαια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν διαβάζω economist, αλλά παρέθεσα μια πηγή για να μην μου λένε ότι τα καταβάζω απ΄το μυαλό μου.Λέω ότι δουλεύουμε κατά μέσο όρο πολύ  παραπάνω από άλλους -το πόσο παραγωγικοί είμαστε είναι άλλο θέμα- αλλά έχει επικρατήσει η αντίθετη φήμη.Δεν ξέρω αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε τελικά :unsure:  ,με μπέρδεψες  :P

 

Ααα σοζ φίλε. :) Ναι! Σε μπέρδεψα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάνε διάβασε Daily Mail, πιο ποιοτική ενημέρωση.

ένα link τουλάχιστον για τις ώρες που έγραψες ότι δουλεύουν οι Ιάπωνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για Ελλαδα το προβλημα μας δεν ειναι οι ωρες εργασιας αλλα η παραγωγικοτητα και το δημοσιο.

 

Το δημοσιο εχει λογω υπαρξης το βολεμα και ποτε δεν φτιαχτηκε με φοντο την σωστη λειτουργια του κρατους,

 

π.χ. Σε κουβεντα προ κρισης με Δ.Υ. δουλευε 4 ωριτσες την ημερα επαιρνε 1600€ βασικο μισθο ενω εγραφε και υπερωριες (και δεν ηταν η εξαιρεση αλλα ο κανονας). Μαλιστα ολο αυτο το θεωρουσε και φυσιολογικο!!!

Εκεινη την περιοδο ενας αντιστοιχος εργατης εβγαζε 900-1200€ δουλευοντας 8-12 ωρες....

 

Ο Δ.Υ. καλα εκανε και τα επαιρνε και εγω στην θεση του το ιδιο θα εκανα αλλα δεν ηταν και οτι ποιο φυσιολογικο.

 

Ο Ιδιωτικος τομεας ειναι αντιπαραγωγικος γιατι βασιζεται στην εσωτερικη καταναλωση και ελαχιστες εξαγωγες. Μονο ο τουρισμος κατι κανει....

 

Καθε γωνια ηταν γεματη με ψιλικατζιδηκα,φαγαδικα,καφε,ρουχαδικα. ολα αυτα δουλευαν με ανακυκλουμενο και δανεικο χρημα. Με την κριση σιγα σιγα εκλεισαν και δυστυχως την πατησαν κυριως οι απλοι υπαλληλοι. 

 

Σορρυ αν ξεφυγα απο το θεμα αλλα δεν αντεξα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...