Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm επιβεβαίωσε την απώλεια ενός μεγάλου πελάτη, πιθανότατα της Samsung


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρουσία των SoC (system-on-chip) της Qualcomm στις δημοφιλέστερες φορητές συσκευές τα τελευταία χρόνια την καθιέρωσαν ως τον μεγαλύτερο κατασκευαστή του είδους, με την εταιρεία να ανακοινώνει κερδοφόρα τρίμηνα. Αυτή την φορά πάντως υπήρχαν άσχημα νέα.Στην αναφορά της σχετικά με τα οικονομικά αποτελέσματα του τέταρτου τριμήνου, η εταιρεία αποκάλυψε ότι αναμένει ο επερχόμενος επεξεργαστής Qualcomm Snapdragon 810 να μην βρίσκεται στην επερχόμενη ναυαρχίδα ενός μεγάλου πελάτη της. Πιθανολογούμε ότι ο μεγάλος κατασκευαστής είναι η Samsung και η επερχόμενη ναυαρχίδα είναι το Galaxy S6 όπως ανέφεραν άλλωστε πρόσφατες φήμες, ωστόσο αυτό αναμένεται να επιβεβαιωθεί σε ένα μήνα περίπου.

 

Πάντως, ο CEO της εταιρείας Steve Mollenkopf δεν παρέλειψε να δώσει την απάντηση του στις φήμες που ήθελαν το chip της εταιρείας να υπερθερμαίνεται, λέγοντας πως "το κομμάτι λειτουργεί όπως περιμέναμε". Επειδή το chip θα βρίσκεται σε πολλές ναυαρχίδες φέτος (LG G Flex 2, HTC One M9, Xiaomi Mi Note Pro κ.ά) και επειδή κανένας άλλος κατασκευαστής δεν παραπονέθηκε για προβλήματα υπερθέρμανσης, υποθέτουμε ότι η κίνηση της Samsung είναι θέμα στρατηγικής -το να επιλέξει δηλαδή ένα Exynos SoC για το Galaxy S6 αντί για το chip της Qualcomm.

 

Όσον αφορά στις εκτιμήσεις της εταιρείας σχετικά με τα έσοδα -και μετά την αναθεώρηση- είναι ελαφρώς μειωμένα, μεταξύ $28 δισεκατομμυρίων και $26 δισεκατομμυρίων, σε σχέση με τα $28,8 δισεκατομμύρια και $26,8 δισεκατομμύρια που είχε εκτιμήσει αρχικά.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι έσοδα και όχι κέρδη

http://investor.qualcomm.com/results.cfm

Πολύ σωστά (στο Engadget είχαν γράψει για "revised profit estimates") ενώ στην πραγματικότητα είναι έσοδα (revenue). $%^&@# την κεκτημένη ταχύτητα μέσα... 

Έγινε σχετική διόρθωση στο κείμενο. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως είναι για τη Samsung ο υπαινιγμός,τότε προφανώς και θα θέλει να προωθήσει τους δικούς της soc. Δεν γίνεται όλες οι άλλες εταιρείες να είναι ευχαριστημενες και μόνο η Σαμμυ όχι. Αλλά να μου πεις, οι άλλες δεν έχουν touchwiz...Πώς να υπερυερμανθει αλλιώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Δεν γίνεται όλες οι άλλες εταιρείες να είναι ευχαριστημενες και μόνο η Σαμμυ όχι. Αλλά να μου πεις, οι άλλες δεν έχουν touchwiz...Πώς να υπερυερμανθει αλλιώς;

 

 

Δεν έχει ανάγκη την κάθε QC όταν κατασκευαζει ανώτερα SoC. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν το χάφτω αυτό με την υπερθέρμανση του 810. Ακριβώς τα ίδια λέγανε και για τον 800άρι. Απλά η Sammy νιώθει ότι είναι καιρός να απεξαρτηθεί από τις αμερικάνικες εταιρίες και ψάχνει προφάσεις. Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα το S6 με τον 810 παρά με τον Exynos. Τα λαγκαρίσματα που έφαγα με τον Exynos στο S2 δεν μπορώ να τα ξεχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ανάγκη την κάθε QC όταν κατασκευαζει ανώτερα SoC. 

τοτε γιατι τα δοκιμασε αφου θα φοραγε τα δικα της?....μηπως απλα να τα βγαλει αχρηστα?!!!

απλα απορια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως είναι για τη Samsung ο υπαινιγμός,τότε προφανώς και θα θέλει να προωθήσει τους δικούς της soc. Δεν γίνεται όλες οι άλλες εταιρείες να είναι ευχαριστημενες και μόνο η Σαμμυ όχι. Αλλά να μου πεις, οι άλλες δεν έχουν touchwiz...Πώς να υπερυερμανθει αλλιώς;

χαχαχαχα...ευστοχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε γιατι τα δοκιμασε αφου θα φοραγε τα δικα της?....μηπως απλα να τα βγαλει αχρηστα?!!!

απλα απορια!!!

 

 

Προφανώς και όχι.

 

Γνώμη μου, μιας και για Samsung ο λόγος, το (τεράστιο) μερίδιο αγοράς της QC στοχεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ουδόλως με ενδιαφέρει τί επεξεργαστή έχει το κινητό μου και αν βγάζω 10 ή 1000 πόντους παραπάνω στα benchmarks, αρκεί να είναι αρκετά γρήγορο. Τώρα, βέβαια, στην περίπτωση της samsung έχω πρόβλημα, γιατί αν χρησιμοποιήσει τα δικά της SoCs δεν θα έχουμε custom ROMs, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα. Δεν πειράζει, θα τα καταφέρει η samsung και χωρίς εμένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...