Προς το περιεχόμενο

tecnicolor td5136v2 η cellpipe 7130 ag


papazaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εβαλα καινουργια συνδεση HOL στο εξοχικο και μου στειλαν το tecnicolor td5136v2,

στη αθηνα με HOL παλι εχω το cellpipe 7130 ag

καθοτι η χρηση στο εξοχικο ειναι μικροτερη απο οτι στην αθηνα, αξιζει να καρτησω το καινουργιο ?

τι λενε σαν ρουτερ?

η χρηση στο εξοχικο ειναι με WIFI ενω στην αθηνα μεσο δικτυου και σχεδον 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cellpipe 7130 ειναι πιο αργο κι απ' το θανατο... Με οποιοδηποτε αλλο ρουτερ θα συγχρονισεις τουλαχιστον ενα 20% παραπανω... ειναι ομως σταθερο για  γραμμες με προβληματα αποσυνδεσεων. 

 

Εδω και λιγες μερες μου εστειλαν και μενα το tecnicolor td5136v2. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες. Ικανοποιητικος συγχρονισμος και πολυ σταθερο. Το SNR δεν μου πεφτει ποτε κατω απο το οριο του παροχου. Για ενα μεσο χρηστη με νορμαλ απαιτησεις ειναι ιδανικο... Προτεινω να το βαλεις στην βασικη συνδεση και το cellpipe στο εξοχικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον το ρουτερ στο εχει δωσει ο ιδιος παροχος hol θα παιξει αυτοματα.Μπραβο στην hol που αποφασισε να βαλει μυαλο και να δωσει κανα πιο σοβαρο ρουτερ απο το zte που εδιναν.5126v2 δινει και η forthnet κανα 4-5 μηνο τωρα.Πολυ σταθερο οπως ολα τα Technicolor/thomson/speedtouch.n300 ειναι.γενικα καλο ρουτερακι για αυτο που ειναι.

επισης η hol οσο ξερω δεν εχει username/password οποτε οτι username και να βαλεις πατας το connect και συνδεεται.η Ip του ειναι αν θυμαμαι καλα 192.168.1.254 οπως τα περισσοτερα thomson,technicolor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον το ρουτερ στο εχει δωσει ο ιδιος παροχος hol θα παιξει αυτοματα.Μπραβο στην hol που αποφασισε να βαλει μυαλο και να δωσει κανα πιο σοβαρο ρουτερ απο το zte που εδιναν.5126v2 δινει και η forthnet κανα 4-5 μηνο τωρα.Πολυ σταθερο οπως ολα τα Technicolor/thomson/speedtouch.n300 ειναι.γενικα καλο ρουτερακι για αυτο που ειναι.

επισης η hol οσο ξερω δεν εχει username/password οποτε οτι username και να βαλεις πατας το connect και συνδεεται.η Ip του ειναι αν θυμαμαι καλα 192.168.1.254 οπως τα περισσοτερα thomson,technicolor.

H προεπιλεγμενη IΡ της hol σε ΟΛΑ τα ρουτερ της ειναι η 192.168.2.1... Και εγω την εχω αλλαξει παντως σε ολα τα ρουτερ που εχω σε 192.168.1.254 γιατι ετσι με βολευει στο portforward, αλλα και για να μπαινω απ' ευθειας και χωρις αλλαγες στις ρυθμισεις της καρτας δικτυου  με ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προεπιλεγμενη IΡ της hol σε ΟΛΑ τα ρουτερ της ειναι η 192.168.2.1... Και εγω την εχω αλλαξει παντως σε ολα τα ρουτερ που εχω σε 192.168.1.254 γιατι ετσι με βολευει στο portforward, αλλα και για να μπαινω απ' ευθειας και χωρις αλλαγες στις ρυθμισεις της καρτας δικτυου  με ολα...

τα thomson /technicolor συνηθως ερχονται με 192.168.1.254.αν τωρα η Hol τα δινει με custom firmware και με αλλη ip δεν το ξερω.αυτο το βλεπει κανεις και στο site της hol και με Ipconfig.

 

αρα το plugaρω και παιζει παιρνει  user  και pass απο το δυκτιο αν καταλαβα καλά

ναι θα παιξει.ισως απλα χρειαστει να μπεις μεσα και να πατησεις connect τιποτα παραπανω.που λογικα δεν θα χρειαστει ουτε αυτο.Αν δεν παιξει τοτε μονο ριχνεις Hard reset που δεν θα χρειαστει λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδρομητής κι' εγώ στην HOL εδώ και ένα μήνα και μου έδωσαν το td5136v2 το οποίο έχει 2 αρνητικά σε σχέση με το tg585 που χρησιμοποιώ.Πρώτον δεν μπορεί να δεχτεί στο wifi password χαρακτήρες όπως .,- κα (σχετικά μικρό το κακό).Δεύτερον στο μενού των συσκευών που είναι συνδεδεμένες,εμφανίζει μόνο όσες είναι σε σύνδεση εκείνη την στιγμή και όχι όσες γενικά έχουν ενεργοποιηθεί και έχουν συνδεθεί με αυτό όπως κάνει το tg585.Ξέρει κάποιος αν μπορούν να αλλάξουν αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firmware update δεν εχω δει ακομα για αυτο οποτε δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι στην παρουσα φαση.και firmware υπαρχουν μονο αυτο που δινει η forthnet και αυτο που δινει η Hol τα οποια ειναι μεσα στις συσκευες.δεν μπορεις να τα κατεβασεις απο καπου ουτε εχω δει πιο καινουρια.εγω εχω το 784 technicolor και μου δειχνει ολες τις συσκευες απλα δεν νομιζω οτι μπορω να δω ποιες ειναι συνδεδεμενες τωρα και ποιες οχι(τουλαχιστον οχι με τον τροπο που το βλεπω σε 585 v8).Μου τις δειχνει ολες Inactive:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...