Προς το περιεχόμενο

GoPro Hero 4: Δυνατότητα εγγραφής βίντεο σε αργή κίνηση, στα 240fps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κάμερες της GoPro συνεχίζουν να βρίσκονται μπροστά από τον ανταγωνισμό, με το τελευταίο firmware να κάνει ακόμα μεγαλύτερη την απόσταση.Έτσι όπως ανακοίνωσε η εταιρεία, με αναβάθμιση firmware η οποία θα κυκλοφορήσει το Φεβρουάριο, το νέο μοντέλο GoPro Hero 4 Black, θα μπορεί να κάνει λήψη βίντεο σε αργή κίνηση με 240 καρέ το δευτερόλεπτο, κάτι που έχουμε δει

. Τα τελικά αποτελέσματα αναμένεται να είναι εντυπωσιακά ειδικά για τις χρήσεις στις οποίες προορίζονται οι κάμερες της GoPro, στις οποίες περιλαμβάνονται κυρίως αθλητικές δραστηριότητες. Το αποτέλεσμα κρίνοντας και από το βίντεο το οποίο δημοσίευσε η ιστοσελίδα Gizmodo είναι αρκετά εντυπωσιακό αν και υπάρχουν αναφορές ότι δεν είναι αρκετά καθαρό όταν η εγγραφή γίνεται στην HD ανάλυση.

 

Το firmware περιλαμβάνει και άλλα νέα χαρακτηριστικά όπως η μετατροπή σε βίντεο φωτογραφιών που έχουν γίνει λήψη με χρονοκαθυστέρηση, απευθείας από την κάμερα και χωρίς να χρειάζεται να τη συνδέσετε με υπολογιστή. Οι συμβατές κάμερες θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν τον εσωτερικό επιταχυνσιόμετρο για αυτόματη αλλαγή της περιστροφής του βίντεο, για όσους συνηθίζουν να εγκαθιστούν την κάμερα ανάποδα.

 

Η GoPro και η νέα της κάμερα αναμένεται να αντιμετωπίσει πιο ισχυρό ανταγωνισμό από φέτος, όταν και η Sony θα κυκλοφορήσει τη δικής της action κάμερα με δυνατότητα καταγραφής βίντεο σε 4K ανάλυση

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικη η νεα δυνατοτητα ειδικα για οσους κανουν συγκεκριμενα αθληματα-δραστηριοτητες . Την εχω στο iphone και την χρησιμοποιω συχνα. Οι go-pro θετουν τα standards στην κατηγορια για την ακριβεια ειναι η ιδια η κατηγορια με τον ανταγωνισμο να απεχει παρα πολυ .

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτε βρε μια οθονούλα 1.8'' να βλέπουμε τι τραβάμε! Ολοι οι Κινέζοι έβαλαν μία σε όλες τις απομιμήσεις και εσείς μόνο σε ένα μοντέλο (αν) της σειράς 4 προβλέπεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν θες οθονη παρτην εξτρα. επισης μπορεις μεσω κινητου και επισης αν θες να δεις τι τραβαει μπορεις απλα να κοιταξεις την αντανακλαση πανω στο φακο! οτι δεις εκει αυτο τραβαει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτε βρε μια οθονούλα 1.8'' να βλέπουμε τι τραβάμε! Ολοι οι Κινέζοι έβαλαν μία σε όλες τις απομιμήσεις και εσείς μόνο σε ένα μοντέλο (αν) της σειράς 4 προβλέπεται.

Εχει πολυ καλη εφαρμογη για το κινητο πληρως παραμετροποιησημη για να βλεπεις τι τραβαει .

Επισης οπως ειπε ο spect  εχει και extra  οθονη η οποια ειναι και touch screen  την εχω αγορασει  αλλα το μετανιωσα  απο τοτε που εξελιξαν την εφαρμογη του κινητου .

Οταν την ειχα παρει επειδη η εφαρμογη δεν ηταν καλη με βολευε ωστε να βλεπω  τι τραβαω αν και ρουφαγε την μπαταρια  σαν μην πω τι καλυτερα .

Πλεον την εχω και καθεται  και προτιμω να  "stackaro " πανω την δευτερη μπαταρια που εχω ,Γιατι η αυτονομια ειναι ενα θεμα ειδικα σε πολυωρες δραστηριοτητες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την silver 4 εχει οθονη παιδια!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

ένα μοντέλο της σειρά 4 όντως έχει οθόνη, αλλα τα άλλα όχι νομίζω. Νομίζω μπορούν να την δώσουν σε όλα. Η ξεχωριστή οθόνη είναι όγκος. Πρέπει να προβλεφθεί στο αρχικό σχέδιο και όχι ως addon. 

 

Οσον αφορά τα 240fps αυτό θα πεί αργή κίνηση έως 8 φορές πιο αργή (1''=8'') και με ομαλή κίνηση (30fps). Το βίντεο που δείχνουν σαν να μην είναι τόσο αργό.. αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

 

Οπως και να έχει εντυπωσιακό! good job

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...