Προς το περιεχόμενο

Pagination,Filtering,Sorting - Javascript


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ψάχνω κάποιο jquery (και σκέτο js να είναι δε με πειράζει) που να προσφέρει pagination στα items που θα του ορίζω, filtering των αντικειμένων βάση των πεδίων που θα του ορίζω και sorting αλφαβητικά, τιμή, κλπ.

 

Έψαξα στο google αλλά δε βρήκα κάτι ιδιαίτερο και γνωστό και μου έκανε εντύπωση και είπα να ρωτήσω και εδώ.

 

Δεν το θέλω με ajax, όλα τα αποτελέσματα θα είναι ήδη στη σελίδα απλά θα γίνεται display:none/block ανά περίπτωση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό προϋποθέσεις είναι πολύ απλό εφόσον έχεις ήδη όλα τα στοιχεία και απλά κρύβεις κομμάτια, ένα δείγμα html? ή μπορείς να κάνεις render την html όπως χρειαστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μάλλον για datatables θα πάω που το έχω ξαναχρησιμοποιήσει ( δε το σκέφτηκα νωρίτερα :P )

 

Σαν html μπορώ να πειράξω ότι θέλω, σκεφτείτε ότι είναι σαν προιόντα που θα έχω filtering τιμή από εώς, χαρακτηριστικά κλπ.(εκεί ίσως βολεύει περισσότερο το isotope).

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το filtering/sorting με το pagination.Θα κάνει filter όλα τα results και θα κάνει πάλι paginate ή μόνο την κάθε visible σελίδα?Γιατί το 2ο δεν είναι σωστό.

 

Alou σκέφτηκα να το κάνω μόνος αλλά θα πάρει παραπάνω χρόνο γι αυτό προτιμώ μια έτοιμη λύση.(deadlines :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι είσαι σε μια σελίδα.Και κάνεις filter/sort τα δεδομένα της.Όταν πατήσεις ένα οποιοδήποτε αριθμό για να πάς σε άλλη σελίδα περιμένεις τα νέα δεδομένα να είναι filtered/sorted με αυτό που επέλεξες?

 

Αν στο παραπάνω πεις ναι τότε filter/sort σε όλα τα δεδομένα και μετά pagination.

Αν πεις όχι τότε το αντίστροφο pagination και μετά filter/sort στην τρέχουσα σελίδα μόνο.

 

Η περίπτωση του ναι είναι πιο κοντά σε αυτό που θα περίμενε κάποιος χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δουλεια για Sorting χρησιμοποιώ την knockout.js και την Observable Array για sorting.

 

Ακόμη δεν ξέρω αν σε βολεύει αυτη: http://pagerjs.com/μαζί με την knockout

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σωστό pagination + filtering/sorting οι εναλλακτικές είναι δύο: ή τα έχεις φορτωμένα όλα οπότε μπορείς να το κάνεις μόνο με JS (και υποθέτω όλες οι λύσεις που αναφέρθηκαν το κάνουν) ή αλλιώς AJAX και η δουλειά γίνεται στον server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Τελικά το πήγα με Angular.js που δίνει και filtering και sorting και βρήκα και ένα angular module για pagination και όλα δούλεψαν ρολόι.

Πολύ γρήγορη η Angular :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...