Προς το περιεχόμενο

Φοιτητική πιστωτική κάρτα


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

είμαι φοιτητής και θέλω να κάνω μια αγορά αξίας 370 ευρώ. Είδα ότι μπορώ να βγάλω πιστωτική κάρτα σαν φοιτητής από την Eurobank χωρίς εγγυητές. Το κατάστημα δίνει 24 άτοκες δόσεις. Τα 70 ευρώ θα τα δώσω προκαταβολή. Όταν οι δόσεις είναι άτοκες δεν χρεώνεσαι τίποτα παραπάνω; Επίσης θα ήθελα να μάθω τα εξής. Γίνεται να πάω να πληρώνω όποτε θέλω; Δηλαδή αν η δόση είναι κανονικά να πληρωθεί στα τέλη του μήνα και εγώ πάω στα μέσα γίνεται; Επίσης γίνεται να πληρώσω διπλή ή και τριπλή δόση; Και τέλος αν πχ στον πέμπτο μήνα εγώ έχω πληρώσει ας πούμε 8-9 δόσεις και δεν έχω να πληρώσω τον πέμπτο μήνα, θεωρείται ότι η δόση είναι ληξιπρόθεσμη;

 

γιατί δεν ζητάς από τους γονείς σου να σου δανείσουν και να τα επιστρέψεις σιγά σιγά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν ζητάς από τους γονείς σου να σου δανείσουν και να τα επιστρέψεις σιγά σιγά?

Γιατί για να μου δανείσουν οι γονείς μου, πρέπει να έχουν κι αυτοί 370 ευρώ μετρητά, πράγμα που δεν έχουν. Σε λογαριασμό έχω κι εγώ και οι γονείς μου, απλά η εμπειρία μου λέει, ότι αν κάνεις αγορά με χρήματα λογαριασμού με σκοπό να τα βάζεις και καλά κάθε μήνα, δύσκολα τα βάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι σιγουρα κατι βγαζει η τραπεζα αλλιως δεν θα εβγαζε πιστωτικες ετσι ακομα και αν δεν εχεις δουλεια.αλλα σε χαμηλα ποσα δεν ειναι τιποτα.αυτοι πονταρουν οτι εσυ ολο και κατι αλλο θα παρεις στο διαστημα αυτο.δηλαδη αν παρεις και κατι αλλο αντιστοιχα πχ ιδια τιμη και ιδιες δοσεις ατοκες θα σου μπαινουν 50+50 καθε μηνα εσυ θα δινεις ξερω γω τα 60 λεω γω οποτε μενουν μεσα υπολοιπο 40 και τον αλλο μηνα μπαινουν 50+50 οι δοσεις μηνος +40 που χεις μεσα τοκιζεσαι για 140 μετα  κτλ.και εκει καπως χανεις την μπαλα.να σαι καλα φιλε μου κανε την δουλεια σου και μην την παιρνεις μαζι ποτε ξανα απλα πληρωνε την δοση δου και στο συρταρι μεχρι να ξεχρεωσεις.και κατι αλλο.οταν τελικα ξεχρεωσεις δηλαδη την τελευταια δοση με το καλο θα περιμενεις λογαριασμο και τον αλλο μηνα που θα ειναι μονο οι τοκοι της προηγουμενης δοσης δηλαδη τα λιγα λεπτα του ευρω με λιγα λογια.αν δεν τα πληρωσεις αυτα τοκιζονται και σε καμια 10 χρονια σε παιρνουν και σου λενε χρωστας πχ 40 ευρω ειναι αυτα τα λιγα λεπτα που χρωσταγες και δεν πληρωσες τοκιζομενα και με υπερημερια.ξερουν τι κανουν οι τραπεζες-παγιδες.γιαυτο ξεχρεωνεις περιμενεις και τον λογαριασμο τον επομενο δηλαδη αν κανεις 24 δοσεις θα παρεις 25 λογαριασμους κτλ και μετα πας στην τραπεζα και κανεις ακυρωση και ζητας και αποδειξη εξοφλησης γιατι και σε περιπτωση που δεν χρωστας και δεν κανεις ακυρωση μπορει να σου ερχεται και συνδρομη καρτας.ρωτα πρωτα για την καρτα αν θα πληρωνεις συνδρομη καθε χρονο

 

Πολύ μπερδεμένα σενάρια, μας τρέλανες χωρις λογο,  το ποστ σου ειναι κουραστικό και δεν βγάζω ακρη αν εχεις δίκιο η αδικο, επίσης να σου πω οτι η ελληνική γλώσσα εχει και σημεία στίξης.

 

τεσπα αν πληρώνεις ολόκληρη την δόση δεν εχει καμία επιβάρυνση, ουτε ενα λεπτο, ουτε 25ο λογαριασμό, τίποτα απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ μπερδεμένα σενάρια, μας τρέλανες χωρις λογο,  το ποστ σου ειναι κουραστικό και δεν βγάζω ακρη αν εχεις δίκιο η αδικο, επίσης να σου πω οτι η ελληνική γλώσσα εχει και σημεία στίξης.

 

τεσπα αν πληρώνεις ολόκληρη την δόση δεν εχει καμία επιβάρυνση, ουτε ενα λεπτο, ουτε 25ο λογαριασμό, τίποτα απ

ναι ευχαριστω που μου το ειπες για τα σημεια στιξης επιβαρυνση εχει κατι ψηλα σε τοκους στο ποσο που τρεχει και αν σε κουρασε το post απλα προσπερασε το.ισως και να κανω λαθος αν πληρωνεις ολο το ποσο μπορει και να μην εχει τοκο επιπλεον αναλογα την συμφωνια τραπεζα καταστηματος.

Επεξ/σία από atasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ρε παιδες, δηλαδη αν πληρωνεις τις δωσεις στην ωρα σου, δεν εχει επιβαρυνση? Πριν λιγο διαβασα αυτο (http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/Pistotiki-Karta/University-Visa/SEPPE-University-Visa)

και προβληματιστικα επειδη θελω λαπτοπ για τη σχολη και δεν παιζουν λεφτα μετρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες, δηλαδη αν πληρωνεις τις δωσεις στην ωρα σου, δεν εχει επιβαρυνση? Πριν λιγο διαβασα αυτο (http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Kartes/Pistotiki-Karta/University-Visa/SEPPE-University-Visa)

και προβληματιστικα επειδη θελω λαπτοπ για τη σχολη και δεν παιζουν λεφτα μετρητα.

 

Στις πιστωτικές υπάρχουν δυο ειδών δόσεις, μια περίπτωση να σου κάνει δόσεις για αυτό που αγόρασες το μαγαζί και η άλλη είναι οι δόσεις που εχει η ιδια η κάρτα για το υπόλοιπο, δηλαδή σου επιτρέπει να πληρώσεις το "οφειλόμενο ποσόν" που εμφανίζετε σε δόσεις.

 

 

Στην πρώτη περίπτωση δεν επιβαρύνεσαι τίποτα απολύτως, στην δεύτερη τρέχουν τρελά επιτόκια.

 

 

Για να αποφύγεις αυτήν την κατάσταση πρέπει να πληρώνεις-εξοφλείς κάθε μήνα το "οφειλόμενο πόσον" και ΟΧΙ το "ελάχιστο" ή μέρος του οφειλόμενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...