Προς το περιεχόμενο

Windows tablet Asus Vivo Tab 8 32gb eMMC/2GB Ram 162 ευρώ-Amazon it.


alextrela172

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρέλαβα και εγώ προχθές. Βγήκε στα 155 σύνολο με μεταφορικά για Βιέννη. Πολύ καλό για τα λεφτά του, δεν κολλάει, 

καλή και φωτεινή οθόνη. Θέλει κάποια εξοικείωση με τα win 8 αν έχεις συνηθίσει Android. Η μπαταρία κρατάει γύρω στις 6 ώρες

χρήσης. Του λείπει μια θύρα HDMI mini αλλά μη ζητάμε και πολλά με 150-160 €!

Thanx ston Topic Starter ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να συνδέω στην ταμπλέτα μου χειριστήριο, την ίδια στιγμή κανένα σκληρό ή στικάκι αλλά παράλληλα να φορτίζει τι πρέπει να προμηθευτώ; το παραπάνω θα κάνει τι δουλειά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να συνδέω στην ταμπλέτα μου χειριστήριο, την ίδια στιγμή κανένα σκληρό ή στικάκι αλλά παράλληλα να φορτίζει τι πρέπει να προμηθευτώ; το παραπάνω θα κάνει τι δουλειά του;

Κάνει τα πάντα εκτός από φόρτιση, για να φορτίζει παράλληλα χρειάζεται πατέντα με  Υ USB καλωδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει τα πάντα εκτός από φόρτιση, για να φορτίζει παράλληλα χρειάζεται πατέντα με Υ USB καλωδιο...

Δεν υπάρχει δηλαδή τίποτα που να τροφοδοτεί ταυτόχρονα κιόλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, σήμερα παρέλαβα και εγώ (παραγγελία 20/02). Οι πρώτες μου εντυπώσεις έχουν ως εξής:

 

 

1) Οθόνη: Άριστη για την κατηγορία και την ανάλυση της....φωτεινή άνω του μέσου όρου (με φωτεινότητα στο 30% βλέπω καμπάνα σε σκοτεινό δωμάτιο), ευκρινής και με καλές γωνίες θέασης. Δοκίμασα να δω ταινία σε live streaming......κανένα πρόβλημα με τον flash όπως έχουν τα android ή τα ios και η οθόνη του πραγματικά με ικανοποίησε.

 

 

2) Κατασκευή: Πολύ συμπαγές, ματ πλαστικό από πίσω μόνο μπλοκ πολύ καλής ποιότητας και κάπως μαλακό στην αφή χωρίς να γλιστράει εύκολα. Ίσως να λερώνει όμως λόγω χρώματος (άσπρο). Πολύ κομπακτ και συμμαζεμένο για 8ιντσο και εξαιρετικά ελαφρύ.

 

 

3) Απόδοση: Παιδιά είναι σφαίρα....πολύ πιο γρήγορο από ένα desktop πενταετίας που έχω, lag ή κόλλημα ούτε για πλάκα από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα. Κανένα θέμα με το touch που έχει αναφερθεί σε κάποια ελάχιστα σχόλια αγοραστών του...ανταποκρίνεται μια χαρά παρόμοια και ίσως καλύτερα από το ipad air 2 (δεν έχει και το καλύτερο touch κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο ipad, χωρίς να έχει βέβαια κάποιο σημαντικό θέμα) που είχα πιο πριν.

 

 

4) Λειτουργικό: Παιδιά όποιος δεν έχει δοκιμάσει full windows tablet μέχρι σήμερα τον προτρέπω ανεπιφύλακτα......ένας μικρός υπολογιστής (δεν υπολείπεται σε τίποτα)......δεν σε περιορίζει σε τίποτα και δεν υπάρχει γυρισμός πιστεύω.

 

 

5) Μπαταρία: Δεν μπορώ να έχω ασφαλή γνώμη σε λίγες ώρες.......ενδεικτικά όμως θα πω ότι από τις 11 το πρωί που το πήρα μέχρι τώρα και ενώ είχε γύρω στο 70% προφόρτιση, με windows updates και χωρίς να το έχω αφήσει από τα χέρια μου.......αυτή τη στιγμή έχει γύρω στο 35%.

 

 

 

Συμπερασματικά, παιδιά για 160 ευρώ μην το σκέφτεστε...το ταμπλετ για αυτά που προσφέρει και με τον τρόπο που το βλέπω να ρολλαρει μου φαίνεται ότι ανήκει σε κατηγορία τιμής τουλάχιστον 100 ευρώ παραπάνω!!!!!

Επεξ/σία από Red21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασματικά, παιδιά για 160 ευρώ μην το σκέφτεστε...το ταμπλετ για αυτα που προσφερει και με τον τροπο που το βλεπω να ρολλαρει μου φαινεται οτι ανηκει σε κατηγορια τιμης τουλαχιστον 100 ευρω παραπανω!!!!!

 

Εφόσον μόλις τώρα ήρθες σε επαφή με τον κόσμο των Windows tablets, λογικό να είσαι ενθουσιασμένος. Για να μην παραπλανούνται όμως άλλοι επιδοξοι αγοραστές του εν λόγω tablet, η τιμή του είναι απλά καλή και σίγουρα καλύτερη επιλογή από κάποιο android tablet, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει παραπάνω. Να θυμίσω ότι πριν λίγους μήνες το Asus vivotab note 8, με wacom digitizer και full office  ήταν στα 199 ευρώ, ενώ το Toshiba Encore, επίσης με  full office και hdmi ξεστόκαρε στα 139.

 

Οπότε, αν κάποιος χρειάζεται τώρα tablet, αποτελεί απλά μια τίμια πρόταση. Εγώ θα αγόραζα Windows tablet στις 8 ίντσες με wacom digitizer, hdmi, usb3, 64 gb eMMc και 2 gb μνήμη στα 200 ευρώ.  Δυστυχώς δεν υπάρχει τώρα μια τέτοια πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μόλις τώρα ήρθες σε επαφή με τον κόσμο των Windows tablets, λογικό να είσαι ενθουσιασμένος. Για να μην παραπλανούνται όμως άλλοι επιδοξοι αγοραστές του εν λόγω tablet, η τιμή του είναι απλά καλή και σίγουρα καλύτερη επιλογή από κάποιο android tablet, αλλά σε καμιά περίτωση δεν αξίζει παραπάνω. Να θυμίσω ότι πριν λίγους μήνες το Asus vivotab note 8, με wacom digitizer και full office ήταν στα 199 ευρώ, ενώ το Toshiba Encore, επίσης με full office και hdmi ξεστόκαρε στα 139.

 

Οπότε, αν κάποιος χρειάζεται τώρα tablet, αποτελεί απλά μια τίμια πρόταση. Εγώ θα αγόραζα Windows tablet στις 8 ίντσες με wacom digitizer, hdmi, usb3, 64 gb eMMc στα 200 ευρώ. Δυστυχώς δεν υπάρχει τώρα μια τέτοια πρόταση.

Φίλε μου εάν υπάρξει στείλε μια ενημέρωση.. Πρέπει να είναι οι καινούργιοι atom έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μόλις τώρα ήρθες σε επαφή με τον κόσμο των Windows tablets, λογικό να είσαι ενθουσιασμένος. Για να μην παραπλανούνται όμως άλλοι επιδοξοι αγοραστές του εν λόγω tablet, η τιμή του είναι απλά καλή και σίγουρα καλύτερη επιλογή από κάποιο android tablet, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει παραπάνω. Να θυμίσω ότι πριν λίγους μήνες το Asus vivotab note 8, με wacom digitizer και full office  ήταν στα 199 ευρώ, ενώ το Toshiba Encore, επίσης με  full office και hdmi ξεστόκαρε στα 139.

 

Οπότε, αν κάποιος χρειάζεται τώρα tablet, αποτελεί απλά μια τίμια πρόταση. Εγώ θα αγόραζα Windows tablet στις 8 ίντσες με wacom digitizer, hdmi, usb3, 64 gb eMMc και 2 gb μνήμη στα 200 ευρώ.  Δυστυχώς δεν υπάρχει τώρα μια τέτοια πρόταση.

 

Φίλε έχεις δίκιο σε ότι αφορά τα Windows Tablets είναι η πρώτη μου εμπειρία .....παρόλα αυτά από τα χέρια μου έχουν περάσει σχεδόν όλα τα top android και ios......εεε δεν συγκρίνεται σε δυνατότητες μην το συζητάμε....επίσης το συγκεκριμένο (αν εξαιρέσουμε το ότι δεν έχει hdmi που εμένα δεν μου χρειάζεται) μου φαίνεται ότι ρολάρει (λόγω επεξεργαστή?? Λόγω Ram??) ΑΡΙΣΤΑ ΓΙΑ 160 ευρώ....επίσης δεν βλέπω αυτήν την στιγμή κάτι παρόμοιο, όπως λες και εσύ, στα 160 ευρώ!!

 

Δε μιλάω για πάντα....Για τώρα μιλάω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα χέρια μου έχουν περάσει σχεδόν όλα τα top android και ios......εεε δεν συγκρίνεται σε δυνατότητες μην το συζητάμε....δεν βλέπω αυτήν την στιγμή κάτι παρόμοιο, όπως λες και εσύ, στα 160 ευρώ!!

 

Δε μιλάω για πάντα....Για τώρα μιλάω!!

Καλορίζικο, εννοείται ότι θα το ευχαριστηθείς και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με android και ios, τα οποία είναι και στα ίδια επίπεδα τιμής ή και ακριβότερα. Είπαμε, είναι μια τίμια πρόταση και ίσως η καλύτερη για κάποιον που τώρα χρειάζεται tablet. Αλλά το marketing των εταιρειών είναι έτσι δομημένο ώστε να παρέχουν με φειδώ στους καταναλωτές απαραίτητα και χρήσιμα χαρακτηριστικά. Γι' αυτό και μεις σαν καταναλωτές πρέπει να αγοράζουμε με βάση τις άμεσες ανάγκες μας. Μέχρι λοιπόν να εμφανιστεί αυτό που χρειαζόμαστε πραγματικά, καλό είναι να είμαστε συγκρατημένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο, εννοείται ότι θα το ευχαριστηθείς και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με android και ios, τα οποία είναι και στα ίδια επίπεδα τιμής ή και ακριβότερα. Είπαμε, είναι μια τίμια πρόταση και ίσως η καλύτερη για κάποιον που τώρα χρειάζεται tablet. Αλλά το marketing των εταιρειών είναι έτσι δομημένο ώστε να παρέχουν με φειδώ στους καταναλωτές απαραίτητα και χρήσιμα χαρακτηριστικά. Γι' αυτό και μεις σαν καταναλωτές πρέπει να αγοράζουμε με βάση τις άμεσες ανάγκες μας. Μέχρι λοιπόν να εμφανιστεί αυτό που χρειαζόμαστε πραγματικά, καλό είναι να είμαστε συγκρατημένοι...

 

Nα σαι καλά...πάντως πριν απο αυτό είχα iPad Air 2 το οποιο πούλησα δυομιση φορές τα λεφτά που πήρα αυτό......και είχα ξενερώσει για έναν απλό λόγο...δεν μπορούσα να δω μια ταινία online (λόγω του γνωστού θέματος με τον flash).......πραγματικά με αυτό εδώ νιώθω σαν να έχω υπολογιστή σε μικρογραφία στα χέρια μου!!

 

Σε software είναι πέντε κατηγορίες πάνω!! Ενώ και σε Hardware δεν βλέπω να υπολείπεται σε κάτι σημαντικά (δεν κολλάει, δεν λαγκάρει, δεν προβληματίζει!!!)...η οθόνη είναι λίγο χειρότερη (λογικό!!) αλλά θα την χαρακτήριζα πολύ παραπάνω από αξιοπρεπή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...