Προς το περιεχόμενο

αγορά air condition για 20τ.μ με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος


markos_verso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλήσπέρα σε όλους

κλείνω προς toyotomi kenzo νομίζω είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση αν και στο skroutz διαβάσα ότι το ecolandia καταναλώνει 0,15 λεπτά ανά τρεις ώρες

καμιά άλλη πρόταση για άλλο μοντέλο;τι μου πρωτείνετε;

 

https://www.skroutz.gr/s/4944738/Fujitsu-Ecolandia-ASYG25LLCR.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3479951/Fujitsu-ASYG25LLCP.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4948778/Toyotomi-Kenzo-KTN-KTG-09IV.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3334580/Fujitsu-ASYG09LLCA.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλήσπέρα σε όλους

κλείνω προς toyotomi kenzo νομίζω είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση αν και στο skroutz διαβάσα ότι το ecolandia καταναλώνει 0,15 λεπτά ανά τρεις ώρες

καμιά άλλη πρόταση για άλλο μοντέλο;τι μου πρωτείνετε;

 

https://www.skroutz.gr/s/4944738/Fujitsu-Ecolandia-ASYG25LLCR.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3479951/Fujitsu-ASYG25LLCP.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4948778/Toyotomi-Kenzo-KTN-KTG-09IV.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3334580/Fujitsu-ASYG09LLCA.html

Θεωρώντας ότι έχεις επιλέξει τα ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ BTU για το χώρο σου (που έχω μια αμφιβολία να σου πω την αλήθεια) απο τα παραπάνω κλιματιστικά αυτό που αποδίδει καλύτερα είναι: 

 

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1062&category_id=134&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

Δως μας όμως λίγα στοιχεία για τον χώρο σου. 20 τμ με αλουμίνια και διπλά τζάμια  και μόνωση οι τοίχοι ; Σε ποια περιοχή της Ελλάδας είσαι ; όλα αυτά παίζουν ρόλο για να επιλέξεις τα σωστά btu . Υπνοδωμάτιο είναι; Για τί χρήση το θές; Ψύξη και θέρμανση και όσον αφορά την θέρμανση ως συμπληρωματικό τρόπο θέρμανσης;

Μπορεί να χρειάζεσαι 12αρι για το χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σαλόνι με αλουμίνιο παράθυρο 1,5 χ 1,5 με διπλά τζάμια χωρίς μόνωση θα περνάω αρκετές ώρες σ'αυτό τον χώρο το θέλω και για θέρμανση  και για ψύξη γιατί δεν θα χρησιμοποιήσω την κεντρική θέρμανση καλοριφέρ είναι ισόγειο θα ήθελα επίσης να πηγαίνει θέρμανση και στο άλλο δωμάτιο αν γίνεται,άρα η εγκατάσταση θα γίνει απεναντι απο την πόρτα του άλλου χώρου για να διοχετεύεται ο αέρας.νότια προάστια.

ότι αλλό θες με ρωτάς ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σαλόνι με αλουμίνιο παράθυρο 1,5 χ 1,5 με διπλά τζάμια χωρίς μόνωση θα περνάω αρκετές ώρες σ'αυτό τον χώρο το θέλω και για θέρμανση  και για ψύξη γιατί δεν θα χρησιμοποιήσω την κεντρική θέρμανση καλοριφέρ είναι ισόγειο θα ήθελα επίσης να πηγαίνει θέρμανση και στο άλλο δωμάτιο αν γίνεται,άρα η εγκατάσταση θα γίνει απεναντι απο την πόρτα του άλλου χώρου για να διοχετεύεται ο αέρας.νότια προάστια.

ότι αλλό θες με ρωτάς ευχαριστώ

Υπάρχει πιθανότητα να χρειάζεσαι 12άρι. Μίλα με εναν ψυκτικό . 

 

Προτάσεις για άλλα μοντέλα : Inventor Passion είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση απο αυτά που μου έστειλες και με διαφορά.

Εξαρτάται και τι budget διαθετεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μου πρωτείνεις και ένα 12αρι btu;οικονομικό!!!ευχαριστώ

δεν την ξέρω την μάρκα που μου πρωτείνεις,γιατί είναι πιο οικονομικό από τα άλλα;από που το ξέρεις;

έχεις δίκιο για 12αρι οπότε θα το ξανασκεφτώ.

το bugdet είναι μέχρι  400e με άτοκες δόσεις skroutzomagazo!!!

γιατί απ'ότι είδα το ecolandia σε skroutz παίζει μόνο μετρητοίς!!!θα το ξαναδώ

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πιθανότητα να χρειάζεσαι 12άρι. Μίλα με εναν ψυκτικό . 

 

Προτάσεις για άλλα μοντέλα : Inventor Passion είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση απο αυτά που μου έστειλες και με διαφορά.

Εξαρτάται και τι budget διαθετεις

πιο οικονομικο στην καταναλωση? θες να πεις λιγοτερα ρευματα περισσοτερη αποδοση?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο οικονομικο στην καταναλωση? θες να πεις λιγοτερα ρευματα περισσοτερη αποδοση?

Ναι αυτο .Θα μπορούσα σε μηχανολογικούς όρους που είναι το σωστότερο να πώ καλύτερους συντελεστές απόδοσης αλλα αντε να καταλάβει ο καθένας τι σημαίνει αυτό. οπότε το πα λίγο πιο μπακαλίστικα ας πούμε.

μπορείς να μου πρωτείνεις και ένα 12αρι btu;οικονομικό!!!ευχαριστώ

δεν την ξέρω την μάρκα που μου πρωτείνεις,γιατί είναι πιο οικονομικό από τα άλλα;από που το ξέρεις;

έχεις δίκιο για 12αρι οπότε θα το ξανασκεφτώ.

το bugdet είναι μέχρι  400e με άτοκες δόσεις skroutzomagazo!!!

γιατί απ'ότι είδα το ecolandia σε skroutz παίζει μόνο μετρητοίς!!!θα το ξαναδώ

ευχαριστώ

Κοιταξε σε inventor σειρές passion kai alfa . Το passion αν δεν κάνω λάθος πέρα απο το ότι εχει καλύτερη απόδοση έχει και ιονιστή που αυτό είναι καλό για χώρους όπου καπνίζουν π.χ .

Οσο καλύτερους συντελεστές (μεγαλύτερους) scop seer έχει ένα μηχάνημα τόσο λιγότερο καίει (μιλάμε πάντα για κλιματιστικά με ίδια απόδοση σε btu ή σχεδόν ίδια απόδοση)

 

Η μάρκα είναι γνωστή και αξιόπιστη (ελληνική εταιρία) και γνωστή παγκοσμίως και πρώτη σε πωλήσεις κλιματιστικών παγκοσμίως η εταιρία που τα κατασκευάζει . (Gree)

Τα inventor όπως και τα Gree έχουν 5 χρόνια εγγύηση στα ηλεκτρικά του μέρη και 10 στον συμπιεστή  όταν η συντριπτική πλειοψηφία των κλιματιστικών έχουν 2 χρόνια ηλεκτρικά και 5 στον συμπιεστή.

 

Αν για κάποιο λόγ δεν σου γεμίζουν το μάτι τα inventor κοίτα σε fujitsu hitatchi panasonic και lg . Απλα πάρε κλιματιστικό με Α++ κλάση για την χρήση που το θες.

 

δεν την ξέρω την μάρκα που μου πρωτείνεις,γιατί είναι πιο οικονομικό από τα άλλα;από που το ξέρεις;

 

Σπουδάζω ενεργειακός μηχανολόγος και όσον αφορα τον κλιματισμό και την θέρμανση τα έχω τελειώσει αυτά τα μαθήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

στο συγκεκριμένο μοντέλο για 12άρι σκέφτομαι

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/klimatistiko-c2vi-12-klasi-a-eco-design-dc-inverter-dc10/

 

στα τεχνικά χαρακτηριστικά έχει δύο scop ποιο από τα δύο ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα scop και seer για την θερμή ζώνη  ! Η Ελλάδα ανήκει στην θερμή ζώνη.

Scop 5.1

Αυτο το μοντέλο πυο κοιτάς είναι παλιό. Αν τόσο είναι το budget σου οκ αξίζει . Αν μπορείς να διαθέσεις λιγο παραπάνω δες σε passion alfa  και avra (με την σειρά που σου τα έστειλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο .Θα μπορούσα σε μηχανολογικούς όρους που είναι το σωστότερο να πώ καλύτερους συντελεστές απόδοσης αλλα αντε να καταλάβει ο καθένας τι σημαίνει αυτό. οπότε το πα λίγο πιο μπακαλίστικα ας πούμε.

οχι φιλε μου δεν υπαρχει αυτο.. και αν υπαρχει ποιο κλιματιστικο ειναι αυτο που να αποδιδει με λιγοτερα ρευματα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε μου δεν υπαρχει αυτο.. και αν υπαρχει ποιο κλιματιστικο ειναι αυτο που να αποδιδει με λιγοτερα ρευματα?

Θες να πεις ότι 2 τυχαία κλιματιστικά με ίδια ονομαστική απόδοση σε btu καίνε το ίδιο ;;; 

 

Δηλαδή ένα κλιματιστικό με 3.74 cop και ένα με 5.6 cop έχουν την ίδια κατανάλωση ενέργειας (μιλάω πάντα για κλιματιστικά με ίδιες ονομαστικές τιμές btu)

 

Ελπίζω να κατάλαβα τι εννοείς αλλιώς κάντο μου πιο σαφές !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

inventor κινέζικα μεν, αλλα υπο την αιγίδα της gree οπως σωστά ειπώθηκε. Απο φίλο θερμουδραυλικό, εχω να μεταφέρω τα καλύτερα. Τρομερό value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

inventor κινέζικα μεν, αλλα υπο την αιγίδα της gree οπως σωστά ειπώθηκε. Απο φίλο θερμουδραυλικό, εχω να μεταφέρω τα καλύτερα. Τρομερό value for money.

Γιατί τα Daikin έχουν πλέον καθαρά ιαπωνική τεχνολογία και τεχνογνωσία; Καποια μοντέλα της Daikin είναι υπο την αιγίδα της Gree τοσο σε τεχνογνωσία όσο και σε κατασκευή και το αντίστροφο . 

 

Για παράδειγμα το Gree change είναι της κοινοπραξίας Gree Daikin  

και το Gree Hansol φοράει όπως μου παν γνωστοί συμπιεστή daikin

 

Βασικα η gree και η Daikin έχουν ιδρύσει στην Κινα απο κοινού γραμμές παραγωγής και εργαστήρια αναπτυξης τεχνολογίας εδώ και χρόνια. Ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και επενδύουν απο κοινού .

 

Πριν επενδύσουν απο κοινού η Daikin ανέθετε στην Gree την συναρμολόγηση κάποιον  κλιματιστικών για την Ιαπωνική αγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις ότι 2 τυχαία κλιματιστικά με ίδια ονομαστική απόδοση σε btu καίνε το ίδιο ;;; 

 

Δηλαδή ένα κλιματιστικό με 3.74 cop και ένα με 5.6 cop έχουν την ίδια κατανάλωση ενέργειας (μιλάω πάντα για κλιματιστικά με ίδιες ονομαστικές τιμές btu)

 

Ελπίζω να κατάλαβα τι εννοείς αλλιώς κάντο μου πιο σαφές !!

Παραδειγμα: Eχουμε 2 επωνυμα κλιματιστικα 12αρια.Το ενα 3.61 cop και το αλλο 4.2. Και τα δυο εχουν στιγμιαια καταναλωση 1000watt. Αυτο ρωταω? Ποια θα ειναι η διαφορα της αποδοσης μεταξυ τους???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα: Eχουμε 2 επωνυμα κλιματιστικα 12αρια.Το ενα 3.61 cop και το αλλο 4.2. Και τα δυο εχουν στιγμιαια καταναλωση 1000watt. Αυτο ρωταω? Ποια θα ειναι η διαφορα της αποδοσης μεταξυ τους???

Αυτό με cop 4.2 αποδίδει περισσότερα btu στον χώρο την χρονική στιγμή που και τα 2 έχουν κατανάλωση 1000 watt . 

Αυτό σημαίνει και γρηγορότερη επίτευξη της θερμοκρασίας του χώρου. 

Αλλα μην το βλέπεις στιγμιαία . Το cop  είναι μέτρο σύγκρισης για το πιο καίει λιγότερο  μεταξύ 2 κλιματιστικών που έχουν ίδια ονομαστική απόδοση απόδοση σε btu 

 

 

Αυτό με cop 4.2 αποδίδει 4200 watt στον χώρο δηλαδή 14330 btu/h

και αυτό με 3.61  3610 watt δηλαδή 12317 btu/h

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...