Προς το περιεχόμενο

αγορά air condition για 20τ.μ με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος


markos_verso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με cop 4.2 αποδίδει περισσότερα btu στον χώρο την χρονική στιγμή που και τα 2 έχουν κατανάλωση 1000 watt . 

Αυτό σημαίνει και γρηγορότερη επίτευξη της θερμοκρασίας του χώρου. 

Αλλα μην το βλέπεις στιγμιαία . Το cop  είναι μέτρο σύγκρισης για το πιο καίει λιγότερο  μεταξύ 2 κλιματιστικών που έχουν ίδια ονομαστική απόδοση απόδοση σε btu 

 

 

Αυτό με cop 4.2 αποδίδει 4200 watt στον χώρο δηλαδή 14330 btu/h

και αυτό με 3.61  3610 watt δηλαδή 12317 btu/h

Αποδιδει περισσοτερο αλλα... η διαφορα ειναι αμελητεα σε σημειο που με το χερι δεν καταλαβαινεις καμια διαφορα.. Αυτο που σου λεω ειναι καραντι και το εχουν παραδεχθει ολοι οι ψυκτικοι.. Υπαρχουν αλλοι παραγοντες που το κανουν πιο οικονομικο και αυτο ειναι σχετικο αναλογα το πως το ρυθμιζει ο καθενας..

 

Αλλο τωρα.. πως προκυπτει αυτο cop 4.2 αποδίδει 4200 watt στον χώρο δηλαδή 14330 btu/h? 4.2 επι 3.412=14330btu!

 

Τα δικα μου εχει 3.8 cop και αποδιδει ονομαστικα 14500btu! και 4.47 cop και αποδιδει 14670btu?!

Αποδιδει περισσοτερο αλλα... η διαφορα ειναι αμελητεα σε σημειο που με το χερι δεν καταλαβαινεις καμια διαφορα.. Αυτο που σου λεω ειναι καραντι και το εχουν παραδεχθει ολοι οι ψυκτικοι.. Υπαρχουν αλλοι παραγοντες που το κανουν πιο οικονομικο και αυτο ειναι σχετικο αναλογα το πως το ρυθμιζει ο καθενας..

 

Αλλο τωρα.. πως προκυπτει αυτο cop 4.2 αποδίδει 4200 watt στον χώρο δηλαδή 14330 btu/h? 4.2 επι 3.412=14330btu!

 

Τα δικα μου εχει 3.8 cop και αποδιδει ονομαστικα 14500btu! και 4.47 cop και αποδιδει 14670btu?!

τουλαχιστον μαθηματικα δεν βγαινει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το σκέφτεσαι λάθος. Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε απο πού βγαίνει ο συντελεστης cop και eer

Είναι η ισχύς εξόδου(ψύξης ή θέρμανσης που αποδίδεται στον χώρο) /την ισχύς εισόδου (ηλεκτρική ισχύς)   ενός κλιματιστικού .

Στο παράδειγμα σου μου λές ότι τα κλιματιστικά εχουν ισχύς εισόδου 1000 watt και τα cop που αναφέρεις. Οπότε απο τον τύπο βγαίνει η ισχύς εξόδου σε (btu)

Τον συνειρμό που έκανες δεν κατάλαβα. "14330 btu/h? 4.2 επι 3.412=14330btu!" απο που προκύπτει το 3412 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτεσαι λάθος. Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε απο πού βγαίνει ο συντελεστης cop και eer

 

Είναι η ισχύς εξόδου(ψύξης ή θέρμανσης που αποδίδεται στον χώρο) /την ισχύς εισόδου (ηλεκτρική ισχύς)   ενός κλιματιστικού .

 

Στο παράδειγμα σου μου λές ότι τα κλιματιστικά εχουν ισχύς εισόδου 1000 watt και τα cop που αναφέρεις. Οπότε απο τον τύπο βγαίνει η ισχύς εξόδου σε (btu)

 

Τον συνειρμό που έκανες δεν κατάλαβα. "14330 btu/h? 4.2 επι 3.412=14330btu!" απο που προκύπτει το 3412 ?

Κατσε εναν-ενα. Τα 1000watt που ανεφερα ειναι ειναι μια χ στιγμιαια καταναλωση.. εσυ πολλαπλασιαζεις το 4.2 cop x 1000watt και βγαζεις 4200kw αποδοση?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε εναν-ενα. Τα 1000watt που ανεφερα ειναι ειναι μια χ στιγμιαια καταναλωση.. εσυ πολλαπλασιαζεις το 4.2 cop x 1000watt και βγαζεις 4200kw αποδοση?

Ναι 4200 watt (όχι kw που λες ) αποδίδει στο χώρο το κλιματιστικό που καταναλώνει 1000 watt και έχει cop 4.2

 

1000 watt είναι η ισχύς εισόδου και 4.2 το cop με βάση τον τύπο που βγαίνει το cop =  x / 1000 watt  ξερεις το cop ξέρεις τα watt εισοδου και ο x είναι το ζητούμενο δηλαδή τα watt εξοδου που αποδιδονται στο χώρο ως θερμικό φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 4200 watt (όχι kw που λες ) αποδίδει στο χώρο το κλιματιστικό που καταναλώνει 1000 watt και έχει cop 4.2

 

1000 watt είναι η ισχύς εισόδου και 4.2 το cop με βάση τον τύπο που βγαίνει το cop =  x / 1000 watt  ξερεις το cop ξέρεις τα watt εισοδου και ο x είναι το ζητούμενο δηλαδή τα watt εξοδου που αποδιδονται στο χώρο ως θερμικό φορτίο.

sorry απο κεκτημενη ταχυτητα.. ηθελα να γραψω 4.2kw αποδοση.

Το cop το βγαζουν υπο καποιες συνθηκες.. και στο λεω γιατι στην πραγματικοτητα με 1000watt στιγμαια καταναλωση κανενα κλιματιστικο τον χειμωνα δεν μπορει να αποδωσει 14330btu.

Συγκεκριμενα το δικο μου λεει 3.8 cop με καταναλωση 1120watt, αποδοση ονομαστικη 14511btu. Εγω ομως στην πραγματικοτητα για να δω τον χειμωνα τα 14511 η στιγμιαια καταναλωση φτανει τα 1800watt!!! και αν δεν εχεις καλη μονωση θα δουλευει 1.5kw/h και ο κακομοιρης ο καταναλωτης ειναι παραμυθιασμενος απο την αγορα(γιατι ετσι του λενε) οτι το μηχανημα του καιει 1120watt για να αποδωσει τα 14511

 

Ερωτηση επειδη το εχεις σπουδασει 1watt αποδοσης ποσα btu ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry απο κεκτημενη ταχυτητα.. ηθελα να γραψω 4.2kw αποδοση.

Το cop το βγαζουν υπο καποιες συνθηκες.. και στο λεω γιατι στην πραγματικοτητα με 1000watt στιγμαια καταναλωση κανενα κλιματιστικο τον χειμωνα δεν μπορει να αποδωσει 14330btu.

Συγκεκριμενα το δικο μου λεει 3.8 cop με καταναλωση 1120watt, αποδοση ονομαστικη 14511btu. Εγω ομως στην πραγματικοτητα για να δω τον χειμωνα τα 14511 η στιγμιαια καταναλωση φτανει τα 1800watt!!! και αν δεν εχεις καλη μονωση θα δουλευει 1.5kw/h και ο κακομοιρης ο καταναλωτης ειναι παραμυθιασμενος απο την αγορα(γιατι ετσι του λενε) οτι το μηχανημα του καιει 1120watt για να αποδωσει τα 14511

 

Ερωτηση επειδη το εχεις σπουδασει 1watt αποδοσης ποσα btu ειναι?

Περίπου 3,41214 BTU/h 

Γνωρίζω πολύ καλα πώς βγαίνει το COP τουλάχιστον κατα πιστοποίηση eurovent που τυχαίνει να το χω ψάξει .

Τα COP και EER είναι ο σωστός τρόπος για να συγκρίνουμε 2 κλιματιστικά με ίδιο ονομαστικό  output έτσι ώστε να ξέρουμε πιο είναι ενεργειακά αποδοτικότερο. Δεν ορίζουν οι συντελεστές πόσο λιγότερο καίει ενα κλιματιστικό απο κάποιο άλλο απλα ορίζουν πιο καίει λιγότερο (ποιοτικά οχι ποσοτικά)  ως αποτέλεσμα της σύγκρισης της ενεργειακής απόδοσης.

Το COP σε κάθε κλιματιστικό που ορίζεται απο πιστοποιήσεις είναι για συγκεκριμένες συνθήκες . Εξωτερική θερμοκρασία και εσωτερική επιθυμητή θερμοκρασία χώρου (δηλαδή αυτή που έχεις ορίσει  στο τηλεχειριστήριο ) . Απο κει και πέρα το cop μεταβάλλεται όσο αυξάνεται η διαφορά μεταξύ εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας το cop μειώνεται . Μειώνεται ελάχιστα το cop  όταν έξω έχεις 2 βαθμούς έξω και μέσα θες 20 βαθμούς συγκριτικά με το να έχουμε έξω 15 βαθμούς και να θες μέσα 20  όταν μιλάμε για ένα ποιοτικό μηχάνημα και όχι κάτι φτηνιάρικο . Αν ανοίξεις technical data  κάποιου κλιματιστικού και δεις τα capacity tables που δείχνουν τις μεταβολές του cop θα δείς ότι μόνο σε ακραίες καταστάσεις κοντά στο όριο της εξωτερικής θερμοκρασίας λειτουργίας της μονάδας έχουμε σημαντικές διαφορές. Σε συνθήκες Ελλάδος δεν έχουμε σημαντικές μειώσεις του cop που ορίζει ο κατασκευαστής ο μέτρο αναφοράς .

 

Αυτό με το παραμύθι που λες είναι παραμύθι των πωλητών και των ανίδεων και συμφωνώ μαζίσου απολύτως. Οποιος τολμήσει και πει πόσο καίει ενα κλιματιστικό απλα είναι ανίδεος . Αυτό εξαρτάται πέρα απο τα cop και eer που είναι μια εκτίμηση καταναλωσης  και απο τις απωλειες ενός χώρου που θα τοποθετηθεί και απο χιλια 2 ακόμα.

Με μετρητή κατανάλωσης μπορείς να το πεις πόσο καίει στο χώρο που το εγκατέστησες (και πάλι υπο συγκεκριμένες εξωτερικές και εσωτερικές θερμοκρασίες μπορείς να έχει μια όσο το δυνατόν σωστότερη εκτίμηση με μικρές αποκλίσεις)

 

Εγώ για το δικό μου που έχω πειραματιστεί πολύ πάνω σε αυτό με μετρητή κατανάλωσης . 

 

Gree Hansol 9αρι  με 5.09 COP  αποδοση ονομαστική 9383 btu και εύρος απόδοσης 2456-16377 btu Μετρημένο 

θερμοκρασία ρυθμιση εσωτερικής μονάδας: 20 κελσίου

Θερμοκρασία εξωτερική 14 κελσίου

Κατανάλωση: 0.56 kwh 

 

Β περίπτωση:

Θερμοκρασία εξωτερική 2 βαθμοί

Θερμοκρασία εσωτερική μονάδας 20 βαθμοί

Κατανάλωση 0.67 kwh 

 

Και όσον αφορά την στιγμιαία κατανάλωση εμενα που είναι 9αρι έχω δει και 1900 watt στιγμιαία αλλα πρόσεχε αυτές ειναι ακραίες στιγμιαίες καταναλώσεις ή μικρης χρονικής διάρκειας για να πίασει την επιθυμητη θερμοκρασία ο χώρος  γρήγορα. Στο λέω γιατί αν μου μιλάς ότι έχεις μεσα στον χώρο σου 10 βαθμούς και το ανοιγεις για να σου πιάσει 20 βαθμούς το κλιματιστικό στο χώρο σου ναι θα δώσει τέρμα τα γκάζια για να την πίασει γρήγροα.  Αλλα όταν την πιάσει μια φορά και μετά απλα την συντηρεί θα δεις μικρές καταναλώσεις. Οταν μιλάμε για κατανάλωση του κλιματιστικού μιλάμε πάντα για κατανάλωση για να διατηρήσει την θερμοκρασία που του όρισες σταθερή.

 

Βλεπεις ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στα παραδείγματα μου . Απο 0 βαθμούς και κάτω γίνεται το πάρτυ. 

 

Ας μείνουμε όμως στην ουσία cop eer είναι μέτρο σύγκρισης για το ποιο κλιματιστικό μεταξύ 2 με ίδια ονομαστική ισχύς σε btu  θέλει την λιγότερη ηλεκτρική ισχύς (ποιοτικά)  για να αποδώσει την ίδια ονομαστική ισχύς σε btu . Είναι ενα μέτρο σύγκρισης .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συνειρμό που έκανες δεν κατάλαβα. "14330 btu/h? 4.2 επι 3.412=14330btu!" απο που προκύπτει το 3412 ?

Περίπου 3,41214 BTU/h

τα κλιματιστικα με μεγαλο συντελεστη αποδοσης αποδιδουν στο δικο τους χρονο γιατι σηκωνουν τα ρευματα αργα.. εχουν καλυτερους αισθητηρες και προγραμματισμο inverter..

 

Το συμπερασμα ειναι οτι δεν αξιζει να δωσεις πολλα χρηματα για να παρεις κλιματιστικο με μεγαλο συντελεστη γιατι την αποσβεση δεν θα την κανεις ποτε.. ή αν την κανεις θα ειναι μετα απο πολλα χρονια..

 

Εμπρακτος ο καλυτερος συντελεστης για μενα ειναι να ντυθεις καλα και να ρυθμισεις το κλιματιστικο σου απο τους 19 μεχρι 22 βαθμους ή αλλιως να μην ξεπερνας τους 20 βαθμους! Αυτος για μενα ειναι ο καλυτερος συντελεστης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς ξεκίνησες και σε άλλο κατέληξες που δεν κατάλαβα το πως και γιατί.
Όσα λέγαμε αφορούσαν καθαρά απο μηχναολογικής πλευράς τί συμφέρει και τί όχι.

Αν θες να βάλουμε μέσα και το κομματι της οικονομικής επένδυσης ΝΑΙ . συμφωνώ μαζι σου στο τελευταίο που πες. Δεν αξίζει η επένδυση σε Α+++ γιατί το πιθανότερο (μην πω και σίγουρο) είναι να μην κάνεις ποτέ απόσβεση και να έχεις αλλάξει και μηχάνημα κιόλας. 
Αξίζει όμως ένα Α++ αν το δουλεύεις ως κύρια μέθοδο θέρμανσης και ψύξης .

Σε μια περίπτωση που δεν χωράει αμφιβολία ότι την επενδυση σε Α+++ την αποσβαίνεις είναι κλιματιστικό για server room . Εκεί μιλάμε για 24 ώρες το 24ωρο  μονιμη αδιάκοπη λειτουργία του κλιματιστικού χειμώνα καλοκαίρι.

Επίσης άλλη μία περίπτωση που θα πρότεινα ακόμα και Α κλάσης ούτε καν + είναι σε παθητικό σπίτι . Γιατί σε ένα τετοιο σπίτι οι καταναλώσεις είναι αστείες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιώς ξεκίνησες και σε άλλο κατέληξες που δεν κατάλαβα το πως και γιατί.

Ξεκινησα με ενα παραδειγμα με μια χ στγμιαια καταναλωση δυο κλιματιστκων με διαφορετικο συντελεστη για να καταληξω οτι η διαφορα στην καταναλωση σε σχεση με τα παραπανω χρηματα που θα δωσει καποιος δεν αξιζει..

 

Εν κατακλειδι χρυσοπληρωνεις αυτην την διαφορα.. (αμελητεα)

 

Για να τα λεμε ομως ολα πληρωνεις ποιοτητα κατασκευης,αθορυβες λειτουργιες,εξτρα ρυθμισεις,αξεσουαρ πχ ιονιστης-περισσοτερα φιλτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα με ενα παραδειγμα με μια χ στγμιαια καταναλωση δυο κλιματιστκων με διαφορετικο συντελεστη για να καταληξω οτι η διαφορα στην καταναλωση σε σχεση με τα παραπανω χρηματα που θα δωσει καποιος δεν αξιζει..

 

Εν κατακλειδι χρυσοπληρωνεις αυτην την διαφορα.. (αμελητεα)

 

Για να τα λεμε ομως ολα πληρωνεις ποιοτητα κατασκευης,αθορυβες λειτουργιες,εξτρα ρυθμισεις,αξεσουαρ πχ ιονιστης-περισσοτερα φιλτρα

Δεν χρειάζεται να πάρεις Α+++  9άρι στα 700 + ευρώ για να τα έχεις όλα αυτά. πάρε ένα Α++  με 400 ευρώ  9άρι. Τα ίδια θα έχει πάνω κάτω. Ιονιστή θα έχει όλες τις λειτουργίες που βρίσκεις σε ακριβά μοντέλα θα έχει  αυτό που θα λείπει μόνο είναι ότι δεν θα είναι τόσο αθόρυβο (στα χαρτιά) αλλά στην πράξη αθόρυβο το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πάρεις Α+++  9άρι στα 700 + ευρώ για να τα έχεις όλα αυτά. πάρε ένα Α++  με 400 ευρώ  9άρι. Τα ίδια θα έχει πάνω κάτω. Ιονιστή θα έχει όλες τις λειτουργίες που βρίσκεις σε ακριβά μοντέλα θα έχει  αυτό που θα λείπει μόνο είναι ότι δεν θα είναι τόσο αθόρυβο (στα χαρτιά) αλλά στην πράξη αθόρυβο το λες.

 

 

 

καλημέρα

έχω καταλήξει σε αυτό υπάρχει κάτι καλύτερο στο ίδιο ποσό;

http://anastasiadisbros.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=293&Itemid=118

με το θέμα εγγύησης τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα

έχω καταλήξει σε αυτό υπάρχει κάτι καλύτερο στο ίδιο ποσό;

http://anastasiadisbros.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=293&Itemid=118

με το θέμα εγγύησης τι ισχύει;

Αν θες να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω τότε αυτό https://www.skroutz.gr/s/4582132/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-12.html

 

Αλλιώς https://www.skroutz.gr/s/4573257/Inventor-Alfa-A2MVI-A2MVO-12.html

 

Το κλιματιστικό που πόσταρες είναι παλιό μοντέλο .  Το passion έχει ιονιστή.

 

Για το θέμα της εγγύησης 10 χρόνια στον συμπιεστή και 5 χρόνια στα ηλεκτρικά και υπόλοιπά μερη. Η εγγύηση ισχύει αν γίνεται κάθε χρόνο συντήρηση και αυτό αποδεικνύεται απο την απόδειξη του ψυκτικού . Παρ τους τηλεφωνο και ρώτα γιατί κάτι μπορεί να μην είναι ακριβώς όπως το λέω.

 

 

Edit:  Βρήκα το δελτίο της εγγύησης . Εχει τους όρους.

 

http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2012/10/%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%B7%CF%83%CE%B7-inventor-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-10-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1.pdf 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια.Για να μην ανοίγω νέο θέμα και αφού είναι σχετικό ρωτάω εδώ.

Θέλω να ζεσταίνω με κλιματιστικό ένα χώρο 35-40τμ.Δεν θα έχω κάποια άλλη θέρμανση.Νέα κατοικία σχετικά

με διπλά τζάμια.Από πάνω βρίσκεται άλλο σπίτι.

 

Κοιτάζω το  Izuru TRN TRG 56ZR που είναι 18.000btu.

Τι λέτε θα μου είναι αρκετό?Σας φαίνεται καλό?Είμαι ευαριστημένος από ακόμη ένα

toyotomi που έχω στο υπνοδωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια.Για να μην ανοίγω νέο θέμα και αφού είναι σχετικό ρωτάω εδώ.

Θέλω να ζεσταίνω με κλιματιστικό ένα χώρο 35-40τμ.Δεν θα έχω κάποια άλλη θέρμανση.Νέα κατοικία σχετικά

με διπλά τζάμια.Από πάνω βρίσκεται άλλο σπίτι.

 

Κοιτάζω το  Izuru TRN TRG 56ZR που είναι 18.000btu.

Τι λέτε θα μου είναι αρκετό?Σας φαίνεται καλό?Είμαι ευαριστημένος από ακόμη ένα

toyotomi που έχω στο υπνοδωμάτιο.

Λογικά τα 18000 btu θα σε καλύψουν . Τα 40 τ.μ χώρου είναι ενιαίος ; 

Βασικά για το τί μέγεθος κλιματιστικού χρειάζεται ο χώρος θα στο πει ενας ψυκτικός ή μηχανολόγος.

Μια χαρά είναι απο χαρακτηριστικά το συγκεκριμένο toyotomi 

 

Στα ίδια χαρακτηριστικά και σε πολύ χαμηλότερη τιμή παίρνεις https://www.skroutz.gr/s/5625380/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-18WFR-P2MVO-18.html

 

Το οποίο έχει και ως έξτρα wifi για να το χειρίζεσαι απο το κινητό σου όπου και αν βρίσκεσαι.

 

Επίσης υπάρχει και σε 24άρι αν δεν φτάνουν τα συγκεκριμένα btu για τον χώρο σου. 

 

Για μένα είσαι αναμεσα σε passion και το toyotomi που ποσταρες. Δεν βρίσκω άλλη εναλλακτική λύση.

 

EDIT : https://www.skroutz.gr/s/2833450/Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.html

 

Εξαιρετικό και δοκιμασμένο μοντέλο .To συγκεκριμένο μοντέλο έχει προταθεί σε πολλούς σε φόρουμ άλλο και όσοι το αγοράσαν μόνο καλά λόγια λενε. Αξιόπιστο και αριστη ποιοτητα κατασκευής. Απλά προσεχε γιατί παράγει λιγότερα btu στην ψύξη και ίσως να μην σου κάνει. Επίσης δεν έχει ιονιστή όπως έχει π.χ το passion και το toyotomi 

 

Τα toyotomi δεν τα χω σε ιδιαίτερη εκτίμηση . Θεωρώ παντως ότι είναι αξιόπιστα. Τα inventor είναι το απόλυτο value for money με τεράστια εγγύηση 5 χρόνια και 10 στον συμπιεστή και τα hitatchi επίσης αξιόπιστη μάρκα ακριβή κάπως αλλά κάποια μοντέλα της (οπως αυτό που ποσταρα) είναι εξαιρετικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση,θα τα κοιτάξω όλα να αποφασίσω.

Τα 40τμ είναι σαλόνι ενιαίος χώρος αλλά μακρόστενος.Θεωρητικά πάντως τα 18000 με καλύπτουν.

Θα κοιτάξω και για κάποιο τεχνικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...