Προς το περιεχόμενο

αγορά air condition για 20τ.μ με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος


markos_verso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δλδ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις φρέον άλλου τύπου σωστά;έχω και ένα fujitsu 12btu στο άλλο δωμάτιο θα κάνω μέτρηση και θα πω αποτελέσματα σε λίγο.

αυτό που λες για την έξοδο πως το μετράς προσθέτεις τους βαθμους του aircon  ή μειώνεις τους βαθμούς της εσωτερικής θερμοκρασίας?το δωμάτιο με το fujitsu είναι 12τμ

αν ενεργοποιήσω και την λειτουργία swing λογικά δεν ψύχει πιο γρήγορα?

λοιπόν το fujitsu σε 30 λεπτά μου έδωσε 25-26 βαθμούς όταν το δωμάτιο είχε 29 βαθμούς και εξωτερικά είχε  31 βαθμούς.κάποια στιγμή θα μετρήσω και κατανάλωση.

θα δω και για το 12αρι passion χωρίς wifi.

Σωστα το δικο του τυπο φρεον.. Στις περσιδες βαζεις το θερμομετρο..

Για τα λεπτα που κατεβαζεις την θερμοκρασια ειναι αλλη πορτα.. αφορα την μονωση του χωρου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σωστα το δικο του τυπο φρεον.. Στις περσιδες βαζεις το θερμομετρο..

Για τα λεπτα που κατεβαζεις την θερμοκρασια ειναι αλλη πορτα.. αφορα την μονωση του χωρου..

 

οk το θερμόμετρο έμεινε στους 17-18 βαθμούς το μηχάνημα δούλευε στους  17 βαθμούς (για το inventor  με το  wifi)

το fujitsu που έχω έφτασε στους 19-18 το είχα ρυθμίσει στους 18

εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς.

κάποια άλλη στιγμή θα γράψω και για την κατανάλωση ρεύματος όταν την μετρησω.

κανέναν καλό μετρητή ρεύματος ξέρετε; θέλω έναν που να έχει όλες τις ενδείξεις watt volt ampere hz και να μετράει μενονομένα την συσκευή που συνδέω αλλά και να δείχνει και την συνολική κατανάλωση.λογική τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτον εχω http://www.mikra.gr/product.php?products_id=18252&sess=ad05c5a11ce588af8ce6e9d1b38b6625τον πουλανε 20ε αλλα εγω τον ειχα παρει απο eshop στα 10ε

 

Γιατι 17 βαθμους? Αφησες το κλιματιστικο να δουλεψει καποια λεπτα στο δυνατο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους 17 βαθμούς το έιχα ρυθμίσει σε full δύναμη.το inventor χαμηλότερη θερμοκρασία ρύθμισης έχει τους 17 βαθμούς.

καλός φαίνεται παίρνει και μπαταρία?μπορεί να δείχνει ταυτόχρονα και την συνολική κατανάλωση όλου του σπιτιού αλλά και να μετράει ξεχωριστα την συσκευή?

έλεγα γιαυτόν http://www.e-shop.gr/brennenstuhl-primera-line-energycost-calculation-pm-231e-silver-p-PER.753781

θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανέναν καλό μετρητή ρεύματος ξέρετε; θέλω έναν που να έχει όλες τις ενδείξεις watt volt ampere hz και να μετράει μενονομένα την συσκευή που συνδέω αλλά και να δείχνει και την συνολική κατανάλωση.λογική τιμή

 

Ψάχνω και εγώ μετρητή και θα αγοράσω κανέναν φθηνό αυτό τον μήνα. Τα νούμερα που σε ενδιαφέρουν είναι τα Watt και οι kWh, η τάση και η συχνότητα καθορίζονται από το δίκτυο της ΔΕΗ και δεν έχουν σχέση με τις συσκευές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οk το θερμόμετρο έμεινε στους 17-18 βαθμούς

Μονο 17 βαθμους? Το εβαλες στις περσιδες?

 

στους 17 βαθμούς το έιχα ρυθμίσει σε full δύναμη.το inventor χαμηλότερη θερμοκρασία ρύθμισης έχει τους 17 βαθμούς.

καλός φαίνεται παίρνει και μπαταρία?μπορεί να δείχνει ταυτόχρονα και την συνολική κατανάλωση όλου του σπιτιού αλλά και να μετράει ξεχωριστα την συσκευή?

έλεγα γιαυτόν http://www.e-shop.gr/brennenstuhl-primera-line-energycost-calculation-pm-231e-silver-p-PER.753781

θα δω.

εχει μια ενσωματωμενη μπαταρια για να κραταει στην μνημη τις μετρησεις.. δεν ειναι για ολο το σπιτι.. μετρας σε πριζα ή βαζεις πολυπριζο για να μετρησεις ταυτοχρονος περισσοτερες συσκευες..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο 17 βαθμους? Το εβαλες στις περσιδες?

 

πόσο θα έπρεπε να ήτανε?μιας και το χρησιμοποιώ τώρα να μετρήσω μία τελευταία.

λοιπόν 14 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω απο 10 βαθμους.. Εγω το μετραω με λειζερ και ο ψυκτικος που εχει ερθει βαζει ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο και τιμες ειναι ιδιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την στιγμή καίει 1240w στιγμιαία κατανάλωση θα δω αν θα πέσει γιατί είναι ακόμα αρχή..

να δω και στο ζεστό;το δικό σου πόσα btu είναι?

όλα στο φουλ και σε θερμοκρασία 18 θα δω αν θα πέσει γιατί είναι νωρίς ακόμα 

είναι καλή κατανάλωση?

λογικά άμα λειτουργήσει και άλλο θα πέσει η κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την στιγμή καίει 1240w στιγμιαία κατανάλωση θα δω αν θα πέσει γιατί είναι ακόμα αρχή..

να δω και στο ζεστό;το δικό σου πόσα btu είναι?

όλα στο φουλ και σε θερμοκρασία 18 θα δω αν θα πέσει γιατί είναι νωρίς ακόμα 

είναι καλή κατανάλωση?

λογικά άμα λειτουργήσει και άλλο θα πέσει η κατανάλωση

8500btu max 1070watt με 37β εξωτ. Και 10900btu max 1470watt με εξωτ. 8β
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την στιγμή καίει 1240w στιγμιαία κατανάλωση θα δω αν θα πέσει γιατί είναι ακόμα αρχή..

να δω και στο ζεστό;το δικό σου πόσα btu είναι?

όλα στο φουλ και σε θερμοκρασία 18 θα δω αν θα πέσει γιατί είναι νωρίς ακόμα 

είναι καλή κατανάλωση?

λογικά άμα λειτουργήσει και άλλο θα πέσει η κατανάλωση 

Η ερώτηση σου δεν στέκει .  Για το αν έχει καλή κατανάλωση ή όχι αυτό μας το λενε οι συντελεστές seer scop 

Η στιγμιαία ισχυς δεν λέει τίποτα . Να μου λεγες πόσο έκαψε (σε συνθηκες συντήρησης θερμοκρασίας χώρου) σε μια ώρα με συγκεκριμένη ρύθμιση εσωτερικής θερμοκρασίας  και συγκεκριμένη εξωτερική θερμοκρασία θα μπορούσα να σου απαντήσω αν είναι καλή κατανάλωση . Αλλά και πάλι καλύτερη απάντηση θα σου δώσω με τους συντελεστές . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα στο φουλ και σε θερμοκρασία 18 θα δω αν θα πέσει γιατί είναι νωρίς ακόμα 

είναι καλή κατανάλωση?

λογικά άμα λειτουργήσει και άλλο θα πέσει η κατανάλωση

Αυτη τη στιγμη κανεις μια αναγνωριση.. δηλαδη οτι στο φουλ με εξωτερικη θερμ. χ η pick στιγμιαια καταναλωση ειναι 1240watt. Το ερωτημα ειναι με αυτες τις συνθηκες ποια θερμοκρασια πρεπει να αποδοση σε συνδιασμο με τα κυβικα του αερα(φαν)?Αυτο δεν το λεει ο κατασκευαστης.. Παρτο αυγο και κουρευτο..

Σε αυτο το σημειο αδικειται η τσεπη αυτων που δωσαν περισσοτερα χρηματα για να παρουν ενα κλιματιστικο σε χαμηλη καταναλωση.. γιατι δεν υπαρχει καμια διαφορα..

Εχει πληρωσει ομως ποιοτητα κατασκευης,φιλτρα,ιονιστη,προσθετες λειτουργιες.. Τωρα μεσα απο τις ελαχιστες επανεκκινησεις και σε συνδιασμο με τους καλυτερους αισθητηρες θα βγει καποια διαφορα στην καταναλωση αλλα δεν ξερω αν θα προλαβει να κανει την αποσβεση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...