Προς το περιεχόμενο

Η AMD παρουσίασε την νέα σειρά mobile APUs, Carrizo


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Intel δεν είναι ο μόνος κατασκευαστής chips που δίνει προτεραιότητα στην διάρκεια της ζωής της μπαταρίας σε σχέση με την απόδοση φέτος. Η AMD αποκάλυψε την σειρά "Carrizo", μία νέα σειρά APUs (Accelerated Processing Units) που είναι κατασκευασμένη ειδικά για να επεκτείνει την διάρκεια ζωής της μπαταρίας των φορητών υπολογιστών.Αν και η εταιρεία κάνει λόγο για διψήφια ποσοστά αύξησης της ταχύτητας, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η αύξηση στην αποδοτικότητα αποτέλεσε τον πρωταρχικό στόχο για την εταιρεία.

 

Η νέα αρχιτεκτονική του βασικού αρθρώματος των πυρήνων της μονάδας επεξεργασίας γενικής χρήσης με την κωδική ονομασία Excavator, είναι μόλις 5% ταχύτερη από την προγενέστερη Kaveri, αλλά καταναλώνει 40% λιγότερη ενέργεια στην ίδια συχνότητα λειτουργίας, ενώ ακόμα και οι πυρήνες γραφικών καταναλώνουν 20% λιγότερη ενέργεια.

 

Σύμφωνα με την AMD, παρόλο που το νέο άρθρωμα Excavator κατασκευάζεται με βάση την ίδια κατασκευαστική μέθοδο 28nm με το προγενέστερο άρθρωμα Steamroller, τα διάφορα στοιχεία του καταλαμβάνουν 23% λιγότερο χώρο, χάρη στην υψηλής πυκνότητας σχεδίαση βιβλιοθήκης της AMD, που μειώνει σημαντικά το die του αρθρώματος.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Τα περισσότερα στοιχεία με την νέα σχεδίαση της AMD είναι πιο συμπαγή καταλαμβάνοντας μικρότερο χώρο από 35% (όπως ο floating-point scheduler) έως και 38% (όπως οι μονάδες FMAC, Fused Multiply-Accumulate). Πάντως κάθε άρθρωμα Excavator επιδεικνύει την ίδια δομική διάταξη με τα αρθρώματα των τριών προηγούμενων γενιών της εταιρείας.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η περισσότερο συμπαγής μορφή των στοιχείων στο εσωτερικό, δεν μεταφράζεται σε λιγότερο αριθμό transistors σε σχέση με την προηγούμενη γενιά Kaveri. Στην πραγματικότητα, έχουμε να κάνουμε με 3,1 δισεκατομμύρια transistors, την ώρα που ο Haswell-D της Intel ενσωματώνει 1,4 δισεκατομμύρια.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Όσο αφορά στις διαρροές (leakage), η AMD κατάφερε να τις μειώσει κατά 18% σε σχέση με την προηγούμενη γενιά χρησιμοποιώντας ταχύτερα στοιχεία RVT, με αποτέλεσμα να επιτευχθούν 10% υψηλότερες συχνότητες λειτουργίας με παρόμοια κατάναλωση.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το ενσωματωμένο υποσύστημα γραφικών διαθέτει οκτώ μονάδες επεξεργασίας (512 stream processors) και βασίζεται στην αρχιτεκτονική Graphics CoreNext 1.3 υποστηρίζοντας τα Mantle και DirectX 12 APIs και προσφέροντας επίσης αποκωδικοποίηση video Η.265 στο hardware. Αυτό σημαίνει 3,5 φορές υψηλότερη απόδοση κατά το video transcoding σε σχέση με την προηγούμενη γενιά Kaveri.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Οι νέες APUs της σειράς Carrizo, είναι οι πρώτες που κάνουν χρήση της Ετερογενούς Αρχιτεκτονικής Συστήματος, και αυτό σημαίνει ότι η κεντρική μονάδα επεξεργασίας και η ενσωματωμένη μονάδα επεξεργασίας γραφικών μοιράζονται την μνήμη. Αυτό επιτρέπει την ταχύτερη ολοκλήρωση ορισμένων εργασιών, και σε κάποια σενάρια χρήσης ευνοείται τόσο η απόδοση όσο και η διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί πως όλες οι κατασκευάστριες εταιρείες ημιαγωγών έχουν πάρει τροχιά προς τις mobile συσκευές γιατί πλέον ο κόσμος είναι εν κινήσει. Περνάτε περισσότερη ώρα μπρος στον σταθερό pc σας ή από το tab ή το κινητό σας; Έχετε την εντύπωση πως δεν γνωρίζουν τον τρόπο που μπαίνετε στο δίκτυο, με τι συσκευή; Τα στατιστικά στοιχεία είναι πολύτιμα, όσο περισσότερα έχεις τόσο περισσότερο ακριβείς είναι οι προβλέψεις σου για το επόμενο προϊόν. Γι' αυτό αν θέλουμε να ψάξουμε για κάτι στο internet, καλύτερες πιστεύω προσωπικά είναι οι meta-search engines (οχι οτι και αυτές δεν συλλέγουν στοιχεία) και πάντα για ασφαλέστερο browsing το vpn είναι καλύτερο πιστεύω. Ποιος κάθεται να ασχοληθεί όμως;; Πολύ λίγοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε χάσει την μπάλα μου φαίνεται! Προτιμώ να δώσω τα χ χρήματα και να έχω μια καλή apu που θα μου κάνει την δουλειά που θέλω και το ίδιο γρήγορα που θα μου την κάνει μια apu της intel που θα την έχω πάρει με 2χ χρήματα! Δεν είμαι υπέρ της amd, αλλά η intel έχει βάλει καπέλο στις τιμές της για μία φαινομενική υπεροχή που ουσιαστικά μεταφράζεται σε 5-10% στο αποτέλεσμα. Έχει κανένας από σας δει αυτή την διαφορά έξω από τα benchmarking τεστ;;;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί πως όλες οι κατασκευάστριες εταιρείες ημιαγωγών έχουν πάρει τροχιά προς τις mobile συσκευές γιατί πλέον ο κόσμος είναι εν κινήσει. Περνάτε περισσότερη ώρα μπρος στον σταθερό pc σας ή από το tab ή το κινητό σας; Έχετε την εντύπωση πως δεν γνωρίζουν τον τρόπο που μπαίνετε στο δίκτυο, με τι συσκευή; Τα στατιστικά στοιχεία είναι πολύτιμα, όσο περισσότερα έχεις τόσο περισσότερο ακριβείς είναι οι προβλέψεις σου για το επόμενο προϊόν. Γι' αυτό αν θέλουμε να ψάξουμε για κάτι στο internet, καλύτερες πιστεύω προσωπικά είναι οι meta-search engines (οχι οτι και αυτές δεν συλλέγουν στοιχεία) και πάντα για ασφαλέστερο browsing το vpn είναι καλύτερο πιστεύω. Ποιος κάθεται να ασχοληθεί όμως;; Πολύ λίγοι....

υπαρχουν και οι gamers ομως ,οπου εκει παιζουν απαιτησεις πολυ περισσοτερο απο ο,τι ενα σερφινγκ στο ιντερνετ.....και σε πληροφορω οτι gamers φανατικοι υπαρχουν υπεραρκετοι ,ειδικα στις μικρες ηλικιες .......οταν φτασουν οι φορητες συσκευες σε επιπεδα τετοια να παιζουν assassin creed /far cry κλπ κλπ.....τοτε να το πιασουμε αλλιως το θεμα.......προς το παρων ομως δεν συγκλινουν σε τετοιες ομοιοτητες ουτε κατα διανοια !!! Αρα οι desktop μεχρι ωρας ειναι απιαστοι απο τις φορητες συσκευες και κατα οπως φαινεται ισως χρειαστουν δεκαετιες για να φτασουμε να πουμε ...τελος τα desktop !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί πως όλες οι κατασκευάστριες εταιρείες ημιαγωγών έχουν πάρει τροχιά προς τις mobile συσκευές γιατί πλέον ο κόσμος είναι εν κινήσει. Περνάτε περισσότερη ώρα μπρος στον σταθερό pc σας ή από το tab ή το κινητό σας; Έχετε την εντύπωση πως δεν γνωρίζουν τον τρόπο που μπαίνετε στο δίκτυο, με τι συσκευή; Τα στατιστικά στοιχεία είναι πολύτιμα, όσο περισσότερα έχεις τόσο περισσότερο ακριβείς είναι οι προβλέψεις σου για το επόμενο προϊόν. Γι' αυτό αν θέλουμε να ψάξουμε για κάτι στο internet, καλύτερες πιστεύω προσωπικά είναι οι meta-search engines (οχι οτι και αυτές δεν συλλέγουν στοιχεία) και πάντα για ασφαλέστερο browsing το vpn είναι καλύτερο πιστεύω. Ποιος κάθεται να ασχοληθεί όμως;; Πολύ λίγοι....

 

 

Μπα... Δεν φτιάχνουν αυτοί προϊόντα σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες, εσύ αγοράζεις σύμφωνα με τα προϊόντα που βγάζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να κατεβει στα 22nm η AMD για να ανταγωνισθει ξανα την Intel!

 

Με τα 28nm δε χτυπάς τα 14nm όσες ώρες και να φας στη σχεδίαση...

 

Νομίζω πως η intel φτιάχνει δικούς τις ιμιαγωγούς και φτιάχνει τους επεξεργαστές μόνη της ενώ η amd,nvidia περιμένουν απο τις global foundaries-tscm να κατεβάσουν τα nm,επομένως δεν είναι στο χέρι της amd να κατεβάσει τα nm και η κόντρα με την intel είναι άνιση.

δείτε το αλλιώς σαν να είναι τώρα η audi και μια ελληνική εταιρία που φτιάχνει σασι και βάζει κινητήρα απο την hyundai.....θα μπορέσει να φτιάξει κάτι ανώτερο απο την audi? ότι και να κάνει η άλλη εταιρία θα είναι πιο μπροστά αλλά θα μπορεί να την χτυπήσει με χαμηλές τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η κατανάλωση μια χαρά μειώθηκε και αν βγει σε Mini itx mobo (100 ευρώ) κανά 4core θα είναι καλή περίπτωση για 4k htpc ή steam box για indie games και streaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατί σας επηρεάζει όλους στην πράξη αν θα είναι 14, 22 ή 28 nm η τεχνολογία στο τσιπάκι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε desktop/workstation

 

Επηρεάζουν το performance per watt που παίζει ρόλο για όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...