Προς το περιεχόμενο

Τώρα είναι ευκολότερη η επιλογή ενός επεξεργαστή Intel Atom με βάση την απόδοση του


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία προσπάθεια να βοηθήσει τους καταναλωτές να έχουν μία καλύτερη ιδέα για το επίπεδο της απόδοσης του επεξεργαστή και να επιλέγουν ευκολότερα με βάση τις απαιτήσεις και τις ανάγκες τους, η Intel αποφάσισε να δημιουργήσει τρεις σειρές επεξεργαστών Atom, όπως έχει κάνει και με τους επεξεργαστές Core (Core i3, i5 και i7).Έτσι, η εταιρεία θα προσφέρει τις σειρές επεξεργαστών Atom x3, x5 και x7. Η σειρά Atom x3 προσφέρει τα βασικά χαρακτηριστικά και την επιπέδου "Intel απόδοση" που περιμένουν οι καταναλωτές σε tablets, phablets και smartphones.

 

Η σειρά Intel Atom x5 προσφέρει ακόμα υψηλότερη απόδοση και περισσότερα χαρακτηριστικά απευθυνόμενη σε χρήστες που θέλουν ακόμα καλύτερη εμπειρία χρήσης, ενώ η σειρά Intel Atom x7, προσφέρει το υψηλότερο επίπεδο απόδοσης και χαρακτηριστικών της οικογένειας.

 

Σύμφωνα με την Intel, η σειρά επεξεργαστών Atom σχεδιάστηκε για να συνδυάζει την μεγαλύτερη δυνατή διάρκεια ζωής της μπαταρίας σε συνδυασμό με εξαιρετική απόδοση σε tablets, phablets, smartphones και άλλες φορητές συσκευές.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι όταν έχεις atom z3745F,z3775,z3740 κλπ αρχίζεις να μπερδεύεσαι.

Δε ξέρω για τα φετινά benchmarks αλλά τα benchmarks των περσινών atom δεν ήταν και τα καλύτερα (σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι περίεργος αν βγουν smartphones με τον atom x3 ή τον x5 και αν θα τρέχουν τις εφαρμογές χ86 παλαιότερων εκδόσεων windows μέσω windows 10!!. Αν και δεν ξέρω την χρησιμότητα αυτής της δυνατότητας σε 5 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x3, x5, x7, ...

i3, ...

επεξεργαστές BMW

 

 

είμαι περίεργος αν βγουν smartphones με τον atom x3 ή τον x5 και αν θα τρέχουν τις εφαρμογές χ86 παλαιότερων εκδόσεων windows μέσω windows 10!!. Αν και δεν ξέρω την χρησιμότητα αυτής της δυνατότητας σε 5 ίντσες.

Ας γίνει αυτό, και θα βρεθεί η χρησιμότητα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερα είναι.

Με τους Pentium ήταν ξεκάθαρα τα πράγματα και τις συχνότητες τους.

 

Τώρα πρέπει να την ψάξει ο άλλος να μάθει τι ακριβός είναι ο Atom x3,x5,x7 , ο i3, i5, i7 και ο core m.

 

Ας εμφανίζει benchmark score  δίπλα σε κάθε επεξεργαστή να καταλαβαίνει ο άλλος πόσο δυνατός είναι.

 

Γιατί ένας επεξεργαστής μπορεί να έχει μεγάλη συχνότητα αλλά λίγους πυρήνες.

Άλλος να έχει πολλούς πυρήνες αλλά μικρή cache memory. Άλλος να χρείάζεται  ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ένα πυρήνα μόνο, γιατί να πληρώσει για οκτώ πυρήνες.

 

Μπερδεμένα πράγματα. 

 

Βγάλανε την τσαχπινιά των πολλών πυρήνων για να αποφύγουν τις υψηλές συχνότητες και ο κόσμος έχει χάσει τον μπούσουλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι περίεργος αν βγουν smartphones με τον atom x3 ή τον x5 και αν θα τρέχουν τις εφαρμογές χ86 παλαιότερων εκδόσεων windows μέσω windows 10!!. Αν και δεν ξέρω την χρησιμότητα αυτής της δυνατότητας σε 5 ίντσες.

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα δεις συσκευή με 5" να τρέχει Desktop άρα και Win32 applications. Μάλλον θες συσκευή 7-8"+ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ας εμφανίζει benchmark score  δίπλα σε κάθε επεξεργαστή να καταλαβαίνει ο άλλος πόσο δυνατός είναι.

 

Γιατί ένας επεξεργαστής μπορεί να έχει μεγάλη συχνότητα αλλά λίγους πυρήνες.

Άλλος να έχει πολλούς πυρήνες αλλά μικρή cache memory. Άλλος να χρείάζεται  ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ένα πυρήνα μόνο, γιατί να πληρώσει για οκτώ πυρήνες.

 

Μπερδεμένα πράγματα. 

 

Βγάλανε την τσαχπινιά των πολλών πυρήνων για να αποφύγουν τις υψηλές συχνότητες και ο κόσμος έχει χάσει τον μπούσουλα. 

έχει να κάνει και η σχεδίαση/αρχιτεκτονική του επεξεργαστή πέρα απο τους πυρήνες και τα ghz,βλέπε παράδειγμα εδώ που ο pentium N3520 έχει 2.2ghz με 4 πυρήνες και βγάζει σχεδόν τα ίδια με τον b960 pentium που έχει 2.2ghz με 2 πυρήνες και είναι και πιο παλιάς γενιάς (sandy bridge vs ivy bridge)

https://cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+Pentium+N3520+%40+2.16GHz&id=2123

για αυτό μπερδεύεται ο κόσμος γιατί λένε πυρήνες και ghz αλλά δεν καλύπτουν τις απαιτούμενες πληροφορίες που χρειάζεται,το passmark δεν είναι ακριβές γιατί σε κάποιες εφαρμογές ο τετραπύρηνος θα είναι μπροστά ενώ ο δυπήρυνος σε κάποιες άλλες....αλλά δίνει μια εικόνα στο περίπου γιατί σύμφωνα με το ghz επί πυρηνες ο N3520 θα έπρεπε να είναι δυο φορές ταχύτερος αλλά δεν είναι αντι αυτού είναι στα ίδια περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταντα κουραστικο αυτο με τις συχνοτητες λειτουργιας και γελανε τον ασχετο που παει να αγορασει λαπτοπι ή υπολογιστη ,γνωστος μου πληρωσε 500e για να του στησουν συστημα i3 4160  και μου λεγε περηφανα οτι εχει επεξεργαστη 3.6ghz ,οταν του εξηγησα τι παιζει ρολο καταλαβε οτι τον γελασαν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρότερα είναι.

Με τους Pentium ήταν ξεκάθαρα τα πράγματα και τις συχνότητες τους.

 

Τώρα πρέπει να την ψάξει ο άλλος να μάθει τι ακριβός είναι ο Atom x3,x5,x7 , ο i3, i5, i7 και ο core m.

 

Ας εμφανίζει benchmark score  δίπλα σε κάθε επεξεργαστή να καταλαβαίνει ο άλλος πόσο δυνατός είναι.

 

Γιατί ένας επεξεργαστής μπορεί να έχει μεγάλη συχνότητα αλλά λίγους πυρήνες.

Άλλος να έχει πολλούς πυρήνες αλλά μικρή cache memory. Άλλος να χρείάζεται  ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ένα πυρήνα μόνο, γιατί να πληρώσει για οκτώ πυρήνες.

 

Μπερδεμένα πράγματα. 

 

Βγάλανε την τσαχπινιά των πολλών πυρήνων για να αποφύγουν τις υψηλές συχνότητες και ο κόσμος έχει χάσει τον μπούσουλα.

φίλος αυτά είναι τεχνικά χαρακτηριστικά.Στα χέρια κάποιου τεχνικού φαίνονται απλά και έτσι μπορεί να σε βοηθήσει και να επιλέξεις κάτι πιο οικονομικό και στα μέτρα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...