Προς το περιεχόμενο

στήσιμο δικτύου σε μεζονέτα


fitsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε

Θέλω την βοήθεια της κοινότητας.

 

Έχω ένα σπίτι μεζονέτα. Στον κάτω όροφο έχω pc και router (όχι καμία σοβαρή μάρκα, ότι δίνουν οι πάρωροι). Και θέλω να βάλω internet ενσύρματο και ασύρματο στον επάνω όροφο.

 

Τι προβλήματα υπάρχουν. Οι καλωδιώσεις του σπιτιού είναι τελείως χαλασμένες και για να βάλω internet φώναξα τεχνικό να τραβήξει εξωτερική γραμμή από το κεντρικό κουτί στο ισόγειο της πολυκατοικίας στον κάτω όροφο. Οπότε το να βάλω ένα άλλο router στον πάνω όροφο για να κάνει αναμετάδοση δεν παίζει.

 

Τι θα μπορούσα να κάνω λοιπόν; Ψάχνω φυσικά για μια οικονομική λύση..

οι λύσεις τύπου range extender που συνδέονται σε πρίζα ρεύματος αξίζουν;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυσεις.

α.τραβας ethernet Μεχρι πανω βαζεις ενα ap και δινεις ενσυρματα και ασυρματα.

β.powerline μπορεις να βαλεις μονο αν ειναι ιδιος πινακας.

γ.αν υπαρχουν δυο ζευγαρια ραζιμ απο κατω μεχρι πανω ναι μπορεις να το κανεις σαν utp για να παιξει 100mbit ethernet.συνηθως παιζει και ας ειναι ραζιμ.

δ.repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ένα παλιό extenter το οποίο και έβαλα αλλά είναι wifi g πρωτόκολλο και είναι για κλάματα...

Μάλλον για Powerline θα πάρω, απλά είχα χρόνια να το ψάξω και τότε που το είχα κάνει ήταν απαράδεκτα από θέμα απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>είχα ένα παλιό extenter το οποίο και έβαλα αλλά είναι wifi g πρωτόκολλο και είναι για κλάματα...<br><br> Μάλλον για Powerline θα πάρω, απλά είχα χρόνια να το ψάξω και τότε που το είχα κάνει ήταν απαράδεκτα από θέμα απόδοσης.</p>

 

Εγω με wifi g ειμαι και μεχρι 720p stremαρω χωρις προβληματα. Αν τρβηξεις καλωδιο και το βαλεις να δουλευει σαν access point ισως να μην εχει προβλημα. Ειδικα αν δεν κανεις file sharing η streaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ή κάτι κάνω λάθος ή ότι εξοπλισμό έχω είναι Γ.Τ.Π.
Αρχικά Μεξικανε το extender παίρνει καλώδιο μόνο για το στήσιμο, εάν έχω καταλάβει καλά, δεν μπορώ να το έχω σαν access point..

με αυτό οι ταχύτητες είναι στα 114kbps... κοινός μη αποδεκτό αποτέλεσμα.

 

έβαλα και ένα router (του ΟΤΕ) σαν access point αλλά μετά την πρώτη φορά,(όπου πήγαν όλα μια χαρά) βλέπει το δίκτυο το ps4 και οι κινητές συσκευές αλλά δεν συνδέεται..

δεν ξέρω τι να κάνω πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα τρελαθώ...
δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τίποτα..

Βλέπω σε όλες τις συσκευές μου το Access Point Router, βάζω Password αλλά δεν συνδέεται σε καμιά...

Τι να κάνω ας με βοηθήσει κάποιος σας παρακαλώ..

Το Router μου είναι το Technicolor TD5130

Το Access Point Router είναι το ΖΤΕ H108NS

 

και με Team Viewer εάν μπορεί κάποιος να δώσουμε ένα ραντεβού να μπει να το κάνει, θα το εκτιμήσω..

post-88628-0-19290800-1425736027_thumb.png

post-88628-0-68174300-1425736093_thumb.png

post-88628-0-88593300-1425736177_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...