Προς το περιεχόμενο

[Router] LEVEL ONE WBR-6012 300MBPS @ eshop.gr στα 11.90€


Themos3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν είναι modem smokeman, δεν μπαινει δηλαδή στη θεση του παλιου σου, είναι μονο router. Δεν παιρνει καλωδιο γραμμης πανω για adsl.

 

Camel εχει παιξει και στα 11€ πριν 2.5 μηνες.


10 ευρω ηταν στο αμαζον, γιατι τοτε η λιρα ηταν στο 1.26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχω την ευκαιρία να δουλέψω με αυτό σε λίγες εβδομάδες.

 

Ήθελα να το ποστάρω σήμερα που μόλις το είδα στο eshop αλλά με πρόλαβε άλλος.

 

Η τιμή είναι ξεφτίλα για Wireless N Router κι ας μην είναι και modem (ελπίζω να μην υπάρχουν πολλά package drops και να το σκοτώνουν τόσο).

 

Για την ιστορία παρείγγειλα κάποια κομμάτια για να έχω καβάτζα για φίλους και γνωστούς. Με 11 ευρώ ούτε το τροφοδοτικό τους δεν αγοράζεις.

 

Θα μάθουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση του είναι για να επεκτείνει το wifi πχ  συνδέοντάς το με το modem ?

 

Ρωτάω γιατί ο ξάδελφός μου έβαλε ίντερνετ πρόσφατα στον 1ο όροφο και εγώ έχω το πατρικό μου στον 3ο (της ίδιας πολυκατοικίας ακριβώς από πάνω σε ευθεία)  και έψαχνα κάποια πατέντα να πιάνω και εγώ επάνω όποτε πηγαίνω... Για καλώδιο μεγάλο utp 20-30 μέτρα είχα ακούσει αλλά έτσι θα είχα μόνο στον υπολογιστή που θα συνδεόταν ενώ θα προτιμούσα να δώσω όσο γίνεται λίγο wifi σε όλο το σπίτι για να μην με εγκλωβίζει στο ένα δωμάτιο που θα είναι το λάπτοπ. 

 

Αν το καλώδιο το συνδέσω με αυτό το ρουτερ επάνω στο σπίτι μου θα μπορώ να μοιράζω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σκοπό να αγοράσω αυτό εδώ το ρουτερακι που παίρνει και DD-WRT και κοστίζει μολις 5 ευρώ επιπλέον και έπεσα επάνω στη προσφορά

http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wr841n-300mbps-wireless-n-router-p-PER.612439

 

Έχετε εντοπίσει κάποιο hardware προσόν που να αξίζει να αγοράσεις αυτό το Level One ή να πάω απευθείας στο TP-Link και να ελπίζω στην ευρυθμη λειτουργία του DD-WRT?

 

 

Η χρήση του είναι για να επεκτείνει το wifi πχ  συνδέοντάς το με το modem ?

 

Ρωτάω γιατί ο ξάδελφός μου έβαλε ίντερνετ πρόσφατα στον 1ο όροφο και εγώ έχω το πατρικό μου στον 3ο (της ίδιας πολυκατοικίας ακριβώς από πάνω σε ευθεία)  και έψαχνα κάποια πατέντα να πιάνω και εγώ επάνω όποτε πηγαίνω... Για καλώδιο μεγάλο utp 20-30 μέτρα είχα ακούσει αλλά έτσι θα είχα μόνο στον υπολογιστή που θα συνδεόταν ενώ θα προτιμούσα να δώσω όσο γίνεται λίγο wifi σε όλο το σπίτι για να μην με εγκλωβίζει στο ένα δωμάτιο που θα είναι το λάπτοπ. 

 

Αν το καλώδιο το συνδέσω με αυτό το ρουτερ επάνω στο σπίτι μου θα μπορώ να μοιράζω ;

 

Αν συνδέσεις ένα καλώδιο ethernet, απο το router σου σε αυτό το router, τότε ναι θα σου ξαναδίνει ασύρματα ίντερνετ. 

Μάλιστα έχει και λειτουργία WDS με την οποια *θεωρητικά* μπορεί να συνδεθεί ασύρματα με το πρωτο ρούτερ και να κάνεις την ίδια δουλειά... Στη πράξη όμως δυσκολα θα λειτουργήσει ανάμεσα σε ρουτερ διαφορετικών κατασκευαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρό client mode έχει; Θέλω να είμαι ασύρματος πελάτης (μόνο πελάτης, όχι και distribution του ασύρματου δικτύου στο οποίο είμαι πελάτης) και να σερβίρω wan σε άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδέσεις ένα καλώδιο ethernet, απο το router σου σε αυτό το router, τότε ναι θα σου ξαναδίνει ασύρματα ίντερνετ. 

Μάλιστα έχει και λειτουργία WDS με την οποια *θεωρητικά* μπορεί να συνδεθεί ασύρματα με το πρωτο ρούτερ και να κάνεις την ίδια δουλειά... Στη πράξη όμως δυσκολα θα λειτουργήσει ανάμεσα σε ρουτερ διαφορετικών κατασκευαστών.

 

Ευχαριστώ, και άλλη μία ερώτηση και τερματίζω το hi-jacking του τόπικ... σπίτι μου έχω ένα παλιό μόντεμ - ρούτερ της Tellas-Wind απ' όταν είχαμε σύνδεση... Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το παλιό για την ίδια δουλειά για να μην αγοράσω αυτό του θέματος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρό client mode έχει; Θέλω να είμαι ασύρματος πελάτης (μόνο πελάτης, όχι και distribution του ασύρματου δικτύου στο οποίο είμαι πελάτης) και να σερβίρω wan σε άλλο .

 

Επειδή έριξα μια ματιά στο εγχειρίδιο και δεν έβγαλα άκρη δε μπορώ να σου απαντήσω. Ειναι αβέβαιο ακόμα κι αν λειτουργήσει το ίδιο το WDS. Ίσως πρέπει να πάς κι εσύ στο TP-Link με φλασαρισμα του DD-WRT που θεωρητικά κάνει τα πάντα

 

Ευχαριστώ, και άλλη μία ερώτηση και τερματίζω το hi-jacking του τόπικ... σπίτι μου έχω ένα παλιό μόντεμ - ρούτερ της Tellas-Wind απ' όταν είχαμε σύνδεση... Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το παλιό για την ίδια δουλειά για να μην αγοράσω αυτό του θέματος ; 

 

Με ένα adsl wireless router της οκάς (tplink w8901g) έχω κάνει αυτο ακριβώς που θες, απλά απενεργοποιώντας του το DHCP. Ήταν ήδη ρυθμισμένο να κάνει bridge τις θύρες ethernet με το wifi και έπαιξε απευθείας. Μάλιστα αντι να τραβήξω καλώδιο ανάμεσα τους, τα έχω συνδεδεμένα με homeplugs. Έχεις καλές πιθανότητες να παιξει και το δικό σου με τον ίδιο τρόπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης η φώτο του ρουτερ στο εσόπ με το σκρουτζ είναι διαφορετική

 

 

Κανεις δεν το παρηγγειλε να μας πει εντυπώσεις και ποιο από τα δυο είναι τελικα; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν το παρηγγειλε να μας πει εντυπώσεις και ποιο από τα δυο είναι τελικα; ;)

εχω αγορασει το ιδιο απο το eshop πριν κανα μηνα 14.90 και το αγορασα ξανα δεν το εχω παραλαβει ακομη,Ειναι το ιδιο με την φωτογραφια του eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...