Προς το περιεχόμενο

Αγορά Smartphone


Banero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος εδώ και ελπίζω να βρω την βοήθεια που χρειάζομαι.
Εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω το Samsung Galaxy Core μέχρι που μου έβγαλε δύο σοβαρά προβλήματα. Εδώ και αρκετό καιρό δεν πιάνει δίκτυο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο, να με πάρουν, να ανοίξω 3G κλπ και προχθές αρχισε να μην ανοίγει και το Wi-Fi. Με λίγα λόγια το κινητό είναι άχρηστο. Καθώς πιστεύω οτι η επισκευή του δεν συμφέρει, ψάχνω λοιπόν ένα νέο κινητό και θέλω την βοήθειά σας. Το budget μου ειναι 200-210 ευρώ.
Το κινητό θα ήθελα να είναι μεταξύ των 4-4.8 ιντσών(έστω ένα μέγεθος που να χωράει στην τσέπη του τζιν μου), με καλή ram για multitasking, καλή κάμερα(8mp και άνω π.χ.) και με μπαταρία που να αντέχει τουλάχιστον ένα 20ωρο χωρίς να το φορτίσω όσο γινεται. Kαι μιλάμε για αγορά μέσω Skroutz κυρίως.
Ευχαριστώ :-)

Επεξ/σία από Banero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Samsung Galaxy Core είναι στις 4.3 ίντσες. Με τι χαρακτηριστικά ψάχνεις?

Σωστός, ξέχασα να τα αναφέρω αυτά.

Ψάχνω κάτι μεταξύ των 4-4.6 ιντσών(μέγεθος που να χωράει στην τσέπη μου δηλαδή) και βασικά με μια καλή ram(1,5GB π.χ.) να μην τρώει κολλήματα όταν κάνω πολλά μαζί, με καλή κάμερα, ΚΑΛΗ μπαταρία και να έχει αντοχή στον χρόνο όσο γίνεται καθώς τα τελευταία 2 χρόνια έχω αλλάξει 3 κινητά!

Επεξ/σία από Banero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, ξέχασα να τα αναφέρω αυτά.

Ψάχνω κάτι μεταξύ των 4-4.6 ιντσών(μέγεθος που να χωράει στην τσέπη μου δηλαδή) και βασικά με μια καλή ram(1,5GB π.χ.) να μην τρώει κολλήματα όταν κάνω πολλά μαζί, με καλή κάμερα και να έχει αντοχή στον χρόνο όσο γίνεται καθώς τα τελευταία 2 χρόνια έχω αλλάξει 3 κινητά!

Ram 1.5GB δεν υπάρχει. Ή 1 ή 2, τελεία. 4-4.6 περιορίζεις πολύ τις επιλογές, καθώς όλοι πια βγάζουν στις 5 ίντσες περίπου, αλλά κάτι θα βρούμε.

 

1. XIAOMI HONGMI REDMI 2 Qualcomm Snapdragon 410 1.2GHz 64-bit Quad Core 4.7 Inch HD Screen 4G LTE MIUI 6 Smartphone - 135€ (η εταιρεία είναι εγγύηση, οπότε θεώρησε αυτό το κινητό την πιο καλή μου πρόταση για τις ίντσες που θέλεις)

- 4.7 Inch Screen, 1280*720 Pixels
- Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 1.2GHz Quad Core
- Band: GSM 900/1800MHz, WCDMA 900/1900/2100MHz, FDD-LTE B1/B3, TDD-LTE B41, Support 2G & 3G & 4G LTE Network
- 1GB RAM + 8GB ROM
- 8 MP Back Camera + 2 MP Front Camera
- Android 4.4 System
 
2. JIAYU G4S MTK6592 1.7GHz Octa Core 4.7 Inch HD IPS Screen Android 4.2 3G Smartphone - 148€
♦  4.7 inch IPS OGS Screen, 1280*720 pixels
♦  MTK6592 1.7GHz Octa core
♦  Support 3G network: GSM 900/1800& WCDMA 900/2100 MHz
♦  2 GB RAM + 16GB ROM
♦  13MP rear camera + 3MP front camera
♦  The latest Android 4.2 System
 
3. DOOGEE TURBO MINI F1 MTK6732 1.5GHz 64bit Quad Core 4.5 Inch QHD Screen Android 4.4 4G LTE Smartphone - 113€
- 4.5 Inch Screen, 960*540 Pixels
- MTK6732 64bit 1.5GHz Quad Core
- Band: GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 850/900/1900/2100MHz, FDD-LTE B1/B3/B7/B20, Support 2G & 3G & 4G LTE Network
- 1GB RAM + 8GB ROM
- 8 MP Back Camera + 5 MP Front Camera
- Android 4.4 System
 
4.ELEPHONE G2 MTK6732M 64bit Quad Core 4.5 Inch FWVGA Screen Android 4.4 4G LTE Smartphone - 99€
- 4.5 Inch Screen, 854*480 Pixels
- MTK6732M 1.3GHz Quad Core
- Band: GSM 850/900/1800MHz, WCDMA 900/2100MHz, FDD-LTE B1/B3/B7/B20, TDD-LTE B40, Support 2G & 3G & 4G LTE Network
- 1GB RAM + 8GB ROM
- 8 MP Back Camera + 2 MP Front Camera
- Android 4.4 System
 
5. IOCEAN X1 MTK6582 1.3GHz Quad Core 4.5 Inch IPS OGS QHD Screen Android 4.4 3G Smartphone - 96€
- 4.5 Inch OGS IPS Screen, 960*540 Pixels
- MTK6582 1.3GHz Quad Core
- Band: GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 900/2100MHz, Support 2G & 3G Network
- 1GB RAM + 8GB ROM
- 8 MP Back Camera + 2MP Front Camera
- Gesture Sensing Function
- Android 4.4 System
 
6. ULEFONE BE X MTK6592M 1.4GHz Octa Core 4.5 Inch IPS OGS QHD Screen Android 4.4 3G Smartphone - 81€
- 4.5 Inch IPS OGS Screen, 960*540 Pixels
- MTK6592M 1.4GHz Octa Core
- Band: GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 850/1900/2100MHz, Support 2G & 3G Network
- 1GB RAM + 8GB ROM
- 8 MP Back Camera + 2 MP Front Camera
- Android 4.4 System
 
Τα link είναι από το μαγαζί που ψωνίζω εγώ από Κίνα και στα έβαλα για να τα δεις τα κινητά σαν φωτό, χαρακτηριστικά που λένε οι εταιρείες και να δεις τι σου αρέσει. Άποψή μου πάντως είναι να ανέβεις στις 5 ίντσες, αφού μιλάμε για μικρή διαφορά, για να έχει στα λεφτά αυτά περισσότερες επιλογές από αξιόπιστες εταιρείες σαν την Xiaomi.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ram 1.5GB δεν υπάρχει. Ή 1 ή 2, τελεία. 

 

Και αυτό εδώ τι λέει? https://www.skroutz.gr/s/5988663/Samsung-Galaxy-A3-A300FU-16GB.html

(δεν το παίζω έξυπνος απλά πολύ πρόσφατα το πήρε το μάτι μου.)

 

Γενικά σε budget 200€ συνηθίζω να προτείνω το moto G. Το 2nd gen ακόμα καλύτερο! Αλλά και το samsung που έδωσα λινκ δεν φαίνεται κακό, αν εξαιρέσεις την ανάλυση της οθόνης δηλαδή που μοιάζει να είναι το μόνο αρνητικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό εδώ τι λέει? https://www.skroutz.gr/s/5988663/Samsung-Galaxy-A3-A300FU-16GB.html

(δεν το παίζω έξυπνος απλά πολύ πρόσφατα το πήρε το μάτι μου.)

 

Γενικά σε budget 200€ συνηθίζω να προτείνω το moto G. Το 2nd gen ακόμα καλύτερο! Αλλά και το samsung που έδωσα λινκ δεν φαίνεται κακό, αν εξαιρέσεις την ανάλυση της οθόνης δηλαδή που μοιάζει να είναι το μόνο αρνητικό!

Έχει πράγματι 1.5GB RAM ( http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a3-6762.php). Δεν το είχα προσέξει, είναι ίσως το μοναδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θέμα των ιντσών δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα απλά το μόνο που θέλω είναι να χωράει στην τσέπη μου, δεν μπορώ να το κουβαλάω χέρι και δεν ειμαι και κοπέλα για να έχω τσάντα π.χ.

@maddoctor, αυτές οι πιο "άγνωστες" εταιρίες είναι έμπιστες; Επειδή δεν τις πολυγνωρίζω και για κάποιον λόγο έχω μια παραξενιά στις πιο γνωστές μάρκες(Samsung, Lg...). Τρία απο τα κινητά μου δηλαδή ήταν Samsung.
Υπάρχει λόγος που δεν τις προτείνεις;
Επίσης να αναφέρω οτι μιλάμε για αγορά μέσω Skroutz κυρίως καθώς είμαι μήνες χωρίς κινητό και θα ήθελα να ξεμπερδεύω


Και το S3 Neo εχει 1.5

Τι έχεις να πεις για το S3 Neo; Επειδή το έχω τσεκάρει λίγο


Και αυτό εδώ τι λέει? https://www.skroutz.gr/s/5988663/Samsung-Galaxy-A3-A300FU-16GB.html
(δεν το παίζω έξυπνος απλά πολύ πρόσφατα το πήρε το μάτι μου.)

Γενικά σε budget 200€ συνηθίζω να προτείνω το moto G. Το 2nd gen ακόμα καλύτερο! Αλλά και το samsung που έδωσα λινκ δεν φαίνεται κακό, αν εξαιρέσεις την ανάλυση της οθόνης δηλαδή που μοιάζει να είναι το μόνο αρνητικό!

Και αυτό επίσης το έχω δει και το έχω υπόψιν
Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι δεν έχει καπάκι για την μπαταρία(νομίζω, είναι σαν το iPhone) και φοβάμαι μήπως υπάρξει κάποιο πρόβλημα λόγω αυτού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θέμα των ιντσών δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα απλά το μόνο που θέλω είναι να χωράει στην τσέπη μου, δεν μπορώ να το κουβαλάω χέρι και δεν ειμαι και κοπέλα για να έχω τσάντα π.χ.

 

@maddoctor, αυτές οι πιο "άγνωστες" εταιρίες είναι έμπιστες; Επειδή δεν τις πολυγνωρίζω και για κάποιον λόγο έχω μια παραξενιά στις πιο γνωστές μάρκες(Samsung, Lg...). Τρία απο τα κινητά μου δηλαδή ήταν Samsung.

Υπάρχει λόγος που δεν τις προτείνεις;

Επίσης να αναφέρω οτι μιλάμε για αγορά μέσω Skroutz κυρίως καθώς είμαι μήνες χωρίς κινητό και θα ήθελα να ξεμπερδεύω

Τι έχεις να πεις για το S3 Neo; Επειδή το έχω τσεκάρει λίγο

 

Προσωπικα δεν θα το επαιρνα ποτε μιας και το θεωρω ξεχασμενο μεχρι και απο τον θεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό; Τα χαρακτηριστικά του φαίνονται καλά από ο,τι βλέπω


Όσον αφορά τοο Motorola με μια γρήγορη αναζήτηση στο forum βλέπω οτι το προτείνουν πολύ. Είναι τόσο καλό; Γιατί εγώ δεν το είχα ακουστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το θέμα των ιντσών δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα απλά το μόνο που θέλω είναι να χωράει στην τσέπη μου, δεν μπορώ να το κουβαλάω χέρι και δεν ειμαι και κοπέλα για να έχω τσάντα π.χ.

 

@maddoctor, αυτές οι πιο "άγνωστες" εταιρίες είναι έμπιστες; Επειδή δεν τις πολυγνωρίζω και για κάποιον λόγο έχω μια παραξενιά στις πιο γνωστές μάρκες(Samsung, Lg...). Τρία απο τα κινητά μου δηλαδή ήταν Samsung.

Υπάρχει λόγος που δεν τις προτείνεις;

Επίσης να αναφέρω οτι μιλάμε για αγορά μέσω Skroutz κυρίως καθώς είμαι μήνες χωρίς κινητό και θα ήθελα να ξεμπερδεύω

 

Τι έχεις να πεις για το S3 Neo; Επειδή το έχω τσεκάρει λίγο

 

Και αυτό επίσης το έχω δει και το έχω υπόψιν

Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι δεν έχει καπάκι για την μπαταρία(νομίζω, είναι σαν το iPhone) και φοβάμαι μήπως υπάρξει κάποιο πρόβλημα λόγω αυτού

Τα κινητά που σου πρότεινα είναι για αγορά από Κίνα, όπου με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να βρεις μεγαλύτερη ποικιλία κινητών και συνήθως πιο δυνατών. Αυτοί που ψωνίζουν από εκεί τις ξέρουν τις μάρκες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά που σου πρότεινα είναι για αγορά από Κίνα, όπου με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να βρεις μεγαλύτερη ποικιλία κινητών και συνήθως πιο δυνατών. Αυτοί που ψωνίζουν από εκεί τις ξέρουν τις μάρκες.

Κατά πόσο είναι έμπιστα όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό; Τα χαρακτηριστικά του φαίνονται καλά από ο,τι βλέπω

Όσον αφορά τοο Motorola με μια γρήγορη αναζήτηση στο forum βλέπω οτι το προτείνουν πολύ. Είναι τόσο καλό; Γιατί εγώ δεν το είχα ακουστά

Εδώ και 2 χρόνια κυριαρχεί σε αυτές τις τιμές και έχει βγει σκυλί. Η γυναίκα μου έχει της 1ης γενιάς και απλά είναι φοβερό τηλ. Με τα Κινέζικα του τρελογιατρού δεν μπλέκω, γενικά όμως από όσο έχω διαβάσει μόνο γνωστές μάρκες αλλιώς είναι λαχείο.

 

Είχα το S3 το κανονικό, βασιλιάς του λαγκ, αλλά καλή κάμερα και ωραία οθόνη το άτιμο. Μπαταρία για κλάματα όμως. Το άντεξα 1 χρόνο. Η γυναίκα μου το μότο της όμως δεν το αλλάζει, ρε το πετάνε κάτω τα μικρά το σκίζουν δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...