Προς το περιεχόμενο

τι διαφορα εχουν αυτα τα ακουστικα και πως λεγονται;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα δύο είναι τω 3.5 mm jack ακουστικά, όμως ένα κινητό που έχω παίζει μόνο με αυτά τα ακουστικα με τις δύο γραμμές και όχι με τις τρεις! Πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. Τα συγκεκριμένα με τις δύο γραμμές τις φωτογραφίας που ανέβασα δεν είναι δικά μου, και για αυτό ψάχνω τι τύπος είναι ακριβώς ώστε να αγοράσω τέτοια, ώστε να είναι συμβατά με το κινητό μουγια να ακούω μουσική.

Όταν βάζω στο κινητό μου τα ακουστικα με τις τρεις γραμουλες δεν κάνει καλή επαφή. Έχει θέμα με όλα τα ακουστικα με τιςτρεις γραμουλες, δεν φταίει το κινητό, απλώς είναι συμβατά σε αυτό μόνο τα ακουστικα με τις δύο γραμμές.

 

Οπότε ρωτάω τον τύπο τους αν γνωρίζετε..?

post-271482-0-84485100-1425563736_thumb.jpg

post-271482-0-84485100-1425563736_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως, αλλά όσες φωτογραφίες είδα στο ΣκρουτΖ είδα ότι όλα τα ακουστικα έχουν τρεις γραμμές, ίσως είναι καινούριου τύπου και παλιού τα αλλά, άλλα πως λεγονται για νΑ τα ψάχνω καλύτερα θέλω. Εσείς όσα έχετε στο συρτάρι σας πως είναι;

Άκυρο, τελικά έχετε δίκιο! Αυτά με τις τρεις γραμμές έχουν και μικρόφωνο πάνω, οπότε θα κοιτάξω να βρω ακουστικα χωρίς μικρόφωνο πάνω τους. Πάντως παράξενο κοντζαμ κινητό να μην είχαν προβλέψει να του βάλουν υποδοχή να δέχεται όλους τους τύπους των ακουστικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται handsfree. Το extra "κομμάτι" είναι για το μικρόφωνο.

Δεν είναι καινούρια και παλιά. Αυτό με τις 2 γραμμές που λες οτι παίζει είναι απλά στερεοφωνικά ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.....

 

Πάντως παράξενο κοντζαμ κινητό να μην είχαν προβλέψει να του βάλουν υποδοχή να δέχεται όλους τους τύπους των ακουστικών..

 

Μα είναι απολύτως προβλεπόμενο. Έχουν προβλέψει φυσικά να δέχεται είτε δικά τους handsfree, είτε τα απλά κοινά στερεοφωνικά ακουστικά (όχι handsfree). Το πρότυπο αν και θα έπρεπε να ειναι στάνταρ (και πρέπει να είναι τουλάχιστον για τα απλά ακουστικά που λες με 2 γραμμές), λογικά κανείς δεν περιορίζει τον κάθε κατασκευαστής να αλλάξει την σειρά των pins του βύσματος όταν αυτό αφορά handsfree που μπαίνουν κι άλλα pins στο παιχνίδι. Αν δηλαδή τα κλασσικά ακουστικά έχουν με σειρά από κάτω προς τα πάνω τα εξής pins:

 

ground

left channel

right channel 

 

και ένα συνηθισμένο handsfree έχει:

ground

mic

left channel

right channel 

 

άμα γουστάρει ο κατασκευαστής του κινητού τα κάνει (εντελώς τυχαίο παράδειγμα)

ground

left channel

mic

right channel 

ή οτιδήποτε άλλο. Πόσο μάλλον και αν η ίδια η έξοδος λειτουργεί σαν video output οπότε εκεί να δεις και τι πανυγήρι γίνεται. 

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...