Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα!! 8gb ram (3.98 GB είναι δυνατή η χρήση)


mpampiskapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έβαλα σε έναν σταθερό υπολογιστή σήμερα άλλη μια 4αρα ram ίδιας εταιρείας ίδιας συχνότητας κλπ.. όλα μια χαρά.. μπήκα στο σύστημα να δω τι λέει και μου λέει  8gb ram άλλαξα θέσεις ram μπήκα στο BIOS μου την δείχνει κανονικά (3.98 GB είναι δυνατή η  χρήση) δείτε και μια εικόνα ... επίσης πριν βάλω την ram άλλαξα μητρική κ επεξεργαστή (όλα καινούργια) αν κάποιος ξέρει παρακαλώ ας με βοηθήσει :)

post-327737-0-86244300-1425568448_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εκανα αυτο που μου εστειλες το πρωτο δηλαδη με το msconfig και καθως εκανε restart το pc μου εβγαλε μπλε οθονη και ελεγε κατι για NTFS για τον σκληρο απο οτι καταλαβα... ανοιξε το pc εβγαλε οτι υπηρχε καποιο προβλημα τελως παντων ... αλλα η ram στα ιδια.. και στο Bios εχω μπει ολα μια χαρα ειναι enabled kai auto οπως δειχνει και στις φωτο.... α και οταν μπηκα παλι στο msconfig ηταν κανονικα παλι οι ρυθμισεις οπως οταν μπηκα δηλαδη αλλαξε παλι και εγινε κανονικο μετα την μπλε οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τρεξε ένα bootable memtest! Πάντως εγώ ψυχανεμίζομαι πρόβλημα στα παραθύρια οποτε μια εκ νέου εγκατάσταση από σωστή κοπια παραθυριων ίσως πρέπει να γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε γιατι μπερδευτικα λιγο.. εννοεις να ξανα κανω Format ; επειδη πρωτη φορα αντιμετωπιζω το ενα προβλημα μετα το αλλο και δεν το ειχα ξανα παθει κατι τετοιο δεν ξερω πολλα ... εξηγησε μου λιγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bootable memtest είναι για να ελέγξεις αν οι μνήμες είναι οκ!

 

Αν δεν δίνει κάτι αυτο κάνε ένα φορματ και εγκατάσταση τα windows από σωστή πηγή. Διότι εκεί έξω κυκλοφορούν πολλές περίεργες εκδόσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω.. τα win ειναι μια χαρα γιατι τα εχω βαλει στο 2ο pc μου πριν κατι μηνες και δν μου εχει κανει ποτε προβλημα μεχρι τωρα... μηπως φταιει κιολας που αλλαξα μητρικη κ επεξεργαστη? γιατι διαβασα στο internet που εψαξα για ολα τα προβληματα που μου εβγαλε.. τα περισσοτερα λεγανε οτι τα win8 εχουν προβλημα και οτι σε καποιες εταιρειες μητρικων δεν δουλευουν σωστα και κατι τετοια.. στο 2ο pc που εχω και εκει βαρυ συστημα i5, 8gb ram, sapphire r9 270x κλπ και τα εχω βαλει μεσα κομματι κομματι δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα ποτε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bios εμφανίζονται κανονικά και τα 8 γίγα;

βάλε τις μνήμες μια μια και δες αν ανοίγει/λειτουργεί το σύστημα και με τα 2 dimm.

σε αντίστοιχο θέμα ΑΝ θυμάμαι καλά,υπήρχε τελικά ασυμβατότητα μητρικής-μνημών καθώς με άλλο σετ έπαιζε κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο Bios μου εμφανιζονται και οι 2 μνημες κανονικοτατα και αυτο το 2ο που μου ειπες το εχω κανει.. και αν δεις τα μηνυματα ποιο πανω μου στειλανε ενα λινκ για να κανω και το boot advanced options και οταν το εκανα μου εβγαλε Μπλε οθονη και μου ελεγα κατι για τον σκληρο NTFS_ ... και οταν ανοιξε δεν ειχε γινει καμια ρυθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν και εχω 16Gb ram πριν τα εγκαταστησω και τα 7 και τα 8, λενε σε ολα τα φορουμ οτι οι 64 bit εκδοσεις τα τρεχουν κανονικα.

 

Δεν τιθεται θεμα οτι δεν τα βλεπει η μητρικη γιατι λεει 8 Gb τοσα διαθεσιμα, στο δικο σου.

 

Αλλα και στο δικο μου λεει 16, διαθεσιμα 15.7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν και εχω 16Gb ram πριν τα εγκαταστησω και τα 7 και τα 8, λενε σε ολα τα φορουμ οτι οι 64 bit εκδοσεις τα τρεχουν κανονικα.

 

Δεν τιθεται θεμα οτι δεν τα βλεπει η μητρικη γιατι λεει 8 Gb τοσα διαθεσιμα, στο δικο σου.

 

Αλλα και στο δικο μου λεει 16, διαθεσιμα 15.7.

τα 15,7 σου είναι απόλυτα λογικά αν το σύστημα σου έχει πχ ενσωματωμένα γραφικά και τα χρησιμοποιείς.

Σε άλλη περίπτωση θα ΠΡΕΠΕΙ να έχεις διαθέσιμη ΟΛΗ τη μνήμη για το σύστημα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...