Προς το περιεχόμενο

[CASE] COOLERMASTER SILENCIO 650 PURE @e-shop 45€


sir ImPeCaBlE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δύο ερωτήσεις προς τους έχοντες

1.το καλώδιο που λέει usb και εχει μία μόνο σειρά που τοποθετείται στην μητρική και τι είναι 

και

2.έχει ένα molex(2pin) και ένα πάλι 2pin που συνδέεις ανεμιστήρα που τοποθετείται?

 

Το molex συνδεσε το στο τροφοδοτικο,ειναι για να παρουν ρευμα οι δυο διακοπτες που εχει μπροστα για τους ανεμιστηρες,το αλλο το συνδεεις στον πισω ανεμιστηρα.Το καλωδιο που λεει usb βαλτο στην υποδοχη που εχει η μητρικη.Η μητρικη εχει υποδοχες που εχουν 5 πιν πανω και 4 κατω.Το καλωδιο του κουτιου εχει 4 πιν,βαλτο στην κατω σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν το molex το εχω συνδέσει κανονικά αλλα λειτουργεί μόνο ο ένας διακόπτης ο πίσω ανεμιστήρας όπως και οι δυο μπροστά ειναι συνδεδεμένοι με τον διακόπτη με τις στροφές όπου λειτουργεί μια χαρά και φαίνεται οτι παίρνουν απο το ίδιο καλώδιο και μένει ένα ακόμα το οποίο δεν ερχεται απο το καλώδιο των τριών ανεμιστήρων αλλα ειναι ίδιο με τα υπόλοιπα

 

Το usb ειναι για το card reader το έβαλα και ειναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εισαι το πας πισω και παιρνεις τα λεφτα σου, δε χρειαζεται να ψαχνεις να το σπρωξεις.

 

 

 

Αν ανοιχτηκε η συσκευασια, δεν ειναι σιγουρο πως θα παρει ολο το ποσο που πληρωσε πισω. Θα πρεπει το eshop point που θα το δωσει, να το στειλει στα κεντρικα για evaluation της καταστασης του. Πχ τελευταια φορα που μου χρειαστηκε κατι αντιστοιχο, πηγα να επιστρεψω το προιον και ζητησα πιστωτικο (ουτε καν τα λεφτα πισω) και εν τελη μπορουσαν να μου δωσουν πιστωση το 83,3% του αρχικου ποσου που πληρωσα. Στην περιπτωση μου, ηταν ενα φθηνο πληκτρολογιο οποτε προτιμησα να το δωσω σε ενα φιλο ως δωρο και να μην παρω το πιστωτικο. 

 

τελικά το πήγα πίσω και μου έδωσαν πιστωτικό 45 ευρώ και αύριο θα μου απαντήσουν εάν μπορούν να μου δώσουν λεφτά πίσω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το molex το εχω συνδέσει κανονικά αλλα λειτουργεί μόνο ο ένας διακόπτης ο πίσω ανεμιστήρας όπως και οι δυο μπροστά ειναι συνδεδεμένοι με τον διακόπτη με τις στροφές όπου λειτουργεί μια χαρά και φαίνεται οτι παίρνουν απο το ίδιο καλώδιο και μένει ένα ακόμα το οποίο δεν ερχεται απο το καλώδιο των τριών ανεμιστήρων αλλα ειναι ίδιο με τα υπόλοιπα

 

Το usb ειναι για το card reader το έβαλα και ειναι μια χαρά

 

Αυτό που μένει είναι για τον διακόπτη on/off και συνδέεις τον πάνω ανεμιστήρα ( αν βάλεις ) ώστε όταν κλείνεις το καπάκι - συρτάρι να κλείνεις και τον ανεμιστήρα.

 

Αυτό με το card reader πολύ χαζό. Έχει 2 usb3, 2 usb2 και ένα για το card reader. Σύνολο 5 υποδοχές πάνω στη μητρική.

5 !!!!!! Τι στα κομμάτια θα κάνεις την 6η μετά; ( καθαρά ψυχολογικό το θέμα )

 

Το κουτί πολύ καλό για τα 45 ευρώ. Όμως ...:

Για να βάλω το 8πινο της μητρικής πανω αριστερά, παιδεύτικα αρκετά.

Επίσης αν έχεις τροφοδοτικό με πολλά καλώδια ( όπως εγώ ) είναι ένα θέμα να κλείσει το πίσω καπάκι.

Και τέλος δεν είναι εντελώς αθόρυβο. Στη χαμηλή ρύθμιση με κλειστό τον πάνω ανεμιστήρα και τη gpu στο low είναι σχετικά ήσυχο. Σε φουλ όλα, ακούγεται αρκετα κατά τη γνώμη μου.

Θερμοκρασίες νορμάλ για νορμάλ χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To card reader μπορει καποιος που εχει καποια σχετικα γρηγορη καρτα να κανει ένα τεστ να δει ταχύτητες; Σιγα μην είναι usb3, λεμε τωρα... (βαλτε το σε usb3.0 στην μητρικη φυσικα πρωτα αν είναι δυνατον)

 

Επισης αν μπορει καποιος να μας πει για το βαρος του κουτιου (πριν το γεμισει) καλα θα ηταν, γιατι σε ένα ριβιου που ειδα γιουτιουμπ και ο τυπος το χτυπησε καπου με το δαχτυλο για να δειξει κατι, ακουστηκε σαν τενεκές! :( Θα ελεγα για μετρηση με παχυμετρο, αλλα θα βαλω δυσκολα στην ομαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μάτι δε πιάνει τα 13 κιλά του πρώτου 650. Πιο κάτω το κόβω. Τα 9-10 που λένε διάφορα forum πρέπει να είναι σωστά. Τενεκέ δε θα το έλεγα αλλα ούτε μασιφ. Το haf932 (το πρώτο του 2009) είχε πιο χοντρή λαμαρίνα. Σκέψου το σαν ένα καλό κουτί των 45 ευρώ. Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

(9.8 λενε τα επισημα στοιχεια στο σαιτ της κουλερμαστερ και στα ριβιους, αλλα δεν ξερω μη τυχον είναι μαζι με τη συσκευασια, ριξε αν μπορεις μια ματια στην κουτα)

 

Δεν γεμιζει το ματι/αξιζει δηλαδή σαν κουτι των 90-100 ευρω λες. Σωστα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γεμιζει το ματι/αξιζει δηλαδή σαν κουτι των 90-100 ευρω λες. Σωστα;

 

Ακριβώς! Τα 45 είναι καλά! Στα 60 θα το σκεφτόμουν. Ίσως προτιμούσα το Agos ( αν και δε το έχω δει από κοντά ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερο απο το agos και στα 60€ αξίζει για τα 100 όχι...πάντως απο το nzxt s340 πιο βαριά και στοιβαρή κατασκευή....

 

@aposporis σ ευχαριστώ τελικα ήταν έτσι όπως ανέφερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To card reader μπορει καποιος που εχει καποια σχετικα γρηγορη καρτα να κανει ένα τεστ να δει ταχύτητες; Σιγα μην είναι usb3, λεμε τωρα... (βαλτε το σε usb3.0 στην μητρικη φυσικα πρωτα αν είναι δυνατον)

 

Επισης αν μπορει καποιος να μας πει για το βαρος του κουτιου (πριν το γεμισει) καλα θα ηταν, γιατι σε ένα ριβιου που ειδα γιουτιουμπ και ο τυπος το χτυπησε καπου με το δαχτυλο για να δειξει κατι, ακουστηκε σαν τενεκές! :( Θα ελεγα για μετρηση με παχυμετρο, αλλα θα βαλω δυσκολα στην ομαδα...

 

Το USB 3 με το 2 εχουν διαφορετικο βυσμα.

 

 

IMG_15631.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κουτιά που έχουν και ανταπτορα usb3-usb2 στα παρελκόμενα τους

 

http://img.dxcdn.com/productimages/sku_155217_1.jpg

Το δικό μου είχε, κοιτάξτε στα παρελκόμενα του, μπορεί να έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ανάποδο είναι αυτο που εχεις από αυτο που θα χρειαζόταν terry308, (γι αυτο ρώτησα αν γίνεται Λευτέρη).


 

T15.YPXe0bXXb7Z0QV_020229__99158_std.jpg

Είναι usb2.0 όμως σίγουρα, το βρήκα στην CM, 4 αγωγούς εχει μονοoie_transparent_3__51962.1422891363.1280

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eίναι usb2.0 όμως σίγουρα, το βρήκα στην CM, 4 αγωγούς εχει μονοoie_transparent_3__51962.1422891363.1280

 

 

Μα έτσι κι αλλιώς εξαρχής ήταν σίγουρο ότι είναι usb 2.0 από την στιγμή που το καλώδιό του είναι usb 2.0

Σχετικά με το θέμα της εγκατάστασης των καλωδίων αν δεν έχεις modular τροφοδοτικό με πλακέ καλώδια, σου βγάζει την ψυχή! Χωρίς υπερβολή έκανα ώρες ολόκληρες για να περάσω τα καλώδια με τέτοιο τρόπο ώστε να κλείνει το πλαινό καπάκι. Και αυτό λόγω του μόλις 1,5 εκατοστού που έχει πλάτος το κουτί στον συγκεκριμένο χώρο. Κατα τα άλλα άψογο και ποιοτικό!

post-52872-0-15420800-1426373041_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το τι καλωδιο εχει το ήξεραν όσοι το είχαν, οι υπόλοιποι μπορούσαν να ρωτούν ελπίζοντας σε απαντήσεις.

 

Από βδομάδα που λέω να πάω να παραλαβω θα απαντήσω για οποιον (και αν) περιμένει απαντήσεις και στις άλλες ερωτήσεις μου, για το βάρος και το πάχος της λαμαρίνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...