Προς το περιεχόμενο

Κουφώματα αλουμινίου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω γυρισα πολλους μαστορους και απο τον καθε ενα μαθαινα κατι καινουργιο και οι τιμες για το ιδιο προιον ειχε απο μικρες εως μεγαλες αποκλισεις.. Στο τελος τα βρηκα κατα 40% πιο φτηνα!!!

Αφου πλεον (μορφωθηκα) πανω στο αντικειμενο.. μου λεει ενας μαστορας,δεν στα λενε ολα γιατι δεν θελουν να τα ξερεις ολα.. και στο τελος δεν θα παρεις τιποτα..

 

τα pvc εχουν την καλυτερη θερμομονωση.. αλλα δεν τα εμπιστευομαι απο θεμα αξιοπιστιας..

και πιο φτηνα που βρηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσοχη στο μαστορα. Προσωπικα εχω κακες εμπειριες. Σε εμας στα τζαμια λειπαμ λαστιχα και το τζαμι παιζει! Και κενο απο τη κασα 2 εκατοστα δηλαδη οταν μαζευει η σιλικονη εβλεπες εξω. Στο σπιτι που ηταν καλυτερη δουλεια απο αλλο μαστορα δε κλεινουν σωστα αφου ειχε βαλει μηχανισμο ανακλισης που ειναι για μικρα παραθυρα 0.6m οχι 2+ με αποτελεσμα να λυγιζει το σιδερο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα και εγώ για αλουμινένια κουφώματα και αφού μίλησα με πολλούς κατασκευαστές (ακόμη και με κάποιον που προωθεί συγκεκριμένο μέλος), κατέληξα ότι 1) πρέπει να ξεκαθαρίσεις την εταιρεία κατασκευής και το προφίλ που σου χρειάζεται και 2) να μιλήσεις με πιστοποιημένους κατασκευαστές που προτείνει η εταιρεία (και, φυσικά, τηρούν τις προδιαγραφές της) και όχι με τους "μαστόρους", κάποιοι εκ των οποίων δεν έχουν καν μαγαζί αλλά πουλάνε αέρα (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι).

 

Και οι πιστοποιημένοι δίνουν διαφορετικές τιμές για τα ίδια κουφώματα και οι διαφορές οφείλονται σε πολλούς παράγοντες.

Η σύγκριση πρέπει να γίνεται με όμοια προϊόντα (πάντα τα μπερδεύουν επίτηδες οι κατασκευαστές) και παίρνουμε την τελική απόφαση έχοντας επισκεφτεί τις εγκαταστάσεις (έστω τα γραφεία) των κατασκευαστών και σταθμίζοντας την αξιοπιστία, την επαγγελματικότητα, τις εγγυήσεις, σε σχέση με τις προδιαγραφές και τους συντελεστές των κουφωμάτων και των τζαμιών  και, φυσικά, την προσφορά τους. 

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε, βέβαια, ότι ο καλλίτερος κατασκευαστής δεν είναι πάντα ο φτηνότερος.

 

 

ΥΓ

Κατέληξα το ΝΟΕ 2014 στους δύο επικρατέστερους, αλλά δεν προχώρησα λόγω χειμώνα και θα προχωρήσω στα τέλη του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσον αφορά τα κουφώματα γενικά. Οι μεγαλες αποκλίσεις τιμών μεταξύ ενός συγκεκριμένου μοντέλου εταιρίας καποιες φορές οφείλονται και στην ελλεψη των προδιαγραφών.

Πολλές φορές οι αλουμινάδες προκειμένου να ρίξουν το κοστος χρησιμοποιούν μη εγκεκριμένα εξαρτήματα (μονώσεις λάστιχα , μη εγκεκριμένη συναρμολόγηση κτλ , μη εγκεκριμένα τζάμια)

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όπως είπα την μειωση του κόστους και ως μειονέκτημα για τον καταναλωτη το κούφωμα να μην πληρεί της προδιαγραφές θερμομόνωσης και αεροστεγανότητας που έχει ανακοινώσει το εργοστάσιο .

 

Κανονικά τα αλουμίνια πρέπει να συνοδεύονται απο πιστοποιητικά. Ελάχιστοι δίνουν πιστοποιητικά στον πελάτη κατα την εμπειρία μου .

Ετσι ακριβως.. τα εψαξα ολα αυτα..

προσοχη στο μαστορα. Προσωπικα εχω κακες εμπειριες. Σε εμας στα τζαμια λειπαμ λαστιχα και το τζαμι παιζει! Και κενο απο τη κασα 2 εκατοστα δηλαδη οταν μαζευει η σιλικονη εβλεπες εξω. Στο σπιτι που ηταν καλυτερη δουλεια απο αλλο μαστορα δε κλεινουν σωστα αφου ειχε βαλει μηχανισμο ανακλισης που ειναι για μικρα παραθυρα 0.6m οχι 2+ με αποτελεσμα να λυγιζει το σιδερο κατω

ναι αρχηγε γιατι πρεπει να εισαι απο πανω οταν δουλευουνε και να εχεις μια σχετικη γνωση και εναν ρουφιανο:

post-269103-0-46864400-1427118012_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όσους απευθύνθηκα για προσφορά μου είπαν ότι καλύτερα να βάλω pvc έχουν καλύτερη ηχομόνωση και θερμομόνωση...εσείς τι λέτε; μου είπε ότι υπάρχει εγγύηση για 15 χρόνια στα pvc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όσους απευθύνθηκα για προσφορά μου είπαν ότι καλύτερα να βάλω pvc έχουν καλύτερη ηχομόνωση και θερμομόνωση...εσείς τι λέτε; μου είπε ότι υπάρχει εγγύηση για 15 χρόνια στα pvc

Και σε κουφώματα αλουμινίου βρίσκεις άριστη θερμομόνωση και ηχομόνωση . Εξαρτάται πάντα απο το budget . 

Εγω έχω βάλει την απλή σειρά κουφωμάτων αλουμινίου της alumil και όταν ρίχνει έξω τρελή νεροποντή και μέσα στο σπίτι υπάρχει απόλυτη ησυχία δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Όπως γενικά είπαμε και πιο πάνω τα κουφώματα pvc δεν είναι δοκιμασμένα στο Ελληνικό κλίμα και υπάρχουν δυσπιστίες για τον κύκλο ζωής τους. Τα αλουμίνια όμως είναι δοκιμασμένα και είναι η σίγουρη λύση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ξέρεις η μισή δουλειά είναι η τοποθέτηση...αν τοποθετηθούν 100% σωστά οι διαφορές μεταξύ τους είναι μη αντιληπτές από το κοινό αυτί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις η μισή δουλειά είναι η τοποθέτηση...αν τοποθετηθούν 100% σωστά οι διαφορές μεταξύ τους είναι μη αντιληπτές από το κοινό αυτί.

τα κλειδια ειναι η τοποθετηση και το ενεργειακο τζαμι..
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κλειδια ειναι η τοποθετηση και το ενεργειακο τζαμι..

Είναι σημαντικός παράγοντας η σωστή τοποθέτηση και κατάλαβα πόσο σημαντική είναι όταν παρακολούθησα σεμινάριο πάνω σε τρόπους τοποθετησης.

Αλλα εξίσου σημαντικό ή ακόμα πιο σημαντικό είναι να πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές του μοντέλου της κάθε εταιρίας πράγμα που σε πολλές περιπτώσεις δεν ισχύει. Γιατί πολύ συναρμολογητές θυσιάζουν τα χαρακτηριστικά αεροστεγανότητας μόνωσης και ηχομόνωσης που ορίζει το εργοστάσιο προκειμένου να αυξήσουν το περιθώριο κέρδους τους .  Αυτό που ανέφερα στο ποστ #15 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,500 για 2 διφυλες μπαλκονοπορτες 2 διφυλα ανοιγομενα παραθυρα και 1 μικρο παραθυρακι μπανιου στην εταιρια ειναι europa  μαζι στην τιμη η μεταφορα αποξηλωση αποκομιδη και τοποθεστηση ειναι πολλα λεφτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3,500 για 2 διφυλες μπαλκονοπορτες 2 διφυλα ανοιγομενα παραθυρα και 1 μικρο παραθυρακι μπανιου στην εταιρια ειναι europa  μαζι στην τιμη η μεταφορα αποξηλωση αποκομιδη και τοποθεστηση ειναι πολλα λεφτα ?

 

Εξαρτάται . ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Europa ή Europa είναι μόνο το αλουμίνιο και τα εξαρτήματα πάνω και ο τρόπος συναρμολογησης τους τα "βαφτίζουμε" europa  και στο τέλος οι θερμομονωτικές ικανότητες και η αεροστεγανότητα που ορίζει η europa πάνε περίπατο ;

 

Οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω. Κανονικά απο όσο ξέρω οφείλει να σου δώσει πιστοποίηση ο εγκαταστάτης . Ψαξ το λίγο γιατί δεν το θυμάμαι καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...