Προς το περιεχόμενο

Διανομές για σάπια και δυνατά Pc/Laptops.


dzzgamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, θέλω μερικές γνώμες τι να διαλέξω για ένα netbook και τι για το pc μου.

 

Για το νέτμπουκ.

Έτρεχε μια έκδοση linux που πρέπει να είναι πριν το 2005.

Τώρα του έχω Lubuntu, θέλω να του βάλω κάτι ακόμα πιό ελαφρύ αλλα και όμορφο.

εχει 512mb Ram.

 

Για το Pc, τα θέματα ασφαλείας των windows με κανουν να θελω να τα βγαλω απο πάνω μου.

Το pc μου έχει AMD 4 core 3.2ghz και 8 gb ram, αρα δεν με νοιαζει το βαρος της διανομης αλλα μονο τα γραφ. της, η ασφαλεια της και να εχει προσβαση σε αρκετες εφαρμογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, προσωπική επιλογή: έχω ένα netbook με 10άρα οθόνη, Atom και 1GB Ram... Επειδή η οθόνη είναι πάρα πολύ μικρή για να είναι χρήσιμη, έβαλα ένα open elec πάνω και πλέον το netbook έγινε ένα εξαιρετικό media station με xbmc (δε μου αρέσει το όνομα kodi :-P). Κάνει στην κυριολεξία τα πάντα, μέχρι και σε φόρα μπαίνει για να διαβάσω καμιά συζήτηση και στριμάρει περιεχόμενο από το ίντερνετ... boot σε 15'' περίπου, εξαιρετικά γρήγορο. Σαν μηχάνημα πρώτης γραμμής δε θα το έβαζα, αλλά είναι εργαλειάκι όταν το βράδυ την αράζω με τα ακουστικά για να δω τηλεόραση ή να ακούσω κάνα audiobook

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο netbook έχω Arch με mate (gdm). Τρέχει μόνο firefox και vlc (τι άλλο να χρειαστεί τάχα; ). Νομίζω κάτι ποιο γρήγορο δεν θα βρεις από αυτόν τον συνδιασμό. Σε ολοκληρωμένη διανομή σου προτείνω mint με ότι DM θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arch+openbox+lxpanel στο netbook της μανας, με ssd
 
τα βασικα: chrome, skype, vlc, audacious και kpatience για να παιζει πασιεντζες.

internet με 3g στικακι cosmote

χρονια τωρα, πληρως ευχαριστημενη και εγω το κεφαλι μου ησυχο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είτε debian είτε arch που μπορείς από την αρχή να τις χτίσεις εσύ είναι ότι πρέπει και για δυνατά και για αδύναμα μηχανήματα.

 

Όχι ότι δεν γίνεται να χτίσεις από Ubuntu server. Αλλά γιατί να το κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι ιδέα μου, αλλά μηχανήματα σε debian 7 ή 8 που έστησα lightweight συμπεριφέρονται πιο γρήγορα από αντίστοιχα με ubuntu server install... Ίδιο configuration, ίδια προγράμματα, ίδιες υπηρεσίες! Σας έχει τύχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...