Προς το περιεχόμενο

κυριακατικο doo για lenovo laptops - μονο για σημερα 22/3


beez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το βρηκα κατα τυχει στο νετ. εχει πραγματικες εκπτωσεις. εγω κοιτουσα το z710. 971 χαμηλοτερη τιμη στο σκρουτζ 899 στο doo day.

 

http://us6.campaign-archive1.com/?u=ad28fefc678cca2df31df7882&id=b28c4571bc


 

περιλαμβανει

 

Yoga 2 FHD i5 - 849 ευρώ

B50-30 - 299

Z50-70 i5 - 699

Z710 i7 - 899

H30-05 - 339

Flex 2 15 i5 - 799

 

το Z710 που με ενδιεφερε ειναι καλο deal στα 899. μολις εγινε pricematch και απο το shop 13 επισης στα 899 - το ειχανε βαλει και παλιοτερα.

Επεξ/σία από beez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ απο οτι φαινετε το διορθωσανε οποτε τωρα στα 899.

 

εχει οντως ξαναπεξει απο οτι φαινετε στο σκρουτζ αρχες μαρτιου στα 899 αλλα αυτη τη στιγμη ειναι 970. εχει και αλλα λαπτοπ σε προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χχαχαχαχαχα... μαμάνε οι Ελληνικές αντιπροσωπειες. Μοιραζουν καθρεφτάκια κανονικα. Το Yoga 2 13 το δινανε στο Public μέσα στο καλοκαιρι στα 900 ευρώ... μετα εκτινάχτηκε στα 1050 ευρώ, και τώρα μας παρουσιάζουν ως προσφορά τα 850€... ενω στο ΑΜΑΖΟΝ κανει 750 ευρώ... βαλε και ενα 20αρικο τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μια διαφορα στην εγγυηση 3 χρονια εδω. 2 χρονια απο γερμανια και πρεπει να το στειλεις πισω και δεν ξερω αν το γερμανικο ειναι τοσο φιλικο οπως το αγγλικο στα ρμα και εξοδα αποστολων.

 

εσυ αποφασιζεις αν για 80 ευρώ αξιζει ενας επιπλεον χρονος εγγυησης και να μην τρως το γερμανικο πληκτρολογιο στην μαπα και ολα στα γερμανικα.

 

εγω παντως που ειχα αποφασισει για το Z710 θα το παρω απο εδω αντι για το computer universe. και στο τελος της ημέρας μηπως πρεπει να προτιμαμε τα δικα μας μαγαζια αντι να βγαζει ο γερμανος το κέρδος?

 

και μαμω το φιλοτιμο μου δηλαδη αλλα το computer universe π.χ. ειναι φτηνοτερο στα λαπτοπ γενικα αλλα εγω που δεν μιλαω γερμανικα καθε φορα ειναι μια ταλαιπωρια το σαιτ τους ακομα και οταν επιλεγεις γλωσσα αγγλικα παλι τα μισα ειναι στα γερμανικα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μια διαφορα στην εγγυηση 3 χρονια εδω. 2 χρονια απο γερμανια και πρεπει να το στειλεις πισω και δεν ξερω αν το γερμανικο ειναι τοσο φιλικο οπως το αγγλικο στα ρμα και εξοδα αποστολων.

 

εσυ αποφασιζεις αν για 80 ευρώ αξιζει ενας επιπλεον χρονος εγγυησης και να μην τρως το γερμανικο πληκτρολογιο στην μαπα και ολα στα γερμανικα.

 

εγω παντως που ειχα αποφασισει για το Z710 θα το παρω απο εδω αντι για το computer universe. και στο τελος της ημέρας μηπως πρεπει να προτιμαμε τα δικα μας μαγαζια αντι να βγαζει ο γερμανος το κέρδος?

 

και μαμω το φιλοτιμο μου δηλαδη αλλα το computer universe π.χ. ειναι φτηνοτερο στα λαπτοπ γενικα αλλα εγω που δεν μιλαω γερμανικα καθε φορα ειναι μια ταλαιπωρια το σαιτ τους ακομα και οταν επιλεγεις γλωσσα αγγλικα παλι τα μισα ειναι στα γερμανικα.

 

 

Δεν εχει διαφορά απο Αμαζον σε Αμαζον. Η πολιτική ειναι μια. Εχω ψωνισει απο τα μισα Αμαζον της Ευρώπης. Προτιμώ παρα πολυ χαλαρά να το ψωνίσω απο Αμαζον και ας χάνω  1 χρονο σε εγγύηση. Εχω το Αμαζον, και αυτα τα 2 χρονια εγγυησης που μου δίνει ειναι πραγματικα. Οταν δεν θα με καλυψει η Λενοβο θα με καλυψει 100% το Αμαζον χωρις περιστροφες. Αυτό μου φτάνει.

 

Απο εκει και πέρα ποια ακριβως γερμανικα θα φορτωθω? Το πληκτρολόγιο θα ειναι QWERTZ... αλλάζουν 3-4 γράμματα... η εμπειρια μου λεει πως ειναι κατι που αγνοεις πανεύκολα και συνεχιζεις να το δουλευεις σαν QWERTY. Αμα θες μπορεις παντα να βαλεις αυτοκολλητα. Δεν υπάρχει κάτι αλλο... γερμανικό.

 

Εγώ θελω να κερδίζει το ελληνικό μαγαζί.... αλλά... η διαφορά ειναι πολύ μεγάλη και δεν βλέπω καποιον υπάλληλο με αντιστοιχα υψηλες απολαβες. Οποτε οχι. Δεν θα τους κάνω μάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει διαφορά απο Αμαζον σε Αμαζον. Η πολιτική ειναι μια. Εχω ψωνισει απο τα μισα Αμαζον της Ευρώπης. Προτιμώ παρα πολυ χαλαρά να το ψωνίσω απο Αμαζον και ας χάνω  1 χρονο σε εγγύηση. Εχω το Αμαζον, και αυτα τα 2 χρονια εγγυησης που μου δίνει ειναι πραγματικα. Οταν δεν θα με καλυψει η Λενοβο θα με καλυψει 100% το Αμαζον χωρις περιστροφες. Αυτό μου φτάνει.

 

Απο εκει και πέρα ποια ακριβως γερμανικα θα φορτωθω? Το πληκτρολόγιο θα ειναι QWERTZ... αλλάζουν 3-4 γράμματα... η εμπειρια μου λεει πως ειναι κατι που αγνοεις πανεύκολα και συνεχιζεις να το δουλευεις σαν QWERTY. Αμα θες μπορεις παντα να βαλεις αυτοκολλητα. Δεν υπάρχει κάτι αλλο... γερμανικό.

 

Εγώ θελω να κερδίζει το ελληνικό μαγαζί.... αλλά... η διαφορά ειναι πολύ μεγάλη και δεν βλέπω καποιον υπάλληλο με αντιστοιχα υψηλες απολαβες. Οποτε οχι. Δεν θα τους κάνω μάγκες.

 

η πολιτικη του αμαζον εχει αλλαξει τον τελευταιο χρονο και σε καλυπτει τις πρωτες τριαντα μέρες μονο μετα σου λεει πηγαινε στον κατασκευαστή εκτος και αν το τραβηξεις στην συζητηση με την εξυπηρέτηση. οταν θα μαθει ο ελληνας καταναλωτής να διεκδικει τα δικαιώματα του η να τιμωρει τις αντιπροσωποιες για τον τροπο που φερονται τοτε ισως κατι να αλλαξει.

 

δεν νομιζω οτι θα βολευει να δουλευεις qwerty το πρωι και qwertz το βραδυ. εχει και αλλους χαρακτήρες διαφορετικους, δεν εχει καθολου ελληνικα και αν μη τι αλλο για τετοια αγορά που θα το κρατησω καποια χρονια προτιμώ την γλώσσα μου. οτιδηποτε ερθει με το λαπτοπ θα ειναι στα γερμανικα ακομα και το λειτουργικό που ενταξει μπορεις να αλλαξεις την γλωσσα.

 

ειναι σιγουρο οτι φταιει το ελληνικο μαγαζι που δεν περνει ανταγωνιστικές τιμές? η λενόβο οσο θελει πουλάει στη μια και στην αλλη αγορά, η διαφορά μεγέθους γνωστοι. για μενα για διαφορά 10% δεν αξιζουν οι παραχωρήσεις - αν σου τυχει κατι το λαπτοπ θα το παρεις πισω μετα απο εβδομάδες και επιτέλους ας στηρίξουμε την δικη μας αγορά περιμένωντας τα πραγματα να βελτιωθούν απο το να περιμένουμε να βελτιωθούν απο μονα τους για να την στηρίξουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ενα καλυτερο της γενιάς του 2014....

 

Όταν θέσεις κριτήρια, ανάγκες και χρηματικό ποσό και όλα στο σωστό thread μπορούν σου λυθούν όλες οι απορίες και να σου προταθούν και πολλά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως κάτι πρέπει να έπαιξε με τη lenovo γιατί ξαφνικά οι τιμές εδώ έγιναν πολύ λιγότερο ανταγωνιστικές.

παίζει το Β50-70 με 4005u στα 279 Γερμανία http://www.computeruniverse.net/products/90576043/lenovo-b50-70-mcc2fge.asp

και εδώ έχει 289 το ίδιο με 2857u..

 

στο G50 οι διαφορές ανοίγουν και παίζουν στα 50-80€ ή 20-30% αναλογικά.

 

μιλάμε για χαωτικές διαφορές, και αν δεν κάνω λάθος είμαστε και σημείο εισόδου στην Ευρώπη πλέον για τη lenovo οπότε δεν δικαιολογείται καπέλο για λόγους μεταφορικών. οι άλλοι θα έπρεπε να τρώνε αυτό το καπέλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον δυστυχως παιζει να μιλαμε και για καρτέλ/ ατυχης εμπορικες πρακτικές. αφου ελειξε η προσφορα και λενοβο exclusive ανεβασε την τιμη στα 999 επισης το σοπ13 ανεβασε την τιμη απο τα 899 εκει που το ειχε πριν στα 970 ευρώ.

 

μετα γιατι τους τρωει λαχανο ο γερμανος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λες σε μεγάλο βαθμό δυστυχώς και για όλες τις χώρες.

 

Η Ελλάδα πλέον θα έπρεπε να έχει καλύτερο κανάλι στη Lenovo, ήδη έχει στην HP.

Αντιθέτως το κανάλι της HP στην Αγγλία είναι πανάκριβο.

 

Το ζήτημα είναι ότι η κάθε εταιρία επιλέγει τη χώρα που θα ξεστοκάρει συγκεκριμένο είδος.

Αυτό είναι το χαοτικό της υπόθεσης.

 

Για παράδειγμα μπορεί να επιλέξει την Ελλάδα να ξεστοκάρει το Z710, τη Γερμανία για το E540 και τη Γαλλία για το B50-70 κλπ...

 

Για τα κανάλια της Ελλάδος, όποιος μπορέσει να το εκμεταλλευτεί σωστά ώστε και να κερδίσει αλλά και να είναι ανταγωνιστικός, θα μπορέσει να πετύχει μια χρυσή τομή και να γίνει προτιμόμενος ως πωλητής, αλλά επιβάλλεται να κρατάει μεγάλο στοκ και να στοκάρει πάντα στις τιμές των προσφορών (κάτι που δε θα το κάνει σχεδόν κανείς).

 

Παρόλα αυτά όταν αλλάξει μια τιμή από μια αντιπροσωπεία, αυτομάτως όσοι την είχαν χαμηλά, θα την ανεβάσουν κατά το αντίστοιχο ποσοστό. Αυτό ίσως να εξηγεί την ταυτόχρονη άνοδο στο Lenovo Exclusive και στο Shop13.

Η διαφορά προς τα κάτω υπέρ του Shop13 δεν είναι λόγω μικρότερου κέρδους στην τιμή, αλλά μικρότερου ΦΠΑ (βρίσκεται σε νησί και άρα με μικρότερο καθεστώς ΦΠΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...