Προς το περιεχόμενο

Το YouTube πειραματίζεται με βίντεο 4K με 60 καρέ το δευτερόλεπτο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικούς μήνες, το YouTube ανακοίνωσε την επίσημη υποστήριξη βίντεο με 60 καρέ το δευτερόλεπτο, κάτι που αποτελούσε επιτακτική ανάγκη για πολλούς.Σε λίγους όμως απευθύνεται το νέο χαρακτηριστικό που δοκιμάζει τις τελευταίες ημέρες το YouTube, δίνοντας τη δυνατότητα σε επιλεγμένους χρήστες αρχικά, να ανεβάσουν στην υπηρεσία βίντεο με 60 καρέ το δευτερόλεπτο, με 4K ανάλυση όμως. Κάμερες που μπορούν να κάνουν λήψη βίντεο με το συνδυασμό αυτό είναι ελάχιστες στην αγορά και συνήθως συνοδεύονται με υψηλή τιμή, όμως όπως φαίνεται η Google θέλει να πάρει τα μέτρα της για το μέλλον.

 

Ήδη στο YouTube έχουν ανέβει μερικά βίντεο από λογαριασμούς που έχουν εγκριθεί, αλλά όποιος ενδιαφέρεται να τα δει, θα πρέπει να διαθέτει συμβατό εξοπλισμό, όπως οθόνη ικανή για ανάλυση 3840x2160 και ένα δυνατό σύστημα. Για την αναπαραγωγή τους όπως θα διαπιστώσετε, χρειάζεται αρκετά καλό buffering.

 

 

Link.png Site:

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το 2560Χ1440@60fps παίζει μια χαρά με τον 3770Κ, το 4Κ τον λιώνει, 90+% cpu usage και frame drops...

 

streaming @ ~42000Kbps, μια χαρά από buffering...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το δοκιμάσω και εγώ αλλά χωρίς streaming. Θα τα κατεβασω. Μου φαίνεται δύσκολο ο 3770k να έχει frame drops.

UPDATE:

Κατέβασα το 2ο.

CPU 3770K/4400Mhz. 2200Mhz DDR3

Media source: SSD

Bitrate 64mbit.

 

Player: KODI, default settings, hardware decoding

CPU: 0% (Όλο το decoding γίνεται στην gpu intel HD4000 της cpu)

Frame Drops 0

 

Player: Pot Player, default settings, software decoding

Bitrate 64mbit. CPU: 40%-65% (max)

Frame Drops 0

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Αν και ο 3770Κ μπορεί να παίξει sw 4k/60 προτιμείστε έναν Player όπως τον kodi που υποστηρίζει hardware deconding σε intel HD4000 και πάνω, για player.

 

Οκ αν και δεν έχω 4Κ monitor οπότε κάτι κερδίζω από εκεί, εντούτις πρέπει να το αποκωδικοποιήσει κανονικά το 4Κ αρχείο για να το παίξει.

Εδώ το torrent για να το κατεβάσετε σε full bit rate.

http://corpincorporated.net/wp/?wpdmdl=225 (1.5gb :) )

post-247172-0-26193800-1427498846_thumb.png

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δες cpu usage και μετά πες μια χαρά... : p : p

το 2560Χ1440@60fps είναι στα 40-45% cpu usage χωρίς frame drops, το 4Κ μόνιμα πάνω από 90...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο μου φαίνεται ρε παιδιά να μην αναπαράγει 4k ενας υπολογιστής i7 4770...αμαρτια τα 400 ευρω που εχει δηλαδη...τοσο κοροιδεία ποια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...