Προς το περιεχόμενο

Τα SSDs χωρητικότητας 10TB θα είναι μία πραγματικότητα σύντομα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγο καιρό τα SSDs (Solid State Drives) και άλλα μέσα αποθήκευσης που βασίζονται σε chip μνήμης NAND flash θα προσφέρουν μεγαλύτερες χωρητικότητες με σημαντικά χαμηλότερο κόστος όπως μαθαίνουμε από ξεχωριστές ανακοινώσεις των Toshiba και Intel.Οι δύο εταιρείες αποκάλυψαν νέου τύπου chips μνήμης 3D NAND, τα οποία βρίσκονται σε "στοίβες", το ένα πάνω από το άλλο, για να προσφέρουν ακόμα μεγαλύτερες χωρητικότητες στον ίδιο χώρο, και σε αντίθεση με τα single-plane chips που χρησιμοποιούνται σήμερα. Η Toshiba ανακοίνωσε ότι δημιούργησε το πρώτο 48-layer chip μνήμης NAND flash χωρητικότητας 16GB, το οποίο επιπλέον προσφέρει αναβαθμισμένες ταχύτητες και αυξημένη αξιοπιστία.

Ο Ιάπωνας κατασκευαστής είναι άλλωστε ο εφευρέτης της μνήμης flash και αυτή την στιγμή προσφέρει από τα μικρότερα NAND cells στην αγορά (15nm). Αν και η εταιρεία έχει ήδη ξεκινήσει να δειγματίζει σε κατασκευαστές, τα πρώτα προϊόντα του είδους δεν αναμένεται να φτάσουν στην αγορά νωρίτερα από τα μέσα της επόμενης χρονιάς.

 

Παράλληλα με την Toshiba, η Intel μαζί με την Micron αποκάλυψαν ότι ξεκίνησαν την παραγωγή των δικών τους 32-layer NAND chips και πως τα τελευταία θα βρίσκονται σε προϊόντα του είδους, όπως σε SSDs, σε περίπου ένα χρονο. Μάλιστα δειγματίζουν μεγαλύτερης χωρητικότητας προϊόντα από την Toshiba (chips των 32GB για την ώρα, ενώ αργότερα θα ακολουθήσουν εκδόσεις των 48GB).

Η Micron αποκάλυψε ότι τα chips θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για την κατασκευή M.2 PCIe SSDs -σαν αυτό για παράδειγμα- χωρητικότητας έως και 3,5TB ενώ τα SSDs που ακολουθούν των πρότυπο των 2,5" θα μπορούσαν με τέτοια chips να φτάσουν σε χωρητικότητα τα 10TB.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μακάρι.

Να πέσουν και οι τιμές όμως!

"Σε λίγο καιρό τα SSDs (Solid State Drives) και άλλα μέσα αποθήκευσης που βασίζονται σε chip μνήμης NAND flash θα προσφέρουν μεγαλύτερες χωρητικότητες με σημαντικά χαμηλότερο κόστος

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν λαβουμε υποψη μας με τωρινες τιμες των 1tb 400+ με τις 10πλασιες χωρητικοτες αυτων θα ξεπερνουν τα 4000$ σε αρχικες τιμες πρωτης κυκλοφοριας, με σταθερη πτωση ανα ετος -10% και πολυ λεω για να φτασουν σε συμβατικες σημερινες τιμες θα χρειαστουν 10 χρονια, να χαμε να λεγαμε δηλαδη

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μισό γιατί θα με τρελάνετε. Γιατί να πέσουν οι τιμές; Προφανώς όποιος θέλει να διαθέσει 10TB SSD δεν είναι κάποιος τυχαίος που θέλει απλά να σώζει τα δεδομένα του.

Μιλάμε για επαγγελματία που βγάζει τα 6πλάσια από την αγορά του SSD. Έχει τόσα δεδομένα εργασίας που δεν του φτάνουν 10TB.

Αυτές οι συσκευές δεν είναι για εμάς τους καθημερινούς χρήστες (ακόμα).
 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μισό γιατί θα με τρελάνετε. Γιατί να πέσουν οι τιμές; Προφανώς όποιος θέλει να διαθέσει 10TB SSD δεν είναι κάποιος τυχαίος που θέλει απλά να σώζει τα δεδομένα του.

 

Μιλάμε για επαγγελματία που βγάζει τα 6πλάσια από την αγορά του SSD. Έχει τόσα δεδομένα εργασίας που δεν του φτάνουν 10TB.

 

Αυτές οι συσκευές δεν είναι για εμάς τους καθημερινούς χρήστες (ακόμα).

 

Όχι, αλλά 1TB SSD είναι κάτι πολύ απλό και χρειάζεται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αλλά 1TB SSD είναι κάτι πολύ απλό και χρειάζεται.

Τι να σου πω αρχηγέ μου... Εγώ με 256GB μια χαρά την έχω βολέψει να σου πω την αλήθεια... Και την ταχύτητα / άνεση μου έχω, και τα αγαπημένα μου παιχνίδια τρέχουν σφαίρα, και οι βασικές εφαρμογές μου απροβλημάτιστες.. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι παραπάνω στην χρήση που το θέλω.

 

Θεωρώ το να γεμίσεις έναν SSD με FHD Video και FLAC τραγούδια είναι εξαιρετικά περιττό από την στιγμή που ο συμβατικός HDD κάνει άψογα το ίδιο πράμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το PC.
Στο PC έχω 500GB και μπορώ να πω ότι με φτάνει. Όχι με άνεση, αλλά με φτάνει.

Στο iMac όμως που θέλω να αντικαταστήσω τον 1TB HDD με SSD πως θα το κάνω; Θα πρέπει να πάρω τουλάχιστον 1TB SSD ώστε να μην κάνω υποβάθμιση στη χωρητικότητα. Επίσης στον iMac ίσα που με φτάνει το 1TB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με τον 80άρη μου ssd που γεμίζει με το παραμικρό θα ήθελα κάτι καλύτερο.....γιατί τα προγράμματα που τρέχω δεν χωράνε όλα εκεί για να πάνε σφαίρα και τα περνάω σε hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...