Προς το περιεχόμενο

Ποιοτητα του σπιτικου καφε στην Ελλαδα


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ξαδέλφη μου είχε πάει σε ένα ειδικό (δε θυμάμαι ακριβώς τι) για κάτι προβλήματα που είχε και ανάμεσα στα πράγμα που της είπε ήταν από καφέδες μόνο εσπρέσο και ελληνικό και ποτέ γάλα στο καφέ... Δηλαδή πέρα από τον Νες που οκ είναι αναμενόμενο της είχε απαγορεύσει και τον φίλτρου που εμένα μου έκανε εντύπωση καθώς νόμιζα ότι είναι ο πιο ελαφρύς απ' όλους...

 

αλλά και σε κάποια άρθρα που έχω διαβάσει εμφανίζουν τον φίλτρου ως πιο βαρύ και μάλλον έχει να κάνει με την ποσότητα... επειδή εσπρέσσο ακόμα και διπλός να είναι, είναι πολύ λιγότερο από μια κούπα φίλτρου... άσε που φίλτρου μπορεί να πιεις και παραπάνω λόγω του ότι έχεις την κανάτα γεμάτη... και επίσης ο γαλλικός το τραβάει το γαλατάκι του δε πίνεται εύκολα χωρίς γάλα...

 

Ψηφίζω ελληνικό πάντως για το σπίτι... πολύ υποτιμημένος από τη  νεολαία αλλά είναι ο πιο οικονομικός συνολικά (καθώς και απο εξοπλισμό απαιτεί απλά ένα μπρίκι), εύκολος και γρήγορος να φτιαχτεί, πολύ ωραίο άρωμα και γεύση...  και πίνεται και αφού κρυώσει... κάποιοι τον προτιμούν και χλιαρό προς κρύο...  Πάντως οι περισσότεροι Έλληνες μεγαλώνοντας τον εκτιμούν σταδιακά τον ελληνικό... Στις ηλικίες πάνω από τα 40 βλέπω σχεδόν αποκλειστικά ελληνικό να πίνουν...

 

Πάντως η μεγαλύτερη πατάτα ήταν το frio και καλά φρέντο-ελληνικός... Είχα πάρει από τα everest μια φορά μεγάλη μούφα.. δεν πινόταν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι πινετε ελληνικο (και οχι μονο) παρτε αυτο  , δεν ειναι πολυ γνωστο αλλα ειναι τελειο

c10000581-1.jpg

https://www.skroutz.gr/s/2564001/Singer-Meraki.html

σε ενα - δυο λεπτακια  ολα τα ροφηματα (σοκολατα - κακαο - καφες) ετοιμα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο τίμια λύση για παρασκευή ποιοτικού καφέ στο σπίτι, είναι ο γαλλικός(πιο σωστά: o καφές φίλτρου). Πάρτε μια βάση για φίλτρο Hario V60, τα ανάλογα φίλτρα που θα ταιριάξουν στη βάση χωρίς να χρειαστεί να τα διπλώνετε(πουλάνε στο σούπερ μάρκετ) και ένα μύλο χειρός Porlex.

Από εκεί και πέρα, όσο καλύτερο και φρεσκότερο καφέ αγοράσετε, τόσο καλύτερο καφέ θα πιείτε. Από την κονσέρβα illy του σούπερ μάρκετ μέχρι τους φρεσκοψημένους specialty καφέδες που μπορείτε να προμηθετείτε από Ελληνες εισαγωγείς που καβουρδίζουν την πρώτη ύλη λίγες μέρες πριν την παράδοση στην πόρτα σας, υπάρχει χαοτική διαφορά. Στην τιμή πάλι, η διαφορά είναι ελάχιστη.

 

Το μόνο μειονέκτημα του καφέ φίλτρου είναι ότι δεν πίνεται κρύος, αλλά και πάλι, κρύος καφές και ποιότητα δε συμβαδίζουν. Οπότε αφήστε το Φρέντο καπουτσίνο γλυκό για μια ζεστή μέρα που θα βγείτε έξω με την παρέα.

Cold brew

Αλλα τον βάζεις από την προηγούμενη για την επόμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πίνεται ο ελληνικός καφές κρύος. Αν κρυώσει είναι για πέταμα.

 

Αυτό με τον συνδυασμό γάλατος με καφέ ισχύει ή είναι ένας ακόμη μύθος του ιντερνετ;;

Περισσότερο προς το 2ο συγκλίνω γιατί δεν βλέπω να αναφέρει κανείς πηγές...

 

Εκτός και αν αναφερόμαστε σε κάτι καφέδες τύπου φραπουτσίνο με σαντιγί που έχουν 1000 θερμίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πίνεται ο ελληνικός καφές κρύος. Αν κρυώσει είναι για πέταμα.

 

Αυτό με τον συνδυασμό γάλατος με καφέ ισχύει ή είναι ένας ακόμη μύθος του ιντερνετ;;

Περισσότερο προς το 2ο συγκλίνω γιατί δεν βλέπω να αναφέρει κανείς πηγές...

 

Εκτός και αν αναφερόμαστε σε κάτι καφέδες τύπου φραπουτσίνο με σαντιγί που έχουν 1000 θερμίδες.

 

Για το πρώτο πιστεύω είναι θέμα γούστου... Εμένα πχ μου αρέσει ο ελληνικός περισσότερο όταν είναι χλιαρός προς κρύος παρά όταν καίει.. Το αντίθετο ισχύει για μένα με τον λάτε και καπουτσίνο που θέλω να είναι πολύ ζεστός όταν τον πίνω και τσαντίζομαι όταν μου τον σερβίρουν χλιαρό...

 

Για το δεύτερο με το γάλα, κυκλοφορούν διάφορα στο διαδίκτυο που είναι υπερβολές και ανακρίβειες (πάει η καφείνη στα κόκαλα κλπ) αλλά γενικότερα είναι καλύτερο να μην συνδυάζονται, είτε γιατί αυξάνει πολύ τις θερμίδες του καφέ και προσδίδει λιπαρά, είτε γιατί χτυπάει πιο εύκολα στο στομάχι αν έχεις και λίγο δυσανεξία στη λακτόζη....  Αυτό που ισχύει σίγουρα είναι ότι ποσοστιαία λαμβάνεις μικρότερη ποσότητα ασβεστίου από το γάλα σε σχέση με τον αν έπινες την ίδια ποσότητα γάλακτος σκέτη αλλά κλάιν... το γάλα στο καφέ δε το βάζεις για να πάρεις ασβέστιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μού πηδάει το στομάχι και λέγοντας «πηδάει» εννοώ ...ασάλιωτα: Πόνος, βάρος, καούρα και κάμποσα κοπάδια δράκοι που φτύνουν φωτιές μέσα μου...

 

Προσοχή: Μιλώ ειδικά για το nescafe - τού οποίου, παρεμπιπτόντως, η γεύση δε με χαλάει καθόλου - όχι γενικά για τους στιγμιαίους καφέδες. Φραπέ πίνω εδώ και χρόνια διότι μ' αρέσει πολύ, αλλά την υγειά μου τη βρήκα όταν έκοψα αυτό το γαμ... χημικό απόβλητο και καθιέρωσα τον Jacobs.

 

Μπορεί βέβαια να πρόκειται και για δική μου ευαισθησία σε κάποιο συστατικό τού nescafe, δεν ξέρω...

 

Το έχω ακούσει και από άλλους. Μήπως δεν είναι θέμα ποιότητας και απλά έχει αρκετή καφείνη που δε την σηκώνουν κάποιοι; Αυτό που αναφέρεις είναι κλασσική παρενέργεια καφείνης http://www.medinova.gr/parenergeies-apo-katanalosi-ypervoliis-kafeinis/

Μήπως τον έπινες από μάπα καφετέριες ή τον έκανες εσύ σκατά;

 

Προσωπικά πίνω φραπέ ασταμάτητα για 15 χρόνια, το λιγότερο 3 τη μέρα και το maximum 5. Πρόβλημα μου δημιουργεί μόνο αν πιω από καφετέρια και είναι κακοφτιαγμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ακούσει και από άλλους. Μήπως δεν είναι θέμα ποιότητας και απλά έχει αρκετή καφείνη που δε την σηκώνουν κάποιοι; Αυτό που αναφέρεις είναι κλασσική παρενέργεια καφείνης http://www.medinova.gr/parenergeies-apo-katanalosi-ypervoliis-kafeinis/

Μήπως τον έπινες από μάπα καφετέριες ή τον έκανες εσύ σκατά;

 

Προσωπικά πίνω φραπέ ασταμάτητα για 15 χρόνια, το λιγότερο 3 τη μέρα και το maximum 5. Πρόβλημα μου δημιουργεί μόνο αν πιω από καφετέρια και είναι κακοφτιαγμένος.

 

Δεν ξέρω πού συγκεκριμένα μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον όσο αφορά εμένα, παρουσιάζεται αποδεδειγμένα όταν πίνω ειδικά nescafe. Το αν η συγκεκριμένη μάρκα έχει περισσότερη καφεΐνη από τις άλλες δεν το έχω ψάξει, αλλά δεν έχω και λόγο να το κάνω, από τη στιγμή που έχω βρει λύση στο jacobs ο οποίος μ' αρέσει γευστικά και δε με ενοχλεί πουθενά.

 

Ούτε θέμα καφετέριας μπορεί να είναι, αφού είτε έξω τον έπινα, είτε στο σπίτι τον έφτιαχνα, το ίδιο χάλι μού δημιουργούσε. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και τις ίδιες αναλογίες υλικών φτιάχνω και το jacobs (και αρκετά βαρύ μάλιστα...) κι έχω βρει την υγειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο πιστεύω είναι θέμα γούστου... Εμένα πχ μου αρέσει ο ελληνικός περισσότερο όταν είναι χλιαρός προς κρύος παρά όταν καίει.. Το αντίθετο ισχύει για μένα με τον λάτε και καπουτσίνο που θέλω να είναι πολύ ζεστός όταν τον πίνω και τσαντίζομαι όταν μου τον σερβίρουν χλιαρό...

 

 

Α, εσύ τσαντίζεσαι κιόλας! λολ

 

Το καπουτσίνο είναι ρόφημα με συγκεκριμένες αναλογίες υλικών(1 μέρος καφές,ήτοι ~30ml, και 5 μέρη γάλα) τα οποία έρχονται σε πολύ συγκεκριμένες θερμοκρασίες(~90oC ο καφές και ~60-65οC το γάλα). Ο latte έχει ακόμα περισσότερο γάλα από τον καπουτσίνο, οπότε καταλαβαίνεις ότι πέφτει ακόμα περισσότερο η συνολική μέση θερμοκρασία του ροφήματος. Οπότε, είναι σα να ζητάς από το μάστορα να φτιάξει λάθος ένα ρόφημα που έχει χαλάσει καρότσες καφέ και γάλακτος για να μπορέσει να το φτιάχνει ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΆ σωστά. 

Εγκυκλοπαιδικά, η μόνη παράμετρος που μπορεί να επηρρεάσει ο δύστυχος μπαρίστα για να σου φτιάξει το ρόφημα όπως το θες, είναι το αφρόγαλα. Δηλαδή, να το ζεστάνει υπερβολικά. Δηλαδή να το κάψει.

 

Γενικά, αν θέλετε να εξαντλείτε τη φαντασία σας στον καφέ(πάγους, σιρόπια, ξύδια, σαντιγές, παγωτά και άλλα ψιψιψόνια), προτιμήστε νες/φραπέ ή ακόμα και καμιά σοκολάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι πινετε ελληνικο (και οχι μονο) παρτε αυτο  , δεν ειναι πολυ γνωστο αλλα ειναι τελειο

c10000581-1.jpg

https://www.skroutz.gr/s/2564001/Singer-Meraki.html

σε ενα - δυο λεπτακια  ολα τα ροφηματα (σοκολατα - κακαο - καφες) ετοιμα !

 

Τωρα το λες ? Τοσο καιρο ηθελα κατι να ζεσταινω το γαλα για τον λατε καπουτσινο, θα το εχω υποψιν ομως για τον επομενο χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nescaffe classic κάθε πρωί. Θεονύστικος. Σκέτος βέβαια. Κανένα σύμπτωμα εκτός από την ικανότητά του να με ξυπνάει αποτελεσματικά. (γευστικά είναι χάλια, υπάρχει κάποιος πιό γευστικός?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εσύ τσαντίζεσαι κιόλας! λολ

 

Το καπουτσίνο είναι ρόφημα με συγκεκριμένες αναλογίες υλικών(1 μέρος καφές,ήτοι ~30ml, και 5 μέρη γάλα) τα οποία έρχονται σε πολύ συγκεκριμένες θερμοκρασίες(~90oC ο καφές και ~60-65οC το γάλα). Ο latte έχει ακόμα περισσότερο γάλα από τον καπουτσίνο, οπότε καταλαβαίνεις ότι πέφτει ακόμα περισσότερο η συνολική μέση θερμοκρασία του ροφήματος. Οπότε, είναι σα να ζητάς από το μάστορα να φτιάξει λάθος ένα ρόφημα που έχει χαλάσει καρότσες καφέ και γάλακτος για να μπορέσει να το φτιάχνει ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΆ σωστά. 

Εγκυκλοπαιδικά, η μόνη παράμετρος που μπορεί να επηρρεάσει ο δύστυχος μπαρίστα για να σου φτιάξει το ρόφημα όπως το θες, είναι το αφρόγαλα. Δηλαδή, να το ζεστάνει υπερβολικά. Δηλαδή να το κάψει.

 

Γενικά, αν θέλετε να εξαντλείτε τη φαντασία σας στον καφέ(πάγους, σιρόπια, ξύδια, σαντιγές, παγωτά και άλλα ψιψιψόνια), προτιμήστε νες/φραπέ ή ακόμα και καμιά σοκολάτα.

 

Δε κατάλαβες τι εννοώ όταν λέω χλιαρό.

 

 Όταν λέω χλιαρό εννοώ περίπου θερμοκρασία δωματίου...(ουσιαστικά κρύο όταν μιλάμε για καφέ που πρέπει είναι ζεστός, απλά το κρύο το συνδυάζω με τα παγάκια πχ ) Εσύ λες πως το ιδανικό είναι 90 βαθμούς ο καφές και 60-65 βαθμούς το γάλα άρα γύρω στους 70 βαθμούς το όλο μείγμα περίπου.... 70 βαθμοί δε πιστεύω ότι είναι χλιαρό... Στους 70 βαθμούς μιλάμε για αρκετά ζεστό ρόφημα που σε καμία περίπτωση δε μπορείς να πιεις μονορούφι πχ χωρίς να καείς....  

 

Τέλος πάντων, αυτό που εννοούσα είναι ότι δε μου αρέσει να είναι κρύος ο καπουτσίνο (εφόσον δεν έχω παραγγείλει φρέντο) 

Cold brew

Αλλα τον βάζεις από την προηγούμενη για την επόμενη

 

Το δοκίμασα εχθές από περιέργεια, περιμένω μέχρι σήμερα το απόγευμα να γίνει.... είδα αυτό το βιντεάκι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λογος να το κανεις αυτο ?

 

Προσωπικά από περιέργεια το έκανα...  έχω ψιλό ξενερώσει με τον φίλτρου εδώ και καιρό και μιας και είχα καφέ φίλτρου για να μην πάει χαμένος είπα να το δοκιμάσω... Ο τύπος στο βίντεο λέει ότι είναι καλύτερο από τον απλό φίλτρου και επίσης λέει ότι δεν χρειάζεται ζάχαρη και γάλα ( ή τέλος πάντων χρειάζεται λιγότερο) καθώς ο καφές δεν πικρίζει τόσο πολύ με αυτή τη μέθοδο παραγωγής...και επίσης έχεις έτοιμο καφέ που απλά συμπληρώνεις με καυτό νερό από βραστήρα για τις μέρες που βιάζεσαι πχ....

Ίδωμεν...

 

Α για εκείνο το singer το μεράκι, τι ακριβώς προσφέρει που δε μπορείς να κάνεις με ένα απλό μπρίκι και γκαζάκι πχ...  Αν έχεις μπρίκι και γκαζάκι σπίτι σου (που πιστεύω όλοι έχουν) λίγο υπερβολή δεν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι έτοιμοι δεν μου αρέσουν και πολύ :/ προτιμώ να το φτιάξει κάποιος άμπαλος σε σέικερ όπως να είναι, δεν ξέρω γιατί αλλά τον απολαμβάνω περισσότερο. ευτυχώς σπίτι έχω κάποια καλή ποικιλία απο καφέδες και όλους τους πίνω σκέτους εδώ και 2-3 χρόνια που έκοψα και το κάπνισμα. η ζάχαρη και το γάλα κάνουν χάλια το καφέ τελικά και γίνετε πραγματικά βαρύς ο καφές. τώρα αν πειράζει ή όχι στο στομάχι πιστεύω είναι και ανάλογα με τον οργανισμό του καθενός.

απο καφέδες: φρεντο εσπρέσσο, φραπέ, νες, Ελληνικό, γαλλικό.

ροφήματα: τσάι, χαμομήλι, χυμούς φυσικούς, σοκολάτες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...