Προς το περιεχόμενο

Ποιοτητα του σπιτικου καφε στην Ελλαδα


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά από περιέργεια το έκανα...  έχω ψιλό ξενερώσει με τον φίλτρου εδώ και καιρό και μιας και είχα καφέ φίλτρου για να μην πάει χαμένος είπα να το δοκιμάσω... Ο τύπος στο βίντεο λέει ότι είναι καλύτερο από τον απλό φίλτρου και επίσης λέει ότι δεν χρειάζεται ζάχαρη και γάλα ( ή τέλος πάντων χρειάζεται λιγότερο) καθώς ο καφές δεν πικρίζει τόσο πολύ με αυτή τη μέθοδο παραγωγής...και επίσης έχεις έτοιμο καφέ που απλά συμπληρώνεις με καυτό νερό από βραστήρα για τις μέρες που βιάζεσαι πχ....

Ίδωμεν...

 

Α για εκείνο το singer το μεράκι, τι ακριβώς προσφέρει που δε μπορείς να κάνεις με ένα απλό μπρίκι και γκαζάκι πχ...  Αν έχεις μπρίκι και γκαζάκι σπίτι σου (που πιστεύω όλοι έχουν) λίγο υπερβολή δεν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο... 

 

Και εγω μονο για δοκιμη θα τον εκανα αυτον τον καφε.

Τωρα για το αλλο που λες επεσες σε περιπτωση εχω μια σαραβαλο κουζινα που λειτουργουν μονο τα 2 μεγαλα ματια οποτε δεν λεει να καιω τοσο ρευμα για ενα μικρο μπρικι. γκαζακι δεν βαζω το φοβαμαι παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγω μονο για δοκιμη θα τον εκανα αυτον τον καφε.

Τωρα για το αλλο που λες επεσες σε περιπτωση εχω μια σαραβαλο κουζινα που λειτουργουν μονο τα 2 μεγαλα ματια οποτε δεν λεει να καιω τοσο ρευμα για ενα μικρο μπρικι. γκαζακι δεν βαζω το φοβαμαι παρα πολυ.

 

 

Βλέπεις-έβλεπες πολύ MEGA γι αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α για εκείνο το singer το μεράκι, τι ακριβώς προσφέρει που δε μπορείς να κάνεις με ένα απλό μπρίκι και γκαζάκι πχ...  Αν έχεις μπρίκι και γκαζάκι σπίτι σου (που πιστεύω όλοι έχουν) λίγο υπερβολή δεν είναι να πάρεις κάτι τέτοιο... 

προ χριστου που χρησιμοποιουσα γκαζακια κτλ ουτε θυμαμαι σε ποση ωρα τον εφτιαχνε τον ελληνικο !

αυτο το μερακι παντως φτιαχνει τον διπλο σε ουτε ενα λεπτακι , γλυτωνεις πολυ χρονο ..

γκαζακι δεν βαζω το φοβαμαι παρα πολυ.

Ανωρυμε ..

 

ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ  :-) 

 giphy.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις-έβλεπες πολύ MEGA γι αυτό...

Τώρα που το είπες καιρό έχουν να βάλουν γκαζάκια στο μεγκαχαχαχα

Έλα ρε κοτζάμ άντρες να φοβάστε το γκαζάκι... Δε δαγκάει.... :-D

Το ξέρω απλά επειδή έχουν γίνει σκηνικά και δύο φορές πήγαμε να καουμε με γκαζακι δεν το εμπιστεύομαι , άσε που είμαι και ξεχασιάρης μπορεί να βάλω να ζεστάνω γάλα να πάω στον υπολογιστή να τσεκάρω και να κολλήσω εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το είπες καιρό έχουν να βάλουν γκαζάκια στο μεγκαχαχαχα

 

Το ξέρω απλά επειδή έχουν γίνει σκηνικά και δύο φορές πήγαμε να καουμε με γκαζακι δεν το εμπιστεύομαι , άσε που είμαι και ξεχασιάρης μπορεί να βάλω να ζεστάνω γάλα να πάω στον υπολογιστή να τσεκάρω και να κολλήσω εκεί

Πως τα καταφέρατε ρε συ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα καταφέρατε ρε συ;

Ε δεν θέλει και πολύ, η γιαγιά την μία φορά άναψε πρώτα το γκάζι και από την φλόγα μετά άρπαξαν οι κουρτίνες και την δεύτερη δεν είχε βιδωσει καλά και είχε διαρροή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nescafe Cappuccino Caramel κουτί με φακελάκια.

cappuccino_caramel_17351.png

Απλά ο καλύτερος για τους φτωχούς,που δεν έχουνε λεφτά να αγοράσουν μηχανή.

Τον πίνω 3 μήνες τώρα.Βάζω και extra γάλα  μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα εχθές από περιέργεια, περιμένω μέχρι σήμερα το απόγευμα να γίνει.... είδα αυτό το βιντεάκι...

 

 

Έκανα και εγώ. Περίμενα 12 ώρες για να βγει. Μπορώ να πω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Βγήκε σαν espresso σε θέμα πυκνότητας και το πόσο δυνατός είναι. Για κρύο καφέ ειδικά είναι ότι πρέπει. Βάζεις παγάκια και γίνεται κρυος καφές χωρίς να γίνεται νερόπλυμα. Επίσης απο ότι διαβάζω είναι πιο καλός για το στομάχι γιατί είναι 67% λιγότερο όξινος σε σχέση με τη κανονική μέθοδο παρασκευής καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το άφησα 1 μέρα γιατί και αυτός στο βίντεο έλεγε ότι 24 ώρες είναι το ιδανικό για αυτόν.... Το ήπια όπως αυτός με προσθήκη βραστού νερού... Προσωπικά δε μου άρεσε... Βέβαια αυτός χρησιμοποίησε φρεσκοκαβουρδισμένο καφέ και εγώ έναν Jacobs καραμέλα που είχα ήδη κάποιο καιρό στο ψυγείο, οπότε δεν είναι σωστό να βγάλω συμπέρασμα άμα δεν δοκιμάσω με καλό και φρέσκο καφέ...

 

Θα το δοκιμάσω και κρύο πάντως σε στυλ φρέντο εσπρέσο...

 

 

Για τα φακελάκια πιο πάνω που αναφέρθηκαν πιστεύω είναι πολύ ακριβά δεδομένου τους πόσους καφέδες έχει μέσα....(8 φακελάκια 3,5 ευρώ νομίζω)  Καλύτερα να πάρεις μηχανή... απόσβεση θα κάνεις.... εκτός αν πίνεις λίγους και σπάνια... πρέπει να είναι και τίγκα στις θερμίδες το κάθε φακελάκι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το άφησα 1 μέρα γιατί και αυτός στο βίντεο έλεγε ότι 24 ώρες είναι το ιδανικό για αυτόν.... Το ήπια όπως αυτός με προσθήκη βραστού νερού... Προσωπικά δε μου άρεσε... Βέβαια αυτός χρησιμοποίησε φρεσκοκαβουρδισμένο καφέ και εγώ έναν Jacobs καραμέλα που είχα ήδη κάποιο καιρό στο ψυγείο, οπότε δεν είναι σωστό να βγάλω συμπέρασμα άμα δεν δοκιμάσω με καλό και φρέσκο καφέ...

 

Θα το δοκιμάσω και κρύο πάντως σε στυλ φρέντο εσπρέσο...

 

 

Για τα φακελάκια πιο πάνω που αναφέρθηκαν πιστεύω είναι πολύ ακριβά δεδομένου τους πόσους καφέδες έχει μέσα....(8 φακελάκια 3,5 ευρώ νομίζω)  Καλύτερα να πάρεις μηχανή... απόσβεση θα κάνεις.... εκτός αν πίνεις λίγους και σπάνια... πρέπει να είναι και τίγκα στις θερμίδες το κάθε φακελάκι....

 

Είναι διαφορετικός στη γεύση είναι το μόνο σίγουρο. Εμένα προσωπικά που μόνο το ζέστανα χωρίς να το αραιώσω μου άρεσε. Έβαλα ένα απλό φίλτρου με γεύση φουντούκι (δεν θυμάμαι μάρκα). Θα δοκιμάσω και με εσπρέσσο. Με παγάκια και γάλα πρέπει να γίνεται πολύ καλός κρύος latte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nescafe Cappuccino Caramel κουτί με φακελάκια.

cappuccino_caramel_17351.png

Απλά ο καλύτερος για τους φτωχούς,που δεν έχουνε λεφτά να αγοράσουν μηχανή.

Τον πίνω 3 μήνες τώρα.Βάζω και extra γάλα  μέσα

 

θα τον δοκιμασω  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετικός στη γεύση είναι το μόνο σίγουρο. Εμένα προσωπικά που μόνο το ζέστανα χωρίς να το αραιώσω μου άρεσε. Έβαλα ένα απλό φίλτρου με γεύση φουντούκι (δεν θυμάμαι μάρκα). Θα δοκιμάσω και με εσπρέσσο. Με παγάκια και γάλα πρέπει να γίνεται πολύ καλός κρύος latte.

 

δοκιμασε και για φρεντο εσπρεσο αν μπορεις και πες μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μας τους καημενους που δε βαζουμε ουτε ζαχαρη ουτε γαλα, οι καφεδες με αρωμα(φουντουκι, βανιλια, καραμελα) κανουν καθολου διαφορά ή παραμενει η πικρα?

 

Και μια ερωτηση για τον εσπρεσο, προσεξα οτι σερβιρεται σε μικρο ποτηρι, εγω που χρησιμοποιω μεγαλο πηλινο κανω καποιο φαουλ? τον πινω αραιωμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...