Προς το περιεχόμενο

Ποιοτητα του σπιτικου καφε στην Ελλαδα


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι ετοιμοι βγαζουν απλα ενα αρωμα, που δεν ειναι τιποτα ξεχωριστο. Αν δεν βαριεσαι δοκιμασε να θρυματισεις φουντουκι και να το βαλεις στο φιλτρο. (δεν το εχω δοκιμασει ακομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μας τους καημενους που δε βαζουμε ουτε ζαχαρη ουτε γαλα, οι καφεδες με αρωμα(φουντουκι, βανιλια, καραμελα) κανουν καθολου διαφορά ή παραμενει η πικρα?

 

Και μια ερωτηση για τον εσπρεσο, προσεξα οτι σερβιρεται σε μικρο ποτηρι, εγω που χρησιμοποιω μεγαλο πηλινο κανω καποιο φαουλ? τον πινω αραιωμενο?

Έχουν αρκετή διαφορά αυτοί με το άρωμα! Ειδικά στον σκέτο είναι εντονότερη η διαφορά! Τον εσπρέσο τον πίνεις αραιωμένο ναι, μια δόση εσπρέσο είναι περίπου για μισό φλυτζάνι, μετά αραιώνει.

 

Αυτό που κάνει ο τύπος στο βίντεο δεν κατάλαβα τι νόημα έχει....τι διαφορά έχει αν κάνεις καφέ φίλτρου και απλά τον αφήσεις να κρυώσει ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνει ο τύπος στο βίντεο δεν κατάλαβα τι νόημα έχει....τι διαφορά έχει αν κάνεις καφέ φίλτρου και απλά τον αφήσεις να κρυώσει ας πούμε;

 

H διαφορά είναι στο τρόπο παρασκευής. Οταν κάνεις τον καφέ με τον παραδοσιακό τρόπο, επειδή έχει υψηλή θερμοκρασία εκλύονται χημικές ουσίες που κάνουν τον καφέ πιο πικρό και πιο όξινο. Με τη μέθοδο αυτή που δείχνει στο βίντεο δεν συμβαίνει αυτό. Ο καφές είναι λιγότερο όξινος και λιγότερο πικρός, έτσι πίνεται πιο εύκολα σκέτος. Είναι και πιο συμπυκνωμένος σε σχέση με τον κλασσικό φίλτρου. Βέβαια χάνει σε άρωμα γιατί με τη κλασσική μέθοδο ο καφές εκλύει περισσότερα αρώματα. Επίσης θέλει 12-24 ώρες για να είναι έτοιμος οπότε δεν συμφέρει απο άποψη χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά είναι στο τρόπο παρασκευής. Οταν κάνεις τον καφέ με τον παραδοσιακό τρόπο, επειδή έχει υψηλή θερμοκρασία εκλύονται χημικές ουσίες που κάνουν τον καφέ πιο πικρό και πιο όξινο. Με τη μέθοδο αυτή που δείχνει στο βίντεο δεν συμβαίνει αυτό. Ο καφές είναι λιγότερο όξινος και λιγότερο πικρός, έτσι πίνεται πιο εύκολα σκέτος. Είναι και πιο συμπυκνωμένος σε σχέση με τον κλασσικό φίλτρου. Βέβαια χάνει σε άρωμα γιατί με τη κλασσική μέθοδο ο καφές εκλύει περισσότερα αρώματα. Επίσης θέλει 12-24 ώρες για να είναι έτοιμος οπότε δεν συμφέρει απο άποψη χρόνου.

Δεν τον λες και στιγμιαίο δηλαδή....:P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον λες και στιγμιαίο δηλαδή.... :P :D

 

Το θέμα είναι ότι αν ετοιμάσεις μερικά μπουκάλια και το βάλεις στο ψυγείο, βράζεις νερό στο βραστήρα, ρίχνεις μέσα την ποσότητα από το μπουκάλι για να αραιώσεις, ανακατεύεις και είσαι άρχοντας. Σαν να ήταν στιγμιαίος. Για κάποιον που του δημιουργεί θέμα ο καφές στο άδειο στομάχι είναι σωτήριο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αν ετοιμάσεις μερικά μπουκάλια και το βάλεις στο ψυγείο, βράζεις νερό στο βραστήρα, ρίχνεις μέσα την ποσότητα από το μπουκάλι για να αραιώσεις, ανακατεύεις και είσαι άρχοντας. Σαν να ήταν στιγμιαίος. Για κάποιον που του δημιουργεί θέμα ο καφές στο άδειο στομάχι είναι σωτήριο...

Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ετοιμοι βγαζουν απλα ενα αρωμα, που δεν ειναι τιποτα ξεχωριστο. Αν δεν βαριεσαι δοκιμασε να θρυματισεις φουντουκι και να το βαλεις στο φιλτρο. (δεν το εχω δοκιμασει ακομα)

 

εχουν και γευση, στην ουσια εχουν το αντιστοιχο ελαιο πχ ελαιο φουντουκιου κλπ

 Τον εσπρέσο τον πίνεις αραιωμένο ναι, μια δόση εσπρέσο είναι περίπου για μισό φλυτζάνι

 

 

 

Συνηθως απο 25 εως 45 μλ ειναι ο μονος εσπρεσο, ενας φιλος τον πινει σκετο απλα δεν παιζει μια φορα δοκιμασα και τον βρηκα τερμα πικρο.

 

Εγω πινω εσπρεσο αραιωμενο στα 110-150 μλ περιπου, εκτος της πικρας μου φαινεται και πολυ λιγος ο μικρος εσπρεσο για την δικια μου φιλοσοφια , ενταξει οι ιταλοι τον πινουν τσακ μπαμ εχω θελω ρε παιδι μου να αραξω 2 ωρες με εναν καφε  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και για φρεντο εσπρεσο αν μπορεις και πες μας :)

 

Δοκίμασα αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Καμία σχέση με τον freddo espresso που φτιάχνω με το moka pot. Δυστυχώς ο espresso μάλλον δεν ενδείκνυται γιατί θέλει πίεση (bar) για να παραχθεί και με αυτή τη μέθοδο δεν έχει. Βγήκε και αρκετά αραιός σε σχέση με espresso και είναι λογικό βέβαια. Για να αντικαταστήσει τον στιγμιαίο ή τον φίλτρου είναι μια χαρά αλλά για espresso δεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφες φιλτρου jacobs εδω και αρκετα χρονια.

Απο γευσεις υπαρχουν αρκετες,προσωπικα προτιμω φουντουκι και καραμελα..

Με nescafe μακρια και αγαπημενοι.

Για ζεστη η κρυα σοκολατα παιρνω το ροφημα σοκολατας της φωτογραφιας B)

 

Product2.Photo1.Original.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαφές μετα το φαϊ  επιβάλλεται.

 

Eισαι σιγουρος? Εγω διαβασα οτι μετα το φαι πρεπει να αποφευγεται γιατι δυσκολευει τη πεψη.

Το δοκιμασα για καμμια δεκαρια μερες, επινα γαλα χυμο ή τιποτα, και αργοτερα καφε. Αρχισα ομως να εχω φουσκωματα... συν τη νυστα. Θα ειμαι λοιπον πανευτυχης αν εχεις δικιο. Μπορεις να το τεκμηριωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι αναλόγως τον άνθρωπο σε τέτοια θέματα.. Αν δεις ότι σε πειράζει, προφανώς το κόβεις/το μειώνεις. Εγώ πχ μετά από κάποια φαγητά πίνω καφέ γιατί μου κάνει το ακριβώς αντίθετο από το φούσκωμα, με ξεφουσκώνει/μου στρώνει το στομάχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πχ μετά από κάποια φαγητά πίνω καφέ γιατί μου κάνει το ακριβώς αντίθετο από το φούσκωμα, με ξεφουσκώνει/μου στρώνει το στομάχι.

 

Mηπως κανεις και τσιγαρακι? :)

Γιατι καφες και τσιγαρο πανε μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχ όχι, δεν τα πάω καλά με το τσιγάρο. Αν και να πω την αμαρτία μου, κάποια εποχή που ήμουν στον ίδιο χώρο μαζί με άτομα που έκαναν κάτι στριφτά, μη σου πω ότι μου ψιλοάρεσε η μυρωδιά. Πάντως δεν ακολούθησα τον δρόμο τον στριφτό (τουλάχιστον όχι ακόμα :-Ρ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...