Προς το περιεχόμενο

Νέα δοκιμαστική έκδοση (build 10049) για τα Windows 10, με Project Spartan


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σύντομο χρονικό διάστημα από την προηγούμενη έκδοση, η Microsoft προχωρά στην κυκλοφορία ακόμη μιας νέας δοκιμαστικής έκδοσης (build 10049) των Windows 10 για PC, με τα σημαντικά νέα αυτή τη φορά να αφορούν το νέο browser της εταιρείας, τον οποίο μπορούμε να δοκιμάσουμε για πρώτη φορά.

 

Με κωδική ονομασία Project Spartan, ο νέος browser της Microsoft θα αντικαταστήσει όπως ήδη γνωρίζουμε τον Internet Explorer, φέρνοντας μια νέα rendering engine η οποία έχει τις βάσεις της στη σημερινή εποχή και το μοντέρνο Web.

 

 

Όπως είχε δείξει η εταιρεία στην παρουσίαση του Ιανουαρίου, το Project Spartan ξεχωρίζει για το λιτό περιβάλλον το οποίο προσαρμόζεται ανάλογα τη συσκευή, είτε αυτή είναι PC ή tablet, είτε κάποιο smartphone. Από τα "δυνατά" χαρακτηριστικά της θεωρείται η ενσωμάτωση της Cortana, της ψηφιακή βοηθού της Microsoft η οποία είναι πάντα πρόθυμη να σας βοηθήσει κατά την πλοήγηση σας σε ιστοσελίδες. Επιπλέον μπορούμε να απευθύνουμε απλές ερωτήσεις ή να προχωρήσουμε στην αναγραφή λέξεων κλειδιών όπως weather και stocks, με τα αποτελέσματα να εμφανίζονται κάτω από τη μπάρα διευθύνσεων.

Οι σημειώσεις αποτελούν ένα βασικό συστατικό του Project Spartan, με το χρήστη να μπορεί να χρησιμοποιήσει όχι μόνο το κλασσικό συνδυασμό πληκτρολογίου/ποντικιού αλλά και stylus για την αναγραφή σημειώσεων πάνω στην ιστοσελίδα και τον εύκολο διαμοιρασμό τους.
 

spartan.jpg


Αν και πολλά χαρακτηριστικά που έχουμε συνηθίσει από τον Internet Explorer, για την ώρα λείπουν από το Project Spartan, εντούτοις ένα από αυτά που κάνει την εμφάνιση του είναι το Reading View, η λειτουργία δηλαδή που αναλαμβάνει να κάνει πιο εύκολη την ανάγνωση μιας ιστοσελίδας, αφαιρώντας τα περιττά στοιχεία του browser.

Link.png Site: Project Spartan
Link.png Site: Blogging Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το insomnia παραείναι καθυστερημένο? η εγώ το νομίζω. ΔΕΝ ειναι πια είδηση αυτό ρε παιδιά. Είμαι με καννα δεκαήμερο πια τα 10049

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το insomnia παραείναι καθυστερημένο? η εγώ το νομίζω. ΔΕΝ ειναι πια είδηση αυτό ρε παιδιά. Είμαι με καννα δεκαήμερο πια τα 10049

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Χθες το βράδυ βγήκε, εσύ πώς τα κατάφερες ρε τσάκαλε και το χεις μια βδομάδα;

Προφανώς αναφέρεσαι στην 10041 που όντως έχει βγει κανα δεκαήμερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. April 15, 2015

     

  2. Microsoft has revealed that the preview build won't expire until April 15, 2015. Microsoft added, "If you're running Technical Preview, we'll send you notifications beginning on April 1, 2015 to remind you that it's time to upgrade your PC to a newer version."Oct 1, 2014

Θα δούμε επομένος τα Windows 10 (τελικό build) απο τώρα???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το insomnia παραείναι καθυστερημένο? η εγώ το νομίζω. ΔΕΝ ειναι πια είδηση αυτό ρε παιδιά. Είμαι με καννα δεκαήμερο πια τα 10049

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

opa paidia, sorry lathos mou ta mperdepsa me ton 10041.. omos to insomnia apo ta agapimena mou, omos paramenei na fernei kathisterimena tis eideiseis

 

Μαντέψτε ποιος έχει διπλό λογαριασμό και κερδίστε τη νεότερη 10058, πριν ακόμη κυκλοφορήσει. Βιαστείτε!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απο το επίσιμο site της microsoft κατεβαζεις το 10041 build? Γινεται update μεσω αυτού σε 10058?

 

 

Υπαρχει δυνατοτητα να την κατεβασουμε απο το επισημο site ? Αν ναι απο που ?Ζηταει ενεργοποιηση στην εγκατασταση ?

 

Διορθωση: Τον βρηκα τελικα τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...