Προς το περιεχόμενο

Lenovo thinkpad 8'' 64gb 199€ [ΕΛΗΞΕ]


neten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρελαβα σήμερα το replacement unit Amazon και αυτη τη φορά ολα άψογα.

Σφραγισμένη και άψογη συςκευαςια.

Μερα με την νύχτα με το πρώτο ελλατωματικο κομμάτι.

Τέλος καλό ολα καλα λοιπον!!

post-235346-0-66202600-1431608434_thumb.jpg

post-235346-0-98437200-1431608469_thumb.jpg

post-235346-0-37012700-1431608511_thumb.jpg

post-235346-0-41233900-1431608753_thumb.jpg

post-235346-0-62658300-1431608786_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε παιδιά όσοι το έχετε σας τυχαίνει ενώ ειναι κλειστό το tablet(με κανονικό κλείσιμο οχι sleep mode) να αδειάζει η μπαταρία ετςι στα καλα καθούμενα.

2 φορές το άφησα στο 50-70% και μετα 1-2 ημέρες που το ξανα άνοιξα η μπαταρία την βρισκω εντελώς άδεια-έπρεπε να συνδέσω τον φορτιστή για να ανοίξει.

 

Του κάνω ενα format και άμα δεν στρώσει το επιστρέφω πίσω και εκ νέου αντικατάσταση.

Τι να πω,ενώ ειναι άψογο σε ολα του.

 

Δεν μου εχει τύχει ανάλογο σε αλλα windows tablet.

Πήρα Lenovo και μου είπαν οτι μπορει να ευθύνεται είτε η μπαταρία η το motherboard αλλα απο τη στιγμή που εχω DOA δεν λέει να να το αφήσω σε αυτους αλλα με Amazon να κανονίσω.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να πατησεις το κουμπι των windows ενω το εχεις κανει shut down. Αν ανταποκρινεται (δονηση) τοτε λυπαμαι, αλλα μαλλον εχει προβλημα η motherboard. Ειχα εγω αυτο το θεμα με το toshiba encore μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να πατησεις το κουμπι των windows ενω το εχεις κανει shut down. Αν ανταποκρινεται (δονηση) τοτε λυπαμαι, αλλα μαλλον εχει προβλημα η motherboard. Ειχα εγω αυτο το θεμα με το toshiba encore μου.

Θα το δοκιμάσω διότι τωρα κανει επαναφορά τα windows.

Ειναι δυνατόν πέρσι που το πήρα αρχικές παρτίδες μαλιςτα και να ηταν άψογο επι 9 μήνες και τωρα 2015 Μάρτιο παραγωγή και 2 απανωτά να ειναι ελλατωματικα!!!

Απαράδεκτη η Lenovo.

Κάκιστο quality control.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Οταν το κλείσω και πατήσω μετα όντως ανταποκρίνεται το windows button(δονείται) αλλα μετα 4-5 δευτερόλεπτα.

Αν περάσει μεγαλύτερο χρονικό διαςτημα δεν ανταποκρίνεται.

Δεν ξέρω,τι να πω.

Σ/Κ θα του δωςω τελευταία ευκαιρία,μετα μιλώ με Amazon.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαινεται να εχει προβλημα αυτης της φυσης ετσι οπως το περιγραφεις. Προβλεπεται για λιγα δευτερολεπτα μετα να ανταποκρινεται, εγω αναφερομουν μισο λεπτο και ενα λεπτο μετα.

Παρακολουθα το καποιες φορες μηπως ετυχε απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. Πραγματικα ειναι εργαλειο, οθονη, κατασκευη, αποδοση......το ονομα Thinkpad το τιμαει........σουπερ!!!!!

 

 

Προσωπικά αντιστάθηκα στην αγορά του topic, μετά από πολύ μελέτη προτίμησα και πήρα το Lenovo Miix 3 10.1 το οποίο πλέον το θεωρώ εκπληκτικό εργαλείο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω διότι τωρα κανει επαναφορά τα windows.

Ειναι δυνατόν πέρσι που το πήρα αρχικές παρτίδες μαλιςτα και να ηταν άψογο επι 9 μήνες και τωρα 2015 Μάρτιο παραγωγή και 2 απανωτά να ειναι ελλατωματικα!!!

Απαράδεκτη η Lenovo.

Κάκιστο quality control.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Οταν το κλείσω και πατήσω μετα όντως ανταποκρίνεται το windows button(δονείται) αλλα μετα 4-5 δευτερόλεπτα.

Αν περάσει μεγαλύτερο χρονικό διαςτημα δεν ανταποκρίνεται.

Δεν ξέρω,τι να πω.

Σ/Κ θα του δωςω τελευταία ευκαιρία,μετα μιλώ με Amazon.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Alex, μην κανεις κανα παλαβο και το στειλεις πισω ακλαυτο..

Ετσι ειναι το 90% των windows tablets που περασαν απο τα χερια μου (toshiba encore, surface pro 2, 3, asus note 8 κλπ κλπ).

Ειναι φυσιολογικο για windows tablet αυτη η συμπεριφορα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Alex, μην κανεις κανα παλαβο και το στειλεις πισω ακλαυτο..

Ετσι ειναι το 90% των windows tablets που περασαν απο τα χερια μου (toshiba encore, surface pro 2, 3, asus note 8 κλπ κλπ).

Ειναι φυσιολογικο για windows tablet αυτη η συμπεριφορα...

Βαγγέλη δεν το βαζω σε sleep αλλα το κλεινω.

Μονο εκει θα δικαιολογούσε.

Αν δεν στρωσει φευγει πισω.

Δεν μου τα εκανε ουτε μια στιγμή το πρώτο περσινό που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ δοκίμασε να κάνεις disable το fast boot από τις ρυθμίσεις

Για ποιο λόγο να το κάνω αυτο;

Out of the box δεν πρέπει να τρώει μπαταρία κλειστό.

Σε κανένα windows tablet δεν το εχω απενεργοποιήσει και εως τωρα κανένα δεν μου έτρωγε μπαταρία κλειστώ.

Χθες μετα το format το άφησα ενα 12 ωρο κλειστώ δεν έχασε ούτε 1%.

Του εκανα σήμερα ολα τα windows update,εγκατάσταση λίγων εφαρμογών/προγραμμάτων το έκλεισα στο 74% μπαταρία και θα το ανοίξω αυριο το πρωί μετα 24ωρες.

Άμα δω τιποτα κουφά του στυλ 0% μπαταρία το γυρίζω πίσω.

 

Οπως είπα δεν μου το εκανε πέρσι το ίδιο.

Υπήρχαν περιπτώσεις που εβδομάδα δεν το χρησιμοποίησα αλλα παντα η μπαταρία εκεί που το άφησα το έβρισκα.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πάσο τότε. Ήξερα πως με το fast boot ενεργοποιημενο τα tablet laptop δεν κάνουν shut down αλλά αδρανοποιηση. Για να λες πως όλα τα υπόλοιπα είχαν άλλη συμπεριφορά έχεις δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μου φαίνεται το format βοήθησε.

Τελικα σήμερα το άνοιξα μετα 48 ωρες και έχασε μονο 2% απο εκεί που το άφησα(απο 74% σε 72%)

Υποψιάζομαι καποια εφαρμογή μην μου εκανε την ζημιά.

Έβαλα 3-4 παραπάνω εφαρμογές/προγράμματα,εγκατέστησα και χειροκίνητα τους τελευταίους drivers(wifi,bt,hd graphics) και θα το ανοίξω μετα 2-3 ημέρες να δω τι θα γινει.

Έφυγαν και αρκετές σαβούρα εφαρμογές της Lenovo.

Για να δούμε(το καλό οτι εχω ενα 20ημερο ακόμα DOA αρα θα υποβληθεί σε πολλαπλά test εως βεβαιωθώ οτι 100% δεν εχει θέμα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νεα ειναι θετικα και εκτός πολυ συγκλονιστικού απροόπτου το tablet θα κρατηθεί!!

Μετα 3 ημέρες που το είχα κλειστώ και αφου εγκατεςτηςα καποια βαςικα προγράμματα σήμερα που το άνοιξα το ποσοστο μπαταρίας ηταν στο 54 απο 56% που το άφησα.

Έβαλα επιπλέον εφαρμογές όσες είχα πριν το φορματ και να ελπίζουμε να διατηρηθεί η ομαλότητα και σταθερότητα που όφειλε απο την αρχή να ειχε χωρις αυτα τα ανεξήγητα battery drain.

Για να δούμε.

 

Edit: Πάντως τιποτα δεν ειναι τυχαίο και η τοςο ανταγωνιστική και χαμηλή τιμή της συσκευης εχει και την λογική εξήγηση της.

 

Εδω μετρήσεις των επιδόσεων του eMMC στο πρώτο Thinkpad 8 που πήρα πριν ενα χρονο και του παρόν.

 

Τεράστια διαφορά μεταξυ τους.

Πολυ πιο ποιοτική έβαλε στην πρώτη version και πολυ κατώτερη στην δεύτερη της προσφοράς του Amazon.

Ανεξάρτητα που λόγο τιμής ηταν τρομερό value for money.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

post-235346-0-11815200-1432885539_thumb.jpg

post-235346-0-58987500-1432885566_thumb.jpg

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τζίφος το φορματ που το εκανα που απλά έκρυψε το πρόβλημα για 4-5 ημέρες.

Χθες που του εκανα χρηςη 1-2 ωρων και το έκλεισα,πήγα να το ανοίξω μετα 2-3 ωρες και το power button δεν δούλευε.

Το πάταγα 4-5 φορές δεν άνοιγε με τιποτα.

Εντωμεταξύ το windows button ανταποκρινόταν με κλειστό το tablet αλλα οθονη δεν άνοιγε αν υποθέσουμε οτι μπήκε σε sleep mode.

 

Μετα απο παρατεταμένο πάτημα 10-15" δευτερολέπτων άνοιξε μετα το δούλεψα κανα μισάωρο το έκλεισα και σήμερα το πρωί τα ιδια συμπτώματα.

 

Ως εδω ηταν,επικοινώνησα με Amazon τους το επιστρέφω πίσω θα μου στείλουν εκ νέου brand new replacement που ζήτησα αντί για refund που θα ειναι η τριτη και φαρμακερή και τέλος η Lenovo απο εμένα με το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Δεν γίνονται αυτα,απαράδεκτα το λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...