Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση Οθόνης ≥ 27 inch 2k


Fault

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας, παιδιά παρότι είναι το πρώτο μου Post έχω διαβάσει πολύ υλικό του forum. Αυτό που Θα ήθελα είναι η γνώμη σας πάνω στο ψάξιμο που ρίχνω για την αγορά monitor. Πάμε συγκεκριμένα λοιπόν. Ψάχνω για ένα μόνιτορ το οποίο θα αντέξει στο χρόνο και στην εξέλιξη της τεχνολογίας. Καταρχήν το λειτουργικό που τρέχω είναι windows 8.1 σε Laptop με cpu 4710HQ και gpu gtx 970. Για τις παρακάτω χρήσεις: multitasking  (ταυτόχρονα 2 ανοιχτά παράθυρα), Photoshop, Gaming & Movies. Με το δικό μου σκεπτικό τις 27 ίντσες σε format 16:9 τις θεωρώ αδιαπραγμάτευτες για να έχω 2 παράθυρα ανοιχτά σε  οθόνη χωρισμένη στην μέση και να μπορώ να παρακολουθώ ταινίες από μακρινή απόσταση. Μετά την ανάλυση 2k και πάνω την θεωρώ σημαντική σε μια οθόνη που η απόσταση θέασης είναι συνήθως 90-100 εκατοστά. Αυτό που θέλω είναι κάτι value for money από 300 έως 500 ευρώ *με πολύ βαριά καρδιά, που να έχει χρηστική αξία και όχι απλά να βλέπω τα χαρακτηριστικά και να παραμυθιάζομαι. Πάμε λοιπόν στα monitor που έχω σταμπάρει να μου πείτε γνώμες ή να μου προτείνεται κάτι διαφορετικό. (Περίπτωση ultrawide format 21:9 το αποκλείω εξαρχής)

 

Ips Panel

 

Acer K272: http://www.computeruniverse.net/products/90560016/acer-k272hulbmiidp.asp

Dell u2715h:http://www.computeruniverse.net/products/90578756/dell-u2715h.asp

 

Panel

Dell p2815q:http://www.computeruniverse.net/products/90546634/dell-professional-p2815q.asp

Samsung u28d590d:http://www.computeruniverse.net/products/90546503/samsung-monitor-u28d590d.asp

Asus PB287q:http://www.computeruniverse.net/list.asp?searchname=Asus+PB287Q

 

Υ.γ.1 Αξίζει τη διαφορά κόστους ένα IPS PANEL για κάποιον που δεν έχει τον υπολογιστή μόνο για παιχνίδια;

Υ.γ. 2 Η 4Κ ανάλυση έχει πρακτική  χρηστικότητα έστω και μελλοντική στον σύστημά μου ή απλά θα μου σπάει τα νεύρα με ασυμβατότητες σε περιβάλλον windows. Με αποτέλεσμα να την γυρνάω σε 2k ή χαμηλότερες αναλύσεις δημιουργόντας νέες ασυμβατότητες και με τελικό αποτέλεσμα να μου σπάει τα νεύρα;

 

Συγνώμη για το κατεβατό απλά ήθελα να είναι διακριτή η κατάσταση και τα ερωτήματα μου

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Fault
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υ.γ.1 Αξίζει τη διαφορά κόστους ένα IPS PANEL για κάποιον που δεν έχει τον υπολογιστή μόνο για παιχνίδια;

Υ.γ. 2 Η 4Κ ανάλυση έχει πρακτική  χρηστικότητα έστω και μελλοντική στον σύστημά μου ή απλά θα μου σπάει τα νεύρα με ασυμβατότητες σε περιβάλλον windows. Με αποτέλεσμα να την γυρνάω σε 2k ή χαμηλότερες αναλύσεις δημιουργόντας νέες ασυμβατότητες και με τελικό αποτέλεσμα να μου σπάει τα νεύρα;

 

 

Αφού την οθόνη την θες για Photoshop φυσικά και χρειάζεσαι IPS. Αν ήταν μόνο για παιχνίδια, και ήθελες 1ms και 144hz και τρομερά μαύρα κλπ η TN είναι μόνοδρομος.

 

Για 4Κ θα πρέπει να κοιτάξεις σε 32" ή μεγαλύτερη (ακόμα καλύτερα 40" Phillips και ναι αναφέρωμαι σε οθόνη και όχι TV) αν είναι για productivity. Και εκτός από κάτι αρχαία παιχνίδια, τα πάντα υποστηρίζουν την ανάλυση αυτή. Αλλά όπως είπα, μην το δοκιμάσεις σε κάτω από 32" γιατί θα χάσεις το real estate λόγο του ότι τα πάντα θα είναι μικρά και χρειάζεται μεγένθυση. Ενώ για gaming χρειάζεσαι κάτι σαν 2 GTX980, 295X2, 2 290X ώστε να μην έχεις slideshow.

 

Επίσης θα σου έλεγα να κοιτάξεις για 34" 3440x1440 flat οθόνες (όχι curved) μιας και όπως λες δεν σε απασχολούν απαραίτητα τα παιχνίδια (για παιχνίδια και ταινίες πάρε curved). Και φυσικά μονή top of the range κάρτα γραφικών μπορεί και σηκώνει και σε παιχνίδια αυτή την ανάλυση. (GTX980, 290X, 780Τι). Αυτές όλες όσες γνωρίζω είναι IPS ή VA, και Samsung είναι οι καλύτερες. (μακρυά από LG).

 

Κλείνωντας επειδή μία οθόνη είναι επένδυση, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για μοντέλο που υποστηρίζει Freesync - Gsync (εξαρτάται αν είσαι κολημένος με AMD ή NVIDIA). Και αυτό από προσωπική εμπειρία που πήρα την BenQ XL2730Z. Φυσικά όσοι έχουν Gsync οθόνη (π.χ ROG Swift) θα σου πουν ακριβώς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού την οθόνη την θες για Photoshop φυσικά και χρειάζεσαι IPS. Αν ήταν μόνο για παιχνίδια, και ήθελες 1ms και 144hz και τρομερά μαύρα κλπ η TN είναι μόνοδρομος.

 

Για 4Κ θα πρέπει να κοιτάξεις σε 32" ή μεγαλύτερη (ακόμα καλύτερα 40" Phillips και ναι αναφέρωμαι σε οθόνη και όχι TV) αν είναι για productivity. Και εκτός από κάτι αρχαία παιχνίδια, τα πάντα υποστηρίζουν την ανάλυση αυτή. Αλλά όπως είπα, μην το δοκιμάσεις σε κάτω από 32" γιατί θα χάσεις το real estate λόγο του ότι τα πάντα θα είναι μικρά και χρειάζεται μεγένθυση. Ενώ για gaming χρειάζεσαι κάτι σαν 2 GTX980, 295X2, 2 290X ώστε να μην έχεις slideshow.

 

Επίσης θα σου έλεγα να κοιτάξεις για 34" 3440x1440 flat οθόνες (όχι curved) μιας και όπως λες δεν σε απασχολούν απαραίτητα τα παιχνίδια (για παιχνίδια και ταινίες πάρε curved). Και φυσικά μονή top of the range κάρτα γραφικών μπορεί και σηκώνει και σε παιχνίδια αυτή την ανάλυση. (GTX980, 290X, 780Τι). Αυτές όλες όσες γνωρίζω είναι IPS ή VA, και Samsung είναι οι καλύτερες. (μακρυά από LG).

 

Κλείνωντας επειδή μία οθόνη είναι επένδυση, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για μοντέλο που υποστηρίζει Freesync - Gsync (εξαρτάται αν είσαι κολημένος με AMD ή NVIDIA). Και αυτό από προσωπική εμπειρία που πήρα την BenQ XL2730Z. Φυσικά όσοι έχουν Gsync οθόνη (π.χ ROG Swift) θα σου πουν ακριβώς το ίδιο.

 

Καταρχήν, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Την οθόνη δεν την θέλω μόνο για photoshop γιατί δεν είμαι φωτογράφος. Ερασιτεχνικά το δουλεύω. Θέλω μια Οθόνη γραφείου "πολύ-εργαλείο" να μην είναι δηλαδή φοβερή μόνο σε μία εργασία αλλά καλή σε όλα. Μια οθόνη 32-34 ίντσες πέρα του ότι ξεφεύγει από το budget μου είναι κάτι το οποίο πιστεύω θα μου προκαλέσει αυχενικό σε απόσταση 90 εκατοστών που δουλεύω συνήθως και δεν είναι κάτι που κουμπώνει όμορφα σε ένα γραφείο. Αν θες τσέκαρε τις οθόνες που έχω ξεδιαλέξει και πες μου αν εσύ θα επέλεγες κάποια έπο αυτές ή αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο.

 

Γιατί είσαι τόσο αρνητικός σε 4Κ 27'' οι Apple έχει βγάλει mac με 5k 27''?

Τέλος η gtx 970 που έχω γιατί δεν μπορεί να υποστιρίξει ενδυνάμει 4κ αφού είναι στα feature της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27" ιδανική ανάλυση είναι 2560x1440. 4Κ στο ίδιο μέγεθος είναι 2.2+ φορές περισσότερα pixels.

Σε πληροφορώ ότι χρειάζεσαι τρομερό zoom in γιατί απλά δεν βλέπεις τίποτα. Από κουμπιά μέχρι γράμματα. Οπότε αναγκαστηκά χάνεις το "real estate" που σου προσφέρει η ανάλυση, γιατί με το zoom in την ρίχνεις περίπου στα επίπεδα του 2560x1440. 5K είναι ακόμα χειρότερα σε 27". (γενική χρήση)

 

Για gaming θα αναφερθώ στο ότι χρειάζεσαι δύο κάρτες γραφικών και top of the range. Ιδανικές οι 290Χ 8GB.

 

Βέβαια αφού εσύ θες 27" 4Κ αγόρασε μιας και έχεις κατασταλάξει εκεί, και δεν δέχεσαι συμβουλές. Ελπίζω ότι στην Ελλάδα έχετε DSR policy όπως στην Αγγλία για να την επιστρέψεις χωρίς επιβάρυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27" ιδανική ανάλυση είναι 2560x1440. 4Κ στο ίδιο μέγεθος είναι 2.2+ φορές περισσότερα pixels.

Σε πληροφορώ ότι χρειάζεσαι τρομερό zoom in γιατί απλά δεν βλέπεις τίποτα. Από κουμπιά μέχρι γράμματα. Οπότε αναγκαστηκά χάνεις το "real estate" που σου προσφέρει η ανάλυση, γιατί με το zoom in την ρίχνεις περίπου στα επίπεδα του 2560x1440. 5K είναι ακόμα χειρότερα σε 27". (γενική χρήση)

 

Για gaming θα αναφερθώ στο ότι χρειάζεσαι δύο κάρτες γραφικών και top of the range. Ιδανικές οι 290Χ 8GB.

 

Βέβαια αφού εσύ θες 27" 4Κ αγόρασε μιας και έχεις κατασταλάξει εκεί, και δεν δέχεσαι συμβουλές. Ελπίζω ότι στην Ελλάδα έχετε DSR policy όπως στην Αγγλία για να την επιστρέψεις χωρίς επιβάρυνση.

 

Δεν έχω κασταλάξει βρε. Άμα είχα κατασταλάξει δεν θα άνοιγα τη κουβέντα :) H λογική μου είναι η εξής... παίρνω μία 4k έτσι ώστε να την έχω όταν γίνει πιο mainstream το 4k και εάν με δυσκολεύει σε άλλες εργασίες όποτε θέλω να την γυρνάω σε 2560x1440. Αυτή την λογική την θεωρείς λάθος και γιατί; Από την στιγμή που δεν είναι και τεράστια η οικονομική διαφορά από 2k σε 4k στις παραπάνω οθόνες που έχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λογική μου είναι η εξής... παίρνω μία 4k έτσι ώστε να την έχω όταν γίνει πιο mainstream το 4k και εάν με δυσκολεύει σε άλλες εργασίες όποτε θέλω να την γυρνάω σε 2560x1440. Αυτή την λογική την θεωρείς λάθος και γιατί;

Και τον καλύτερο scaler να έχει το monitor όταν δεν το δουλεύεις στην εγγενή ανάλυση του, το αποτέλεσμα που παίρνεις είναι το λιγότερο .....απογοητευτικό

Κλείνωντας επειδή μία οθόνη είναι επένδυση, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για μοντέλο που υποστηρίζει Freesync - Gsync (εξαρτάται αν είσαι κολημένος με AMD ή NVIDIA). Και αυτό από προσωπική εμπειρία που πήρα την BenQ XL2730Z. Φυσικά όσοι έχουν Gsync οθόνη (π.χ ROG Swift) θα σου πουν ακριβώς το ίδιο.

Και μόλις αρπάξουν ότι μπορούν από τα gsync-free sync γίνεται main stream το adaptive sync της vesa και κλαίμε τα ουκ ολίγα λεφταδάκια που σκάσαμε για αυτά τα καλούδια :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τον καλύτερο scaler να έχει το monitor όταν δεν το δουλεύεις στην εγγενή ανάλυση του, το αποτέλεσμα που παίρνεις είναι το λιγότερο .....απογοητευτικό

Και μόλις αρπάξουν ότι μπορούν από τα gsync-free sync γίνεται main stream το adaptive sync της vesa και κλαίμε τα ουκ ολίγα λεφταδάκια που σκάσαμε για αυτά τα καλούδια :P

 

Το είχα σκεφτει αυτό που λες αλλά δεν ήξερα ότι ισχύει σε τέτοια βαρύτητα. Οπότε συμπέρασμα όταν παίρνουμε 4κ monitor το παίρνουμε με σκοπό να το χρησιμοποιήσουμε στην εργοστασιακή ανάλυση. Το οποίο σε οθόνες κάτω των 32 ιντσών και λειτουργικό windows δημιουργεί πρόβληματα ευκρίνειας με λίγα λόγια πρέπει να κολάμε την μούρη μας στο monitor, σωστά;

Οπότε στις 27 ίντσες πρέπει να ψάξω monitor 2k. Έχεις να μου προτείνεις ένα από αυτά που έχω αναφέρει ή κάποιο δικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα σκεφτει αυτό που λες αλλά δεν ήξερα ότι ισχύει σε τέτοια βαρύτητα. Οπότε συμπέρασμα όταν παίρνουμε 4κ monitor το παίρνουμε με σκοπό να το χρησιμοποιήσουμε στην εργοστασιακή ανάλυση. Το οποίο σε οθόνες κάτω των 32 ιντσών και λειτουργικό windows δημιουργεί πρόβληματα ευκρίνειας με λίγα λόγια πρέπει να κολάμε την μούρη μας στο monitor, σωστά;

Οπότε στις 27 ίντσες πρέπει να ψάξω monitor 2k. Έχεις να μου προτείνεις ένα από αυτά που έχω αναφέρει ή κάποιο δικό σου;

Δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να σου δώσω μια τέτοια συμβουλή. Από ότι διαβάζω και εγώ εδώ στο forum ο χρήστης thresh είναι ψαγμένος με οθόνες και με την σχετική εμπειρία. Αν δει το post σου ίσως σε βοηθήσει.

Προσωπικά είχα με παρεμφερή ανάλυση μια lg 29 inch που δεν με ικανοποίησε για διάφορους λόγους.

Μια eizo που έχω δουλέψει και με εντυπωσίασε ξεφεύγει σε τιμή :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να σου δώσω μια τέτοια συμβουλή. Από ότι διαβάζω και εγώ εδώ στο forum ο χρήστης thresh είναι ψαγμένος με οθόνες και με την σχετική εμπειρία. Αν δει το post σου ίσως σε βοηθήσει.

Προσωπικά είχα με παρεμφερή ανάλυση μια lg 29 inch που δεν με ικανοποίησε για διάφορους λόγους.

Μια eizo που έχω δουλέψει και με εντυπωσίασε ξεφεύγει σε τιμή :(

 

Αυτοί οι λόγοι δεν έχουν να κάνουν με την ανάλυση,σωστά;

 

@Thresh Τη βοηθειά σου παρακαλώ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις αρπάξουν ότι μπορούν από τα gsync-free sync γίνεται main stream το adaptive sync της vesa και κλαίμε τα ουκ ολίγα λεφταδάκια που σκάσαμε για αυτά τα καλούδια :P

 

H AMD χρησιμοποιεί το VESA Adaptive Sync standard που έχει η 1.2a Display Port. Δεν έχουν κάτι διαφορετικό. Freesync είναι η ονομασία που έδωσε ένας reviewer τον Ιανουάριο του 2014, γιατί απλά δεν κοστίζει κάτι έξτρα στον πελάτη. Και το Marketing της AMD το χρησιμοποιεί έκτοτε για να κάνει τον "διαχωρισμό". (Και έχω την XL2730Z αν ενδιαφέρεσαι για εντυπώσεις).

 

Η NV από την άλλη όντως χρειάζονται επιπλέον module, που επιβαρύνει τον πελάτη, και δεν είναι συμβατό με κάποιο VESA standard, ενώ είναι κλειστή τεχνολογία και απαιτεί άδεια χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H AMD χρησιμοποιεί το VESA Adaptive Sync standard που έχει η 1.2a Display Port. Δεν έχουν κάτι διαφορετικό. Freesync είναι η ονομασία που έδωσε ένας reviewer τον Ιανουάριο του 2014, γιατί απλά δεν κοστίζει κάτι έξτρα στον πελάτη. Και το Marketing της AMD το χρησιμοποιεί έκτοτε για να κάνει τον "διαχωρισμό". (Και έχω την XL2730Z αν ενδιαφέρεσαι για εντυπώσεις).

 

Η NV από την άλλη όντως χρειάζονται επιπλέον module, που επιβαρύνει τον πελάτη, και δεν είναι συμβατό με κάποιο VESA standard, ενώ είναι κλειστή τεχνολογία και απαιτεί άδεια χρήσης.

Αυτό θέλω να πω για το free sync, κάποια στιγμή όλες οι οθόνες θα το υποστηρίζουν για όλους τους λόγους που αναφέρεις. Απλά ΤΩΡΑ το πληρώνουμε σαν extra future.

Φυσικά και ενδιαφέρομαι για τις εντυπώσεις σου από την οθόνη. Δεν πρέπει να είναι και πολλοί που την έχουν.

Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξουν οθόνες που θα υποστηρίζουν και τα 2 πρότυπα sync. Με χαλάει η ιδέα να περιοριστώ στην επιλογή κάρτας γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη από τον OP αν βγαίνω εκτός θέματος, απλά ίσως τον βοηθήσω και στην επιλογή οθόνης με ιδεές.

 

Φυσικά και ενδιαφέρομαι για τις εντυπώσεις σου από την οθόνη. Δεν πρέπει να είναι και πολλοί που την έχουν.
Θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξουν οθόνες που θα υποστηρίζουν και τα 2 πρότυπα sync. Με χαλάει η ιδέα να περιοριστώ στην επιλογή κάρτας γραφικών

 

Για το πρώτο δεν έχω κάνει ποτέ review για οθόνη. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, και παρά το ότι είναι 1ms ΤΝ panel, είναι από τα καινούργια, που είναι απλά τρομερά (καμμία σχέση με τα TN panel 2ετίας+), ούτε από light bleeds υποφέρει, χρώματα τρομερά και έχει ρυθμίσεις να βγάλει πίσσα μαύρο λες και είναι "κλειστή" σε παιχνίδια όπως το Elite και το EVE.

 

Μεγάλο upgrade σε σχέση με την XL2410T που είχα επί 5 σχεδόν χρόνια, και με added bonus, το bracket για να κρεμάω τα ακουστηκα, και εξωτερική συσκευή κοντρόλ για να την ρυθμίζεις χωρίς να πηγαίνεις από τα πλευρικά κουμπιά της οθόνης. Το Freesync έχει range 40-144hz και κάνει θαύματα σε Elder Scrolls Online και World of Tanks που είναι CPU limited και τις περισσότερες ώρες παίζουν κάτω από τα 60.  Βέβαια βγαίνει σε δύο εβδομάδες η ASUS Dominator που είναι 5ms IPS panel για όσους θέλουν IPS.

Συγκριτικά ότι είναι η ROG Swift για Gsync, είναι η XL2730Z για Freesync.

 

Για το δεύτερο, συμφωνώ μαζί σου αλλά θα είναι στην ευχαίρια κάπου κατασκευαστή να το κάνει αυτό. Δυστυχώς η εύκολη λύση είναι η NV να αποδεχτεί την χρήση του Adaptive Sync 1.2a μιας και είναι open standard, αλλά θέλουν να αρμέξουν αγελάδες....

(Σημείωση δεν είμαι AMD funboy, μιας και σχεδόν πάντα την τελευταία 11ετία είναι NV κάρτες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να υπάρξει εταιρεία να υιοθετήσει και τα 2 πρότυπα αλλιώς με βλέπω να πηγαίνω σε αυτό που λες και εσύ

http://www.overclock3d.net/articles/gpu_displays/asus_mg279q_rog_dominator_27_freesync_ips_144hz_1440p_monitor/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενώ για gaming χρειάζεσαι κάτι σαν 2 GTX980, 295X2, 2 290X ώστε να μην έχεις slideshow.

 

Και φυσικά μονή top of the range κάρτα γραφικών μπορεί και σηκώνει και σε παιχνίδια αυτή την ανάλυση. (GTX980, 290X, 780Τι).

 

 

Με μπέρδεψες λίγο. Ti από τα δύο ισχύει; Χρειάζεται μία ή δύο από τις παραπάνω κάρτες που αναφέρεις για να παίξεις 4k. Η δικιά μου gtx 970m γιατί δεν μπορεί να δουλέψει αφού η Nvidia δηλώνει πως σηκώνει 4k; http://www.geforce.com/hardware/notebook-gpus/geforce-gtx-970m

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...