Προς το περιεχόμενο

rogue Access point και μπλοκάρισμα του


george_gr8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, 

 

έφτιαξα πρόσφατα ένα δίκτυο σε ενα ξενοδοχείο. Αυτά που χρησιμοποιησα ειναι mikrotik router, 6 access points unifi της ubiquiti. αρχισα λοιπόν να ελεγχω το δίκτυο απο τον controler που εχουν ta unifi.

το σεταρισμα του ρουτερ μου το εκανε ενας τεχνικος οπου αγορασα τα πραγματα (απο το e-wireless).

λοιπόν 

μια βδομάδα μετα ηρθε φιλος με το πισι του να ελέγξουμε το δικτυο. μπηκε απο kali και εκανε επιθεσεις στο δικτυο (πιο πολυ για το χαβαλε). ωστόσο απ ότι κατάλαβα έπρεπε να ρυθμισω την ασφαλεια του δικτύου μεσω του ρουτερος του μικροτικ. διαβασα καποια πραγματα και ενεργοποιησα καποιες ασφαλειες στο firewall. εβαλα επισης ενα προγραμα στο πισι το XArp, το οποιο σε ειδοποιει για επιθεσεις. 

περιεργως την επομενη μερα ειδα ειδοποιήσεις απο το προγραμμα οτι δεχόμουνα επιθεσεις. νομιζα οτι ο φιλος μου ηταν καπου κοντα και τεσταριζε. δεν ηταν αυτος. σημερα μετα απο 2 μερες ειδα απο το unifi στα insights, roque access points. αυτο:

Derry 2a:a4:3c:a3:98:65 11 (ng) secured Ubiquiti near Πλαϊνά 1ου ορόφου 2015/04/27 00:54:02

 οπότε το εψαξα λιγο και δεν καταλαβα και πολλα πραγματα. θελω να με βοηθησετε να καταλαβω τι ακριβώς  κάνει αυτο στο δικτυό μου και πως θα μπορεσω να το αντιμετωπίσω εφόσον ειναι αυτο που λέει. 

Ευχαριστω

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...