Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση στο Live Tile της Cortana δίνει πληροφορίες για τον καιρό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft διέθεσε μία αναβάθμιση στο Live Tile της ψηφιακής βοηθού Cortana, που προσφέρει στους χρήστες μία γρήγορη ματιά για τον καιρό στην περιοχή τους.Το Live Tile της γνωστής voice-activated ψηφιακής προσωπικής βοηθού δείχνει ένα μικρό animation με τον καιρό, και στην συνέχεια με ένα "γύρισμα" αποκαλύπτει άλλες πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένης της θερμοκρασίας σε τοπικό επίπεδο.

 

Η αναβάθμιση έρχεται την ώρα που σύμφωνα με αναφορές θα αναβαθμιστεί για να μιλάει και να καταλαβαίνει περισσότερες γλώσσες, μεταξύ των οποίων Βραζιλιάνικα, Ρωσικά, Ιαπωνικά, Πολωνικά κ.ά. Εντωμεταξύ, η έκδοση της Cortana για iOS και Android λέγεται πως βρίσκεται στα σκαριά και η Microsoft θα την διαθέσει σύντομα.

 

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να υποστηρίξουν κι άλλες χώρες και δεν αναφέρομαι στη γλώσσα. Αν δεν βάλεις ως χώρα την Αμερική, δεν έχεις cortana. Στο google now μόνο την γλώσσα της συσκευής βάζεις στα αγγλικά και λειτουργεί μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως, μακάρι και το Google Now να μου έδειχνε τον καιρό...Oh wait!

B)

Και η Cortana σου έδειχνε τον καιρό όταν την άνοιγες.

Τώρα σου λέει πως δεν χρειάζεται να την ανοίξεις καν.

Αυτό το κάνει το Google Now? Oh wait... Δεν το κάνει.

Το θέμα είναι να υποστηρίξουν κι άλλες χώρες και δεν αναφέρομαι στη γλώσσα. Αν δεν βάλεις ως χώρα την Αμερική, δεν έχεις cortana. Στο google now μόνο την γλώσσα της συσκευής βάζεις στα αγγλικά και λειτουργεί μια χαρά.

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λες.

Υπάρχει και η αμερικανική και η αγγλική έκδοση και η κινέζικη όπου έχουν την πραγματική τους χώρα στο κινητό.

Σε όσες χώρες υπάρχει η Cortana λειτουργεί με την πραγματική τοποθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Cortana σου έδειχνε τον καιρό όταν την άνοιγες.

Τώρα σου λέει πως δεν χρειάζεται να την ανοίξεις καν.

Αυτό το κάνει το Google Now? Oh wait... Δεν το κάνει.

 

Google now cards? Λέω εγώ τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google now cards? Λέω εγώ τώρα.

Weather live tile?

Λεω γω τώρα.

 

Τι προσπαθείτε ακριβώς να αποδείξετε;

Γιατί να γίνετε vs συνέχεια;

 

Έχετε κάποιο κόμπλεξ κύριοι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι της άποψης ότι τα Windows Phone δεν δημιούργηθαν ποτέ για να λειτουργούν στα ελληνικά. Απλά κάτι δεν κολλάει. Από την πρώτη στιγμή που πήρα το lumia 920 μου το έχω στην αγγλική γλώσσα με region είτε USA είτε UK και regional format english (ireland) για να έχουμε μετρικό σύστημα σε μέτρα, λίτρα , κιλά κλπ και όχι το χαζό imperial.
To menu στα αγγλικα είναι πολύ πιο ομαδοποιημένο και έχει πεταμένες τις 3-4 ελληνικές εφαρμογές που έχω στο κάτω κάτω μέρος της σελίδας και μπορώ να δω όλα τα γράμματα του μενου όταν κάνω search σε μια οθόνη.
Έτσι το να μου λέει κάποιος ότι είναι κρίμα και άδικο να μην λειτουργεί με ελληνικό region η cortana Μου ακούγεται βερεσέ καθώς άμα το κάνεις αυτό χάνεις σε Lumia εμπειρία γενικά.  Στην τελική δεν θυσιάζεις και κάτι φοβερό και κερδίζεις σε χρηστικότητα.
Το live weather στο tile της Cortana είναι ωραίο για το bling-bling effect αλλά ντάξει δεν είναι και κάτι το φοβερό. Περιμένουμε περισσότερα νέα για τα 10άρια που θα ταράξουν τα νερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να λειτουργησει αυτο με τον καιρο πρεπει να εχεις 10αρια?? γιατι σε 930 με 8.1 δε βγαζει πληροφοριες καιρου στο live tile...

εμένα μου βγάζει αλλά το έχω σε γλώσσα English UK και regional format Ireland... Κάτι παίζει με Ελλαδιστάν ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...