Προς το περιεχόμενο

Εσπερινό λύκειο


bluemike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Είμαι μαθητής της α λυκείου ενος προτύπου πειραματικού και επειδή βοηθαω τον πατερα μου στην ταβέρνα που έχει και είναι κάτι σαν δουλεια, και ξέρω οτι στα νυκτερινά λύκεια οι μαθητές παιρναν ποιο εύκολα σε σχολή σκέφτομαι να πάω... αλλά τα χω χαμένα.

Καταρχήν, η Σχολη που θέλω να περάσω είναι πολυτεχνική με 18500+ μορια. Παρολο που θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο μαθητή, πιστεύω οτι δεν θα περάσω γιατί φοβάμαι τον εαυτό μου και δεν νμζ να είμαι και σε καλη ψυχική κατάσταση.

Τα ερωτήματα μου λοιπον, είναι να πάω η όχι; Η τάξη πως θα είναι;Έχω ακούσει οτι είναι δύσκολο να κάνεις φίλους εκεί διότι δεν παν καν συνομιλικοι. Έχει τα ίδια μαθήματα με το γελ και το επίπεδο πως είναι συνήθως;

Επιπρόσθετα, φοβάμαι το οτι δεν θα μου αρέσει και δεν θα μπορω να γυρίσω στο παλιό σχολείο, αλλά απο την άλλη, σκέφτομαι οτι θα έχω περισσότερο χρονο για εξωσχολικες δραστηριοτες και δεν θα περάσω απο το βάσανο των πανελληνίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα πασα πιθανοτητα θα συναντησεις ενδιαφεροντα ατομα εκει περα και θα ανοιξει πολυ το μυαλο σου

 

αν δεν σε βολευει και το ξυπνημα στις 7, ειναι οτι καλυτερο, αλλα και παλι αν πας για σοβαρα κατα τις 9 πρεπει να εχεις ξεκινησει διαβασμα. Αν εισαι αναβλητικος τυπος, μαλλον δεν θα σε βοηθησει

 

κοιτα να ανεβασεις την ψυχολογια σου και να κανεις ενα συνολικο πλανο, και ολα τα αλλα θα 'ρθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι +1 χρονιά παραπάνω.

Συνήθως πάνε 30αριδες και πάνω που θέλουν απλά το απολυτήριο  και μπαχαλόβιοι.

Τα μαθήματα είναι κώλος, δεν γίνεται καν μάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη οι περισσοτεροι ειναι πιο σοβαροι, αυτοι που δεν τους ενδιαφερει δεν πολυενοχλουν, και ουσιαστικο μαθημα γινεται με 5-10 ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι +1 χρονιά παραπάνω.

Συνήθως πάνε 30αριδες και πάνω που θέλουν απλά το απολυτήριο και μπαχαλόβιοι.

Τα μαθήματα είναι κώλος, δεν γίνεται καν μάθημα.

Πες μας για τις εμπειρίες σου στο εσπερινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας για τις εμπειρίες σου στο εσπερινό.

 

Δεν έχω δικές μου εμπειρίες. Συμμαθητής μου που πήγε νυχτερινό τα μετέφερε και σας τα γράφω τώρα.

Σε εμάς ημερίσιο και νυχτερινό είναι στο ίδιο κτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δικές μου εμπειρίες. Συμμαθητής μου που πήγε νυχτερινό τα μετέφερε και σας τα γράφω τώρα.

Σε εμάς ημερίσιο και νυχτερινό είναι στο ίδιο κτήριο.

Αναλόγως το εσπερινό να φανταστώ, από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι γίνεται μια χαρά μάθημα, όσοι ενδιαφέρονται παρακολουθούν, όσοι πάνε για το πτυχίο κοιμούνται και θα το πάρουν με 10..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήσεις το πρότυπο πειραματικό που σκοτώνονται ολοι να μπούνε για να πας σε νυχτερινό στην 2α και 3η λυκείου και να θέλεις και 18500 μόρια, και ολα αυτα για να έχεις χρόνο για βόλτες.

 

Έγκλημα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε από το ημερήσιο είναι υποχρεωτικό να δώσεις πανελλαδικές. Οπότε δεν θα έχεις ούτε εκεί το "βάσανο". Αν πας νυχτερινό και θέλεις να βγάλεις 18500 μόρια πιστεύω είναι πολύ δύσκολο λόγω του χαμηλότερου επιπέδου μαθήματος που γίνεται, σε σχέση με το ημερήσιο. Παίρναμε σίγουρα μεγαλύτερους βαθμούς από ότι αξίζαμε.

Ηλικίες έπαιζαν από 16 έως 45 σε εκείνο που ήμουν εγώ, μια χαρά φίλους έκανα. Και όχι δεν πάνε αποκλειστικά μπαχαλόβιοι. Θα συναντήσεις ότι και στο ημερήσιο, με μόνη διαφορά πως θα υπάρχουν και μεγαλύτεροι μαθητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχε κάνει αυτή την οδό συμμαθητής που έτσι και αλλιώς ήταν καλός μαθητης αλλα ψιλοδούλευε και ήθελε να κάνει τη κατάσταση λίγο ποιο εύκολη. Έμαθα πως πέρασε ιατρική. Βέβαια αυτό ήταν χρόνια πριν τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε από το ημερήσιο είναι υποχρεωτικό να δώσεις πανελλαδικές. Οπότε δεν θα έχεις ούτε εκεί το "βάσανο". Αν πας νυχτερινό και θέλεις να βγάλεις 18500 μόρια πιστεύω είναι πολύ δύσκολο λόγω του χαμηλότερου επιπέδου μαθήματος που γίνεται, σε σχέση με το ημερήσιο. Παίρναμε σίγουρα μεγαλύτερους βαθμούς από ότι αξίζαμε.

Βασικά όχι οτι θα βγάλω τοσα μορια απο το εσπερινό, αλλά θα περάσω πιο εύκολα σε σχολή επειδή τα εσπερινα έχουν ειδικό ποσοστο (νμζ 1% επι των θέσεων της κάθε σχολης).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όχι οτι θα βγάλω τοσα μορια απο το εσπερινό, αλλά θα περάσω πιο εύκολα σε σχολή επειδή τα εσπερινα έχουν ειδικό ποσοστο (νμζ 1% επι των θέσεων της κάθε σχολης).

Χωρίς διάβασμα, είτε σε ημερήσιο είτε σε εσπερινό σε σχολή δεν μπαίνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όχι οτι θα βγάλω τοσα μορια απο το εσπερινό, αλλά θα περάσω πιο εύκολα σε σχολή επειδή τα εσπερινα έχουν ειδικό ποσοστο (νμζ 1% επι των θέσεων της κάθε σχολης).

 

 

Χωρίς διάβασμα, είτε σε ημερήσιο είτε σε εσπερινό σε σχολή δεν μπαίνεις.

Μπαίνεις χωρίς διάβασμα σε σχολή. Μπορείς να περάσεις σε σε σχολή των 15000 μορίων με 1000, επειδή θα είσαι ο μοναδικός που θα την έχει δηλώσει από εσπερινό. Το θέμα είναι πως την βγάζεις μετά. Ρίξε μια ματιά στις βάσεις εισαγωγής από εσπερινά να δεις τι χαμός γίνεται..

 

Με την λογική που το πας bluemike έχεις δίκιο, αλλά αν μετρούσε η άποψή μου και μπορούσα να σου αλλάξω γνώμη, θα σου έλεγα να μείνεις στο ημερήσιο και να ξεσκιστείς στο διάβασμα 2 χρόνια. Επένδυση για το μέλλον σου θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις ιδιαίτερα με τον ίδιο ρυθμό που κάνει και κάποιος από ημερήσιο τότε από το νυχτερινό περνάς πολύ πιο εύκολα σε σχολές για να τα λέμε όλα. 
Τώρα οι διαφορές στην παραδοση του μαθηματος υπαρχουν...αλλά μεταξύ μας τώρα πόσοι δίνουν σημασία στο σχολείο. Στα φροντιστήρια γίνεται όλη η δουλεία...αμα διαβάζεις σε ολο το λυκειο αξιοπρεπώς για να μην εχεις κενά τότε περνάς εύκολα σε πολύ καλή σχολή. Επίσης πρεπει να διαβασεις και να μην εχεις κενά γιατι ακομα να πεσει η βαση της πολυτεχνειακης σχολης στα 9χλ μορια και να περασεις εσυ χωρις να εχεις διαβασει εχοντας μεγαλα κενα τοτε δεν θα τελειωσεις ποτέ!

 

Επίσης ειναι και λίγο θέμα τύχη/συγκυρίας το νυχτερινό καθώς οι θέσεις που έχει σε κάθε σχολή ΑΕΙ-ΤΕΙ για αποφοίτους του είναι ελάχιστες...(λιγότερα από 6-7 άτομα σε καθε σχολή..σε πολλές μόλις 2-3 ατομα).

 

Βλέπεις την μια χρονιά η Πληροφορική ΑΕΙ στο αριστοτέλειο πχ μπορεί να έχει βάση 17χιλ μορια και την αλλη να εχει 9χιλ μορια και την αλλη 15χιλ μορια...το ιδιο σε ολες τις σχολές. Αν τύχει την χρονια που δινεις εσύ να υπάρχουν αλλοι 10-20 στην ιδια σχολη που να στρωθηκαν και να πηγαν νυχτερινο για τον ιδιο λογο που πηγες εσυ ...(πιο ευκολη προσβαση σε ελιτ σχολές δλδ) τότε την εκατσες γιατί οι βάσεις θα πάνε στον θεό.

Από την άλλη μπορεί να κάτσει η χρονιά που θα δίνεις και να περάσεις στην σχολή με διάβασμα και απόδοση στις εξετάσεις που από εννιαίο δεν θα έμπαινες ούτε σε φυσικομαθηματικά ΑΕΙ.

 

Εϊναι περίεργη φάση το εσπερινό...είναι και λίγο λοτταρία καθώς έχουν τεράστιες διακυμάνσεις οι βάσεις από χρονια σε χρονιά...αλλά σε γενικές γραμμές ειναι πολύ πιο εύκολο να μπεις σε πολύ καλή σχολή απο νυχτερινό αν διαβάσεις αξιοπρεπώς...δλδ αν στο γενικο ημερήσιο λύκειο είσαι μαθητης που στις παννελήνιες τους θα έβγαζες 12-13χιλ μορια...απο νυχτερινό μπορεί να περάσεις αρκετά εύκολα σε σχολές που οι βάσεις τους στα ημερησια ειναι 17-18χιλ μορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Αρκετες με βοηθησαν σχετικα με το θεμα. Ακομη, με προβληματιζει το γεγονος οτι γενικα σε ολα τα γελ το συστημα εξετασεων δεν ειναι σταθερο και αλλαζει, αναλογα με τα κεφια της καθε κυβερνησης. Ειδικα, για τα π.εξεταζομενα μαθηματα, με την φυσικη και τα μαθηματικα ειμαι οκ. Με την εκθεση(Να ρωτησω και εδω, στην εκθεση περιεχονται και τα νεα ελληνικη με τις εκθεσεις που γραφουμε κτλ. και η λογοτεχνια;) ετσι κι ετσι. Και απο εκει που ειχαν την πληροφορικη το αλλαζουν και βαζουν χημεια . Δεν μπορω να πω οτι δεν τα καταφερνω, αλλα μου φαινεται σχετικα πιο δυσκολη σε συγκριση με τα αλλα και δεν εχει τοσο αμεση σχεση οσο εχει η πληροφορικη με την σχολη που θελω να περασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...