Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία - Παραπλάνησης - Εξαπάτησης - Κλοπή !


lefteris.th

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιστορία αυτή μπορεί να μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλά είναι αληθινή. Στις 26/11/2014 αποφάσισα να αγοράσω ένα iPad το Air2 ! Στην σειρά αυτή υπάρχουν δύο iPad ένα με WiFi και WiFi + Cellular . Μετά από έρευνα που έκανα αποφάσισα να αγοράσω με το Wi-fi και όχι με Cellular μιας και δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ κάρτα sim Πουθενά μα πουθενά δεν αναφέρεται ότι GPS έχει μόνο το Wi-FI +Cellular σε όλες τις αλυσίδες καταστημάτων με αυτά τα είδη ( εκτός από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρονται στην ιστοσελίδα του iStorm και τα οποία δεν είχα συμβουλευτεί πριν την αγορά ) άλλωστε κοιτάζοντας το περιοδικό από το Πλαίσιο Φώτο. 1 και 2 με διαβεβαίωνε ότι το μοντέλο με το Wi-Fi θα έχει GPS . Ποιος να φανταζόταν άλλωστε ότι ένα tablet αξίας 639€ δεν θα είχε GPS !!! Ας πάμε πάρα κάτω .

Είχαν περάσει αρκετοί μήνες από την αγορά του όταν ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει GPS και επειδή φανταζόμουν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου το αλλάξουν αποφάσισα να βάλω αγγελία σε γνωστή εφημερίδα αγγελιών . Μετά από δυο ημέρες με καλεί κάποιος με εμφανές το νούμερο του κινητού του και με ρωτά σε τι κατάσταση είναι αν έχω την συσκευασία την αποδείξει κ.α. γιατί ήθελε να το κάνει δώρο ! Προσέξτε από εδώ και κάτω !!!

Μου λέει ο τύπος ευγενέστατα :

- Θέλω να σε παρακαλέσω κάτι !

- Τι είναι του λέω!

- Επειδή είμαι άτομο με ειδικές ανάγκες και δεν μετακινούμε εάν μπορούσες να μου το  φέρεις εσύ !

- Φίλε σε καταλαβαίνω γιατί έπεσες στην περίπτωση ! Είμαι και εγώ με αναπηρικό καρότσι άλλα μετακινούμε και θα το δω το θέμα ! Που μένεις τον ρώτησα ?

- Αχαρνές !!!

- Είσαι λίγο μακριά αλλά επειδή καταλαβαίνω το πρόβλημα σου θα δω τι μπορώ να κάνω να με φέρει κάποιος δικός μου !

Μου έδωσε την διεύθυνση με καθοδήγησε και δώσαμε ραντεβού την επόμενη το πρωί . Ξεκινάμε με τον γιό μου και φτάνοντας μέσα από τις Αχαρνές παίρνουμε ένα κεντρικό δρόμο ονόματι Αχαρνών αλλά δεν βρίσκαμε το νούμερο ! Τον παίρνω τηλέφωνο και μου λέει λίγο πάρα κάτω είναι ένα βενζινάδικο τις ΕΤΕΚΑ θα μας περιμένει ο γιός του μέσα στο στενό γιατί ο ίδιος δεν μπορεί να μετακινηθεί ! Φτάνουμε ήταν ένα παλικάρι περιποιημένο μου είπε για τον πατέρα του είδε το tablet και ξαφνικά εμφανίζετε άλλος ένας τύπος μας βουτάνε την σακούλα με το tablet αρχίζουν να τρέχουν σαν τον Κεντέρη πηδάνε μία μάντρα και τους περίμενε ένα αυτοκίνητο όπου έγιναν καπνός !!!!!! Η συνέχεια όπως καταλαβαίνετε ήταν στο τοπικό αστυνομικό τμήμα όπου αναγνωρίσαμε τον τύπο και βέβαια μας παρέπεμψαν στη ΓΑΔΑ για όλες τις τυπικές διαδικασίες Φώτο. 3  . Βέβαια οι αστυνομικοί όταν άκουσαν το βενζινάδικο της ΕΤΕΚΑΣ https://www.google.gr/maps/@38.079979,23.71512,3a,75y,169.84h,78.46t/data=!3m4!1e1!3m2!1sXBfZ9P5mj6pQWM6hcFrxUg!2e0?hl=el  κατάλαβαν για ποιόν επρόκειτο και μας είπαν ότι είμαστε περίπου οι 50η και σε άλλους έχουν βγάλει και μαχαίρια ! Και φυσικά τους ερώτησα γιατί ακόμη δεν τους έχετε συλλάβει ? Γιατί περιμένουν να μαζευτούν αρκετά αδικήματα για να μπουν περισσότερα χρόνια φυλακή για σύσταση συμμορίας !!! Και ένα θρηνήσουμε κανένα άνθρωπο ??? 23-4-15 πληροφορήθηκα από τα δελτία ειδήσεων ότι η αστυνομία με συντονισμένη επιχείρηση στην περιοχή συνέλαβε όλη την συμμορία  φυσικά το tablet δεν βρέθηκε διότι είχε περάσει αρκετός χρόνος και είχε γίνει και reset ! Ο τύπος ήταν τυχερός ! Λόγο της αναπηρίας μου είπα να εξυπηρετήσω ένα συνάνθρωπο και εισέπραξα πίκρα !

Επισκέφτηκα το Πλαίσιο με όλα τα παραστατικά και ζήτησα να μου δώσουν εξηγήσεις γιατί παραπλανούν τον κόσμο όταν γράφουν μέσα στο περιοδικό ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει GPS !!! Η απάντηση του διευθυντή ήταν ότι εννοούν  A-GPS  !!!!!  Τα συμπεράσματα δικά σας !

Διαδώστε το να προστατευθούν και άλλοι συνάνθρωποι μας στο μέλλον !!!

Επισυνάπτω φωτογραφίες για να αποδείξω όλα αυτά που περιγράφω !

Φώτο. 1 ,2,3

post-78057-0-61890800-1430807686_thumb.jpg

post-78057-0-41256500-1430808107_thumb.jpg

post-78057-0-23728500-1430808141_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ζήτα τα στοιχεία του υπευθύνου στο πλαίσιο και ενημέρωσε για αγωγή για παραπλανητική διαφήμιση , ΙΝΚΑ κλπ.

Εκτός της διαφήμισης η χρήση GPS θα μπορούσε να αποφέρει την ανεύρεση του IPAD σου , όσες πιθανότητες και αν είχες , κάτι που παίζει ρόλο σίγουρα στην αγωγή που θα κάνεις εφόσον τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι διαφορετικά απο αυτά που δείχνει το φυλλάδιο όσον αφορά το GPS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα τα στοιχεία του υπευθύνου στο πλαίσιο και ενημέρωσε για αγωγή για παραπλανητική διαφήμιση , ΙΝΚΑ κλπ.

Εκτός της διαφήμισης η χρήση GPS θα μπορούσε να αποφέρει την ανεύρεση του IPAD σου , όσες πιθανότητες και αν είχες , κάτι που παίζει ρόλο σίγουρα στην αγωγή που θα κάνεις εφόσον τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι διαφορετικά απο αυτά που δείχνει το φυλλάδιο όσον αφορά το GPS

Από φυλλάδιο του Πλαισίου η φώτο. Γράφουν ότι δεν ευθύνονται για τυχόν λάθη σε τιμές και χαρακτηριστικά και τέλος.

post-61606-0-46908900-1430813334_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και φυσικά τους ερώτησα γιατί ακόμη δεν τους έχετε συλλάβει ? Γιατί περιμένουν να μαζευτούν αρκετά αδικήματα για να μπουν περισσότερα χρόνια φυλακή για σύσταση συμμορίας !!!

 

Αν σου έδωσαν τέτοια απάντηση να συμπεριλάβεις στις καταγγελίες σου και το αστυνομικό τμήμα.

Να γίνουν κηπουροί άμα δε ξέρουν την δουλειά τους.

 

Από εκεί και πέρα, αυτό που σου συνέβη θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε.

Ίσως θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο υποψιασμένος όταν σου λένε για στενάκια στα Ν.Λιόσια όταν πουλάς κάτι τόσο ακριβό, αν και οι συγκεκριμένοι μάλλον θα είχαν το θράσσος να στο βουτήξουν οπουδήποτε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "δεν μπορουμε να κανουμε κατι" πολυ κυκλοφορει πλεον στην μοδα.. δηλαδη τι θα γινει; Ο καθενας θα κανει οτι γουσταρει; Πρεπει να παρουμε τον νομο στα χερια μου φαινεται αλλιως προκοπη δεν θα δουμε..


Ζήτα τα στοιχεία του υπευθύνου στο πλαίσιο και ενημέρωσε για αγωγή για παραπλανητική διαφήμιση , ΙΝΚΑ κλπ.

Εκτός της διαφήμισης η χρήση GPS θα μπορούσε να αποφέρει την ανεύρεση του IPAD σου , όσες πιθανότητες και αν είχες , κάτι που παίζει ρόλο σίγουρα στην αγωγή που θα κάνεις εφόσον τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι διαφορετικά απο αυτά που δείχνει το φυλλάδιο όσον αφορά το GPS

 

 

Σωστα..αυτοι νομιζουνε θα γραψουνε οτι δεν ευθυνονται για κατι στο περιοδικο και θα την βγαλουν καθαρη.. δεν γινονται αυτα.. παντως εχω μια πολυ αρνητικη εικονα για το πλαισιο..καθε τρεις και λιγο παραπονα για πολλα προιοντα τους βλεπεις στο ιντερνετ καθε φορα..


Από φυλλάδιο του Πλαισίου η φώτο. Γράφουν ότι δεν ευθύνονται για τυχόν λάθη σε τιμές και χαρακτηριστικά και τέλος.

 

και τι σημαινει αυτο..; Οτι θα μπορουν να γραφουν οτι θελουν..; Δεν ισχυει αυτο ουτως η αλλως!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πες στον εξυπνακια που σου ειπε για το Α-GPS οτι το Α σημαινει απλα οτι εχει υποβοήθηση από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για να κλειδωσει σε δορυφορους, άρα προϋποθετει την υπαρξη gps hardware. Οσο για το πλαισιο, για μενα εχει αρχισει η κατω βολτα εδω και χρονια. Σιγα σιγα το καταλαβαινει ολο και περισσοτερος κόσμος και το βλεπεις αυτο αν κανεις μια βολτα μεσα σε καποιο καταστημα. Θα συναντησεις μονο ασχετους με την τεχνολογια πελατες. Λουκετο σε κατι τετοιες επιχειρησεις που ψαχνουν για κορόιδα και δε σέβονται τίποτα και κανένα δικαίωμα του πελάτη. 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φυλλάδιο του Πλαισίου η φώτο. Γράφουν ότι δεν ευθύνονται για τυχόν λάθη σε τιμές και χαρακτηριστικά και τέλος.

Άρα να μην πιστεύουμε τα περιοδικά τους !

Αν σου έδωσαν τέτοια απάντηση να συμπεριλάβεις στις καταγγελίες σου και το αστυνομικό τμήμα.

Να γίνουν κηπουροί άμα δε ξέρουν την δουλειά τους.

 

Από εκεί και πέρα, αυτό που σου συνέβη θα μπορούσε να συμβεί σε οποιονδήποτε.

Ίσως θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο υποψιασμένος όταν σου λένε για στενάκια στα Ν.Λιόσια όταν πουλάς κάτι τόσο ακριβό, αν και οι συγκεκριμένοι μάλλον θα είχαν το θράσσος να στο βουτήξουν οπουδήποτε..

Φίλε έπεσα στην παγίδα επειδή μου είπαν για κινητικό πρόβλημα και είμαι και εγώ με αναπηρικό καροτσί και το έκανα από φιλότιμο !!!

Ζήτα τα στοιχεία του υπευθύνου στο πλαίσιο και ενημέρωσε για αγωγή για παραπλανητική διαφήμιση , ΙΝΚΑ κλπ.

Εκτός της διαφήμισης η χρήση GPS θα μπορούσε να αποφέρει την ανεύρεση του IPAD σου , όσες πιθανότητες και αν είχες , κάτι που παίζει ρόλο σίγουρα στην αγωγή που θα κάνεις εφόσον τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι διαφορετικά απο αυτά που δείχνει το φυλλάδιο όσον αφορά το GPS

Έχω σκοπό να απευθυνθώ στο ΙΝΚΑ !

Και πες στον εξυπνακια που σου ειπε για το Α-GPS οτι το Α σημαινει απλα οτι εχει υποβοήθηση από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για να κλειδωσει σε δορυφορους, άρα προϋποθετει την υπαρξη gps hardware. Οσο για το πλαισιο, για μενα εχει αρχισει η κατω βολτα εδω και χρονια. Σιγα σιγα το καταλαβαινει ολο και περισσοτερος κόσμος και το βλεπεις αυτο αν κανεις μια βολτα μεσα σε καποιο καταστημα. Θα συναντησεις μονο ασχετους με την τεχνολογια πελατες. Λουκετο σε κατι τετοιες επιχειρησεις που ψαχνουν για κορόιδα και δε σέβονται τίποτα και κανένα δικαίωμα του πελάτη.

 

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι για το πλαίσιο έχει πάρει την κάτω βόλτα !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σκεφτομουν τις προαλλες για τις αγγελιες πως και δεν εχουνε βγει τιποτα μαχαιρια η δεν εχουν σαπισει κανενα στο ξυλο.Καλα και μεσα στο συνταγμα μπορουν να στο κανουν αυτο μην νομιζεις οτι θα σε βοηθησει κανεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σκεφτομουν τις προαλλες για τις αγγελιες πως και δεν εχουνε βγει τιποτα μαχαιρια η δεν εχουν σαπισει κανενα στο ξυλο.Καλα και μεσα στο συνταγμα μπορουν να στο κανουν αυτο μην νομιζεις οτι θα σε βοηθησει κανεις

 

Σωστα λες σιγα μην ασχοληθει κανεις.. δεν ενδιαφερεται κανεις για κανεναν..ολοι για την μπαρτη τους και το βολεμα τους..Πραγματικα αυτο εινα αδιανοητο να πας να κλεψεις καποιον ενω εχεις κληση ραντεβου μαζι του..ποσο μαλλων ανθρωπο ο οποιος ειναι ΑΜΕΑ.. πραγματικα που θα παει αυτη η κατασταση..; Ο ανθρωπος δεν ενδιαφερεται για το οικοσυστημα..για την φυση..για τα ζωα.. για τον συνανθρωπο..ολοι παρτακηδες.. ψευτες.. διπροσωποι..βολεμενοι.. κριμα πραγματικα.. φιλε μου λυπαμαι πραγματικα για το σοκ που περασες και την ταλαιπωρια.. και το εννοω τωρα που στο γραφω..κινησου οπως πρεπει μπας και αλλαξει τιποτα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω την ακριβή τεχνική διαφορά, το Α-GPS δεν κάνει ότι το GPS +κάτι παραπάνω με τις κεραίες δικτύων?

 

επίσης για να έχει μια συσκευή Α-GPS δεν είναι απαραίτητο να μπορεί να συνδεθεί σε δίκτυο κινητής ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω την ακριβή τεχνική διαφορά, το Α-GPS δεν κάνει ότι το GPS +κάτι παραπάνω με τις κεραίες δικτύων?

 

επίσης για να έχει μια συσκευή Α-GPS δεν είναι απαραίτητο να μπορεί να συνδεθεί σε δίκτυο κινητής ? 

 

Ναι.

 

http://www.diffen.com/difference/A-GPS_vs_GPS

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δειτε το τελευταιο μηνυμα που εκανα παραθεση θα δειτε οτι μελος του φορουμ λεει οτι τον πηρανε τηλεφωνο και να ερθει στο σημειο που θα του υποδειξουνε λογο οτι ο αγοραστης εχει κινητικα προβληματα

http://www.insomnia.gr/topic/492076-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/page-14?do=findComment&comment=53984632

 

Μεγαλη προσοχη σε τετοια κολπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...