Προς το περιεχόμενο

Πισώκουνα πρώτο αυτοκίνητο;


AMD Expert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαμβάνοντας υπ'όψιν το παρακάτω βίντεο, που περιλαμβάνει το παιχνίδι (LFS, με κριτικές και σύγκρισή του από ακόμη και πραγματικούς χομπίστες drifters με την αληθινή ζωή στα physics), τιμονιέρα Logitech G27 (που διαθέτω, και διαθέτει σύστημα ανάδρασης, δηλαδή βάσει πληροφοριών του παιχνιδιού αντιστέκεται και γυρνάει μόνη, έχει γκάζι,φρένο,συμπλέκτη,ταχύτητες,τα πάντα) και δυνατότητα ντριφταρίσματος, γενικώς ελέγχου του αυτοκινήτου (στο παιχνίδι, που επίσης διαθέτω) θα ήταν πολύ επικίνδυνο να έπαιρνα για πρώτο μου αυτοκίνητο κάποιο πισωκίνητο, όπως το mazda mx-5 1.6? Στην αληθινή ζωή γνωρίζω να οδηγώ άψογα (σε ελεγχώμενα περιβάλλοντα φυσικά πάντα, ποτέ σε δρόμο, με ενήλικα στη θέση του συνοδηγού) οπότε θα'ταν κακή επιλογή ένα τέτοιο αυτοκίνητο; (από πλευράς ελέγχου κατά την άποψή σας, όχι παθητική ασφάλεια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχμ...να σου θυμίσω οτι δεν εισαι μονος σου στο δρόμο?

θέλω να πω σε περίπτωση που ας πούμε λόγω βροχής μου φύγει λίγο να μπορέσω να το διορθώσω, προς θεού, όχι ντριφτ στους δρόμους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα θα εισαι, αρκει να καταλαβεις οτι ο δημοσιος δρομος δεν εχει καμμια σχεση με την πιστα

 

η τιμονιερα δεν προσφερει και πολλα, απλα traing στις κινησεις χεριων/ποδιων

 

σε νορμαλ συνθηκες τα νορμαλ δρομισια πισωκινητα συνηθως υποστρεφουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ δηλαδη αν εισαι πολυ κατω απο τα ορια, και χωρις πολυπατημενο γκαζι (ετσι οπως οδηγας νορμαλ στο δρομο) δεν θα πεταξει καθολου μουτρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ δηλαδη αν εισαι πολυ κατω απο τα ορια, και χωρις πολυπατημενο γκαζι (ετσι οπως οδηγας νορμαλ στο δρομο) δεν θα πεταξει καθολου μουτρα;

Το mx-5 μαλλον δυσκολα..

Αλλα καποια πιο βαρια ,με μηχανη μπροστα πισωκινητα πετα μουυρα με τον τροπο που λες και αν δεν το περιμενεις φευγεις αδιαβαστος...

Το εχω βιωσει ως συνοδηγος σε m3 e46

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mx-5 μαλλον δυσκολα..

Αλλα καποια πιο βαρια ,με μηχανη μπροστα πισωκινητα πετα μουυρα με τον τροπο που λες και αν δεν το περιμενεις φευγεις αδιαβαστος...

Το εχω βιωσει ως συνοδηγος σε m3 e46

:fear: τράκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νεος οδηγος και με βαση τα αμαξια που εχω οδηγησει ( κυριως mercedes c180) και (bmw 320 περιστασιακα) πιστευω οτι για να πεταξει κωλο η μουρη ενα,οποιοδηποτε αμαξι μεσαιων επιδοσεων και σχετικα καινουργιο,πραγματικα πρεπει να το θες.Ευτυχως πλεον τα αμαξια ειναι αρκετα προβλεψιμα στην οδηγηση τους,εκτος και αν ξεφευγεις σε ιπποδυναμης οπου και παλι ειναι πιο νευρικο επειδη το πατας αλλα οχι επικινδυνο για φυσιολογικη οδηγηση.Ολα αυτα αναιρουνται αν το αμαξι εχει σαπια λαστιχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νεος οδηγος και με βαση τα αμαξια που εχω οδηγησει ( κυριως mercedes c180) και (bmw 320 περιστασιακα) πιστευω οτι για να πεταξει κωλο η μουρη ενα,οποιοδηποτε αμαξι μεσαιων επιδοσεων και σχετικα καινουργιο,πραγματικα πρεπει να το θες.Ευτυχως πλεον τα αμαξια ειναι αρκετα προβλεψιμα στην οδηγηση τους,εκτος και αν ξεφευγεις σε ιπποδυναμης οπου και παλι ειναι πιο νευρικο επειδη το πατας αλλα οχι επικινδυνο για φυσιολογικη οδηγηση.Ολα αυτα αναιρουνται αν το αμαξι εχει σαπια λαστιχα

τώρα ένα mx5 115hp το πολύ-πολύ με μπλοκέ διαφορικό (η sporty έκδοση την οποία καψουρεύομαι) και καλά λάστιχα ε δεν νομίζω να'μαι τόσο μ@@@ς :D

 

Η μπέμπα έχει 6κύλινδρο 2λιτρο μοτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα λογικα το mx5 γενικα θα ειναι ψιλονευρικο αλλα δεν νομιζω να σε κρεμασει σε ανυποπτη στιγμη με χαλαρη οδηγηση.Ακριβως η 320 σε φυσιολογικη οδηγηση ειναι αψογο,αλλα αν του τα σκασεις πανω σε στροφη πεταει κολαρακι ανετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:fear: τράκα;

Οχι οκ..δεν πηγαιναμε με πολλα ειμασταν μεσα στην πολη ,οι γνωστοι δρομοι γλιτσα της αθηνας και πηγαιναμε χαλαρα οταν παει να στριψει αριστερα σε μια στροφη με 20; 30; Το πολυ και παταει λιγο γκαζι ε και ευτυχως δεν ειχε παρκαρισμενο μπροστα..:Ρ

Στην επομενη μπηκε οπως αξιζει σε μια τετοια κυρια!!! :Ρ ηταν και κομπρεσσορατο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το ζορισεις, (οπως και τα περισσοτερα πισωκουνητα) οπως ειπανε τα παιδια δεν σε πεταει ευκολα

 

 

 

 

 

 

Βεβαια η aventador (awd)  δεν θελει ζορισμα, απλα σε πεταει…. B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, επειδή έχω οδηγήσει mx-5 '04, ναι η αλήθεια είναι πως είναι λίγο νευρικό αν το πειράξεις και εσύ όμως. Δεν είναι M3 να σου ξεφύγει το γκάζι και να κάνεις donuts, θέλει προσπάθεια! Μεγάλη αλλαγή στην οδική συμπεριφορά και στα κρατήματα θα δεις άμα βάλεις και μπάρες στους θόλους. Μετράνε αρκετά στο συγκεκριμένο αμάξι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι για πρωτο αμαξι και εμενα το πρωτο που ειχα πισωκουνα ηταν και αυτο που εχω τωρα πισωκουνα - 4χ4 ειναι αρκει να πας στο δρομο με προσοχη και την καυλα σου σε χωραφια, βουνα κλτπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...