Προς το περιεχόμενο

Κανένας barista υπάρχει εδω βρε παιδιά;


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Επειδή σε μερικές μέρες αναλαμβάνω δουλειά σαν μπαρίστα καθώς και να στήσω ενα μαγαζί εστίασης οπου θελει να παίξει με καλό εσπρέσσο και είμαι στο διάβασμα έχω μερικές ερωτήσεις και θα ήθελα απαντήσεις αν είναι δυνατών, θα μου λύνατε τα χέρια,

α) Η μηχανή είναι με 2 group και εχει μποιλερ 12 λίτρα (wega atlas) εάν στο τέλος της ημέρας μείνει στο μποιλερ νερό θα πρέπει να το βγάλω και την επόμενη μέρα θα πρέπει να το ξαναγεμίσω ή δεν υπάρχει πρόβλημα και επίσης πόση ώρα κάνει περίπου για να πιάσει θερμοκρασία το νερό;

2) Στην περιοχή μου εχουμε πολυ μαλακό νερό κάτω απο 100 ppm στερεά που μπορώ να βρώ φίλτρα χλωρίου για να βάλω στην μηχανή μου ;

γ) Θελω να αγοράσω ενα τάμπερ ποια είναι η διαφορές αναμεσα στα convex (καμπυλωτά) με τα κανονικά και ποιό να προτιμήσω;

δ) Οταν λεμε group E61 τι εννοούμε και αν η wega εχει τέτοιου είδους group και πόσα mm ειναι;

ε) Δεν βγάζω άκρη με το καπουτσίνο σε καφετέριες που πάω ολοι κάνουν λάττε ενω ζητάω καπουτσίνο με εκχυλίσεις οτι νάνε....  είναι κάποιος τρόπος καινούργιος έναντι του παραδοσιακού δηλαδή γίνεται ο διαχωρισμός μέσα στο φλυτζάνι ?

ζ) Πόσα γραμμάρια και τι χρόνους θέλω για ristretto και ristretto double ?

η) Θα έχω πρόβλημα με καφέδες τύπου espresso fredo  / cappucino  με arabica 100 % ή  αυτοί οι καφέδες χρειάζονται περισσότερο  σώμα πχ ;οπως χαρμάνι τύπου robusta ? 

Oi καφέδες που διάλεξα μέχρι να καταλήξω είναι οι εξής :

Hausbrandt H.H 1000gr.

Lavazza Tierra 1000g.

Molinari ORO 1000gr.

 

θ) Το Doser του Mazzer super jollie μεχρι πού θα πρέπει να γεμίζει ώστε να ρίχνει ισόποσες δόσεις και πώς μπορώ να ρυθμίσω τα γραμμάρια στις δόσεις ;

ι) πόσα oz θα χρειαστώ ποτήρια για take away για espresso , cappucino freddo ?

 

Τips και σχόλια δεκτά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα. Πήγαινε σε μία σχολή και ξεκίνα διάβασμα και practice.

Όσες απαντήσεις και αν πάρεις, αμέσως θα δημιουργηθούν άλλες ερωτήσεις, δεν εχει νοημα από το insomnia

 

 

Aυτός/ή ξέρει ότι δεν ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.α) να το βγαλεις  

β) μπορεις να το τεσταρεις...  

 

2). α) εκανες τεστ χλωριου?? 

β) απο ιντερνετ..freedrinkingwater.com

γ) καμια.. εγω ειχα τα απλα.. αγορασμενα απο τα espressoparts.com

και καλο ειναι να δεις τις διαστασεις

δ) E61 ξερω οτι ειναι ενας μηχανισμος πατεντα για να βγαζεις την ιδια θερμοκρασια νερου.. "παραειναι αχρηστη πληροφορια δεν νομιζω να μπαινει και παντου και κοστιζει τα κερατα του" αν μιλαμε για το ιδιο

ε) και καλα οι εκχυλισεις εχουν καποιους χρονους ανα γραμμαρια και γινεται η τριχα τριχια ωστε να το περασουν σαν επιστημη..

αν στον κανει latte πες οτι δεν θελεις extra γαλα

ζ) ο χρονος εκχυλισης υποτιθεται δεν πρεπει να ειναι πανω απο 25-30 sec.. παντα.. μιας που τα καλαθακια μονου-διπλου διαφερουν

για restreto "ψαξτο γιατι περασε και καμποσος καιρος" ειναι στο μονο 8gr για 15ml.. στο μονο το καλαθι..

η) arabica - robusta χαρμανι βαζουν συνηθως οι Ιταλοι..  αλλα σαν τι προβλημα να εχεις? γευστικο?.. γουστα ειναι αυτα

θ) ολα αυτα πρεπει να τα ρυθμισεις με τον απλο τροπο "βλεποντας και κανοντας" ζυγιζε τις δωσεις

ι) αναλογα σε τι περιοχη εισαι αν ειναι περατζαδα κτλ.. παρε μπολικα και βλεπεις

 

ενα καλο καφε.. καλο ειναι να εχει 2 μυλους εναν ρυθμισμενο για μονο και εναν για διπλο..  

αλλιως το ρυθμιζεις στο διπλο και βαζεις μιση δοση.. 

οταν ασχοληθηκα με αυτα ειχα κατεβασει ενα καρο καφεδες μεχρι να βρω τις καταλληλες ρυθμισεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.α) να το βγαλεις  

β) μπορεις να το τεσταρεις...  

 

2). α) εκανες τεστ χλωριου?? 

β) απο ιντερνετ..freedrinkingwater.com

γ) καμια.. εγω ειχα τα απλα.. αγορασμενα απο τα espressoparts.com

και καλο ειναι να δεις τις διαστασεις

δ) E61 ξερω οτι ειναι ενας μηχανισμος πατεντα για να βγαζεις την ιδια θερμοκρασια νερου.. "παραειναι αχρηστη πληροφορια δεν νομιζω να μπαινει και παντου και κοστιζει τα κερατα του" αν μιλαμε για το ιδιο

ε) και καλα οι εκχυλισεις εχουν καποιους χρονους ανα γραμμαρια και γινεται η τριχα τριχια ωστε να το περασουν σαν επιστημη..

αν στον κανει latte πες οτι δεν θελεις extra γαλα

ζ) ο χρονος εκχυλισης υποτιθεται δεν πρεπει να ειναι πανω απο 25-30 sec.. παντα.. μιας που τα καλαθακια μονου-διπλου διαφερουν

για restreto "ψαξτο γιατι περασε και καμποσος καιρος" ειναι στο μονο 8gr για 15ml.. στο μονο το καλαθι..

η) arabica - robusta χαρμανι βαζουν συνηθως οι Ιταλοι..  αλλα σαν τι προβλημα να εχεις? γευστικο?.. γουστα ειναι αυτα

θ) ολα αυτα πρεπει να τα ρυθμισεις με τον απλο τροπο "βλεποντας και κανοντας" ζυγιζε τις δωσεις

ι) αναλογα σε τι περιοχη εισαι αν ειναι περατζαδα κτλ.. παρε μπολικα και βλεπεις

 

ενα καλο καφε.. καλο ειναι να εχει 2 μυλους εναν ρυθμισμενο για μονο και εναν για διπλο..  

αλλιως το ρυθμιζεις στο διπλο και βαζεις μιση δοση.. 

οταν ασχοληθηκα με αυτα ειχα κατεβασει ενα καρο καφεδες μεχρι να βρω τις καταλληλες ρυθμισεις.. 

 

 

σε ευχαριστώ ρε φίλε νασε καλά!  για τα ποτηράκια ρωτάω αναλογα τον καθέ πόσα oz χρησιμοποιείτε πχ στον cappucino ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η) Θα έχω πρόβλημα με καφέδες τύπου espresso fredo  / cappucino  με arabica 100 % ή  αυτοί οι καφέδες χρειάζονται περισσότερο  σώμα πχ ;οπως χαρμάνι τύπου robusta ? 

Oi καφέδες που διάλεξα μέχρι να καταλήξω είναι οι εξής :

Hausbrandt H.H 1000gr.

Lavazza Tierra 1000g.

Molinari ORO 1000gr.

 

Όλες οι απορίες που έχεις θα σου λυθούν από την εταιρεία με την οποία θα αποφασίσεις να συνεργαστείς. Οι πιο πολλές απορίες που έθεσες δεν έχουν ουσία, υπό την έννοια ότι διαφέρουν από καφέ σε καφέ, από μηχανή σε μηχανή, από χέρι σε χέρι. Κατάληξε σε εταιρεία και μετά μίλα μαζί τους.

 

Από εκεί και πέρα, το βασικότερο απ' όλα είναι η επιλογή του καφέ. Πρέπει να μιλήσεις με τον εργοδότη σου και να αποφασίσετε πόσο καλό καφέ θα θέλετε να έχετε και σε τι τιμή θέλετε να τον βάλετε. Αν θέλετε καλό καφέ θα κοιτάξετε για 100% arabica, αλλά δεν θα μπορείτε να πουλάτε φθηνά. Αν θέλετε φθηνό καφέ που να τον κάνεις παγωμένο και να κρατάει 5 ώρες υπό τον ήλιο τότε θα κοιτάξεις να έχει και robusta μέσα, αλλά δεν θα είναι τόσο ποιοτικός.

 

Από περιέργεια και μόνο, πως κατέληξες στους συγκεκριμένους καφέδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν το έθεσα σωστά εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης και εγώ θα αναλάβω τους καφέδες οπως και το να μαθω σε εναν πιτσιρικά να δουλευει καφέ σωστά δεν είμαι τελείως άσχετος απλά δεν εχω δουλέψει με επαγγελματική μηχανή, έχω διαβάσει είδη μερικά βιβλία γύρω απο τον καφέ.

Οι καφέδες θα είναι 100 % arabica ή ισως για κρύους 80/20 με robusta και, ο καφές δεν είναι το κύριο προιόν της επιχείρησηςμου απλά είναι αλλυλένδετο με αυτό που πουλάω και θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που με στηρίζει επι 18 χρόνια και να κάνω και το hobby μου μαζί με την εργασία μου παράλληλα, αυτό είναι όλο.

Barista δεν μπορώ να προσλάβω και ούτε χρειάζομαι.

 

Οι τιμές που εχω προσδιορίσει για Take-away είναι

1.00 ευρώ εσπρέσσο.

1.40 διπλός.

1.30 φρέντο εσπρέσσο.

1.50 φρέντο καπουτσίνο.

1.50 καπουτσίνο.

 

Από περιέργεια και μόνο, πως κατέληξες στους συγκεκριμένους καφέδες;

Κατέληξα στους συγκεκριμένους καφέδες γιατί εχω δοκιμάσει Hausbrandt  και εχει και μια ιστορία και επίσεις εχει και λίγο robusta ο συγκεκριμένος και στο official προτίνουν 7-14 γρ ωστε να βγάλεις όλα τα αρώματα κτλ (αρκετά καλά τα γραμμαρια) , ο λαβάζα επίσεις ειναι τα χαρμανια του απο βραζιλία περού είναι ο ποιο ακριβώς της σειράς και εχει καλά comments και τον portioli γιατί παντα ηθελα να τον δοκιμάσω γιατι ακουω απο μερικούς καλά και απο αλλους τα χειρότερα και θελω να κρίνω ο ίδιος τι ισχύει.

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το έθεσα σωστά εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης και εγώ θα αναλάβω τους καφέδες οπως και το να μαθω σε εναν πιτσιρικά να δουλευει καφέ σωστά δεν είμαι τελείως άσχετος απλά δεν εχω δουλέψει με επαγγελματική μηχανή, έχω διαβάσει είδη μερικά βιβλία γύρω απο τον καφέ.

Οι καφέδες θα είναι 100 % arabica ή ισως για κρύους 80/20 με robusta και, ο καφές δεν είναι το κύριο προιόν της επιχείρησηςμου απλά είναι αλλυλένδετο με αυτό που πουλάω και θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που με στηρίζει επι 18 χρόνια και να κάνω και το hobby μου μαζί με την εργασία μου παράλληλα, αυτό είναι όλο.

Barista δεν μπορώ να αγοράσω και ούτε χρειάζομαι.

 

Οι τιμές που εχω προσδιορίσει για Take-away είναι

1.00 ευρώ εσπρέσσο.

1.40 διπλός.

1.30 φρέντο εσπρέσσο.

1.50 φρέντο καπουτσίνο.

1.50 καπουτσίνο.

Κατέληξα στους συγκεκριμένους καφέδες γιατί εχω δοκιμάσει Hausbrandt  και εχει και μια ιστορία και επίσεις εχει και λίγο robusta ο συγκεκριμένος και στο official προτίνουν 7-14 γρ ωστε να βγάλεις όλα τα αρώματα κτλ (αρκετά καλά τα γραμμαρια) , ο λαβάζα επίσεις ειναι τα χαρμανια του απο βραζιλία περού είναι ο ποιο ακριβώς της σειράς και εχει καλά comments και τον portioli γιατί παντα ηθελα να τον δοκιμάσω γιατι ακουω απο μερικούς καλά και απο αλλους τα χειρότερα και θελω να κρίνω ο ίδιος τι ισχύει.

Ο διπλός εσπρέσσο με τον φρέντο εσπρέσσο νομίζω πρέπει να έχουν την ίδια τιμή (όπως έχεις κάνει και με τον ζεστό - κρύο καπουτσίνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώπα. Τιμές χώμα βλέπω για τον καφέ πλέον εν Ελλάδι. 

 

Δεν ειναι κακό. 1,5 ευρώ κλαιν.  Βέβαια έχω χάσει λίγο επαφή με τον Έλληνα εργαζόμενο, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο ΝΕΣ πάει στο 1 ευρώ αρα το 1.5 για φρεντο εσπρεσο μου μοιάζει νορμαλ. 

 

- Ένας  άνεργος πτυχιούχος. (πάντα θα σε αγαπάω για αυτό το κομεντ να ξες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hausbrandt H.H 1000gr.

Lavazza Tierra 1000g.

Molinari ORO 1000gr.

 

Απο αυτος τους 3 ο καλητερος για μενα ειναι ο Hausbrandt , ο καλητερος γενικα ειναι ο dimello.

1.00 ευρώ εσπρέσσο.

1.40 διπλός.

1.30 φρέντο εσπρέσσο.

1.50 φρέντο καπουτσίνο.

1.50 καπουτσίνο.

 

Ο 2πλος εσπρεσο με τον φρεντο πρεπει να εχουν την ιδια τιμη εκτος αν τον φρεντο τον κανεις με 1 δοση....

Επισης δωσε τωρα το καλοκαιρι δωρο και ενα νερακι να τραβηξεις κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι δεν το έθεσα σωστά εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης και εγώ θα αναλάβω τους καφέδες οπως και το να μαθω σε εναν πιτσιρικά να δουλευει καφέ σωστά δεν είμαι τελείως άσχετος απλά δεν εχω δουλέψει με επαγγελματική μηχανή, έχω διαβάσει είδη μερικά βιβλία γύρω απο τον καφέ.

Οι καφέδες θα είναι 100 % arabica ή ισως για κρύους 80/20 με robusta και, ο καφές δεν είναι το κύριο προιόν της επιχείρησηςμου απλά είναι αλλυλένδετο με αυτό που πουλάω και θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που με στηρίζει επι 18 χρόνια και να κάνω και το hobby μου μαζί με την εργασία μου παράλληλα, αυτό είναι όλο.

Barista δεν μπορώ να προσλάβω και ούτε χρειάζομαι.

 

Οι τιμές που εχω προσδιορίσει για Take-away είναι

1.00 ευρώ εσπρέσσο.

1.40 διπλός.

1.30 φρέντο εσπρέσσο.

1.50 φρέντο καπουτσίνο.

1.50 καπουτσίνο.

Κατέληξα στους συγκεκριμένους καφέδες γιατί εχω δοκιμάσει Hausbrandt  και εχει και μια ιστορία και επίσεις εχει και λίγο robusta ο συγκεκριμένος και στο official προτίνουν 7-14 γρ ωστε να βγάλεις όλα τα αρώματα κτλ (αρκετά καλά τα γραμμαρια) , ο λαβάζα επίσεις ειναι τα χαρμανια του απο βραζιλία περού είναι ο ποιο ακριβώς της σειράς και εχει καλά comments και τον portioli γιατί παντα ηθελα να τον δοκιμάσω γιατι ακουω απο μερικούς καλά και απο αλλους τα χειρότερα και θελω να κρίνω ο ίδιος τι ισχύει.

 

Λοιπόν, επειδή από τα γραφόμενά σου φαίνεται ότι θες δουλειά πάνω στο κομμάτι του καφέ, σου προτείνω ξανά να καταλήξεις πρώτα σε μάρκα και μετά να μιλήσεις με την εταιρεία που θα επιλέξεις να συνεργαστείς για να σε κατευθύνουν.

 

Μερικές συμβουλές για να καταλήξεις σε μάρκα:

 

- Σταμάτα άμεσα να δοκιμάζεις καφέδες από το S/M (υποθέτω ότι αυτό κάνεις επειδή ανέφερες συσκευασίες του κιλού στο πρώτο σου ποστ). Δεν μπορείς να αποφασίσεις έτσι τι καφέ θα βάλεις στο μαγαζί σου. Πήγαινε σε μαγαζιά και δοκίμαζε καφέδες, να βγαίνουν από επαγγελματική μηχανή και από χέρι που βγάζει πολλούς καφέδες την ημέρα.

 

- Όταν δοκιμάζεις εσπρέσο, τον δοκιμάζεις πάντα σκέτο και χωρίς γάλα. Τον καλό εσπρέσο μπορείς να τον πιεις σκέτο, χωρίς να σου έρθει να ξεράσεις από την πικρίλα.

 

- Οι καλύτερες μάρκες της αγοράς (κατά την άποψή μου) είναι ο Ipanema και ο Mrs Rose (ακριβοί και οι δύο, 100% arabica). Τις συγκεκριμένες μάρκες δεν θα τις βρεις σε S/M, οπότε γυρνάς σε μαγαζιά που έχουν αυτούς τους espresso, τους δοκιμάζεις και μετά δοκιμάζεις όλους τους υπόλοιπους για να ξέρεις πόσο χειρότεροι από το τέλειο είναι όλοι οι υπόλοιποι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...