Προς το περιεχόμενο

για μετά το...τηγάνισμα


haris_216

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τηγάνισμα, αν και έχει νόστιμο αποτέλεσμα, έχει ένα κακό (και δεν αναφέρομαι το υγιεινό της υπόθεσης). Τη βρωμιά που το ακολουθεί, αφού είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν αποφεύγονται τα πιτσιλίσματα. Ειδικά τηγανίζοντας πιπεριές ή, ακόμα χειρότερα, καλαμαράκια τα πράγματα είναι για κλάματα.

Υπάρχουν λύσεις με μικρή ή μεγαλύτερη επιτυχία (τηγάνισμα σε χαμηλή φωτιά, αυτό το "ειδικό" διχτυωτό καπάκι από πάνω, τηγάνισμα σε βαθύ σκεύος, κλπ) αλλά σίγουρα την ανάγκη για καθάρισμα δεν την γλυτώνεις. Και αν και αυτό το καθάρισμα είναι σχετικά εύκολο σε μια κεραμική κουζίνα, είναι αρκετά ζόρι στην περίπτωση της κουζίνας αερίου (ένα από τα λίγα τρωτά της, κατά τη γνώμη μου) αφού πρέπει να βγαίνουν τα διάφορα τζέρτζελα από πάνω.

Μια λύση που έχω βρει είναι να καλύπτω γύρω γύρω από την εστία που είναι το τηγάνι με εφημερίδες (εντάξει δεν τηγανίζουμε και τόσο συχνά) αλλά αυτό από μόνο του είναι αρκετά επικίνδυνο λόγω της απόστασης από την φλόγα.

Πιστεύω λοιπόν ότι θα με εξυπηρετούσε κάποιο υλικό/επιφάνεια με το οποίο θα μπορούσα να καλύψω εκεί που τώρα βάζω εφημερίδες.

Βέβαια το υλικό αυτό θα πρέπει να έχει τις εξής ιδιότητες:

 

Πυρίμαχο, άκαυστο ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε, για ευνόητους λόγους.

 

Ευκολοκαθάριστο (προφανώς μη πορώδες) ομοίως για ευνόητους λόγους.

 

Και για πρακτικούς λόγους (αποθήκευση) καλό θα είναι να είναι εύκαμπτο έτσι ώστε να μπορεί να γίνει ρολό (αν δεν υπήρχε αυτός ο τελευταίος περιορισμός θα μπορούσα άνετα να πάω σε μια πχ ανοξείδωτη λαμαρίνα)

 

Έχει μήπως κάποιος καμιά πρόταση πάνω σε αυτό ή να το γυρίσουμε στην υγιεινή διατροφή (βραστά :cry: ) ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σαφώς και κάνει. Αλλά θα πρέπει να κόβεις κάθε φορά κομμάτια, να τα τοποθετείς σωστά, κλπ.

Εκείνο που θα με εξυπηρετούσε θα ήταν μια μεγάλη (κουλουριαζόμενη) επιφάνεια στην οποία θα μπορούσα ενδεχομένως να κόψω ένα στρογγυλό άνοιγμα στην θέση της εστίας/τηγανιού και όλο το υπόλοιπο να είναι καλυμένο. Και μετά βέβαια με λίγη σαπουνάδα κι ένα σφουγγάρι να είναι έτοιμη για το ντουλάπι και τα επόμενα κεφτεδάκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αφήσεις μόνιμα στρωμένο το αλουμινόχαρτο και το καθαρίζεις μετά από κάθε χρήση; (μόνιμα οκ δεν εννοώ και για πάντα, να το αλλάζεις κάθε κάποιο διάστημα αλλά όχι κάθε φορά :)  )

 

 

Αλλιώς θα βόλευε κάτι σε σιλικόνη (όπως αυτή που φτιάχνουν διάφορες φόρμες και σκεύη) αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τη βρεις σε ρολό και να την κόψεις όπως θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου πως έχεις την παρακάτω κουζίνα (εννοείται πως δεν είναι δική μου!!!)

 

2_.jpg

Δεν λέει να την έχεις συνέχεια με αλουμινόχαρτο

Άσε που το αλουμινόχαρτο πολύ απλά δεν καθαρίζεται (σκίζεται). Είναι μιας χρήσης.

Θα ήθελα δηλαδή ένα "χαλάκι" στο φάρδος του πάγκου και κάνα μέτρο μήκος με το κόψιμο στη θέση του "ματιού" που ανέφερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό φαντάζομαι, γι' αυτό είπα ν' ανοίξω το θέμα μήπως και κάποιος ξέρει.

Βέβαια καλό θα είναι να μην έχει και 200 ευρώ το μέτρο γιατί τότε πολύ απλά σταματάμε το τηγάνισμα και παραγγέλνουμε έτοιμα καλαμαράκια delivery ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό φαντάζομαι, γι' αυτό είπα ν' ανοίξω το θέμα μήπως και κάποιος ξέρει.

Βέβαια καλό θα είναι να μην έχει και 200 ευρώ το μέτρο γιατί τότε πολύ απλά σταματάμε το τηγάνισμα και παραγγέλνουμε έτοιμα καλαμαράκια delivery ;)

ή ακόμα καλύτερα πας και τα τρως στην ταβέρνα απευθείας! :)

 

 

edit, για δες μήπως κάνει κάτι τέτοιο

 

http://kmmb.gr/db/product_info.php?cPath=46_70&products_id=63&osCsid=b62de436f76ffc9c93ecf742c1effac3

 

http://www.sugarworld.gr/eshop/index.php/Προϊόντα/vmchk/Silikomart/022.52.021-ΦΥΛΛΟ-ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ-ΜΕ-ΜΕΤΡΟ-60x40cm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιο το κερδος να καθαριζεις ενα καλλυμα απο την ιδια την κουζινα και το παγκο ? Θα ειχε λογικη αν το λαδι επεφτε καπου και εκανε κηλιδες που δεν θα μπορουσαν να καθαριστουν.

Ενταξει ειναι σπαστικο αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no offence αλλα με τετοια κουζινα κ τρως ακομα τηγανητα??

επαναπροσδιορισε τη διατροφη σου,εκτος οτι υπαρχουν αντικολητικα σκευη,το τηγανητο ειναι καθαρο σκουπιδι για το σωμα οπως λερωνει κ τον παγκο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου πως έχεις την παρακάτω κουζίνα (εννοείται πως δεν είναι δική μου!!!)

 

2_.jpg

Δεν λέει να την έχεις συνέχεια με αλουμινόχαρτο

Άσε που το αλουμινόχαρτο πολύ απλά δεν καθαρίζεται (σκίζεται). Είναι μιας χρήσης.

Θα ήθελα δηλαδή ένα "χαλάκι" στο φάρδος του πάγκου και κάνα μέτρο μήκος με το κόψιμο στη θέση του "ματιού" που ανέφερα

 

 

Αυτα τα ''καγκελα'' δεν ειναι αποσπομενα για να μπορεις να καθαρισεις ανετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά το κάθε "μάτι" της κουζίνας έχει:

Το καγκελάκι που αναφέρθηκε στο οποίο κάθεται το σκεύος

Ένα στρογγυλό εξάρτημα που κάνει την φλόγα να βγαίνει γύρω γύρω

Και ένα καπακάκι πάνω από αυτό το εξάρτημα

Δηλαδή 3 αντικείμενα ανά "μάτι"

Αν και δεν είναι αυτή η κουζίνα, απλά για να πάρετε μια ιδέα

6801_1_1.png

Αν και σέβομαι τις απόψεις του καθενός που έκανε τον κόπο να διαβάσει το post μου και να μου απαντήσει και χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον, θεωρώ ότι είναι "μάλλον" off topic το να κάνω μια τόσο συγκεκριμένη ερώτηση (που καλώς ή κακώς παίρνει σαν δεδομένο το τηγανητό) και η απάντηση να είναι "άλλαξε διατροφή"


Και ποιο το κερδος να καθαριζεις ενα καλλυμα απο την ιδια την κουζινα και το παγκο ? Θα ειχε λογικη αν το λαδι επεφτε καπου και εκανε κηλιδες που δεν θα μπορουσαν να καθαριστουν.

Ενταξει ειναι σπαστικο αλλα...

 

Το κάλυμμα είναι μια επίπεδη ενιαία επιφάνεια ενώ η κουζίνα έχει καμιά δεκαριά εξαρτηματάκια. Άσε που βγάζοντας αυτά τα εξαρτήματα από κάτω δεν είναι λεία. Σε αυτά να προσθέσω και τα κουμπιά που ανοιγοκλείνουν τα μάτια. Και βέβαια όπως καταλαβαίνει όποιος γνωρίζει το νόμο του Murphy ή έστω έχει τηγανίσει, το λάδι θα πάει πάντα ακόμα και κάτω από το μικρό κενό των κουμπιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no offence αλλα με τετοια κουζινα κ τρως ακομα τηγανητα??

επαναπροσδιορισε τη διατροφη σου,εκτος οτι υπαρχουν αντικολητικα σκευη,το τηγανητο ειναι καθαρο σκουπιδι για το σωμα οπως λερωνει κ τον παγκο σου.

 

εισαι αυστηρα ωμοφαγος; περιμενεις περιοδο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Το κάλυμμα είναι μια επίπεδη ενιαία επιφάνεια ενώ η κουζίνα έχει καμιά δεκαριά εξαρτηματάκια. Άσε που βγάζοντας αυτά τα εξαρτήματα από κάτω δεν είναι λεία. Σε αυτά να προσθέσω και τα κουμπιά που ανοιγοκλείνουν τα μάτια. Και βέβαια όπως καταλαβαίνει όποιος γνωρίζει το νόμο του Murphy ή έστω έχει τηγανίσει, το λάδι θα πάει πάντα ακόμα και κάτω από το μικρό κενό των κουμπιών

 

To ειπες και μονος σου.Ειναι επικινδυνο.Εγω θα ελεγα οτι οποιοδηποτε καλλυμα της κουζινας ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ επικινδυνο.Και οποιος νομιζει οτι ειναι απο πανω και θα ελεγχει την κατασταση απαντω οτι τα περισσοτερα ατυχηματα συμβαινουν σπιτι.

 

Η μονη επιλογη νομιζω οτι θα εινα καποιο καλο-καλυτερο (κλεστο ?) πυριμαχο καπακι τηγανιου του εμποριου.

 

Καταλαβαινω παντως τον πονο σου.Οταν τηγανιζω μπεικον γινεται πολεμος,τσιτσιριζουν κολασμενα τα ατιμα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...