Προς το περιεχόμενο

Xiaomi USB LED Lamp @allbuy.com, €0.93 [TEΛΟΣ]


dimigar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 437
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα παρέλαβα και το 2ο led σε έναν φάκελο.. Βέβαια το led που παρέλαβα σήμερα ήταν γαλάζιο και όχι άσπρο όπως είχα παραγγείλει, αλλά και μόνο που το παρέλαβα πάλι καλά..

Γενικά ισχύει οτι δεν ξέρουν τι τους γίνεται πάντως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εάν μια γνήσια λάμπα μπει σε γνήσιο Powerbank, το κουμπι του τελευταίου ανάβει τη λάμπα και τη σβήνει;

 

Ναι, αρκεί να είναι & τα 2 γνήσια Xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αρκεί να είναι & τα 2 γνήσια Xiaomi.

 

Τότε έχουμε πρόβλημα γιατί δεν σβήνει :) Βασικά σβήνει και ξανα-ανάβει αμέσως. Μήπως πρέπε να πατήσω παρατεταμένα ξερωγώ; Ευτυχώς μάλλον θα πάρω refund. Αγορά από το Μέρι, το οποίο επιμένει ότι ο  συγκεκριμένος προμηθευτής του τα παίρνει επίσημα από Ζιαομί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε έχουμε πρόβλημα γιατί δεν σβήνει :) Βασικά σβήνει και ξανα-ανάβει αμέσως. Μήπως πρέπε να πατήσω παρατεταμένα ξερωγώ; Ευτυχώς μάλλον θα πάρω refund. Αγορά από το Μέρι, το οποίο επιμένει ότι ο  συγκεκριμένος προμηθευτής του τα παίρνει επίσημα από Ζιαομί.

 

Όχι, δεν χρειάζεται παρατεταμένο πάτημα.

Ή κάτι απ' τα 2 δεν είναι original (έλεγξες το powerbank;), ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο λογισμικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Powerbank είναι σίγουρα γνήσιο, το είχα πάρει από Βικμαλ και έχω ένα μινι ριβιου κάπου σε εκείνο το νήμα. Πέρασε όλα τα οπτικά και λειτουργικά "τεστ", μόνο τη μπαταρία δεν ξεκοίλιασα και ούτε σκοπεύω. Η λάμπα δεν έχει κανένα διακριτικό λόγκο Μι πάνω της, μόνο στο σακούλι, για αυτό βρωμάει η δουλειά. Πάντως όλα τα άλλα οπτικά χαρακτηριστικά πέραν του λόγκο που δεν έχει, φαίνεται να είναι ΟΚ. Και νομίζω το Μέρι γενικά δεν πουλάει μαϊμούδες, τώρα δεν ξέρω τί μπορεί να έχει παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λάμπα δεν έχει κανένα διακριτικό λόγκο Μι πάνω της, μόνο στο σακούλι, για αυτό βρωμάει η δουλειά. Πάντως όλα τα άλλα οπτικά χαρακτηριστικά πέραν του λόγκο που δεν έχει, φαίνεται να είναι ΟΚ. Και νομίζω το Μέρι γενικά δεν πουλάει μαϊμούδες, τώρα δεν ξέρω τί μπορεί να έχει παίξει.

 

Αφού δεν έχει το "mi" επάνω της, δεν είναι γνήσια Xiaomi. Όλες οι γνήσιες το έχουν. Δες τις φωτογραφίες στο spoiler.

 

 

P_20150605_155523_blue.jpg

 

P_20150605_155523_white.jpg

 

P_20150521_123549_4_colours.jpg

 

 

 

Τα κινεζομάγαζα πουλάνε στο site τους & γνήσια Xiaomi USB Led & μη γνήσια, που μοιάζουν πάρα πολύ με τα γνήσια. Στα μη γνήσια όμως συνήθως δεν γράφουν το "Xiaomi" στον τίτλο. Το γράφουν κάπου παρακάτω στην περιγραφή, συνήθως σε συνδυασμό με κάποιο powerbank της Xiaomi, υποτίθεται για να δείξουν τη λειτουργικότητα του USB Led, αλλά στην ουσία για να μπερδέψουν τον αγοραστή.

 

Η καλύτερη τιμή για original σήμερα πρέπει να είναι στο gearbest @ 2,09 USD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για αυτό μάλλον και θα μου δώσουν ριφάντ. Πάντως με εξαίρεση το λόγκο, είναι καλή κόπια :) :)

 

Όσο για αυτό που γράφεις κάτω από το σποϊλερ, ναι. γνωρίζω, αλλά δεν παίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί το προϊόν που πήρα γράφει Ζιαομι κανονικότατα στον τίτλο και στις φωτογραφίες. Και εκεί πάει και το λινκ της αγοράς μου μέσα από το account μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για αυτό μάλλον και θα μου δώσουν ριφάντ. Πάντως με εξαίρεση το λόγκο, είναι καλή κόπια :) :)

 

Όσο για αυτό που γράφεις κάτω από το σποϊλερ, ναι. γνωρίζω, αλλά δεν παίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση γιατί το προϊόν που πήρα γράφει Ζιαομι κανονικότατα στον τίτλο και στις φωτογραφίες. Και εκεί πάει και το λινκ της αγοράς μου μέσα από το account μου.

 

Αφού γράφει Xiaomi, λογικό είναι να ζητήσεις & να σου κάνουν refund. Για δώσε το link αν θες.

 

Τα μη γνήσια που έχω δει (δεν έχω πάρει) μια χαρά φαίνονται, εύκολα τα μπερδεύει κανείς με τα original. Το βασικό αρνητικό τους (πέραν της όποιας ποιότητας κατασκευής που δεν γνωρίζω) πρέπει να είναι ότι δεν συνεργάζονται καλά με τα original Xiaomi Powerbank (αυτό που παρατήρησες δηλαδή). Anyway, για 1-2 gadget της τάξης των 1-2 € δεν αξίζει να χαλάει κανένας τη ζαχαρένια του. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Θα σου στείλω το λινκ από είν' υπολογιστή.

 

Το μόνο σχετικό προϊόν που βρήκα στο merimobiles είναι το Xiaomi Portable USB LED light. Κρίνοντας από τις φωτογραφίες που δείχνουν, είναι σίγουρα fake (& πολύ ακριβό μάλιστα). Μόνο το μπλε (που είναι μόνο του στην 1η φωτογραφία) φαίνεται original, προφανώς για να πουλήσουν, αφού αυτό πρωτοεμφανίζεται όταν ανοίγει η σελίδα. Στις φωτογραφίες που φαίνονται όλα, μ' εξαίρεση το μπλε & το λευκό που μοιάζουν με τα original χρώματα, τ' άλλα 3 χρώματα που δείχνουν (ροζ-πράσινο-πορτοκαλί) είναι αρκετά διαφορετικά από της Xiaomi. Επίσης η συσκευασία που δείχνουν (σε χάρτινο κουτί) δεν έχει καμιά σχέση με της Xiaomi (σακουλάκι).

 

Τελείως παραπλανητικός ο τίτλος λοιπόν & 100% μαϊμού αυτά που δείχνουν. Πάρε το refund με πίστωση στο paypal αντί για την κάρτα σου, για να είσαι ένας από τους λίγους που θα μπορούν να ψωνίσουν κάτι αυτές τις μέρες. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι αυτό. Δεν μπορώ να βρω το λινκ γιατί δεν μπορώ ακόμη να μπω στον λογαριασμό μου λόγω αλλαγής πλατφόρμας του Μέρι. Το δικό μου δεν ήταν σε κουτί αλλά σε σακουλάκι Ζιαομι κανονικότατο. Και όπως σας είπα, με εξαίρεση το λόγκο και το on off, όλα τα άλλα οπτικά τεστ τα πέρασε. Πάντως το ριφάντ θα το πάρω, οπότε κλάιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...