Προς το περιεχόμενο

Μισθός στα Starbucks


Leonthebest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα/ Καλησπέρα.

 

Λοιπόν, πριν μερικούς μήνες είχα στήλει online το βιογραφικό μου και έκανα αίτηση στα Starbucks για τη θέση του "barista". Πρόχθες με πήρε τηλέφωνο ο υπεύθυνος ενός καταστήματος Starbucks και μου είπε να κανονίσουμε συνέντευξη για την Τετάρτη. Για μένα είναι η πρώτη δουλειά τέτοιου βαθμού (δηλαδή έχω δουλέψει μόνο σε συγκυριακές εργασίες και για ελαχιστο χρονικό διάστημα - λίγες μέρες). Επίσης, είμαι φοιτήτης και χρονικά δεν γνωρίζω πως θα βολεύει. Anyway, θέλω να μάθω πόσο θα είναι ο μισθός και εάν μπορώ να εργαστώ part-time. Στο βιογραφικό μου είναι εμφανές ότι είμαι φοιτητής, άρα ο υπεύθυνος το γνωρίζει. Ακόμα, εάν μπορείτε να μου πείτε, ποια είναι τα δικαιώματα μου σε αυτή τη δουλειά και τι πλεονεκτήματα έχω. Το βρίσκετε λογικό να ρωτήσω στην συνέντευξη αυτές τις ερωτήσεις ή θα κάνει κακή εντύπωση; Και, επίσης, εάν γνωρίζετε τι γίνεται με την ασφάληση σε τέτοια περίπτωση και τη δήλωση μου ως εργαζόμενός τους.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να γράψεις ότι σε πήρανε για μπουφετζή ή καφετζή στην καλύτερη, μην έχουμε πάλι αυτά που είχαμε με την 

κοπελίτσα που έκανε το λάθος και έγραψε barista και βγήκαν όλοι εδώ μέσα να την ξεχέσουν επειδή είναι "ψώνιο και φαντασμένη"

και "είχατε και στο χωριό σου barista ρε;;".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να γράψεις ότι σε πήρανε για μπουφετζή ή καφετζή στην καλύτερη, μην έχουμε πάλι αυτά που είχαμε με την 

κοπελίτσα που έκανε το λάθος και έγραψε barista και βγήκαν όλοι εδώ μέσα να την ξεχέσουν επειδή είναι "ψώνιο και φαντασμένη"

και "είχατε και στο χωριό σου barista ρε;;".

 

Εγώ online δήλωσα για τη θέση του "barista", για αυτό το έβαλα και σε εισαγωγικά. Αλλά ναι, κατ'ουσίαν αυτό είναι, καφετζής και μπουφετζής.

 

Tι πλεονεκτηματα να εχει ενας ''barista'' ως προς τι ?

 

Και καλά, λένε στη σελίδα, ότι έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, δωρεάν ροφήματα, έκπτωση σε εξοπλισμό, πληρωμένες διακοπές κ.α.. Δεν ξέρω σίγουρα, απλώς θέλω να δω εάν ισχύει και σε τι βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

part time θα σε πάρουν έτσι κι αλλιώς. 250 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος είναι καθαρά, αλλά δεν θυμάμαι για να σου πω στα σίγουρα). έχεις επιπλέον ιδιωτική ασφάλεια. Δεν θα πας για συνέντευξη στον Άλιμο στο Μαρινόπουλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

part time θα σε πάρουν έτσι κι αλλιώς. 250 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος είναι καθαρά, αλλά δεν θυμάμαι για να σου πω στα σίγουρα). έχεις επιπλέον ιδιωτική ασφάλεια. Δεν θα πας για συνέντευξη στον Άλιμο στο Μαρινόπουλο; 

Όχι, θεσσαλονίκη μένω και για τη συνέντευξη θα παω σε ενα κατάστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θεσσαλονίκη μένω και για τη συνέντευξη θα παω σε ενα κατάστημα

Αν σε παρουν, πες μας σε ποιο θα σαι να σου κανουμε σεφτέ!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μονίμως άδεια τα βλέπω, το ίδιο και μερικά McDonald's. Τι διαόλο; Ξέπλυμα κάνουν;

Και καλά, θέμα πρεστίζ, ότι έχουν ΚΑΙ εκεί καταστήματα, στο Ηράκλειο τα μακ είναι σαν την άγρια δύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα/ Καλησπέρα.

 

Λοιπόν, πριν μερικούς μήνες είχα στήλει online το βιογραφικό μου και έκανα αίτηση στα Starbucks για τη θέση του "barista". Πρόχθες με πήρε τηλέφωνο ο υπεύθυνος ενός καταστήματος Starbucks και μου είπε να κανονίσουμε συνέντευξη για την Τετάρτη. Για μένα είναι η πρώτη δουλειά τέτοιου βαθμού (δηλαδή έχω δουλέψει μόνο σε συγκυριακές εργασίες και για ελαχιστο χρονικό διάστημα - λίγες μέρες). Επίσης, είμαι φοιτήτης και χρονικά δεν γνωρίζω πως θα βολεύει. Anyway, θέλω να μάθω πόσο θα είναι ο μισθός και εάν μπορώ να εργαστώ part-time. Στο βιογραφικό μου είναι εμφανές ότι είμαι φοιτητής, άρα ο υπεύθυνος το γνωρίζει. Ακόμα, εάν μπορείτε να μου πείτε, ποια είναι τα δικαιώματα μου σε αυτή τη δουλειά και τι πλεονεκτήματα έχω. Το βρίσκετε λογικό να ρωτήσω στην συνέντευξη αυτές τις ερωτήσεις ή θα κάνει κακή εντύπωση; Και, επίσης, εάν γνωρίζετε τι γίνεται με την ασφάληση σε τέτοια περίπτωση και τη δήλωση μου ως εργαζόμενός τους.

 

Ευχαριστώ

Ειχα παει για δουλεια στα σταρμπακς καθως και δουλευαν συμφητητες μου οταν σπουδαζα.Εγω επειδη ειχα δουλεια ηδη μετα απο το δοκιμαστικο ειδα καποια πραγματτα που δεν μου αρεσαν οποτε και δεν πηγα για δουλεια.Λοιπον απο χρηματα πληρωναν αρκετα καλα εως και το 2010 τωρα δεν γνωριζω, τους περισσοτερους τους επερναν με ημιαπασχοληση για να τους δινουν τα μισα ενσημα και δουλευαν 39 ωρες την εβδομαδα το οποιο ειναι και ανωτατο νομιμο

 

 

(Μετα τις στανταρ υπερωριες 39ωρες την εβδομαδα οπως προειπα τοτε εδιναν γυρω στα 750-830 ) πολλα αλλαξαν απο τοτε βεβαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...