Προς το περιεχόμενο

Μισθός στα Starbucks


Leonthebest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω νομίζω θα ήταν πιο λογικό να έχουμε τον κατώτατο μισθό της Ελβετίας ή της Δανίας ή της Φιλανδίας ή της Νορβηγίας ή της Αυστρίας

 

Αποσο θυμάμαι έχουν καλούς μισθούς.

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ για περίμενε όμως, 9 χώρες στην ΕΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΩΤΑΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ. Οι μισθοί καθορίζονται βάσει προσφοράς / ζήτησης και όχι βάσει πελατειακών συνθηκών.  Ο μισθός ανεβαίνει με την ανταγωνιστικότητα και όχι με νομοθετικές πράξεις.

 

Οπότε αν θέλετε να δειτε την ανταγωνιστικότητα της Ελλάδος, πόσο πιστεύεται θα ήταν ο μισθός που θα έπαιρνε ο κόσμος? 500? 1000? 3000? ή μήπως 100€?

 

http://www.acci.gr/acci/Portals/0/Departments/keme/national/katotatoiMisthoi2012.pdf

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον φορολογειται σωστά κάποιος ας πέρνει και 100k το χρόνο. Το θέμα είναι ότι ολοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν <10k εισόδημα ενώ βγάζουν τα 10πλασια όπως και όλοι οι γιατροί πολιτικοί μεγάλο δικηγόροι λαμογια δημοσιου κτλ. Πως να πάει μετά μπροστά το κράτος με αυτούς τους Καραγκιόζηδες? Κάθονται τα ζώα και μειώνουν τους κατώτατους μισθούς βάζουν ένα σωρό φόρους και γενικά ανεβαίνει το κόστος ζωής στην Ελλάδα συνεχώς και όλοι με τα εκατομμύρια την έχουν κάνει για έξω ενώ χρωστάνε εκατομμύρια φόρους. Πότε δεν προκειτε να πάμε έτσι μπροστά ούτε σε 1000 χρόνια.

 

Προχθές σε κατάστημα carrefour ζηταγαν υπάλληλο για 4ωρο με 180ευρω το μήνα. 2 ευρώ την ώρα δηλαδή και ζήτημα αν βγάζεις και τις βενζίνες. Και μιλάνε και οι αθλιοι δημόσιοι υπάλληλοι με τα 800+ καθαρά κάθε μήνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός μισθός πρέπει να είναι διαμορφωμένος με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς ένας άνθρωπος. Δεν είχαν όλοι την "τύχη" να γεννηθούν κάτω από καλές συνθήκες και να μπορέσουν όλοι να σπουδάσουν. Δεν είναι λίγοι αυτοί οι άνθρωποι και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει για ποιο λόγο δεν κατάφεραν να μπορέσουν να εξελίξουν τη ζωή τους. Ολοι χρειάζονται, δουλειές για να κάνει κάποιος υπάρχουν και όλοι πρέπει να έχουν ένα αξιοπρεπές εισόδημα για να μπορέσουν τουλάχιστον να υποστηρίξουν τον εαυτό τους. 

 

Με 500 ή λιγότερο πως ακριβώς θα μπορέσει να υποστηρίξει τον εαυτό του; Εχουμε καταντήσει να ψάχνουμε φαντάσματα, να θεωρούμε τους μισθούς πάνω από 800 "εξωφρενικούς", να θεωρούμε την δημιουργία οικογένειας πολυτέλεια και άλλα τέτοια ωραία. Εγώ το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Οταν θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να εξευτελίσω τον εαυτό μου για μερικές πενταροδεκάρες θα προτιμήσω να ακολουθήσω άλλο μονοπάτι...όποιο και αν είναι αυτό. Αν είναι να είσαι ξεφτίλας τότε ας είσαι ξεφτίλας με φράγκα στην τσέπη. Ταυτόχρονα ξεφτίλας ΚΑΙ χωρίς στον ήλιο μοίρα...not a good deal my friend...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός μισθός πρέπει να είναι διαμορφωμένος με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς ένας άνθρωπος. Δεν είχαν όλοι την "τύχη" να γεννηθούν κάτω από καλές συνθήκες και να μπορέσουν όλοι να σπουδάσουν. Δεν είναι λίγοι αυτοί οι άνθρωποι και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει για ποιο λόγο δεν κατάφεραν να μπορέσουν να εξελίξουν τη ζωή τους. Ολοι χρειάζονται, δουλειές για να κάνει κάποιος υπάρχουν και όλοι πρέπει να έχουν ένα αξιοπρεπές εισόδημα για να μπορέσουν τουλάχιστον να υποστηρίξουν τον εαυτό τους. 

 

Με 500 ή λιγότερο πως ακριβώς θα μπορέσει να υποστηρίξει τον εαυτό του; Εχουμε καταντήσει να ψάχνουμε φαντάσματα, να θεωρούμε τους μισθούς πάνω από 800 "εξωφρενικούς", να θεωρούμε την δημιουργία οικογένειας πολυτέλεια και άλλα τέτοια ωραία. Εγώ το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Οταν θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να εξευτελίσω τον εαυτό μου για μερικές πενταροδεκάρες θα προτιμήσω να ακολουθήσω άλλο μονοπάτι...όποιο και αν είναι αυτό. Αν είναι να είσαι ξεφτίλας τότε ας είσαι ξεφτίλας με φράγκα στην τσέπη. Ταυτόχρονα ξεφτίλας ΚΑΙ χωρίς στον ήλιο μοίρα...not a good deal my friend...

 

Τι σε κάνει να πιστευεις πως ανήκεις στο τέρμα δεξιά μέρος του ακόλουθου γραφήματος? Όσοι είναι αριστερα του γραφήματος δεν είναι άνθρωποι? Δεν ζουν? δεν κάνουν οικογένειες?

 

Ή μήπως χρειάζονται υποδομές για να ανέβει ο κατώτατος μισθός και δεν είναι απλά μια υπογραφή...? Μήπως για να κερδίσεις κάτι πρέπει να προσπαθήσεις και λίγο και να αποδείξεις την αξία σου?

 

Ή μήπως τελικά όλοι οι εργαζόμενοι θα επρεπε να παίρνουν τα ίδια, είτε καθονται είτε όχι, είτε έχουν σπουδάσει 200 χρόνια είτε όχι κλπ?

 

Minimum_wages%2C_July_2014_%281%29_%28EU

Και ακόμα πιο χαρακτηριστικό διάγραμμα ->Κατώτατοι μισθοί εκφρασμένοι σε μονάδες αγοραστικής δύναμης (2014)

 

 

Minimum_wages%2C_July_2014_%281%29_%28PP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει υποδομές; Ο ιδιωτικός τομέας θέλει υποδομές; Οταν κατάστημα όπως Starbucks, Zara, whatever πουλάει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ στη χώρα μου με λιγότερο προσωπικό, με περισσότερες εργατοώρες και με πολύ χαμηλότερο μισθό από αντίστοιχες "καλοπληρωμένες" χώρες που ακριβώς διαφέρει ο barista από το ένα κατάστημα στο άλλο μεταξύ αυτών των χωρών; Παίρνω για παράδειγμα τον barista γιατί είναι του θέματος μη ειδικευμένη δουλειά (όλοι μπορούν να γίνουν αν θέλουν) και να συγκρίνουμε με άλλους. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μπαρίστα της Ελλάδας πρέπει να παίρνει 280 ευρώ (ο μερικής απασχόλησης) και ο αντίστοιχος Λουξεμβούργιος να παίρνει 900; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει υποδομές; Ο ιδιωτικός τομέας θέλει υποδομές; Οταν κατάστημα όπως Starbucks, Zara, whatever πουλάει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ στη χώρα μου με λιγότερο προσωπικό, με περισσότερες εργατοώρες και με πολύ χαμηλότερο μισθό από αντίστοιχες "καλοπληρωμένες" χώρες που ακριβώς διαφέρει ο barista από το ένα κατάστημα στο άλλο μεταξύ αυτών των χωρών; Παίρνω για παράδειγμα τον barista γιατί είναι του θέματος μη ειδικευμένη δουλειά (όλοι μπορούν να γίνουν αν θέλουν) και να συγκρίνουμε με άλλους. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μπαρίστα της Ελλάδας πρέπει να παίρνει 280 ευρώ (ο μερικής απασχόλησης) και ο αντίστοιχος Λουξεμβούργιος να παίρνει 900;

καλα μην συγκρινουμε το Λουξεμβουργο με την Ελλαδα...μιλαμε για κολοσσους οι εταιριες που λες....ΑΛΛΑ ακομα κι αυτες οι εταιριες προσαρμοζονται σην οικονομια της χωρας μας....οποτε πρακτικα δε μπορει ο ελληνας να παρει σ αυτες τις εταιριες τον μισθο που θα παρει ενας Λουξεμβουργιος εκει...μπορει στο εξωτερικο αυτες οι εταιριες να κανουν τζιρο δισεκατομμυριων αλλα δεν ειναι χαζοι..εκμεταλευονται τις καταστασεις εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει υποδομές; Ο ιδιωτικός τομέας θέλει υποδομές; Οταν κατάστημα όπως Starbucks, Zara, whatever πουλάει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ στη χώρα μου με λιγότερο προσωπικό, με περισσότερες εργατοώρες και με πολύ χαμηλότερο μισθό από αντίστοιχες "καλοπληρωμένες" χώρες που ακριβώς διαφέρει ο barista από το ένα κατάστημα στο άλλο μεταξύ αυτών των χωρών; Παίρνω για παράδειγμα τον barista γιατί είναι του θέματος μη ειδικευμένη δουλειά (όλοι μπορούν να γίνουν αν θέλουν) και να συγκρίνουμε με άλλους. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μπαρίστα της Ελλάδας πρέπει να παίρνει 280 ευρώ (ο μερικής απασχόλησης) και ο αντίστοιχος Λουξεμβούργιος να παίρνει 900; 

 

 

Αδυνατείς να δεις για πιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά στους μισθούς; 

Να σου δώσω μια πολύ μικρή ώθηση σκέψης.

1) Ενοίκια

2) Ασφάλεια υγείας

κ.α.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O απλος senior με 5+ χρονια προυπηρεσια θα εννοεις . Γιατι ο απλος junior, OXI δεν παιρνει ουτε τα μισα απο αυτα που ανεφερες. 

 

Απο προσωπικη γνωση και απο συζητησεις με φιλους σε αλλες χωρες τα site που αναφερουνε μεσους μισθους ανα επαγγελμα δινουν ~30%, 40% πανω απο τους πραγματικους μισθους. Η τους μισθους senior τους προβαλουν σαν junior αμα προτιμας.

   Αλλα οχι, εκτος αμα εισαι legendary προγραμματιστης, σαν Junior 65k μονο Ελβετια και Αμερικα θα παρεις. 

 

Εξαρτάται πάντα την εταιρία, θέση και το τί ακριβώς παράγει η εταιρία. Σε software εταιρίες, μόνιμες θέσεις, είναι περίπου όπως τα λες.

Σε π.χ. ναυτηλιακή, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Όπως φυσικα και στην περιοχή του contracting.

Γι αυτό στο εξωτερικό (Σουηδία, Δανία, Αγγλία που έχω ιδία άποψη), αν θες να βγάλεις λεφτά, δεν πας σε software εταιρία ως προγραμματιστής. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ακόμα πιο χαρακτηριστικό διάγραμμα ->Κατώτατοι μισθοί εκφρασμένοι σε μονάδες αγοραστικής δύναμης (2014)

 

 

Minimum_wages%2C_July_2014_%281%29_%28PP

 

11 τοκογλύφοι δανειστές είναι κατω από εμάς ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει υποδομές; Ο ιδιωτικός τομέας θέλει υποδομές; Οταν κατάστημα όπως Starbucks, Zara, whatever πουλάει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ στη χώρα μου με λιγότερο προσωπικό, με περισσότερες εργατοώρες και με πολύ χαμηλότερο μισθό από αντίστοιχες "καλοπληρωμένες" χώρες που ακριβώς διαφέρει ο barista από το ένα κατάστημα στο άλλο μεταξύ αυτών των χωρών; Παίρνω για παράδειγμα τον barista γιατί είναι του θέματος μη ειδικευμένη δουλειά (όλοι μπορούν να γίνουν αν θέλουν) και να συγκρίνουμε με άλλους. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μπαρίστα της Ελλάδας πρέπει να παίρνει 280 ευρώ (ο μερικής απασχόλησης) και ο αντίστοιχος Λουξεμβούργιος να παίρνει 900; 

 

Ειλικρινά χάνεις άπειρες παραμέτρους που διαμορφώνουν ένα μισθό!!!

 

Ο ιδιωτικός τομές για να κινηθεί, οπότε και να κινηθεί το χρήμα, πρέπει να έχεις χρήμα να κινείται. Για να υπάρχει αυτό το χρήμα, πρέπει άλλες χώρες να στέλνουν τα χρήματα τους με κάποιον τρόπο σε εσένα. Ποιοι τρόποι?

 

1) πρέπει να τους πουλάς κάτι και να το αγοράζουν και έτσι να έρχονται τα χρήματα στη χώρα σου

2) πρέπει τα χρήματα που έρχονται στη χώρα σου, α) να μην φευγουν εκτός β) ο κόσμος που τα έχει να νιώθει σιγουριά για το αύριο, οπότε να μην νιώθει την ανάγκη της αποταμίευσης για λόγους ασφαλείας.

 

Σαν ΅Ελλάδα δεν πουλάμε τίποτα, δεν παράγουμε τίποτα, οι μισοί στέλνουν τα χρήματα που βγάζουν στις χώρες τους, οι άλλοι μισοί ότι έχουν το αποταμιεύουν .

 

Απλοικό παράδειγμα. Τι αξία έχουν 1000 ευρώ σε ένα συρτάρι? ΚΑΜΙΑ. Είναι σαν να μην υπάρχουν αν δεν χρησιμοποιούνται. Αν όμως με το 1000άρικο αγόραζες ενα Ελληνικό στρώμα, το 23% θα πήγαινε στο κράτος και θα το διέθετε ξανά και το 33% στο κράτος πάλι σαν φόρος εισοδήματος του παραγωγού. Τα υπόλοιπα θα γύρναγαν στην ελληνική αγορά πάλι με τις ίδιες φορολογίες. Αν το στρώμα ήταν απο άλλη χώρα, τα υπόλοιπα θα πήγαιναν στην άλλη χώρα. Αν πουλάγαμε στρώματα στο εξωτερικό, θα παίρναμε τα εκεί υπόλοιπα των πωλήσεων μας.

 

Αν αυτό επαναληφθεί 2-3 φορές με το ίδιο 1000άρικο, στο τέλος θα έχει γυρίσει όλο στην αγορά. Αν το 1000αρικο είναι στο συρτάρι, απλά δεν υπάρχει. Δεν υπήρξε ποτέ

 

Οπότε λεφτά ούτε υπάρχουν, ούτε θα υπάρξουν ποτέ αν δεν αλλαχθεί η φιλοσοφία όλης της Ελλάδος. Ακόμα και τίποτα να μην χρωστάγαμε, σε ένα χρόνο πάλι μέσα θα ήμασταν με τις παρούσες συνθήκες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πάντα την εταιρία, θέση και το τί ακριβώς παράγει η εταιρία. Σε software εταιρίες, μόνιμες θέσεις, είναι περίπου όπως τα λες.

Σε π.χ. ναυτηλιακή, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Όπως φυσικα και στην περιοχή του contracting.

Γι αυτό στο εξωτερικό (Σουηδία, Δανία, Αγγλία που έχω ιδία άποψη), αν θες να βγάλεις λεφτά, δεν πας σε software εταιρία ως προγραμματιστής. :)

Σαφεστατα, αλλα δεν θα πας σε αυτες τις εταιριες fresh out of college, αλλα με εστω λιγα χρονακια εμπειριας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πάντως ότι τα προηγούμενα χρόνια πολλοί παίρνανε αρκετά λεφτά χωρίς να τα αξίζουν ή να έχουν τα αντίστοιχα προσόντα...έκανες μια δουλειά κι έπαιρνες 800-900-1000+€ χωρίς προσόντα ουσιαστικά....(γνώμη μου). Δεν λέω ότι είναι καλύτερο αυτό που συμβαίνει τώρα αλλά κάπου είχαμε "καλομάθει" στα εύκολα 1000άρικα....Σε συνδυασμό με μια σταθερότητα - άνεση που υπήρχε σε πολλές οικογένειες καταλήξαμε όλοι με αυτοκίνητα στα 18, ακριβά ρούχα, καλά κινητά, να μένουμε μόνοι μας, ακριβές διακοπές κάθε χρόνο κλπ.

 

Τώρα μας ήρθε λίγο ξαφνικό γιατί νομίζαμε ότι με δύο αγγλικά και λίγο office θα παίρνουμε 1000€...θεωρούμε το υψηλό ως δεδομένο....

 

 

(ξέρω ότι αρκετοί θα διαφωνήσουν και ίσως παρεξηγηθούν κιόλας αλλά είναι προσωπική μου γνώμη με βάση τις εμπειρίες μου :)  )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα, αλλα δεν θα πας σε αυτες τις εταιριες fresh out of college, αλλα με εστω λιγα χρονακια εμπειριας. 

Εξαρτάται πόσο καλός είσαι, αν έχεις τις γνώσεις για το τί ζητά η αγορά εργασίας, και σου κόβει να κάνεις αυτή την καριέρα :)

 

Για το τί ζητά η αγορά εργασίας, θα δεις ότι έχω πάψει να δίνω συμβουλές για προγραμματισμό στην άλλη κατηγορία συζήτησης εκεί, γιατί όλοι οι ζηλωτές της C++ & Java καίνε στην πυρά σε όποιον λέει "ASP.NET MVC".

 

 

11 τοκογλύφοι δανειστές είναι κατω από εμάς ?

 

Αναλογικά οι μισθοί στις χώρες αυτές, επιτρέπουν καλύτερη αγοραστική δύναμη από την Ελλάδα, γιατί είτε έχουν δικό τους νόμισμα, είτε χαμηλότερες τιμές.

Τράβα Βουλγαρία ή Τουρκία με 750 ευρώ μισθό, και πες μου αν η αγοραστηκή σου δύναμη δεν είναι μεγαλύτερη από την Ελλάδα με τα ίδια λεφτά.

 

Μην βλέπεις τα πάντα με πραγματικούς αριθμούς. Ελλάδα την δεκαετία του 90, έπερνα αρχικό μισθό 170Κ δρχ (500 ευρώ περίπου) και ήμουν υπερβολικά άνετος. Και όταν έφυγα από Ελλάδα το 2003, έπερνα 1200 ευρώ και η αγοραστική μου δύναμη δεν είχε πολλαπλασιαστεί. Ελάχιστα καλύτερα από το 1997 μόνο. Αυτό τα λέει όλα.

 

Και την διαφορά την βλέπει αυτή κάποιος και στην Αγγλία. £30Κ ετήσιος μισθός στο Λονδίνο, δεν φτάνει για φυστίκια, και ο ίδιος στο Leeds, Hull, περνάς άνετα με δικό σου σπίτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά χάνεις άπειρες παραμέτρους που διαμορφώνουν ένα μισθό!!!

 

 

Καταλαβαίνω ότι το βάζω πολύ μπακαλίστικα  και γενικότερα συμφωνούμε στο όλο θέμα αλλά το point μου δεν ήταν αν αξίζει ή όχι κάποιος κάποια χρήματα. Το point μου ήταν ότι ΟΠΟΙΑ δουλειά και αν κάνει κάποιος ως εργοδοτούμενος με ότι προσόντα και να διαθέτει θα πρέπει να έχει έναν μισθό διαμορφωμένο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μπορεί να ζει με αξιοπρέπεια με μια μόνο δουλειά. Θέλεις αυτό να το μεταφράσεις σε απόλυτους αριθμούς ή κουπονάκια ή άλλες ευκολίες/παροχές (παράδειγμα να μπορούν αυτοί που έχουν κάτω από 6000 ευρώ το χρόνο να ψωνίζουν από τα στρατιωτικά πρατήρια) όπως θες πες το. 

 

Δεν γίνεται ρε φίλε να θεωρείται πλέον πολυτέλεια η οικογένεια. Δεν σου κάθεται αυτό κάπως; Εκτός και αν παίρνεις παράδειγμα και ζηλεύεις από άλλες χώρες "φυτώρια" που έχουν τα παιδιά τους μέσα στην πείνα και τη φτώχια και νομίζεις ότι κάτι τέτοιο είναι ιδανικό γιατί...δεν το αξίζουν οι χώρες/άνθρωποι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι το βάζω πολύ μπακαλίστικα  και γενικότερα συμφωνούμε στο όλο θέμα αλλά το point μου δεν ήταν αν αξίζει ή όχι κάποιος κάποια χρήματα. Το point μου ήταν ότι ΟΠΟΙΑ δουλειά και αν κάνει κάποιος ως εργοδοτούμενος με ότι προσόντα και να διαθέτει θα πρέπει να έχει έναν μισθό διαμορφωμένο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να μπορεί να ζει με αξιοπρέπεια με μια μόνο δουλειά. Θέλεις αυτό να το μεταφράσεις σε απόλυτους αριθμούς ή κουπονάκια ή άλλες ευκολίες/παροχές (παράδειγμα να μπορούν αυτοί που έχουν κάτω από 6000 ευρώ το χρόνο να ψωνίζουν από τα στρατιωτικά πρατήρια) όπως θες πες το. 

 

Δεν γίνεται ρε φίλε να θεωρείται πλέον πολυτέλεια η οικογένεια. Δεν σου κάθεται αυτό κάπως; Εκτός και αν παίρνεις παράδειγμα και ζηλεύεις από άλλες χώρες "φυτώρια" που έχουν τα παιδιά τους μέσα στην πείνα και τη φτώχια και νομίζεις ότι κάτι τέτοιο είναι ιδανικό γιατί...δεν το αξίζουν οι χώρες/άνθρωποι εκεί.

Θυμάσαι πριν λίγα χρόνια το πλέον αστείο "Γενιά των 700"?

 

Αν δεν αλλάξει ριζικά η χώρα και οι φιλοσοφίες της, σε λίγο καιρό θα γελάς με το "γενιά των 400" και θα εύχεσαι να το είχες ;)

 

Σωστά τα λες εσύ και μπράβο που προβληματίζεσαι. Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι Έλληνες δεν ξέρουν βασικά μαθηματικά δημοτικού και δεν καταλαβαίνουν τίποτα παρά το θέλω μισθό Χ χωρίς καμία αλλη παράμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...