Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2015 - Μικροερωτήσεις


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην δεύτερη σελίδα αναφέρει ότι εκδόθηκε 26 Μαρτίου 2014 άρα είναι όντως το περσινό.

 

Άσε που το υπογράφει ο Θεοχάρης  :-D 

Και το λέει ξεκάθαρα ότι αφορά τα εισοδήματα του 2013 (οικονομικό έτος 2014 = εισοδήματα αποκτηθέντα το 2013)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι φυσικά :P

 

Πραγματικό εισόδημα = 0 άρα πραγματικό εισόδημα < τεκμαρτό εισόδημα άρα μήπως πρέπει να μπουν αποδείξεις σε ποσοστού του τεκμαρτού?

 

 

χαιρετω. πηρα διαζυγιο φετος (προ ενος μηνα εκδοθηκε το τελικο χαρτη εκδικασης) και ηρθε η ωρα να κανω τη δηλωση για το Ε1 του 2014.

Πρεπει να δηλωσω στην εφορια πως ειμαι σε διασταση(διαζυγιο) ωστε να κανω τη δηλωση ξεχωριστα η θα κανω τη δηλωση ως παντρεμενος? (δεδομενου πως η δηλωση θα αφορα το οικονομικο ετος 2014 οπου ημουν παντρεμενος).

 Το χρονικό σημείο αναφοράς είναι η στιγμή της υποβολής. Ως εκ τούτου, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ξεχωριστές δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πραγματικό εισόδημα = 0 άρα πραγματικό εισόδημα < τεκμαρτό εισόδημα άρα μήπως πρέπει να μπουν αποδείξεις σε ποσοστού του τεκμαρτού?

 

Λογικά ναι, έτσι ήταν και πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κωδικο με τους τοκους τραπεζας μου βγαζει συνολο οτι πηρα περιπου 3,50€ & φορος που παρακρατηθηκε περιπου 0,50€.

Εγω στο πεδιο θα γραψω τα 3,50€ η 3,50-φορο= 3€?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην online εφαρμογη υπολογισμου φορου

http://www.taxnews.info/demo/

 

Αν βαλεις ενα σπιτι πχ. 80τμ. στην πιο φτηνη τιμη ζωνης σου βγαζει τεκμαρτο 3200€, και πρεπει να βαλεις και 320€ αποδειξεις για να μη πληρωσεις φορο 70€...

 

Ειναι δυνατον? μηπως εχουν κανει λαθος? Αφορολογητο δεν υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην online εφαρμογη υπολογισμου φορου

http://www.taxnews.info/demo/

 

Αν βαλεις ενα σπιτι πχ. 80τμ. στην πιο φτηνη τιμη ζωνης σου βγαζει τεκμαρτο 3200€, και πρεπει να βαλεις και 320€ αποδειξεις για να μη πληρωσεις φορο 70€...

 

Ειναι δυνατον? μηπως εχουν κανει λαθος? Αφορολογητο δεν υπαρχει?

 

 

Αν δεν βαλεις τις απαιτουμενες αποδειξεις νομιζω χανεις την εκπτωση φορου που νομιζω ειναι 2.200 ευρω. Αφορολογητο δεν υπαρχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαλεις τις απαιτουμενες αποδειξεις νομιζω χανεις την εκπτωση φορου που νομιζω ειναι 2.200 ευρω. Αφορολογητο δεν υπαρχει .

 

Ποτε καταργηθηκε?

Αν βαλεις τις απαιτουμενες αποδειξεις σου λεει 0 φορος, αν δε τις βαλεις σου λεει 70€ φορος.

 

Αν δηλωσεις λεει εισοδημα απο τοκους 1500€(225 το φορο), δηλωσεις και το πιο πανω σπιτι, σου βγαζει φορο 685€, και δε χρειαζονται αποδειξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64159231

 

 

ΜΙΣΘΩΤΟΙ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ
Εκπτωση φόρου μέχρι 2.100 ευρώ μέσω αποδείξεων

Εκπτωση φόρου μέχρι 2.100 ευρώ μέσω αποδείξεων θα έχουν οι μισθωτοί και συνταξιούχοι, ενώ για πρώτη φορά θα φορολογηθούν ως εισόδημα από μισθό οι παροχές σε είδος από τις επιχειρήσεις σε εργαζόμενους και οι τόκοι.

Αποδείξεις: Οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι για να εξασφαλίσουν την έκπτωση φόρου των 2.100 ευρώ θα πρέπει να έχουν αποδείξεις που αντιστοιχούν σε ποσοστό 10% του δηλούμενου και φορολογούμενου ατομικού εισοδήματος και μέχρι του ποσού των 10.500 ευρώ. Αν για παράδειγμα ένας συνταξιούχος έχει 6.000 ευρώ από σύνταξη και 3.600 ευρώ (300Χ12) από ενοίκια, οι αποδείξεις που θα πρέπει να δηλώσει είναι 600 ευρώ (6.000 Χ 10%). Αν συλλέξουν περισσότερες αποδείξεις δεν έχουν κανένα όφελος. Αντίθετα, αν το ποσό των προσκομιζόμενων αποδείξεων δαπανών του φορολογουμένου είναι μικρότερο από το ποσό που απαιτείται, επιβάλλεται φόρος με συντελεστή 22% επί της διαφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι χρειαζεται να εχουν αποδειξεις εκτος απο τους Ελευθερους επαγγελματιες.

Εαν το εισοδημα σου ειναι μεγαλυτερο απο το τεκμαρτο τοτε το 10% του εισοδηματος.Εαν εχεις 0 εισοδημα η εστω μικροτερο απο το τεκμαρτο τοτε το 10% του τεκμαρτου σε αποδειξεις.

Αφορολογητο ουσιαστικα ΥΠΑΡΧΕΙ οταν εχεις εκπτωση φορου για τα πρωτα 2100€ που σημαινει περιπου 9500€ εισοδημα η τεκμαρτα.

Αλλα αυτα ειναι ΜΟΝΟ για μισθωτους και συνταξιουχους..

Γιατι εγω που ειμαι ανεργος πχ και εχω εισοδημα απο ενοικιο γελοιο και ειναι μικροτερο απο τα τεκμαρτα που την εφαγα στον κωλο περσι με 450€ εφορια και αλλα τοσα ενδια και φετος ακομα χειροτερα αφου θα με παει με 11% το ενοικιο και το υπολοιπο ποσο μεχρι το τεκμαρτο με 26%!!!!!

 

Η ΕΛΠΙΔΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι χρειαζεται να εχουν αποδειξεις εκτος απο τους Ελευθερους επαγγελματιες.

Εαν το εισοδημα σου ειναι μεγαλυτερο απο το τεκμαρτο τοτε το 10% του εισοδηματος.Εαν εχεις 0 εισοδημα η εστω μικροτερο απο το τεκμαρτο τοτε το 10% του τεκμαρτου σε αποδειξεις.

Αφορολογητο ουσιαστικα ΥΠΑΡΧΕΙ οταν εχεις εκπτωση φορου για τα πρωτα 2100€ που σημαινει περιπου 9500€ εισοδημα η τεκμαρτα.

Αλλα αυτα ειναι ΜΟΝΟ για μισθωτους και συνταξιουχους..

Γιατι εγω που ειμαι ανεργος πχ και εχω εισοδημα απο ενοικιο γελοιο και ειναι μικροτερο απο τα τεκμαρτα που την εφαγα στον κωλο περσι με 450€ εφορια και αλλα τοσα ενδια και φετος ακομα χειροτερα αφου θα με παει με 11% το ενοικιο και το υπολοιπο ποσο μεχρι το τεκμαρτο με 26%!!!!!

 

Η ΕΛΠΙΔΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ!!

 

 

Ετσι δυστυχως !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι χρειαζεται να εχουν αποδειξεις εκτος απο τους Ελευθερους επαγγελματιες.

Εαν το εισοδημα σου ειναι μεγαλυτερο απο το τεκμαρτο τοτε το 10% του εισοδηματος.Εαν εχεις 0 εισοδημα η εστω μικροτερο απο το τεκμαρτο τοτε το 10% του τεκμαρτου σε αποδειξεις.

Αφορολογητο ουσιαστικα ΥΠΑΡΧΕΙ οταν εχεις εκπτωση φορου για τα πρωτα 2100€ που σημαινει περιπου 9500€ εισοδημα η τεκμαρτα.

Αλλα αυτα ειναι ΜΟΝΟ για μισθωτους και συνταξιουχους..

Γιατι εγω που ειμαι ανεργος πχ και εχω εισοδημα απο ενοικιο γελοιο και ειναι μικροτερο απο τα τεκμαρτα που την εφαγα στον κωλο περσι με 450€ εφορια και αλλα τοσα ενδια και φετος ακομα χειροτερα αφου θα με παει με 11% το ενοικιο και το υπολοιπο ποσο μεχρι το τεκμαρτο με 26%!!!!!

 

Η ΕΛΠΙΔΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ!!

 

Aς αφησουμε τις αποδειξεις, γιατι αυτες δε μας προβληματιζουν.

Τα τεκμαρτα ποια ειναι? Υπαρχει καποια λιστα?

Αυτα που αναφερονται εδω ειναι λαθος? Προσεξε εκει που λεει

Εισοδήματα από τόκους - ακίνητα. Εξαιρούνται από τα ελάχιστα τεκμήρια διαβίωσης των 3.000 και των 5.000 ευρώ όσοι δηλώνουν εισοδήματα μόνο από τόκους και ακίνητα. Η διάταξη αυτή θα ισχύσει για τα εισοδήματα του 2014, δηλαδή θα ληφθεί υπόψη κατά την εκκαθάριση των φορολογικών δηλώσεων που θα υποβληθούν. Με τη ρύθμιση αυτή ευνοούνται πολλοί φορολογούμενοι που το 2014 εισέπραξαν χαμηλά εισοδήματα και θα καλούνταν φέτος να πληρώσουν σημαντικά ποσά φόρου βάσει τεκμηρίων. Οι φορολογούμενοι αυτοί, λόγω των πολύ χαμηλών πραγματικών εισοδημάτων τους, θα φορολογούνταν βάσει τεκμηρίων διαβίωσης ως έχοντες εισοδήματα από επιχειρηματική δραστηριότητα και θα πλήρωναν φόρο 26% επί τεκμαρτών εισοδημάτων.

Επεξ/σία από iordanis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα του taxis.net που συμπληρώνεις την δήλωση υπάρχει τρόπος να δεις πoιό είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις προτού υποβάλλεις την δήλωση;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα του taxis.net που συμπληρώνεις την δήλωση υπάρχει τρόπος να δεις πoιό είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις προτού υποβάλλεις την δήλωση;   

 

 

Ναι οταν πατησεις "Υποβολη" σου λεει αν ειναι χρεωστικο ή πιστωτικο και το ποσο .

Μπορεις να συνεχισεις με οριστικοποιηση ή να γυρισεις πισω. Αν ειναι πιστωτικο σου ζηταει υποχρεωτικα και IBAN Τραπεζικου λογαριασμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...