Προς το περιεχόμενο

Δέκτης Wi-Fi WIDAC - crystal audio 19.95€ [ΤΕΛΟΣ - 25% πανω πηγε η τιμη]


archimidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραψα και παραπάνω το δοκίμασα εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης προχώρησα και λίγο παραπέρα. Μπήκα μέσω telnet στο WiDAC (κωδικός root και password ifconfig) και έκανα τις παρακάτω αλλαγές στο αρχείο /etc/config/ushare

config 'ushare'
        option 'username' 'nobody'
        option 'servername' 'WiDAC'
        option 'interface' 'wlan1'
        option 'content_directories' '/tmp/mnt/disk-a1'
        option 'disable_telnet' '1'
        option 'disable_webif' '1'
        option 'enabled' '1'

Πλέον μπορούμε να δούμε τα περιεχόμενα του usb και μπορούμε να παίξουμε τα τραγούδια μας που βρίσκονται σε αυτό!

φιλε που βλεπεις τα αρχεια και πως κανουμε edit το αρχειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια βοηθηστε με τωρα οσοι μπορειτε πως να κανω το  update  fw?ειμαι τελειος ασχετος

ζηταω βοηθεια  !

Από το ίδιο το site της Crystal Audio μπορείς να βρεις τις οδηγίες: http://www.crystalaudio.gr/Downloads/Downloads-Material.aspx, κατεβάζεις το αρχείο αναβάθμισης για το WiDAC και χρησιμοποιείς τις αναλυτικές οδηγίες που έχει μέσα.

 

@soulfree90,

χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, θεωρώ πως οι οδηγίες που έδωσα ήταν κατατοπιστικές. Επειδή μιλάμε για edit αρχείων του rootfs του WiDAC, καλό θα ήταν κάποιος να γνωρίζει τι κάνει αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος να γίνει η συσκευή bricked. Ουσιαστικά πρέπει να βρεις την ip του WiDAC στο δίκτυο σου (ή να χρησιμοποιήσεις την 192.168.222.254 αν συνδεθείς κατευθείαν πάνω σε αυτό), να συνδεθείς μέσω telnet στο WiDAC (χρησιμοποίησε το putty από περιβάλλον windows), να πας στον φάκελο που ανέφερα και να κάνεις edit το αρχείο. Ο τρόπος για να κάνεις edit είναι μέσω vi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

   παρέλαβα τη Παρασκευή και έγιναν δοκιμές το ΣΚ με Android και με Ios. Το Android έπαιξε κανονικά μέσω BubbleUpnp χωρίς προβλήματα όπως και το Ios έπαιξε κανονικά μέσω Airplay από PodCast.

Προβλήματα εντοπίστηκαν από το youtube και συγκεκριμένα έκανε πολλές διακοπές σε κάθε κομμάτι.

Πολύ σημαντικό πρόβλημα είναι οι αποσυνδέσεις από το WiFi (απόσταση 2,5m).

 

Θα δοκιμαστεί σήμερα το νεο firmware (11.14) και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω αναβαθμισει σε 1.01 ειναι το τελευταιο;Επισης αφου φιλε κανω edit το αρχειο μεσω telnet μετα βλεπω τα αρχεια μεσω δικτυου απο το usb stick.Δηλαδη απο το κινητο μου θα βλεπω τους φακελους απο το στικακι που θα ειναι πανω στο widac;Επισης εχει δοκιμασει κανεις να δει εαν παιζει με εξωτερικο dac στο usb του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω αναβαθμισει σε 1.01 ειναι το τελευταιο;Επισης αφου φιλε κανω edit το αρχειο μεσω telnet μετα βλεπω τα αρχεια μεσω δικτυου απο το usb stick.Δηλαδη απο το κινητο μου θα βλεπω τους φακελους απο το στικακι που θα ειναι πανω στο widac;Επισης εχει δοκιμασει κανεις να δει εαν παιζει με εξωτερικο dac στο usb του;

 

Δεν τρέχει κάποιος samba server για να δεις τα αρχεία σου μέσω windows explorer πχ. Αν ανοίξεις όμως το BubbleUPNP στο android σου θα δεις ότι στο library εμφανίζεται και η τοποθεσία WiDAC:1 ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεώρησα καλή ιδέα για να κάνω "δικτυακό" τον ενισχυτή μου και το αγόρασα....

 

οκ από το android δέχεται αρχεία , και αν και είναι δίπλα ακριβώς από το ρούτερ μου γράφει το τηλέφωνο για αποσυνδέσεις.

Για μετάδοση απο straming (spotify) ούτε λόγος, δεν υποστηρίζεται , κρίμα γιατί αυτό ήταν το ζητούμενο για εμένα.

 

Επόμενο βήμα η μετάδοση από pc που αν και τα έχω συνδέσει (1 με win 8 & 1 με win 7) δεν έχω καταφέρει να πείσω τον media player να δει το widac και να στείλει εκεί το τραγούδι.

Επειδή δεν είμαι γνώστης μπορείτε να υποδείξετε κάποιον οδηγό για το πως γίνεται?

 

Να το προχωρήσω και λίγο ακόμα? πως μπορώ να συνέομαι από το κινητό στο pc και να επιλέγω τα εκεί αποθηκευμένα τραγούδια να ακούγονται στο στέρεο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω, στην σελιδα τους λεει 19,95€ και οταν κανεις την παραγγελια  ειναι 24,95€.

Δηλαδη βαζουν τα 5€ μεταφορικα μεσα στην τιμη; Τα μεταφορικα απο την αλλη λεει +3€ για αποστολη και +5€ για αντικαταβολη.

Οκ δεν εχω θεμα να χρεωσουν τα 5€ για την αντικαταβολη αλλα απο την στιγμη που κανεις την πληρωμη με πιστωτικη που κολλαει το 5; 

Α ρε αθανατη Ελλαδα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεώρησα καλή ιδέα για να κάνω "δικτυακό" τον ενισχυτή μου και το αγόρασα....

 

οκ από το android δέχεται αρχεία , και αν και είναι δίπλα ακριβώς από το ρούτερ μου γράφει το τηλέφωνο για αποσυνδέσεις.

Για μετάδοση απο straming (spotify) ούτε λόγος, δεν υποστηρίζεται , κρίμα γιατί αυτό ήταν το ζητούμενο για εμένα.

 

Επόμενο βήμα η μετάδοση από pc που αν και τα έχω συνδέσει (1 με win 8 & 1 με win 7) δεν έχω καταφέρει να πείσω τον media player να δει το widac και να στείλει εκεί το τραγούδι.

Επειδή δεν είμαι γνώστης μπορείτε να υποδείξετε κάποιον οδηγό για το πως γίνεται?

 

Να το προχωρήσω και λίγο ακόμα? πως μπορώ να συνέομαι από το κινητό στο pc και να επιλέγω τα εκεί αποθηκευμένα τραγούδια να ακούγονται στο στέρεο????

 

 

Λογικα εαν βαλεις το serviio στο pc θα γινεται αυτο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...