Προς το περιεχόμενο

Μετά το καλοκαίρι έρχονται τα Windows 10 στο Xbox One


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τον Phil Spencer, τον υπεύθυνο του τμήματος Xbox της Microsoft, τα Windows 10 θα φτάσουν στην κονσόλα μετά το καλοκαίρι.Ο Phil Spencer αποκάλυψε το "χρονικό παράθυρο" στο Twitter απαντώντας στην ερώτηση ενός χρήστη, και ξεκαθαρίζοντας ότι η παιχνιδοκονσόλα δεν θα αποτελέσει μέρος της διάθεσης των Windows 10 μέσα στο καλοκαίρι.

 

Η Microsoft έχει εδώ και λίγο καιρό δηλώσει μέσω εκπροσώπων της, ότι ορισμένες συσκευές δεν θα συμπεριληφθούν αρχικά και πως όλα τα χαρακτηριστικά δεν θα είναι διαθέσιμα κατά την επίσημη διάθεση.

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν μπορούμε να τρέχουμε τα παντα well done. Με 350$ εχουμε ενα gaming machine,pc exclusives,ενα μικρο δυνατο pc

 

Από που κι ως που PC exclusives? Δεν νομίζω τα πράγματα να είναι τόσο απλά. Λογικά θα μπει κάποιο λουκέτο στο τι θα μπορείς να εγκαθιστάς όπως και διαφορετική διανομή ανάλογα με τις συσκευές που απλά θα βασίζεται στον ίδιο πυρήνα και interface.

 

Υπάρχουν πχ Windows 10 mobile. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τρέξω Total War Attila στο Lumia 930 μου.

 

 

Εαν ίσχυε αυτή η λογική τότε θα μπορούσαμε να πούμε και το αντίθετο. Να τρέξουμε δηλαδή Xbox exclusives σε PC. Απλά με καμία Παναγία όμως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που κι ως που PC exclusives? Δεν νομίζω τα πράγματα να είναι τόσο απλά. Λογικά θα μπει κάποιο λουκέτο στο τι θα μπορείς να εγκαθιστάς όπως και διαφορετική διανομή ανάλογα με τις συσκευές που απλά θα βασίζεται στον ίδιο πυρήνα και interface.

 

Υπάρχουν πχ Windows 10 mobile. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα τρέξω Total War Attila στο Lumia 930 μου.

 

 

Εαν ίσχυε αυτή η λογική τότε θα μπορούσαμε να πούμε και το αντίθετο. Να τρέξουμε δηλαδή Xbox exclusives σε PC. Απλά με καμία Παναγία όμως...

το lumia 930 σου είναι arm......το xbox one είναι x86,μια χαρά θα τρέχει παιχνίδια αν έχει unlocked windows 10 αλλά με περιορισμένα δεν ξέρω και ίσως υπάρξουν cracks που να τα κάνουν κανονικά windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow.. δεν το είχα προσέξει όταν το πρωτοείπαν το Γενάρη, απίστευτο..

 

Ο Spencer είπε επίσης:

"We won't see people using Excel on the Xbox, but Microsoft is making it easier to port experiences from PC over to Xbox where they make sense"

 

Οπότε σίγουρα θα έχει περιορισμούς το λειτουργικό του xbox.. 

Βέβαια υπάρχει και το modding.. αν καταφέρουν ποτέ να το σπάσουν...

 

Από την άλλη, λέτε με αυτή την "ενοποίηση" να δούμε κάνα Forza Horizon 2 στο PC? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xbox one είναι x86,μια χαρά θα τρέχει παιχνίδια αν έχει unlocked windows 10 αλλά με περιορισμένα δεν ξέρω και ίσως υπάρξουν cracks που να τα κάνουν κανονικά windows.

 

Ναι θεωρητικά το Xbox μια χαρά μπορεί να τρέξει παιχνίδια του PC και το αντίστροφο. Επιχειρηματικά όμως θα ήταν μια πάρα πολύ χαζή κίνηση για την ms.

Και τα cracks από τρίτους δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολη υπόθεση όσο ακούγεται. Δεν αρκεί να τρέξει απλά η κονσόλα το λειτουργικό ξεκλείδωτο. Μιλάμε για drivers που δεν υπάρχουν καν στο Xbox και χιλιάδες άλλους παραμέτρους που δεν νομίζω να μπει κάποιος στον κόπο να κάνει εαν δεν το υποστηρίξει επίσημα η ms.

 

 

Εδώ γενικά δεν τρέχουν σωστά τα σημερινά παιχνίδια για την πλατφόρμα που προορίζονται να τρέξουν. Νομίζεις ότι θα τρέξουν και σε διαφορετική με απλό crack?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θεωρητικά το Xbox μια χαρά μπορεί να τρέξει παιχνίδια του PC και το αντίστροφο. Επιχειρηματικά όμως θα ήταν μια πάρα πολύ χαζή κίνηση για την ms.

Μη ξεχνάς πως και το PC ανήκει στο οικοσύστημα της M$ και δεν είναι ο ανταγωνιστής της. Ανταγωνιστής είναι το PS4.

 

Δεν έχει να χάσει τίποτα από το PC, ακόμα και αν φέρει όλα τα exclusive παιχνίδια του xbone...

Αλλιώς δε θα έφερνε καν το Xbox Live στα Win 10...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρνοντας όλα τα exclusive του One στο PC, αυτόματα κάνει την ύπαρξη της κονσόλας εντελώς περιτή. Όλα αυτά τα εκατομύρια ανθρώπων που έχουν ήδη PC έχουν χαθεί πλέον ως υποψήφιοι αγοραστές.

Εαν η ms είχε τέτοια σχέδια και το PC gaming την απέφερε τόσα κέρδη, δεν νομίζω να έμπαινε καν στον κόπο να ξοδέψει λεφτά και να ρισκάρει να κυκλοφορήσει νέο Xbox. 

Απλά δεν βγάζει νόημα παιδιά... μιλάμε για εντελώς bonkers κινήσεις τώρα.

 

 

Εν πάσει περιπτώσει εαν είχε σχέδια για ανταλλαγές τίτλων One με PC, δεν θα έμπαινε στον κόπο να διατυμπανίσει τόσο πολύ την δυνατότητα streaming μεταξύ συσκευών φέτος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...